پوماکوین یا پی کوین (PCoin) چیست؟ آیا پی کوین کلاهبرداری است؟


از آنجایی که این ارز دیجیتال در بین کاربران بازاریابی شبکه‌ایی یا نتورکرهای ایرانی این روزها داغ شده است حتما پیش از سرمایه‌گذاری در این پروژه، بررسی تخصصی انجام شده توسط تیم ایران بروکر را مطالعه کنید.

قبل از اینکه به بررسی Global Puma Coin بپردازیم من یک سؤال از شما دارم: چرا پولی که با زحمت به دست آوردیم را روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنیم که واژه کلاهبرداری در کنار اسم آن پروژه قرار می‌گیرد؟ خب تا شما به جواب این سؤال فکر می‌کنید بریم که پوماکوین یا پی کوین با نماد PCoin را بررسی کنیم.

پوما کوین یا Puma Coin Globe چیست؟

اگر وارد سایت این پروژه شوید با این اسم روبه‌رو می‌شوید: Puma Crypto (با این شرایط همین ابتدای کار هنوز نمی‌دانیم نام این پروژه چیست؟ پوماکوین، پوما کریپتو، …)

به‌هرحال ارز دیجیتال تخصصی پروژه پوماکوین با نام PCoin معرفی‌شده است.

در معرفی اولیه سایت درباره پروژه به این مطلب برمی‌خوریم:

پرطرفدارترین، تمیزترین و زیباترین ارز دیجیتال بر اساس تحقیقات عمیق

باوجود ارزهای دیجیتال مشهور در جهان مانند بیت کوین، اتریوم و حتی دوج کوین و سایر موارد، وقتی در سایت یک ارز دیجیتال یا در وایت پیپر آن به واژه‌هایی با پسوند «ترین» برخورد کردید، بهتر است به آن پروژه شک کنید.

همین‌طور که سایت این پروژه را مرور می‌کنم به این مطلب برخورد می‌کنم:

قیمت پوماکوین (PCoin): 0.42USD

قیمت پوما کریپتو در زمان نگارش این مطلب روی سایت 0.42 دلار درج شده است. درحالی‌که امکان خرید پوماکوین (PCoin) از هیچ صرافی ایرانی یا غیر ایرانی وجود ندارد. به‌جز یک صرافی که در ادامه بررسی می‌کنیم.

در نظر داشته باشید که قیمت ارزهای دیجیتال از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. اینکه در سایت یک پروژه که در هیچ صرافی ارزدیجیتال لیست نشده است قیمت درج شده، یکی از نشانه‌های کلاهبرداری بودن یک رمزارز است.

یک نکته مهم در بررسی این ارز دیجیتال این است که دقت کنید به دلیل تشابه نام، این پروژه را با سایر پروژه‌های معتبر مانند پوما کوین و PCOIN اشتباه نگیرید.

نحوه خرید پوماکوین (PCoin)

برای خرید ارز دیجیتال پوماکوین یک لینک در سایت اصلی پروژه دیده می‌شود که از کاربران دعوت می‌کند کیف پول این پروژه را نصب کنند. وقتی وارد این لینک شوید، از شما درخواست ایمیل و انتخاب نام کاربری را دارد.

پیشنهاد می‌کنم وارد این لینک نشوید و حتی ایمیل خود را در اختیار چنین سایت‌هایی قرار ندهید.

علاوه بر این ادعاشده که پوماکوین در صرافی ایرانی نوین تکس با آدرس novintex.com لیست شده است. وقتی وارد سایت این صرافی شوید، می‌توانید PCOIN را در آخرین ردیف مشاهده کنید. در زمان نگارش این مقاله قیمت خرید پوکوین از این صرافی ایرانی 17886 تومان است.

وقتی وارد قسمت قیمت‌های لحظه‌ای در نوینتکس می‌شویم، به‌طورکلی 24 ارز دیجیتال در این صرافی لیست شده‌اند.

نکته عجیب درباره صرافی نوینتکس این است که ادعا کرده 5 سال سابقه فعالیت در فضای بلاک چین داشته است. همچنین ادعاشده که به‌صورت 24 ساعته در تمام طول هفته پاسخگوی مشتریان خود است.

اما در زمان نگارش این مقاله لینک‌های موجود مرتبط با شبکه‌های اجتماعی این صرافی شما را به آدرس همین سایت هدایت می‌کند و درواقع شبکه اجتماعی در کار نیست. همچنین هیچ شماره تماسی از صرافی وجود ندارد.

