واکنش مثبت نفت خام به جریانات ریسک پذیری (پیش بینی قیمت نفت خام سبک)

قیمت نفت خام سبک (WTI) به سمت ۸۲ دلار خیز برداشته است. چین به تدریج محدودیت‌های کرونایی را حذف می‌کند. در این میان اوپک پلاس هم در نشست روز یکشنبه به این نتیجه رسید که تغییری در سیاست‌های تولید نفت اعمال نکند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا به همراه گروه هفت سقف قیمتی ۶۰ دلاری را برای نفت خام روسیه وضع کردند و علاوه بر این واردات نفت خام روسیه را هم تحریم کردند.

سرمایه‌گذاران آتی نگران‌اند

در حالی که خوش‌بینی‌ها به آینده تقویت شده، اما وضعیت بازار آتی نفت خام جالب نیست. اپن اینترست بازار فیوچرز نفت خام به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۵ سقوط کرده است! یعنی معامله گران از خرید و نگهداری قراردادهای آتی دوری می‌کنند.

سقف قیمتی که برای نفت خام روسیه وضع شده ماه‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته بود. آمریکا نگران بود که این اقدام اتحادیه اروپا باعث جهش سریع و شدید قیمت نفت خام خواهد شد. با این حال، سقف قیمتی که وضع شده ۱۰ دلار بیشتر از قیمت فعلی روسیه است. اما برای مشتریان آسیایی، سقف قیمتی پایین‌تر از قیمت‌های فعلی است.

آیا تقاضای چین از قیمت‌ها حمایت می‌کند؟

قیمت نفت خام مثل سایر کامودیتی ها در واکنش به اخبار کرونایی چین رشد کرد. کاهش محدودیت‌های کرونایی چین که منجر به بازگشت فعالیت‌های اقتصادی به وضعیت عادی می‌شود، خوش‌بینی‌ها به بهبود رشد اقتصاد جهانی را تقویت کرده و جریانات ریسک‌پذیری را به راه انداخته است.

قیمت نفت خام سبک ۱٫۶ درصد رشد کرد

دوشنبه 14 آذر 1401 – 14:29

تحلیلگران بر این باورند که با حذف محدودیت‌های کرونایی، تقاضای نفت خام چین بالا خواهد رفت. انتظار می‌رود که در کوتاه‌مدت بازار نوسانی باشد، اما به مرور قیمت نفت خام سیر صعودی پیدا خواهد کرد و شاید از سال آینده شاهد این حرکت صعودی باشیم.

پیش بینی بزرگان بازار نفت خام سبک 5 دسامبر 1
بازار فارکس – پیش بینی بزرگان بازار از آینده قیمتی نفت خام سبک WTI


منبع: https://iranbourseonline.info/236413/tao/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D9%86%D8%B4-%D9%85%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D8%B3%DA%A9-%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1