گزارش نیمروزی: سقوط دارایی های ریسکی ادامه دارد!

دوشنبه 28 شهریور 1401 – 16:12


شاخص‌های آتی سهام آمریکا به خاطر جریانات ریسک گریزی افت کردند. سرمایه‌گذاران منتظر نشست بانک‌های مرکزی آمریکا، انگلیس و ژاپن هستند. ترس از تشدید سیاست‌های انقباضی که منجر به کاهش نقدینگی در سیستم مالی می‌شود باعث ریسک گریزی سرمایه‌گذاران شده است. در حال حاضر برای سرمایه‌گذاران پول نقد ارزش بیشتری نسبت به سایر دارایی‌ها دارد.

تقاضا برای پول نقد افزایش یافته است!

در ۴ تا ۶ ماه آینده نه‌تنها در آمریکا بلکه در سرتاسر دنیا نرخ‌های بهره افزایش خواهند یافت. یعنی بحران کمبود نقدینگی عمیق‌تر خواهد شد. در نبود نقدینگی، ریسک رکود اقتصادی هم تشدید می‌شود. علاوه بر این، استراتژیست های وال استریت پیش‌بینی می‌کنند که درآمد شرکت‌ها کاهش‌یافته و قیمت واقعی سهام هم پایین آمده است. استراتژیست های مورگان استنلی و گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده‌اند که شرکت‌های سهامی با ریسک‌های جدی مواجه هستند.

بازار فارکس – در اولین روز کاری هفته تمامی ارز های اصلی در برابر دلار آمریکا سقوط کردند!


منبع: https://iranbourseonline.info/197080شاخص‌های آتی S&P 500 و نزدک ۱۰۰ منفی هستند. هفته گذشته بزرگ‌ترین کاهش هفتگی بازار سهام آمریکا از روز ۱۷ ژوئن تا به امروز را شاهد بودیم. در اروپا هم شاخص سهام Stoxx 600 منفی است و در حال رسیدن به پایین‌ترین سطح قیمتی از روز ۵ ژوئیه تا به امروز است. بازار سهام اروپا اکثر رشدهای فصل تابستان را از دست داد.

بازار برای روزهای سخت آماده می‌شود!

جریانات ریسک گریزی به همراه افت قیمت دارایی‌های ریسکی نشان می‌دهند که بازار انتظار افزایش بزرگ نرخ بهره را دارد. هر چقدر نرخ بهره سریع‌تر افزایش یابد، کاهش نقدینگی هم شتاب خواهد گرفت. همه نگران سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا هستند. هزینه تأمین مالی و دسترسی به پول نقد روز به روز بیشتر می‌شود و به همین دلیل سرمایه‌گذاران از خرج کردن پول خودداری می‌کنند.

ریسک وقوع رکود اقتصادی روز به روز بیشتر می‌شود!