صرافی نوین تکس یک صرافی تازه کار است و سطح اعتبار آن توسط تیم ایران بروکر بسیار پایین ارزیابی شده است و طبق بررسی‌های انجام شده احتمالا تعداد کاربران این صرافی به اندازه تعداد اعضای خانواده شما نباشد.

این‌که PCoin فقط در یک صرافی با چنین اطلاعات ناقصی لیست شده است، زنگ خطر دیگری را به صدا در می‌آورد.

در بخش زیر مواردی که در وایت پیپر این ارز دیجیتال آمده است را ترجمه کرده‌ایم.

دقت داشته باشید که موارد مطرح شده در وایت پیپر این پروژه کپی برداری شده از پروژه‌های مشابه است و طبق بررسی‌های انجام شده هیچ کدام از این موارد تحقق نیافته و حتی در قرارداد هوشمند این پروژه نیامده است.

بررسی قراداد هوشمند پی کوین

یکی از ویژگی‌های اصلی بلاکچین و ارزهای دیجیتال داشتن شفافیت و ارائه اطلاعات کامل به تمامی کاربران است. با بررسی آدرس قرارداد هوشمند این پروژه می‌توان اطلاعات جالبی را کسب کرد.

p coin 1
قرارداد هوشمند پی کوین

بررسی کدهای قرارداد هوشمند این پروژه نشان می‌دهد که اصلا این توکن قابلیت اجرای مواردی را که وایت پیپر خود آورده است ندارد. مانند استیبل کوین، بلاکچین موازی و قرارداد هوشمند و….

همچنین با بررسی آدرس قرارداد هوشمند این پروژه متوجه می‌شویم که تقریبا تمام توکن‌ها در اختیار یک نفر است و تقریبا تمامی تراکنش‌های این توکن توسط ربات و به صورت خودکار انجام می‌شود تا با افزایش تعداد تراکنش‌ها و افزایش تعداد کیف‌پول‌هایی این توکن‌ها را نگهداری می‌کنند کاربران جدید را فریب دهند.

p coin 2

هدف پوما کوین

پوماکوین - پی کوین
هدف پروژه پی کوین یا پوماکوین (PCoin)

پوماکوین در سایت اصلی خود درباره هدف این پروژه نوشته، ما یک پلتفرم برای خریدوفروش سهام ایجاد کرده‌ایم.

همچنین در ادامه می‌گوید:

PCoin Global به دنبال ایجاد یک پلتفرم تامین مالی برای بلاکچین‌های جدید است.

در ادامه سایت همچنان درباره چشم‌انداز ایجاد PCoin می‌خوانیم:

درحالی‌که راه‌حل‌های موجود تنها برای حل یک مشکل در یک زمان ارائه می‌دهند، تیم ما آماده است تا محصولی امن، مفید و آسان بر اساس بلاک چین خصوصی بسازد. این پلتفرم شامل یکپارچه‌سازی آسان پرداخت‌های ارز دیجیتال و حتی یک سیستم داوری دیجیتال خواهد بود.

در ادامه سایت درباره هدف PCoin می‌خوانیم:

در پایان، هدف ما این است که همه شرکت‌ها، کارمندان و دارایی‌های تجاری را در یک اکوسیستم یکپارچه بلاک چین ادغام کنیم، که تجارت را واقعاً کارآمد، شفاف و قابل‌اعتماد خواهد کرد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هدف قابل قبولی در سایت توضیح داده نشده است و اهداف بیان شده شبیه به پروژه‌های واقعی نیست.

این نکته را به خاطر داشته باشید، هر پروژه‌ای که خود را راه‌حلی برای تمام مشکلات موجود اعلام می‌کند، نمی‌تواند واقعی باشد. به‌عنوان‌مثال یکی از شناخته‌شده‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال اتریوم است. اتریوم که رتبه دوم را در بازار ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده، پس از رویداد ادغام و تغییر بلاک چین خود از اثبات کار به اثبات سهام، با مشکل تمرکز مواجه شده است.

