چرا بازدهی اوراق خزانه داری 2 سال آمریکا بالا آمد و چه ربطی به بازار فارکس دارد؟

قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا تحت فشار قرار دارد. سرمایه‌گذاران در واکنش به ادامه افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا اقدام به فروش اوراق خزانه‌داری می‌کنند.

رکود اهمیتی ندارد، باید تورم پایین بیاید!

دوشنبه 7 شهریور 1401 – 10:23


فدرال رزرو آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین بانک مرکزی دنیا در حال اجرای سیاست‌های انقباضی است و دلار آمریکا هم از این سیاست‌های منتفع گردیده است. شاخص دلار آمریکا به بالاترین سطوح تاریخی که در ماه ژوئیه ثبت کرده بود، نزدیک شده است. تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای عامل اصلی تقویت ارزش دلار آمریکا بوده است. از دید بازار نرخ بهره آمریکا در پایان سال ۲۰۲۲ به ۳٫۸۲ درصد خواهد رسید. پیش‌بینی یک هفته پیش بازار ۳٫۶۸ درصد بود.

منحنی بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هنوز هم وارون است. یعنی نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ سال آمریکا بیشتر از بازدهی اوراق ۱۰ ساله است. بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا با سررسید ۲ سال به ۳٫۴۶ درصد رسیده، در حالی که بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ سال آمریکا در ۳٫۰۹ درصد قرار دارد. این یعنی منحنی بازدهی وارون است و سرمایه‌گذاران بازار اوراق قرضه برای رکود اقتصادی آماده می‌شوند.

با وجود این‌که گردهمایی جکسون هول نشان داد که سیاست‌های پولی همچنان انقباضی باقی خواهند ماند، اما هنوز مشخص نیست که فدرال رزرو در نشست ماه سپتامبر نرخ بهره را چقدر بالا خواهد برد؟ روز جمعه داده‌های اشتغال آمریکا منتشر خواهند شد و روز ۱۳ سپتامبر هم داده‌های تورمی آمریکا را در پیش رو خواهیم داشت. شاخص‌های اقتصادی آمریکا می‌توانند اندازه افزایش بعدی نرخ بهره را مشخص کنند.


منبع: https://iranbourseonline.info/195532هر چند که بازار برای سخنان رئیس فدرال رزرو آماده بود و انتظار داشت که پاول از سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره حمایت کند، اما پاول فراتر از انتظارات سخن گفت. این گفته استراتژیست بازار اوراق قرضه در Nomura Holdings است که به طور تخصصی روی بهره اوراق قرضه کار می‌کند. او در ادامه گفته که از جهش ضعیف بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا متعجب است! به گفته او بازدهی اوراق باید خیلی بیشتر از این جهش می‌کرد.

منحنی وارون بازدهی آمریکا

نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ سال آمریکا به بالاترین سطح از نوامبر سال ۲۰۰۷ جهش کرده است. رئیس فدرال رزرو آمریکا گفته که سیاست‌های انقباضی ادامه خواهند داشت و نرخ بهره هم تا پایین آمدن تورم در سطوح بالا باقی خواهد ماند. یکی از مقامات ارشد بانک مرکزی اروپا هم گفته که حتی اگر اقتصاد ناحیه یورو وارد رکود شود، باز هم به سیاست‌های انقباضی (افزایش نرخ) نیاز است.

سخنان پاول، بازار اوراق قرضه را شوکه کرد!

پاول و مقامات عالی‌رتبه بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا به صراحت در گردهمایی جکسون هول گفتند که برای مقابله تورم آماده‌اند تا نرخ بهره را برای مدت طولانی در سطوح بالاتر نگه دارند، حتی اگر این سیاست باعث رکود اقتصادی شود.

اندازه افزایش نرخ بهره آمریکا مشخص نیست!

بازار اوراق قرضه در سایر اقتصادها هم وضعیت مشابهی دارد. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ سال استرالیا با جهش ۰٫۱۲ واحد درصدی به ۳٫۶۹ درصد رسیده و بازدهی اوراق قرضه نیوزیلند هم با جهش ۰٫۰۹ واحد درصدی به ۳٫۹۷ درصد صعود کرده است.

واکنش مثبت دلار به تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای