کدام دارایی در سال 2023 بیشتر گران خواهد شد؟

فریتش در این رابطه گفته “به خاطر بهبود خوب بازار در فصل چهارم سال ۲۰۲۲، اونس طلا توانست سال را بدون تغییر قابل توجهی به پایان برساند. سال ۲۰۲۲ فدرال رزرو آمریکا و سایر بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را خیلی سریع و در اندازه‌های بزرگ افزایش دادند که این به ضرر قیمت فلزات گران‌بها بود. به همین دلیل می‌توان گفت که عملکرد فلزات گران‌بها در سال ۲۰۲۲ نسبت خوب بوده است! چون‌که شرایط می‌توانست بدتر از این هم شود!”

پاول آشورت اقتصاددان Capital

لافورج هم گفته که اونس طلا در حال پیش‌خور کردن کاهش نرخ بهره فدرال رزرو است! “در چند ماه گذشته که صحبت‌ها از کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۲۳ شروع شد، از همان موقع هم قیمت اونس طلا بالا آمده است. در سال ۲۰۲۳ هم اونس طلا و هم نقره عملکرد خوبی خواهند داشت. حتی شاید نقره عملکرد بهتری داشته باشد. به احتمال زیاد قیمت اونس طلا در سال ۲۰۲۳ بین ۱۹۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.”


منبع: https://iranbourseonline.co/238974/classic/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D9%88-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-2023

این فعال حرفه‌ای هم معتقد است که فدرال رزرو آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ نرخ بهره را کاهش خواهد داد. “هر چند که اقتصاد آمریکا توانست فصل چهارم سال را با قدرت به پایان برساند، اما رکود اقتصادی در راه است. رکود اقتصادی باعث کاهش فشارهای تورمی خواهد شد. هر چند که فدرال رزرو همچنان هاوکیش است، اما انتظار می‌رود که نرخ بهره آمریکا از اواخر سال ۲۰۲۳ کاهش یابد.”

دانیل هاینس استراتژیست ارشد بازار کالا در ANZ

فعالین حرفه‌ای بازار یا همان وال استریتی ها هم به افزایش قیمت اونس طلا در سال ۲۰۲۳ خوش‌بین هستند. فعالین حرفه‌ای معتقدند که با ورود اقتصاد آمریکا به فاز رکود، اونس طلا هم برای شروع رالی صعودی آماده می‌شود. رکود اقتصادی آمریکا باعث خواهد شد تا شاخص دلار به پیک خود برسد و سیر نزولی پیدا کند. در مقابل فدرال رزرو آمریکا هم مجبور خواهد شد برای مقابله با رکود اقتصادی، از سیاست‌های انقباضی کوتاه بیاید. یعنی نرخ بهره را پایین بیاورد.

کارستن فریتش تحلیلگر بازار در Commersbank

یکشنبه 18 دی 1401 – 8:40

ارزیابی آنلاین کیتکو نشان می‌دهد که در هفته پایانی سال ۲۰۲۲ خوش‌بینی سرمایه‌گذاران خرد به عملکرد بازار در سال ۲۰۲۳ هم تقویت شده است.

قیمت اونس طلا در سال ۲۰۲۲ تغییری نداشت!

در این ارزیابی ۸۹۶ سرمایه‌گذار خرد شرکت کرده‌اند. ۳۷٫۵ درصد معتقدند که اونس طلا بهترین عملکرد را در سال ۲۰۲۳ خواهد داشت. ۳۶٫۸ درصد دیگر بر این باورند که نقره عملکرد بهتری خواهد داشت. ۸ درصد از شرکت‌کنندگان هم معتقدند که مس گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ است. طرفداران بیت کوین و طلا هم به طور مساوی ۴٫۷ درصد بود.

ارزیابی سایت کیتکو 8 ژانویه 1
ارزیابی سایت کیتکو – از دید سرمایه گذاران خرد، در سال ۲۰۲۳ طلا بیشترین افزایش قیمت را خواهد داشت!

تحلیل فاندامنتال و بنیادی فعالین حرفه‌ای

هاینس گفته که بازار به اونس طلا روی خوش نشان می‌دهد. “معمولاً پیش از رکود اقتصادی، قیمت اونس طلا کاهش می‌یابد. اما بعد از شروع رکود اقتصادی، اونس طلا عملکرد بهترین نسبت به سایرین پیدا می‌کند.”

جان لافورج استراتژیست ارشد ولز فارگو

تقریباً انتظارات و تحلیل فعالین حرفه‌ای با دیدگاه سرمایه‌گذاران خرد فاصله کمی دارد. نتیجه نظرسنجی کیتکو نشان می‌دهد که از دید سرمایه‌گذاران خرد، نقره و طلا بهترین انتخاب برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ هستند.

در سال ۲۰۲۲ بزرگ‌ترین مانع افزایش قیمت فلزات گران‌بها افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا بود. فدرال رزرو در اقدامی بی‌سابقه نرخ بهره را با سرعت بالایی افزایش داد. سرعت بالا رفتن نرخ بهره آمریکا از دهه ۱۹۸۰ تا به امروز بی‌سابقه بوده است. نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۲۲ به اندازه ۴٫۲۵ واحد درصد افزایش یافت و به محدوده ۴٫۲۵ تا ۲٫۵۰ درصدی رسید.
با نگاه به سال جدید، تحلیلگران امیدوارند که اونس طلا و نقره عملکرد خوبی داشته باشند، چون‌که به احتمال زیاد سیاست‌های پولی فدرال رزرو در سال ۲۰۲۳ تغییر خواهد کرد.

کدام دارایی در سال ۲۰۲۳ بیشتر گران خواهد شد؟

قیمت اونس طلا سال ۲۰۲۲ را بدون تغییر قابل توجهی نسبت به ابتدای سال به پایان رساند. اما قیمت نقره ۳ درصد افزایش یافت. اونس طلا سال ۲۰۲۲ از اطراف ۱۸۲۸ دلار شروع کرد و در بالای ۱۸۲۲ دلار هم به پایان رساند. این در حالی است که قیمت نقره سال ۲۰۲۲ را از ۲۳٫۲۸ دلار شروع و در ۲۳٫۹۳ دلار به پایان رساند.

چرا با رشد سریع تورم، قیمت اونس طلا ثابت ماند؟