بنابراین اگر راه‌حلی برای تمام مشکلات موجود در فضای ارز دیجیتال وجود داشته باشد، آیا پروژه‌ای باعظمت اتریوم نمی‌تواند به آن دست پیدا کند؟ چرا باید به پروژه ناشناخته‌ای که هنوز جایی لیست نشده، در مورد اهدافی که قرار است انجام دهد، اعتماد کنیم؟

توکنومیک پوماکوین

pcoin tokenomics 1
توکنومیک پوما کوین (پی کوین)

در وایت پیپر این پروژه اعلام شده که اعضای تیم و مشاوران فقط 20 درصد از عرضه در گردش PCoin را در اختیار خواهند داشت. اما اگر سری به ترون اسکن بزنید، مشاهده می‌کنید که بیش از 90 درصد از رمز ارز پوماکوین در 5 کیف پول قرار دارد (البته در زمان نگارش این مقاله).

 همچنین حدود 99.91 درصد از کل پروژه در ده کیف پول اول موجود در ترون اسکن است. علاوه بر این‌که این موضوع کاملا با وایت پیپر پوماکوین در تناقض است، اختصاص بیش از 90 درصد از عرضه در گردش یک ارز دیجیتال در 5 کیف پول امکان پامپ و دامپ و کلاهبرداری را فراهم می‌کند. همان 5 کیف پول که حتی ممکن است متعلق به یک نفر باشند، به‌راحتی می‌توانند پس از فریب افراد و جذب سرمایه قابل‌توجه، راگ پول انجام دهند.

شبکه‌های اجتماعی پوماکوین

توییتر پوماکوین در زمان نگارش این مطلب فقط 25 نفر فالوور دارد! و هنوز هیچ توییتی در توییتر آن منتشر نشده است.

آدرس تلگرام این پروژه فقط یک آیدی به نام matmackay است. بنابراین هیچ‌گونه فعالیتی برای انتشار اخبار و فعالیت‌های مربوط به تیم پروژه یا رودمپ پروژه وجود ندارد.

آدرس اینستاگرام موجود در سایت اصلی نیز فقط 138 فالوور دارد! و هیچ پستی در این شبکه اجتماعی نیز به اشتراک گذاشته نشده است.

تیم پوماکوین

هیچ اطلاعاتی درباره تیم سازنده پوماکوین وجود ندارد. بااینکه بسیاری از پروژه‌های بازار ارز دیجیتال اطلاعاتی درباره تیم سازنده خود در اختیار عموم قرار نمی‌دهند، اما این موضوع در مورد تیم‌هایی نکته مثبت محسوب می‌شود که پروژه‌های قابل قبولی ارائه کرده باشند.

بنابراین نبود هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره اعضای تیم پروژه و سابقه تخصصی آن‌ها، یک نکته منفی دیگر درباره PCoin است.

موضوع مشخص درباره تیم پروژه این است که توسط ایرانیان ساخته شده و ادعای ثبت شرکت در کشور انگلیس را دارند. (باید بدانید ثبت شرکت در انگلیس کار ساده و کم هزینه‌ای است)

اطلاعات بیشتر درباره پوماکوین

در ادامه این سایت درباره مزایای استفاده از پوماکوین مطالبی قابل مشاهده است. در بخشی از سایت درباره کاربرد PCoin این‌طور بیان شده است:

پوما به‌عنوان یک شغل کامل در کنار سایر مشاغل بازاریابی شبکه‌ای شناخته می‌شود و بیشتر افرادی را که به آن به‌عنوان یک هدف در آینده نگاه می‌کنند و تضمینی برای موفقیت خود و خانواده خود می‌بینند، جذب می‌کند.

در ادامه درباره بلاک چین پوماکوین در سایت این اطلاعات نوشته‌شده است:

این توکن مبتنی بر استاندارد TRC20 در شبکه Tron است. تعداد کل این توکن ها 500000000 می‌باشد. این توکن برای انتقال به پنل بازاریابی شبکه‌ای استفاده می‌شود. ما سعی کرده‌ایم طوری برنامه‌ریزی کنیم که پایین‌ترین سطح هم از این شبکه درآمد داشته باشد.

در این بخش از توضیحات سایت متوجه ساختار هرمی در این پروژه می‌شویم. وقتی صحبت از این موضوع می‌شود که پایین‌ترین سطوح نیز در این پروژه سود کسب می‌کنند، یعنی شما با استفاده از رفرال گیری باید از PCoin درآمدزایی کنید. یا حداقل یکی از روش‌های کسب درآمد در این پروژه مربوط به ساختار هرمی است.

