گزارش نیمروزی: بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را 0.75 واحد درصد بالا برد!

پنجشنبه 17 شهریور 1401 – 17:10


بانک مرکزی اروپا طبق پیش‌بینی بازار نرخ بهره را به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد بالا برد. بازار سهام اروپا در واکنش به افزایش نرخ بهره بدون روند مشخصی نوسان می‌کند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم رنج هستند.

بازار سهام روند مشخصی ندارد!

بانک مرکزی اروپا در نشست تعیین نرخ بهره امروز نرخ‌های بهره را به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد افزایش داد. بانک مرکزی اروپا انتظار دارد که در چند نشست بعدی خود هم به اجرای سیاست‌های انقباضی ادامه دهد. تمرکز بازار از نشست بانک مرکزی اروپا به سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا تغییر کرده است. بازار می‌خواهد از آینده نرخ‌های بهره آمریکا هم اطلاع یابد.

مراحل بعدی افزایش نرخ بهره آمریکا: افزایش ۰٫۷۵، ۰٫۵۰ و ۰٫۲۵ واحد درصد!

به گزارش گلدمن ساکس، فدرال رزرو به افزایش‌های بزرگ نرخ بهره ادامه خواهد داد. طبق این گزارش انتظار می‌رود که فدرال رزرو در نشست ماه سپتامبر نرخ بهره را به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد و در نشست ماه نوامبر به اندازه ۰٫۵۰ واحد درصد افزایش دهد. پیش‌بینی قبلی گلدمن ساکس افزایش ۰٫۵۰ و ۰٫۲۵ واحدی درصد بود. هیچ‌کس انتظار توقف مراحل افزایش نرخ بهره و یا کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ را ندارد.

هنوز سقوط بازار سهام آمریکا تمام نشده است!

به گزارش استراتژیست دویچه بانک، بازار سهام آمریکا می‌تواند ۲۵ درصد دیگر هم سقوط کند، البته اگر اقتصاد آمریکا وارد رکود شود. انتظار می‌رود که سودآوری شرکت‌های سهامی کاهش یابد و نوسانات بازار هم تشدید شوند. چشم‌انداز بنیادی به ضرر بازار سهام آمریکاست.

بازار فارکس – یورو، فرانک سوئیس و پوند انگلیس افت های هفته را در برابر دلار آمریکا جبران کردند!


منبع: https://iranbourseonline.info/196236

شاخص سهام Stoxx 600 اروپا بین محدوده مثبت و منفی در نوسان است. سهام شرکت‌های بانکی بعد از افزایش نرخ بهره ناحیه یورو رشد کردند، اما سهام شرکت‌های خرده‌فروشی منفی هستند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم بعد از رشد ۲ درصدی دیروز، تغییر قابل‌توجهی نداشتند.

پوند و یورو تقویت شدند!

در بازار فارکس، پوند انگلیس بخشی از افت‌های اخیر را جبران کرد. نخست‌وزیر جدید انگلیس بسته مالی را برای مبارزه با افزایش سریع قیمت انرژی معرفی کرده و گفته که انتظار دارد این بسته مالی مانع از تشدید فشارهای تورمی شود. بازار بر این باور است که برای تأمین این بسته مالی باید دولت انگلیس اوراق قرضه بیشتری را بفروشد. فشار فروش در بازار اوراق قرضه می‌تواند نرخ بازدهی اوراق را بالا ببرد.

نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا

Advice on how to deal with pathological gambling.