چت جی پی تی (ChatGPT) چگونه باعث رشد ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی می شود؟

اولین اقدام از سوی گوگل، معرفی یک مدل هوش مصنوعی با نام بارد (Bard) بود که گوگل آن را برای رقابت با ChatGPT در فضای هوش مصنوعی توسعه داد. در طی این معرفی از سوی شرکت گوگل، بیش از ۱۴۰ بار به “هوش مصنوعی” اشاره شد که این امر نشان‌دهنده باور قوی آن‌ها به ارزش و اهمیت فناوری هوش مصنوعی است.

ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی

حتی شرکت‌هایی مانند BigBear.ai و SoundHound AI که مستقیما به ChatGPT مرتبط نبودند و برنامه‌ای برای تغییر سازوکارهای خود نداشتند نیز تحت‌تاثیر هیجانات کلی پیرامون هوش مصنوعی قرار گرفتند و افزایش قابل‌توجهی را در قیمت سهام خود تجربه کردند.

به‌طورخلاصه، ChatGPT تاثیر قابل‌توجهی در بر بازار ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی داشت. علی‌رغم شرایط نامطلوب بازار، این ارزهای دیجیتال با رشد قیمت همراه بودند که نشان می‌دهد معرفی این هوش مصنوعی تاثیر مثبتی بر احساسات سرمایه‌گذاران در ایجاد علاقه به سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با هوش مصنوعی داشته است.

تاثیر سرمایه گذاران خرد بر قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی

باوجود‌اینکه سرمایه‌گذاران نهادی (شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های بازنشستگی و سایر سازمان‌های مالی بزرگ) دارای مزیت‌های کلیدی مانند توانایی واکنش سریع به تغییرات بازار، بودجه کافی برای سرمایه‌گذاری و دسترسی به منابع و اطلاعات برای تصمیم‌گیری‌های آگاهانه هستند اما تاثیر آن‌‌ها بر بازار ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی، کمتر از سرمایه‌گذاران خرد بوده است.

ترکیب تمام این عوامل، موجب رشد ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی شده است. درواقع این رویداد، تاثیر فوق‌العاده ChatGPT را بر بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که پیشرفت تکنولوژی می‌تواند بازار را تغییر داده و حرکات قابل‌توجهی را در آن ایجاد کند.


منبع: https://iranbroker.net/chatgpt-effect-ai-crypto-assets/

این اصطلاح وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن راه‌اندازی یک مدل هوش مصنوعی پیشرفته (ChatGPT) تاثیر قابل‌توجهی در یک حوزه یا یک بازار داشته است که یکی از این موارد بازار ارزهای دیجیتال است.

در این مقاله به بررسی اثر ChatGPT بر ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی می‌پردازیم. تا پایان این مطلب از ایران بروکر همراه ما باشید!

تاثیر اقدامات شرکت‌های فناوری بزرگ بر رفتار سرمایه گذاران

اختراع ChatGPT سروصدای زیادی را در حوزه هوش مصنوعی به راه انداخت. در واکنش به راه‌اندازی ChatGPT، برخی از شرکت‌های فناوری بزرگ مانند گوگل (Google) و بایدو (Baidu) در جهت توسعه فناوری هوش مصنوعی (AI) قدم برداشتند و اینگونه حمایت خود را از این حوزه اعلام داشتند.

درواقع بعد از راه‌اندازی ChatGPT، تغییرات در حجم جستجو برای عبارات مرتبط با “هوش مصنوعی”، به یک شاخص مهم برای پیش بینی حرکت قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی، به ویژه برای سرمایه گذاران خرده فروش که در این دارایی‌ها سرمایه گذاری می‌کردند، تبدیل شد.

تاثیر سرمایه گذاران خرد بر قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی

مطالعات نشان می‌دهد که پس از راه‌اندازی ChatGPT، ارزش برخی از ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی فهرست‌شده در پلتفرم‌های معاملاتی، تنها یک ماه پس از راه‌اندازی ChatGPT، تا ۱۰.۷٪ افزایش یافت. جالب‌تر این است که در ماه بعد این ارزهای دیجیتال با رشد ۳۵.۵٪ نیز همراه بودند. باوجود اینکه در آن دوره، بازار ارزهای دیجیتال در حال تجربه یک بازار نزولی بود، این افزایش خارق‌العاده قیمت نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی از الگوی مورد انتظار در بازار پیروی نمی‌کند.

ChatGPT یک مدل هوش مصنوعی خاص است که توسط OpenAI توسعه یافته است. توسعه چت جی پی تی باعث پیشرفت قابل‌توجهی در حوزه هوش مصنوعی شد و تنها چندماه پس از راه‌اندازی آن، در ۳۰ نوامبر آمار کاربران آن به ۱۰۰ میلیون رسید که جذب این رقم از کاربران در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است.

ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی بعد از راه‌اندازی ChatGPT، با رشد قیمتی چشمگیری روبرو شدند. این افزایش ناگهانی تحت‌تاثیر چند عامل مهم بود:

  • حمایت شرکت‌های فناوری بزرگ: برخی از اقدامات صورت‌گرفته توسط شرکت‌های فناوری بزرگ مانند گوگل و معرفی یک مدل هوش مصنوعی به نام بارد (Bard)، مهر حمایت بر حوزه هوش مصنوعی زد و باعث هجوم سرمایه‌گذاران به این حوزه شد.
  • تقویت تصویر ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی توسط ChatGPT: پوشش گسترده رسانه‌ای ChatGPT، این تصور را تقویت کرد که ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی بسیار ارزشمند و از نظر تکنولوژی پیشرفته هستند.
  • افزایش سرمایه‌گذاران خرد: با مشارکت فزاینده سرمایه‌گذاران خرد، قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی نیز افزایش یافت.
  • عدم اشتیاق سرمایه‌گذاران نهادی به ارزهای دیجیتال: عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران نهادی که البته قبلا به رمزارزها علاقه نشان داده بودند، خلائی در بازار ایجاد کرد که با حضور فزاینده سرمایه‌گذاران خرد پر شد و به آن‌ها اجازه داد نقش غالب‌تری در تاثیرگذاری بر قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی ایفا کنند.

قبل از راه‌اندازی ChatGPT، تغییراتی در گوگل مرتبط با تعداد دفعاتی که مجموعه‌ای از کلمات کلیدی خاص مانند “هوش مصنوعی” و “ChatGPT” سرچ می‌شوند ایجاد شد که البته تاثیر زیادی بر قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی و یا غیر آن نداشت.

این مشاهدات مطابق با نظرسنجی و مطالعات انجام‌شده توسط جی پی مورگان (JP Morgan) در سال ۲۰۲۲ است که نشان می‌دهد بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران نهادی، هیچ برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ارز دیجیتال در پنج سال آینده نداشتند؛ به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران نهادی نسبت به سرمایه‌گذاران خرد در بازار ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی تاثیر به‌سزایی نداشته‌اند.

خلاصه مطلب ـ چت جی پی تی (ChatGPT) چگونه باعث رشد ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی می شود؟

این موضوع باعث هجوم سرمایه‌گذاران جهانی به این حوزه شد و ارزش شرکت‌هایی را که از فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کردند، افزایش داد. به‌عنوان مثال قیمت سهام c3.ai (یک شرکت متخصص در نرم افزار هوش مصنوعی) بعد از اعلام عمومی شرکت، مبنی بر برنامه‌های این شرکت برای ترکیب آن با ChatGPT، حدودا ۲۸ درصد افزایش یافت.

این موضوع ارتباط نزدیک میان توجه سرمایه‌گذاران خرده‌فروش آنلاین و عملکرد بازار ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی را نشان می‌دهد.

نقش کمرنگ سرمایه گذاران نهادی بر قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی

بنابراین می‌توان فهمید که اقدامات و اظهارات شرکت‌های فناوری بزرگ می‌تواند بر رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات بازار، ارزش شرکت‌ها و فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی تاثیرگذار باشد و هوش مصنوعی می‌تواند بازار ارزهای دیجیتال را متحول کند.

اثر موجی ChatGPT

قرارگرفتن چت جی پی تی در کانون توجه کاربران، ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی را تحت‌تاثیر قرار داد و باعث افزایش قیمت آن‌ها شد. به‌عنوان مثال، برخی از ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی مانند سینگولاریتی نت (AGIX) تا ۲۰٪ افزایش قیمت داشت و ارز دیجیتال فچ (FET)، طی دو هفته پس از راه‌اندازی ChatGPT، حدودا ۵۰ درصد رشد کرد. البته برخی از ارزهای دیجیتال دیگر، باوجود اینکه به هوش مصنوعی ChatGPT مرتبط نیستند، نوساناتی را تجربه کردند. به‌عنوان مثال بیت کوین ۱٪ رشد قیمتی را تجربه کرد و درمقابل قیمت اتریوم تا ۳٪ کاهش یافت.

به‌عبارت‌ساده‌تر، هرچه تعداد جستجوی کلمات کلیدی مانند هوش مصنوعی در گوگل افزایش می‌یافت، بازدهی و رشد برخی از ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی نیز افزایش پیدا می‌کرد. البته ارزهای دیجیتال معمولی که به هوش مصنوعی مرتبط نبودند، هیچ تغییری را تجربه نکردند.