کاربردهای پی کوین (PCOIN)

در این سایت درباره کاربرد پوماکوین نوشته‌شده که برای موارد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

  • بازاریابی شبکه‌ای
  • خرید بلیت (هواپیما، قطار و هتل) در تمام کشورهای جهان.
  • خرید بلیت کنسرت در سراسر جهان.
  • امکان خرید اکانت های کلاس جهانی مانند نتفلیکس و غیره

 اما می‌دانیم برای استفاده از یک ارز دیجیتال به‌عنوان‌مثال برای خرید بلیت کنسرت، باید طرف مقابل پوماکوین را بپذیرد. اما در این سایت درباره شرکای تجاری هیچ اطلاعاتی وجود ندارد.

اپلیکیشن پوما (PUMA)

پروژه پوکوین کلاهبرداری
کیف پول پی کوین یا پوماکوین

در سایت پوماکوین ادعاشده که کیف پول پوما از طریق قراردادهای هوشمند و ایجاد پل‌های ارتباطی بین بلاک چین‌ها مختلف کاربری آسانی خواهد داشت. همچنین به مسائل امنیتی مانند مدیریت کلید خصوصی، مدیریت کلید عمومی و موارد دیگر اشاره‌شده است.

در ادامه به این موضوع اشاره‌شده که اپلیکیشن پوما روی بلاک چین PUMA ساخته شده است. اگر به آدرس گیتاب بلاکچین پوماکوین مراجعه کنید، هیچ داده‌ای در آنجا وجود ندارد. بنابراین عملا بلاکچین پوماکوین هنوز وجود خارجی ندارد.

همچنین درباره اپلیکیشن پوما ادعاشده که از تمام بلاکچین‌های موجود در بازار پشتیبانی می‌کند تا کاربران مجبور به پرداخت هزینه‌های زیاد نباشند و برای استفاده از هر شبکه مجبور به نصب یک برنامه مختص نباشند.

شما در برنامه پوما می‌توانید هزینه‌های شبکه را با کوین‌های زیر پرداخت کنید:

درباره امنیت برنامه پوما گفته‌شده که دارای یک کلید اصلی شامل 32 کاراکتر است که فقط در دسترس کاربر قرار می‌گیرد. Slave key که شامل 16 کاراکتر است در شبکه قابل‌دسترسی است. همچنین کلید کامل با ترکیب کلید مستر و کلید اسلیو ایجاد می‌شود و در شبکه قرار می‌گیرد.

برای انجام تراکنش به کلید اصلی و کلید کامل نیاز خواهد بود. یک پین کد نیز تعریف شده که نه در سمت کاربر و نه در سمت بلاکچین ذخیره نمی‌شود و برای کامل کردن احراز هویت لازم است. همچنین هیچ تراکنشی بدون ثبت این پین کد کامل نمی‌شود.

بلاکچین موازی در پوماکوین

درباره بلاکچین در سایت اصلی PUMA COIN نوشته‌شده که از بلاکچین‌های موازی POW-POS برای ایجاد هرگونه قابلیتی استفاده می‌شود. اما در وایت پیپر این پروژه اطلاعات فنی کافی برای اینکه بلاکچین موازی دقیقا به چه شکل کار می‌کند، ارائه نشده است.

قرارداد هوشمند پوماکوین

بلاکچین پوماکوین
بلاک چین و قرارداد هوشمند پی کوین (PCoin)

در سایت این پروژه گفته‌شده که بلاک چین پوما به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا طراحی قرارداد هوشمند را با زبان برنامه‌نویسی مخصوص به نام EGLA انجام دهند. این زبان برنامه‌نویسی در بخش تحقیق و توسعه شرکت پوما طراحی‌شده و درحال‌توسعه است و در حین ایجاد بلاک چین در شبکه قرار خواهد گرفت.

با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی که نوعی زبان برنامه‌نویسی اسکریپت است می‌توان تمامی قراردادهای هوشمند را روی بلاک چین نوشت و اجرا کرد.

وقتی صحبت از ارائه راهکاری برای حل تمام مشکلات می‌شود یا باید به‌اندازه کافی شواهد و مدارک برای اثبات این ادعا ارائه شود یا اینکه با یک پروژه کلاهبرداری روبه‌رو هستیم.

همچنین این پروژه اعلام کرده که در ایران مزرعه ماینینگ دارد اما آن را اثبات نکرده است. تیم این پروژه ادعا کرده‌اند برای اینکه مزرعه ماینینگ آن‌ها شناسایی نشود، آدرسی از آن ارائه نکرده‌اند، که همین موضوع نشان‌دهنده این است که اگر هم مزرعه ماینینگ وجود داشته باشد احتمالاً غیرقانونی است.

