کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد؟ | جدول صرافی‌ها با کارمزد پایین

صرافی اکسیر هم یکی از پیشتازان صرافی‌های داخلی به شمار می‌آید که در بهمن 1396 کار خود را رسماً آغاز کرد. اکسیر دارای اپلیکیشن اختصاصی موبایل است، از امکان سفارش‌گذاری در معاملات برخوردار است،  از 23 کوین پشتیبانی می‌کند، از پشتیبانی 24 ساعته برخوردار است و می‌توان دارایی‌ها را در داخل صرافی نگهداری کرد. از نکات جالب در مورد اکسیر باید اشاره کنیم که نام این صرافی در لیست صرافی‌های سایت مرجع کوین‌مارکت‌کپ قرار گرفته است.

کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد

بعد از محرومیت کاربران ایرانی از خدمات صرافی بایننس، سیلی از کاربران ایرانی به سوی صرافی کوکوین سرازیر شد؛ چراکه هم نیازی به احراز هویت نداشت و هم اینکه کارمزدهای معاملاتی معقولی داشت. اخیراً شایعاتی مبنی بر ممنوعیت فعالیت کاربران ایرانی در فضای مجازی منتشر شد که پیگیری‌ها نشان داد هیچ اطلاعیه‌ای در این مورد از سوی صرافی کوکوین منتشر نشده است.

کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد

این صرافی توسط چانگ‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao) و یی هی (Yi He)، در چین، تأسیس شد و طیّ تنها 180 روز به بزرگترین صرافی رمزارز جهان تبدیل شد. امنیت بالا، کارمزد کم، تنوع دارایی‌ها، برخورداری از معاملات اسپ‍ات، مارجین و فیوچرز از مزایای این صرافی محسوب می‌شود. در بایننس بیش از 350 کوین و هزاران جفت‌ارز معاملاتی در دسترس است.  

اخیراً گزارشی منتشر شد و در آن به سهم 8 میلیارد دلاری کاربران ایرانی در معاملات رمزارزی بایننس اشاره شده که به واسطه یکی از صرافی‌های داخلی صورت گرفته است. علیرغم تمام ریسک‌هایی که متوجه کاربران ایرانی است، ایرانی‌ها مستقیم و غیرمستقیم از خدمات بایننس استفاده می‌کنند و مسلّم است که این راه ریسک‌هایی دارد.

کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد

کارمزد معاملات اسپات بایننس برای کاربران معمولی به عنوان سفارش‌بردار (Taker) و سفارش‌گذار (Taker) 0.10 ٪ است. معاملات جفت‌ارزهای BTC و BUSD کارمزدی ندارد. واریز بدون کارمزد و برداشت هم بسته به نوع کوین متفاوت است. معاملات بازار فیوچرز هم برای کاربران معمولی به عنوان تیکر 0.01 ٪ و به عنوان میکر 0.05 ٪ کارمزد دارد.

صرافی کوکوین (Kucoin)

کارمزد معامله در پایه‌ای‌ترین حالت، یعنی اگر حجم معاملات 30 روز گذشتة کاربر کمتر از 10 میلیون تومان باشد، در بازار اصلی (ریالی) 0.35 ٪ است و با افزایش حجم معاملات 30 روزه می‌تواند تا 0.2 ٪ هم کاهش یابد. کارمزد معاملات بازارهای حرفه‌ای (با مقصد تتر) برای میکر 0.13 ٪ و برای تیکر 0.15 ٪ از ارزش کل معامله خواهد بود.

کارمزد معاملات صرافی کوکوین به عنوان تیکر و میکر 0.1 ٪ است. واریز رایگان و برداشت هم بسته به نوع کوین و شبکه متفاوت است.

صرافی نوبیتکس (Nobitex)

اکسیر هم مانند نوبیتکس دو بازار اصلی و حرفه‌ای دارد که در اولی معاملات به ریال و در دومی با تتر انجام می‌شود.  5 سطح کاربری مجزا در اکسیر تعریف شده که بسته به مراحل مختلف ثبت‌نام توسط کاربران یکی از سطوح به ایشان اختصاص داده می‌شود. کارمزد معاملات در صرافی اکسیر، در پایه‌ای‌ترین حالت، یعنی سطح 1، برای تیکر و میکر 0.4 ٪ است. با افزایش سطوح کاربری کارمزد می‌تواند برای تیکر تا 0.15 ٪ و برای میکر تا 0.1 ٪ هم کاهش بیابد.

