همه چیز درباره احساسات بازار | Market Sentiment چیست؟

از طرفی اگر USD/JPY پس از ۳ ماه افزایش یابد، ضرر شرکت در قرارداد آتی با کاهش هزینه پرداخت برای شمشیرهای سامورایی جبران می‌شود.

رقابت کن تا برنده شوی- سفته‌بازان بزرگ

آیا خود بازار اسپات فارکس گزارشی ندارد که وضعیت پوزیشن معامله‌گران را بررسی و اندازه‌گیری کند؟

بسیاری از سفته‌بازان به عنوان دنبال‌کنندگان سفت و سخت روند شناخته می‌شوند زیرا آن‌ها زمانی که بازار در روند صعودی است خرید می‌کنند و زمانی که بازار در روند نزولی قرار دارد می‌فروشند.

این احساسات یا ایده‌ها که اکثریت بازار آن را حس می‌کنند،‌ به بهترین نحو ممکن جهت فعلی بازار را تعیین می‌کنند.

احساسات بازار

چگونه براساس احساسات بازار یک برنامه معاملاتی طراحی کنیم؟

غیرتجاری Non-Commercial: این مشاغل ترکیبی از معامله‌گران فردی،‌ صندوق‌های تامینی و موسسات مالی هستند. در بیشتر موارد این‌ها معامله‌گرانی هستند که برای سودهای سوداگرایانه ترید می‌کنند. به عبارت دیگر همه آن‌ها معامله‌گرانی هستند که درست مانند شما به دنبال کسب سود در بازار هستند. In other words, these are traders just like you who are in it for the Benjamins!

از سوی دیگر، سفته بازان کوچک شامل صندوق‌های تامینی و معامله‌گران فردی می‌شوند و صاحب حساب‌های خرده‌فروشی کوچکتری هستند.

اما گاهی اوقات، مهم نیست که یک تریدر تا چه اندازه مطمئن باشد که بازار در جهت خاصی حرکت می‌کند و یا خطوط روند چقدر دقیق رسم شده باشند، به‌هرحال ممکن است بازهم ضرر کند.

آن‌ها با عنوان مخالفان روند شناخته می‌شوند و معمولا در جهت اشتباه بازار قرار می‌گیرند. به همین دلیل، معمولا آن‌ها در بازار نسبت به هج‌کنندگان و معامله‌گران تجاری کمتر موفق هستند.

در ابتدا ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد زیرا با یک متن ظاهرا پیچیده روبرو می‌شوید اما اگر کمی تلاش کنید می‌توانید دقیقا چیزی را که به دنبالش هستید پیدا کنید.

و اگر همه معامله‌گران یک ارز را فروخته باشند، دیگر چه کسی برای فروش باقی مانده؟ هیچکس.

(https://www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/index.htm)

گزارش COT

یک معامله‌گر فارکس باید بداند که بازار ترکیبی از همه دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات همه شرکت‌کنندگان در بازار است. درست است… همه!

در پاسخ به این سوال “گزارش تعهدات معامله‌گران” می‌تواند به ما کمک کند!

گزارش تعهدات معامله گران (COT)

به خاطر داشته باشید هر بالا یا پایین بازار با رفتارات هیجانی همراه است، اما تمام رفتارات هیجانی منجر به بالا یا پایین رفتن بازار نمی‌شود.


منبع: https://iranbroker.net/what-is-market-sentiment

به‌عنوان یک تریدر فارکس،‌ این وظیفه شماست که احساسات بازار را بسنجید.

عجیب و غریب به‌نظر می‌رسد اما نگران نباشید! در ادامه همه دسته‌بندی‌ها را به‌طور کامل توضیح خواهیم داد:

استفاده از گزارش تعهد معامله‌گران یکی از راه‌های اندازه‌گیری احساسات بازار است.

هج‌کنندگان یا معامله‌گران تجاری کسانی هستند که از خود در مقابل حرکات قیمتی پیش‌بینی نشده محافظت می‌کنند.

آیا معامله‌گران اقتصاد را نزولی (خرسی “Bearish”) می‌دانند؟

چگونه ممکن است یک گزارش متنی پیچیده را به یک شاخص مبتنی بر احساسات تبدیل کنید که به شما کمک کند تا چند پیپ سود بگیرید؟

توجه داشته باشید که در نظر گرفتن احساسات بازار و جو کلی آن برای معاملات به شما نقطه ورود و خروج نمی‌دهد اما می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید با که آیا باید با جریان فعلی همراه شوید یا خیر.

حال اگر در نوامبر ۲۰۰۹ می‌دیدید که پوزیشن‌های خرید خالص در اوج خود قرار داشتند، حتما EUR/USD می‌فروختید و می‌توانستید حدود ۱۵۰۰ پیپ به‌دست آورید.

گزارش تعهد معامله‌گران از بازار آتی فارکس

درست همانند بازیکنان یک تیم ورزشی، هر گروه دارای ویژگی‌ها و نقش‌های منحصر به فرد خود است.

همچنین شرکت اپل می‌داند که اگر USD/JPY سقوط کند، مجبور است برای دریافت شمشیرها ین بیشتری پرداخت کند.

