کلاهبرداری ارز دیجیتال چیست؟ | ایران بروکر

در سال ۲۰۲۱ کلاهبرداری بزرگ‌ترین جرم بازار ارزهای دیجیتال بود.

اما طراحی ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی جدید به گونه‌ای است که غیرمتمرکز هستند … هیچ مرجع یا دفتر مرکزی‌ای نیست که بتوانید با آن تماس بگیرید و شکایت کنید. اگر ارز دیجیتال‌تان را برای کسی ارسال کنید، نمی‌توانید آن را برگردانید یا تراکنش را لغو کنید.

در این درس در مورد مفهوم و چیستی کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال صحبت می‌کنیم.

کلاهبرداری ارز دیجیتال چیست؟

با افزایش اقبال عموم به ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری ارز دیجیتال هم افزایش پیدا کرده است.

این رقم نسبت به سال قبل رشد ۷۹ درصدی داشته است، سال قبل کلاه‌برداران ۷.۸ میلیارد دلار سرقت کردند.

کلاه‌برداران از سر و صدایی که در مورد ارزهای دیجیتال بلند می‌شود، سود می‌برند و از افراد ساده‌لوح کلاهبرداری می‌کنند.

متأسفانه، نتیجه یکسان است و قربانیان ارزهای دیجیتال‌‌شان را از دست می‌دهند یا به شت‌کوین‌های بی‌ارزش می‌رسند.

شت کوین

در سال ۲۰۲۱، جرایم ارزهای دیجیتال به بالاترین حد خود رسید، به گفته Chainalysis (یک شرکت آمریکایی که در زمینه تجزیه و تحلیل بلاک‌چین فعالیت می‌کند) در این سال کلاه‌برداران ۱۴ میلیارد دلار ارز دیجیتال را تصاحب کرده‌اند.

با توجه به افزایش تصاعدی کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال مهم است که این نکات را بدانید:

  • مفهوم ‌کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال
  • انوع رایج کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال
  • نحوه شناسایی کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال
  • نحوه محافظت از خود در برابر کلاهبرداری‌ها

در مقایسه با سال قبل، تعداد گزارش‌های کلاهبرداریْ رشد ۱۲ برابری و افزایش ۱۰۰۰ درصدی داشته است! 😲

بنابراین اگر به بازار ارز دیجیتال و فعالیت در آن علاقه‌مندید باید از خطرات آن هم آگاه باشید.

وقتی کلاهبرداری بانکی برای شما رخ می‌دهد یا از کارت اعتباری شما دزدی می‌شود، می‌توانید به یک مقام بانکی شکایت کنید و پول‌تان را بازگردانید.

کلاهبرداری ارز دیجیتال هم به همین صورت است، با این تفاوت که به جای درخواست دلار آمریکا یا دیگر ارزهای فیات، کلاه‌بردار از شما درخواست ارز دیجیتال می‌کند.

حتی روش‌های تبلیغی هم مشابه است: از طریق پیام‌های متنی و ایمیل‌های هرزنامه، پست و پیام در شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌های آنلاین، برنامه‌های چت گروهی، ارتباطات دوستان و خانواده.

هرچند که کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال از همان روش کلاهبرداری‌های سنتی استفاده می‌کنند و تقریبا مشابه کلاهبرداری‌های سنتی هستند، اما کلاهبرداری ارزهای دیجیتال خیلی خطرناک‌تر از کلاهبرداری‌های سنتی است، چون بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال تحت نظارت هیچ دولتی نیستند و بعد از انتقال آنها، تراکنش غیرقابل برگشت است.

کلاه‌برداران و فریب‌کاران از انواع روش‌های کلاهبرداری استفاده می‌کنند تا شما را وادار کنند از آنها ارز دیجیتال بخرید یا ارز دیجیتال برایشان ارسال کنید. اما ترفند آنها برای کلاهبرداری همان روش‌هایی است که کلاه‌برداران خارج از بازار ارز دیجیتال استفاده می‌کنند:

  • «این سود رو از دست نده!»
  • «معامله رو شروع کن!»
  • «هیچ ریسکی وجود نداره!»
  • «۱۰۰٪ بازده! تضمینی!»

تازه‌کارها با شنیدن داستان افرادی که در سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی از طریق بازار ارز دیجیتال یک‌شبه میلیونر شدند، مشتاق شدند که وارد این بازار و این فعالیت شوند.

از آنجا که قیمت ارزهای دیجیتال افزایش (و کاهش شدید) دارد، و از آنجا که بسیاری از افراد در این بازار پول زیادی کسب می‌کنند (و از دست می‌دهند)، بازار ارز دیجیتال توجه زیادی را به خود جلب کرده است و رسانه‌های اجتماعی نیز این توجه را تقویت می‌کنند.

کلاهبرداری ارز دیجیتال

درحالی که تمام پول‌تان را از دست داده‌اید …

بنابراین فراموش نکنید که اگر قربانی کلاهبرداری ارز دیجیتال شدید، هیچ حمایت قانونی از شما نمی‌شود و هیچ مرجعی برای حل اختلاف وجود ندارد.

طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، در ایالات متحده گزارش‌های مربوط به کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال به ۷۰۰۰ نفر افزایش داشته که در مجموع ۸۰ میلیون دلار ضرر کرده‌اند و میانگین ضرر برای هر نفر ۱۹۰۰ دلار بوده است.

در درس بعد، در مورد انواع رایج کلاهبرداری ارز دیجیتال صحبت خواهیم کرد.


منبع: https://iranbroker.org/what-is-a-crypto-scam

کلاهبرداری یک نقشه یا ترفند فریبنده است که برای گول زدن کسی برای رسیدن به چیزی از آن استفاده می‌شود. کلاه‌بردار در ظاهر یک شخص یا کسب و کار معتبر است و سعی می‌کند از شما پول، اطلاعات شخصی یا هر دو را بخواهد.

کلاه‌برداران همیشه به دنبال راه‌های جدیدی هستند برای سرقت پول و سرمایه شما و رشد گسترده‌ای که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر داشته، فرصت‌های زیادی برای فعالیت‌های فریب‌کارانه ایجاده کرده است.

کلاه‌برداری ارز دیجیتال

دنیای ارز دیجیتال با سرعت در حال رشد است.

به حال خودتان رها می‌شوید.

کوین کلاهبردار و بی خانمان

اما این افراد درک فنی و خوبی از سازوکار بازار ارز دیجیتال ندارند و دوست دارند خیلی سریع ثروتمند شوند (طمع) و همین‌ها می‌تواند آنها را نسبت به خطرات بازار ارز دیجیتال کور کند.