در بازارهای رقابتی، بنگاهی که نتواند در کاهش کارمزدها و هزینه‌های مشتریان خود با سایر بنگاه‌ها رقابت کند، از میدان به در خواهد شد. کارمزد معاملات عاملی تعیین‌کننده در انتخاب صرافی ارزدیجیتال به حساب می‌آید و به همین دلیل، صرافی‌ها، در کنار خدمات و امکانات ویژه‌ای که در پلتفرم‌های خود تعبیه می‌کنند، می‌کوشند کاهش کارمزدها در اولویت کار قرار دهند و بتوانند از این طریق با سایر صرافی‌ها رقابت کنند.

صرافی بایننس (Binance)

اکوسیستم ال بانک توسط الن وی (Allen Wei) و اریک هی (Eric He)، با الهام از بیت‌کوین و بلاک‌چین‌اش، در سال 2015 تأسیس شد. صرافی ال بانک 7 میلیون کاربر از سراسر جهان دارد، از 120 رمزارز و بیش از 180 جفت‌ارز معاملاتی پشتیبانی می‌کند. همچنین کاربران می توانند در بخش بازار اسپات از ETF اهرم‌دار استفاده کنند که نیازی به مارجین ندارد و در بازار فیوچرز هم تا ضریب اهرم 125 ارائه می‌شود.

بازارهای کارمزد یکسان و بازارهای تتر در صرافی اکسیر به بازارهایی گفته می‌شود که کارمزد در تمام سطوح کاربری برابر است و برای تیکر 0.1 ٪ و برای میکر 0.05 ٪ است.

مقایسه کارمزد صرافی‌ها | کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد؟

کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد

کوکوین تا به امروز بیش از 1.2 تریلیون دلار حجم معامله داشته و از 20 میلیون کاربر در سطح جهان پشتیبانی می‌کند. این صرافی توسط تیمی متشکل از مهندسان و برنامه‌نویسان در سال 2013 تأسیس و پلتفرم صرافی در آگوست 2017 راه‌اندازی شد. شرکت اصلی بین‌المللی است و دفتر مرکزی آن در جمهوری سیشل واقع شده است و دفاتری رسمی در هنگ‌کنگ و سنگاپور دارد. کوکوین 700 کوین و بیش از حدود 1300 جفت‌ارز معاملاتی دارد و از معاملات مارجین، فیوچرز و توکن‌های اهرم‌دار هم پشتیبانی می‌کند.

ال بانک صرافی رمزارز متمرکزی است که در هنگ‌کنگ واقع شده و دفاتری در جزایر بریتیش ویرجین، آمریکا، استرالیا و کانادا دارد. کاربران می‌توانند رمزارزهای اصلی را در این صرافی با بیش از 50 ارز فیات و بیش از 20 روش پرداختی خرید و فروش کنند. ال بانک از امکاناتی مانند معاملات اسپات و مارجین، قراردادهای فیوچرز و اختیار معامله رمزارزها، استیکینگ، توکن‌های غیرمثلی (NFTs) و معاملات ETF دارایی‌های رمزنگاری‌شده برخوردار است و همچنین از تراکنش‌های همتابه‌همتا (P2P)، معاملات گرید (Grid Trading) و سپ‍رده‌های منعطف و محبوس پشتیبانی می‌کند.

کارمزد معاملات بازارهای حرفه‌ای در سطح تریدر مانند سایر سطوح کاربری است و در بازارهای ریالی به عنوان میکر 0.1 ٪ و به عنوان تیکر 0.15 ٪ است. کارمزد واریز و برداشت رمزارزها هم به نوع کوین بستگی دارد. واریز ریالی کارمزدی ندارد و برداشت ریالی هم برای مبالغ کمتر از 400 هزار تومان 1 درصد میزان برداشت؛ از 400 هزار تومان تا 50 میلیون تومان، 4 هزار تومان و برای برداشت‌های بیش از 50 میلیون تومان، به ازای 50 میلیون تومان، 4000 تومان است.

صرافی اکسیر (Exir)

کارمزد معاملاتی سطح 0 صرافی کوکوین در معاملات اسپات، به عنوان تیکر و میکر، 0.1 ٪ است، معاملات فیوچرز به عنوان تیکر 0.06 ٪ و به عنوان میکر 0.02 ٪ است. واریز رایگان و برداشت هم بسته به نوع کوین متفاوت است.

صرافی هات بیت (HotBit)

کوکوین صرافی ارزدیجیتالی است که مأموریت دارد گردش آزاد ارزهای دیجیتال را در سراسر جهان تسهیل کند و ادعا دارد فرآیند ثبت‌نام در پلتفرمش آسان است و امنیت بالایی دارد. صرافی کوکوین از امکاناتی مانند پشتیبانی از معاملات فیوچرز، مبادلات همتابه‌همتا (P2P)، خرید از طریق کارت‌های اعتباری و خدمات مبادلات مستقیم برخوردار است.

استفاده از خدمات صرافی بایننس، بنا به تحریم‌های بین‌المللی، برای کاربران ایرانی امکان‌پذیر نیست و از آنجایی که معامله بدون احراز هویت در این صرافی ممکن است، بسیاری از کاربران با استفاده از IP ثابت از خدمات این صرافی استفاده می‌کنند. با این حال، بایننس با استفاده از ابزارهای پیچیده‌ای سعی در کشف کاربران ایرانی دارد و الزامات احراز هویت (KYC) نسبت به ایرانی‌ها تشدید کرده است. حتی در صورت تشخیص مکان اصلی کاربران، مهلتی دوهفته‌ای برای بیرون کشیدن دارایی‌ها از سوی صرافی تعیین می‌شود.

کاربران ایرانی می‌توانند در صرافی ال بانک فعالیت داشته باشند و نیازی به استفاده از IP ثابت هم نیست. در ضمن، امکان معامله بدون احراز هویت هم وجود دارد؛ البته دسترسی به بخش‌هایی از سایت صرافی با IP ایران ممکن نیست.

کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد

صرافی بایننس بزرگترین صرافی جهان از نظر حجم معاملات است و در جایگاه نخست صرافی‌های برتر قرار دارد. بایننس کار خود را در سال 2017 آغاز کرد و 120 میلیون کاربر در سرتاسر جهان دارد. این پلتفرم توانسته جایگاه مستحکمی در جهان رمزارزها برای خود دست‌و‌پا کند و به بازار معتبری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

برای پاسخ به این سوال که کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد ؟ چهار صرافی خارجی (بایننس، کوکوین، هات بیت و ال بانک) و دو صرافی داخلی (نوبیتکس و اکسیر) از نظر خدمات و کارمزد با هم مقایسه شدند. در هر چهار صرافی خارجی امکان معامله بدون احراز هویت وجود دارد، صرافی ال بانک از کاربران ایرانی پشتیبانی می‌کند، اما سه صرافی دیگر یعنی بایننس، کوکوین و هات بیت ‍شتیبانی نمی‌کنند. کارمزد معاملات اسپات در ابتدایی‌ترین حالت و برای کاربران معمولی در صرافی‌های بایننس، کوکوین و ال بانک، هر سه، 0.1 درصد است، اما برای صرافی هات بیت در حالت تیکر 0.2 درصد و در حالت میکر منفی 0.05 درصد است. دو صرافی داخلی نوبیتکس و اکسیر هم در سطوح کاربری و کم‌ترین حجم معاملات، به ترتیب، 0.35 درصد و 0.4 درصد از ارزش معاملات است. با افزایش حجم معاملات کارمزد صرافی نوبیتکس می‌تواند تا 0.2 هم کاهش بیابد. کارمزد معاملات اصلی اکسیر هم می‌تواند با افزایش سطوح کاربری برای سفارش‌بردار تا 0.15 درصد هم کاهش بیابد.


منبع: https://iranbroker.org/best-crypto-exchanges-with-low-feesHTB توکن اختصاصی صرافی است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن به چند روش پاداش دریافت کنند. هات بیت از طریق تأییدگر دوعاملی از حساب کاربران و دارایی‌هایشان محافظت می‌کند و هنگام برداشت هم لازم است تا کاربر با ایمیل برداشت را تأیید کند.

صرافی‌ هات بیت، طبق قوانینش، نمی‌تواند به کاربران ایرانی خدمات ارائه کند، اما برای استفاده از خدمات صرافی نیازی به احراز هویت نیست و از این رو، کاربران ایرانی می‌توانند بدون نیاز به احراز هویت در این صرافی به معامله بپردازند و تا سقف 10 BTC برداشت کنند. البته در مواقعی که سیستم کنترل ریسک صرافی به کاربری مشکوک شود، کاربر را مجبور به فرآیند احراز هویت خواهد کرد.

کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد

هات بیت هم صرافی رمزارز متمرکزی است که در سال 2018 به صورت مشترک در هنگ‌کنگ و استونی به ثبت رسید، اعضای اصلی‌اش اهل چین، تایوان و آمریکا هستند و در حال حاضر در شانگهای و تایپه قرار دارد. این صرافی در جایگاه 150ام صرافی‌های برتر قرار دارد و حجم معاملات روزانه اش حدود 15 میلیون دلار است. هات بیت دارای یکی از پیشرفته‌ترین پلتفرم‌های معاملاتی است و به بیش از 7 میلیون کاربر در 170 کشور جهان خدمات ارائه می‌دهد. این صرافی در سال 2018 شد و فعالیت خود را در بازارهای پیشرفتة جنوب شرق آسیا متمرکز کرد.

