گزارش نیمروزی: دلار در واکنش به داده های تورمی آمریکا تقویت شد!

سه شنبه 22 شهریور 1401 – 17:21


در اروپا اخبار شرکت‌های سهام از شاخص سهام Stoxx 600 حمایت کردند. برخی از شرکت‌های سهامی اروپایی تقسیم سود خود را افزایش داده‌اند. با این حال جریانات ریسک گریزی را در بازار شاهد هستیم که ناشی از ترس سرمایه‌گذاران از اثرات اقتصادی سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو آمریکاست. در بازار کالا هم شاهد افت قیمت نفت خام هستیم. در بازار رمزارز ها، قیمت بیت کوین بعد از انتشار داده های تورمی آمریکا سقوط کرد.

بازار فارکس – از ابتدای هفته تنها فرانک سوئیس و یورو رشد جزئی در برابر دلار آمریکا داشتند. بقیه ارز های اصلی در برابر دلار آمریکا تضعیف شدند.


منبع: https://iranbourseonline.info/196506

در روزهای گذشته شاهد رشد شاخص‌های سهامی بودیم، به خصوص که شاخص سهام S&P 500 بهترین رشد چهار روز خود از ماه ژوئن تا به امروز را ثبت کرده بود. اما داده‌های تورمی آمریکا که دقایقی پیش منتشر شدند، چشم‌انداز اقتصاد آمریکا و جهان را مبهم کردند.

شاخص‌های آتی سهام آمریکا در واکنش به داده‌های تورمی این کشور سقوط کردند. نرخ رشد تورم آمریکا کمتر از پیش‌بینی‌های بازار کاهش یافته است. در واکنش به این اتفاق، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری بالا آمده و دلار آمریکا تقویت شد!

تورم به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، پایین نیامد!

شاخص بهای مصرف‌کننده آمریکا یا همان CPI در ماه اوت رشد ۸٫۳ درصدی را ثبت کرد. این در حالی است که بازار انتظار رشد ۸ تا ۸٫۱ درصدی را داشت. این یعنی نرخ رشد تورم به اندازه‌ای که بازار انتظار داشت کاهش نیافته و فدرال رزرو آمریکا باید برای مقابله با فشارهای تورمی به افزایش نرخ بهره ادامه دهد. همین مسئله باعث تشدید فشارهای فروش در دارایی‌های ریسکی شده است.