وضعیت نرخ بهره آمریکا روند نزولی انس جهانی طلا را تشدید می کند

 قیمت طلا به پایین‌ترین حد خود در چند ماه اخیر بر اساس انتظارات تندرو فدرال رزرو می‌رسد

به نظر می رسد فعالان بازار متقاعد شده اند که فدرال رزرو به سیاست های انقباضی خود پایبند خواهد بود و نرخ های بهره را برای مدت طولانی تری بالاتر نگه می دارد.

شاخص قیمت PCE آمریکا مطابق با برآوردهای اجماع، به 3.5٪ در دوازده ماه گذشته منتهی به اوت افزایش یافت.

شاخص قیمت سالانه Core PCE – سنج ترجیحی فدرال رزرو برای تورم – از 4.3٪ در ماه جولای به 3.9٪ کاهش یافت.

در همین حال، افزایش هزینه های مصرف کننده، همراه با افزایش قیمت بنزین، نشان دهنده افزایش قیمت ها در آینده است.

انتظارات هاوکیش فدرال رزرو باعث می شود بازدهی 10 ساله خزانه داری آمریکا در نزدیکی بالاترین سطح 16 ساله افزایش یافته و دلار آمریکا را زیربنای خود قرار دهد.

PMI رسمی چین نشان داد که فعالیت تجاری در بخش تولید برای اولین بار در شش ماه گذشته رشد کرد.

کنگره آمریکا روز یکشنبه لایحه توقف بودجه را برای جلوگیری از تعطیلی دولت برای 45 روز دیگر تصویب کرد.

معامله گران اکنون به شاخص PMI تولید ISM آمریکا نگاه می کنند که انتظار می رود در ماه سپتامبر به 47.9 برسد.

سرمایه‌گذاران ممکن است از معاملات ریسکی جدید پیش از گزارش NFP آمریکا در روز جمعه، خودداری کنند.

قیمت طلا در روز جمعه پس از انتشار شاخص قیمت مصرف شخصی (PCE) از آمریکا کمی جان گرفت، اگرچه این رشد قیمت نسبتاً سریع تمام شد. این داده ها این دیدگاه را که فدرال رزرو به سیاست های پولی خود ادامه خواهد داد، تغییر نمی دهد. در همین حال، چشم انداز جدید باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در روز دوشنبه می شود و به پایین آوردن XAU/USD برای ششمین روز متوالی ادامه می دهد.

پس‌زمینه بنیادی فوق‌الذکر نشان می‌دهد که مسیر کمترین مقاومت برای قیمت طلا به سمت نزولی است، اگرچه ریزش شدید اخیر احتیاط را برای معامله‌گران نزولی ضروری می‌کند. سرمایه گذاران همچنین ممکن است از قرار دادن شرط های جهت دار جدید قبل از داده های کلان مهم آمریکا که در ابتدای ماه جدید برنامه ریزی شده است، خودداری کنند. یک هفته نسبتاً شلوغ با انتشار PMI تولید ISM آمریکا در روز دوشنبه آغاز می شود، اگرچه تمرکز بر جزئیات استخدام ماهانه که از نزدیک به آنها نظارت می شود، که به عنوان گزارش NFP در روز جمعه شناخته می شود، باقی خواهد ماند.

قیمت طلا (XAU/USD) در روز جمعه روند نزولی به خودش گرفت و این نشان می دهد که این فلز گرانبها تا پایان سپتامبر بیش از 4.5 درصد ریزش داشت. و این دومین فصل متوالی است که طلا روند نزولی به خودش گرفته است. دلیل اصلی این ریزش آن است که فدرال رزرو قرار نیست در چندماه آینده نرخ بهره را پایین بیاورد.

این همچنین نهمین روز از حرکت منفی در ده سال گذشته را نشان می دهد و قیمت طلا را به پایین ترین سطح خود از 13 مارس، در حدود 1,843-1,842$ در طول بازه معاملاتی توکیو می کشاند. جدای از انتظارات تندرو فدرال رزرو، انگیزه ریسک به عنوان یکی دیگر از عوامل تضعیف فلز گرانبهای امن در نظر گرفته می شود. سنتیمنت ومیزان ریسک پذیری در ابعاد جهانی جهانی در واکنش به PMI های رسمی کمی بهتر چین و تصویب لایحه توقف بودجه دولت آمریکا در آخر هفته تقویت می شود.


تحلیل تکنیکال: قیمت طلا می تواند روند نزولی را در شرایط اشباع فروش متوقف کند

از منظر تکنیکال، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه شرایط اشباع فروش را نشان می دهد و احتیاط را برای معامله گران نزولی تضمین می کند. از این رو، عاقلانه است که قبل از تعیین موقعیت برای گسترش مسیر نزولی در حال انجام، منتظر برخی تثبیت های کوتاه مدت یا یک جهش اندک باشیم. با این وجود، به نظر می‌رسد قیمت طلا آماده آزمایش سطح حمایت مربوطه بعدی در نزدیکی سطح 1820$ است و در نهایت تا نزدیک سطح 1800$ کاهش می‌یابد. از طرف دیگر، سطح 1850$ احتمالاً به عنوان یک مانع فوری عمل می کند، که اگر برطرف شود ممکن است یک حرکت کوتاه مدت را آغاز کند. با این حال، حرکت صعودی بعدی ممکن است همچنان به عنوان یک فرصت فروش تلقی شود و XAU/USD را در نزدیکی منطقه مقاومت 1863-1864$ محدود کند.


منبع: https://boorsa.org/post/15483/%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D9%86%D8%B2%D9%88%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF