2022 انقباضی ترین سال جهان در 40 سال گذشته!

فدرال رزرو آمریکا روز چهارشنبه نرخ بهره را به اندازه ۰٫۵۰ واحد درصد بالا خواهد برد و به محدوده ۴ تا ۴٫۵ درصدی خواهد رساند. این بالاترین سطح نرخ بهره آمریکا از سال ۲۰۰۷ تا به امروز است و شاید به افزایش بیشتر نرخ بهره در اوایل سال ۲۰۲۳ هم اشاره کند.

نشست بانک مرکزی اروپا هم مثل نشست فدرال رزرو همراه با به روز رسانی برآوردهای اقتصادی مقامات بانک مرکزی است.

بانک مرکزی انگلیس

در حالی که بسیاری از سرمایه‌گذاران امیدوارند که بانک‌های مرکزی در آینده نزدیک روند سیاست‌های پولی را تغییر دهند، اما روسای فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا تأکید کرده‌اند که تا پایین کشیدن نرخ تورم به سیاست‌های انقباضی ادامه خواهند داد. هم پاول و هم لگارد در هفته جاری سخنرانی خواهند داشت. آن‌ها ترسی از رکود اقتصادی ندارند و فقط می‌خواهند تورم را پایین بکشند.

فدرال رزرو آمریکا

بانک مرکزی انگلیس هم با افزایش ۰٫۵۰ واحد درصدی، نرخ بهره را به ۳٫۵ درصد خواهد رساند. این بالاترین سطح نرخ بهره انگلیس از سال ۲۰۰۸ تا به امروز خواهد بود. نرخ رشد تورم انگلیس به ۱۱٫۱ درصد رسیده که بالاترین سطح تورم در ۴۱ سال گذشته است. مصرف‌کنندگان انتظار دارند که رشد سریع تورم در سال‌های آینده هم ادامه یابد. رکود اقتصادی انگلیس در راه است و شرایط برای اجرای سیاست‌های انقباضی پولی سخت‌تر شده است.

بانک مرکزی سوئیس

پایان سال ۲۰۲۲ بسیار متفاوت‌تر از شروع آن است. در ماه ژانویه ۲۰۲۲ اکثر سیاست‌گذاران پولی اعتراف کردند که پیش‌بینی آن‌ها در رابطه با تورم سال ۲۰۲۱ غلط بود. در سال ۲۰۲۱ اکثر سیاست‌گذاران تصور می‌کردند که رشد سریع تورم موقتی است و به زودی از بین خواهد رفت. اما بعد از یک سال و چندین مرحله افزایش نرخ بهره، هنوز هم رشد سریع تورم ادامه دارد.

هر چند که نشانه‌هایی از پیک تورم دیده می‌شود، اما سؤال اصلی این است که در سال ۲۰۲۳ چه اتفاقی خواهد افتاد.
بدترین سناریو این است که رشد سریع تورم ادامه یابد و رکود اقتصادی هم شروع شود. رکود تورمی بدترین کابوس بانک‌های مرکزی خواهد بود. بهترین سناریو هم این است که نرخ رشد تورم کاهش یابد و بانک‌های مرکزی از افزایش سریع نرخ بهره دست بردارند. با این کار شاید ریسک رکود اقتصادی هم کاهش یابد.

سوئیس هم با رشد سریع تورم درگیر است. با این حال نرخ رشد تورم سوئیس تنها ۳ درصد است! یعنی یک‌سوم تورم ناحیه یورو. مقامات بانک مرکزی سوئیس به دنبال افزایش ۰٫۵۰ واحد درصدی نرخ بهره هستند. در ماه سپتامبر، بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره را ۰٫۷۵ واحد درصد بالا برده بود.

قدرت بالای فرانک سوئیس از اقتصاد این کشور حمایت می‌کند و مانع از تشدید فشارهای تورمی می‌شود. بانک مرکزی باز هم تأکید کرده که در صورت نیاز در بازار فارکس مداخله خواهد کرد.


منبع: https://iranbourseonline.info/236883/fa/24-%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-2022-%D8%A7%D9%86%D9%82%D8%A8

یک روز بعد از فدرال رزرو آمریکا، بانک مرکزی اروپا و انگلیس هم نرخ بهره را به اندازه ۰٫۵۰ واحد درصد افزایش خواهند داد. بانک‌های مرکزی سوئیس، نروژ، مکزیک، تایوان، کلمبیا و فیلیپین هم برای افزایش نرخ بهره آماده می‌شوند.

دوشنبه 21 آذر 1401 – 8:48

در حالی که انتظار می‌رود فدرال رزرو آمریکا سرعت افزایش نرخ بهره را پایین بیاورد، اما پیش‌بینی‌ها از نرخ بهره خنثی یا پیک نرخ بهره روز به روز ارتقا می‌یابد. فدرال رزرو نرخ بهره را با افزایش ۰٫۵۰ واحد درصدی به ۴٫۵۰ درصد خواهد رساند. فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ نرخ بهره را تقریباً ۴٫۲۵ واحد درصد بالا برده تا با نرخ رشد تورم مقابله کند. نرخ رشد تورم آمریکا در سال جاری به رکورد چهل ساله رسید!

بانک مرکزی اروپا

این پیش‌بینی غلط مقامات بانکی باعث شد تا اقتصادهای جهانی با رشدهای دو رقمی تورم مواجه شوند و مجبور شوند با سرعت بیشتری نرخ بهره را بالا ببرند تا شاید ترمز تورم را بکشند. در سال ۲۰۲۱ تقریباً ۲۷۵ بار نرخ بهره در سرتاسر جهان افزایش یافته و تنها ۱۳ بار نرخ بهره در برخی اقتصادها کاهش یافته است. بیش از ۵۰ بانک مرکزی حداقل یک بار نرخ بهره را به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد بالا برده‌اند. نرخ بهره جهانی در ماه ژانویه ۲۰۲۲ تنها ۲٫۸ درصد بود، اما به احتمال زیاد سال ۲۰۲۲ با نرخ بهره ۵٫۲ درصدی به پایان خواهد رسید.

سال ۲۰۲۳ چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به احتمال زیاد بانک مرکزی اروپا هم نرخ بهره را به اندازه ۰٫۵۰ واحد درصد بالا خواهد برد. نرخ رشد تورم ناحیه یورو برای اولین بار در یک و نیم سال گذشته کاهش یافته، اما همچنان نشانگر رشد سالانه ۱۰ درصدی است. این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی اروپا هم افراطی عمل کند و سومین افزایش ۰٫۷۵ واحد درصدی نرخ بهره را اجرا کند.

نرخ بهره همان قیمت پول است! هر چقدر نرخ بهره بالا باشد، پول هم گران‌تر خواهد شد! یعنی برای دریافت وام باید هزینه بیشتری پرداخت شود و در سیستم مالی هم به دلیل کمیابی و گرانی پولی، تأمین مالی خیلی گران خواهد شد. نتیجه سیاست‌های انقباضی معمولاً رکود اقتصادی و کاهش تورم است.

پایان سال ۲۰۲۱ کاملاً متفاوت از پایان سال ۲۰۲۲ است!

بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا ماه دسامبر را در حالی به پایان می‌رسانند که افراطی‌ترین سیاست‌های انقباضی پولی را در چهار دهه اخیر اجرا کرده‌اند. بانک‌های مرکزی جهت مقابله با رشد سریع تورم، نرخ بهره را به شدت بالا برده‌اند.

انقباضی‌ترین هفته سال!