در این بخش از پاسخ به این سوال که کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد سراغ صرافی‌های ایرانی می‌رویم. صرافی نوبیتکس یکی از مشهورترین صرافی‌های رمزارز داخلی است که در سال 1396 تأسیس شد و از نخستین صرافی‌های داخلی است که موفق شد پلتفرم همتابه‌همتا ارائه دهد. از نظر حجم معاملات در رتبة نخست صرافی‌های داخلی قرار دارد که یعنی از نقدینگی لازم برای گرداندن بازار و دور شدن از ریسک برخوردار است.

طبق قوانین کوکوین کاربران ایرانی نمی توانند در این صرافی احراز هویت کنند، امّا انجام معامله بدون احراز هویت (KYC) در این صرافی ممکن است. کاربران می‌توانند بدون احراز هویتُ تا سقف 1 BTC واریز و برداشت کنند. از این گذشته، حتی نیازی هم به استفاده از IP ثابت نیست، اما توصیه می‌شود برای احتیاط بیشتر از VPS استفاده کنید.

 نوبیتکس دارای دو بازار اصلی و حرفه‌ای است که در بازار اصلی معاملات به تومان و در بازار حرفه‌ای معاملات بر اساس USDT صورت می‌گیرد. این صرافی داخلی از 37 ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند، امکان سفارش‌گذاری وجود دارد و از پشتیبانی مناسبی هم برخوردار است. افزون بر این‌ها، کاربران می‌توانند از بازار آزمایشی نوبیتکس هم استفاده کنند و با شبیه‌سازی معاملات واقعی مهارت و تجربه کسب کنند.

کارمزد معاملات صرافی نوبیتکس به‌صورت درصدی از مبلغ کل معامله است و به حجم معاملات کاربر در 30 روز گذشته بستگی دارد.

کدام صرافی کمترین کارمزد را دارد

معاملات اسپات صرافی هات بیت در سه بخش مجزا Global Market، Global و Growing ارائه می‌شود که کارمزد هر کدام متفاوت است. کارمزد معاملات در بخش اصلی، یعنی Global Market، به عنوان سفارش‌بردار (Taker) 0.2 ٪ و به عنوان بازارساز (Maker) 0.05- ٪ است.

صرافی ال بانک (LBank)

در این بخش امکان ارائهٔ خدمات به کاربران ایرانی و کارمزد صرافی‌ها در قالب جدول به تصویر کشیده شده است. از آنجایی که کارمزد صرافی‌ها بسته به حجم معاملات، نوع بازار، هولدکردن توکن اختصاصی صرافی و سطوح کاربری متفاوت است، برای تسهیل مقایسه پایه‌ای‌ترین حالت ممکن را فرض می‌گیریم که توکنی هولد نشده باشد، حجم معاملات 30 روزه 0 باشد، معاملات اسپات باشد و کاربر هم معمولی یا در ابتدایی‌ترین سطح کاربری فعال باشد.

جدول بهترین کارمزدها در صرافی‌های خارجی

نام صرافی خارجی بایننس کوکوین هات‌ بیت ال بانک
پشتیبانی از کاربران ایرانی ندارد ندارد ندارد دارد
امکان معامله بدون احراز هویت دارد دارد دارد دارد
Taker   0.1   0.1 0.2   0.1
Maker   0.1   0.1 0.05 – 0.1

جدول بهترین کارمزدها در صرافی‌های ایرانی

نام صرافی داخلی نوع سفارش نوبیتکس اکسیر
کارمزد معاملات در بازار اصلی (درصدی از ارزش معامله)          Taker   0.2 الی 0.35 0.15 الی 0.4
  Maker 0.2 الی 0.35 0.1 الی 0.4
کارمزد معاملات در بازار حرفه‌ای (درصدی از ارزش معامله)        Taker   0.15 0.1
  Maker 0.13 0.05

جمع‌بندی

 هات بیت از 210 رمزارز و بیش از 3200 جفت‌ارز معاملاتی پشتیبانی می‌کند، اپلیکیشن اختصاصی دارد و با شرکت‌های مشهوری همچون Spark Pool، Mytoken و F2pool در زمینة تکنولوژی بلاکچین مشارکت می‌کند. این صرافی از امکاناتی مانند معاملات اسپات برخودار است اما از معاملات مارجین پشتیبانی نمی‌کند.