طبق اطلاعات تکنیکال موجود در کانترکت این پروژه (که شامل تابع‌های mint و burn است)، توسعه‌دهندگان پروژه به‌راحتی می‌توانند توکن ساپلای را تا یک میلیارد عرضه در گردش افزایش دهند. این موضوع نیز یکی از نکات منفی پروژه است.

دیفای پوما (DeFi Puma)

پوماکوین چیست؟ آیا پی کوین کلاهبرداری است
دیفای پوما چیست؟

نوشته سایت درباره پروژه دیفای دقیقا به شرح زیر است:

در این سیستم که بر اساس سیستم‌های درآمدزا تعریف شده است، می‌توانید از این واحد برای گارانتی از هر مرکزی در دنیا که با پوما قرارداد مستقیم دارد، استفاده کنید.

اگر یک پروژه واقعا مدل درآمدزایی خاصی مدنظر داشته باشد، انتظار می‌رود درباره نحوه کارکرد آن توضیح بیشتری دهد یا حداقل نام سیستم درآمدزایی را در سایت اصلی خود قید کند.

در مورد سیستم دیفای در ادامه در سایت نوشته‌شده:

به‌عنوان‌مثال، اگر قصد سفر به کشور خاصی را دارید و قادر به پرداخت هزینه فیات نیستید، می‌توانید از پس‌انداز خود در شبکه به‌صورت پی کوین با قیمت فعلی استفاده کنید. و به‌صورت اقساطی پرداخت کنید.

پس از پرداخت تمامی اقساط، ارز پوماکوین خود را دریافت کرده و در صورت عدم پرداخت اقساط، ارز دیجیتال PCoin شما طبق قرارداد هوشمند تسویه می‌شود.

اگر سیستم دیفای پوماکوین امکان استفاده در پرداخت‌های بین مللی ذکر شده را داشته باشد، باید شرکت‌هایی که این ارز را می‌پذیرند ذکر شود.

استیبل کوین PUSD

در ادامه سایت توضیحاتی درباره استیبل کوین و کاربردهای آن وجود دارد. و در ادامه به معرفی استیبل کوین PUSD پرداخته‌شده است.

ارزدیجیتال پی کوین دارای یک استیبل کوین به نام PUSD در ساختار بلاک چین خود است که برای پرداخت هزینه‌های شبکه در نقل و انتقالات داخلی و خارجی و مبادلات ارزی استفاده می‌شود.

همچنین گفته‌شده که بیشترین کاربرد PCOIN در زمینه تبلیغات و مدل‌های کسب‌وکار آنلاین خواهد بود.

پی کوین گلوب در یک نگاه

آنچه از بررسی سایت و وایت پیپر ارز دیجیتال پوماکوین (Puma Coin Globe) به دست می‌آید برای سرمایه‌گذاری قانع‌کننده نیست. ارز دیجیتال PCoin در هیچ صرافی قابل‌اعتمادی لیست نشده است. تنها در صرافی نوین تکس می‌توانیم این ارز دیجیتال را مشاهده کنیم که صرافی نوینتکس نیز باید از نظر امنیت مورد بررسی قرار گیرد. درجه امنیت سایت اصلی پوماکوین بسیار پایین است. اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی پروژه ناقص است یا می‌توان گفت اطلاعاتی وجود ندارد. گیتاب این پروژه نیز فاقد داده است. همچنین درباره مکانیزم اجماع اطلاعات ناقصی ارائه‌شده است.

1- ارز دیجیتال پوماکوین (PCoin) را از کجا بخریم؟

پیشنهاد ما این است که اصلا به دنبال خرید این ارز دیجیتال نباشید.

ارز دیجیتال پی کوین را کجا بفروشیم ؟

احتمالا در هیچ صرافی نتوانید این توکن را بفروشید.

2- آیا پوماکوین گلوب (PCoin) کلاهبرداری است؟

با توجه مواردی که بررسی‌شده پروژه پوماکوین شباهت زیادی به پروژه‌های اسکم و راگ پول ارز دیجیتال دارد.

3- تیم سازنده پوماکوین چه کسانی هستند؟

اطلاعات خاصی درباره تیم سازنده PCoin وجود ندارد.

4- آیا سرمایه‌گذاری در پوماکوین (PCoin) مناسب است؟

شما بگویید، آیا خرید PCoin انتخاب خوبی است؟ شما روی پوماکوین سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ نظر خود را در ادامه این مطلب با ما در میان بگذارید.


منبع: https://iranbroker.net/what-is-puma-coin-is-pcoin-an-scam-project