بازارها توسط میلیون‌ها معامله‌گر هدایت می‌شوند که به تحلیل‌های اقتصادی، گزارش‌های بنیادی، سیاست،‌ مشاهدات UFO، کنسرت‌های لیدی گاگا و به‌طور کلی همه اتفاقات جهانی واکنش نشان می‌دهند.

برخلاف هج‌کنندگان که علاقه‌ای به کسب سود از فعالیت‌های معاملاتی ندارند، سفته‌بازان برای کسب سود وارد بازار می‌شوند و تمایلی به تملک دارایی‌های اساسی ندارند.

در طی سال بعد، ارزش خالص پوزیشن‌ معاملات آتی یورو به تدریج مثبت شد. همانطور که انتظار می‌رفت، EUR/USD همین روند را دنبال کرد و حتی به بالاترین سطح خود در حدود ۱.۵۱۰۰ رسید.

متاسفانه از آن‌جایی که بازار فارکس بصورت OCT معامله می‌شود، بازار متمرکزی ندارد یعنی حجم هر ارز معامله شده را نمی‌توان به راحتی اندازه‌گیری کرد.

احساسات بازار

در نتیجه فعالیت‌های معاملاتی آن‌ها می‌تواند باعث حرکات چشمگیر در بازار شود. آن‌ها معمولا از میانگین‌های متحرک پیروی می‌کنند و موقعیت خود را تا زمانی که روند بازار تغییر کند حفظ می‌کنند.

سفته‌بازان کوچک

خرید Long: تعداد قراردادهای خرید را نشان می‌دهد که به CFTC گزارش شده است.

ما نمی‌توانیم به بازار بگوییم که چه کاری انجام دهد اما می‌توانیم در مقابل چیزی که در بازار اتفاق می‌افتد واکنش نشان دهیم.

اگر قیمت سهام در حال افزایش اما حجم آن در حال کاهش باشد،‌ ممکن است به این معنی باشد که بازار اشباع شده است.

شرکت اپل در این زمان “نیاز بازار” را تشخیص می‌دهد و تصمیم می‌گیرد یک ارتش خصوصی سامورایی برای محافظت از کاربران آسیب‌پذیر آیفون تشکیل دهد.

یافتن این موقعیت‌ها ممکن است نشان‌دهنده این باشد که به‌زودی بازار معکوس می‌شود زیرا اگر همه افراد، یک ارز را خرید کرده باشند دیگر چه کسی برای خرید باقی مانده؟ هیچکس.

به عنوان یک تریدر نوپا، باید تمرکز شما بر پاسخ دادن به این سوال اساسی باشد:

احساسات بازار یا Market Sentiment عبارت است از ترکیب دیدگاه و احساساتی که فعالان بازار نسبت به بازار دارند.

در نیمه بالای تصویر، شاهد حرکت قیمتی EUR/USD هستیم. همزمان در نیمه پایین، داده‌هایی از پوزیشن‌های خرید و فروش فیوچرز EUR را داریم که به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

  • تریدران تجاری (آبی)
  • تریدرهای غیرتجاری بزرگ (سبز)
  • تریدران غیرتجاری کوچک (قرمز)

پوزیشن‌های غیرقابل گزارش Non-reportable positions: تعداد پوزیشن‌های با بهره باز که مانند معامله‌گران خرده فروش، الزامات قابل گزارش به CFTC را برآورده نمی‌کنند.

قبل از شروع به تحلیل با گزارش COT، به خاطر داشته باشید که این موارد فقط مختص زمانی بودند که گزارش COT نشانگر معکوس کامل بازار بود.

در حال حاضر پوزیشن‌های تریدران تجاری را نادیده بگیرید زیرا این پوزیشن‌های عمدتا برای هج کردن هستند. این درحالی است که معامله‌گران کوچک خرد از این موضوع مطلع نیستند.

در نتیجه:

با درک فعالیت ۳ گروه از معامله‌گران (تجاری، غیرتجاری و خرده‌فروشان) می‌توانیم خود را در موقعیت‌های بهتری (کف و سقف بازار) برای معامله کردن قرار دهیم.

سفته‌بازان بزرگ،‌ بازیگران بزرگی در بازار هستند زیرا حساب‌های بزرگی دارند.

آیا چند هزار پیپ حرکت بازار شما را هیجان زده کرد؟

آن‌ها همواره تا زمانی که حرکت قیمت معکوس شود به پوزیشن‌های خود اضافه می‌کنند.

اوضاع بسیار آشفته است زیرا مردم بدون آیفون‌های موردعلاقه خود دچار سردرگمی و درماندگی می‌شوند. این کار باید قبل از اینکه افراد به فراموشی سپرده شوند متوقف شود!

هر تریدر تحلیل شخصی خود را درمورد اینکه چرا بازار به سمت خاصی حرکت می‌کند، خواهد داشت.

البته شما همواره می‌توانید با ترکیب تحلیل‌های تکنیکال، فاندامنتال و احساسات بازار به ایده‌های معاملاتی بهتری برسید.

در اواسط سپتامبر،‌ پوزیشن‌های خالص فروش به اوج خود یعنی قیمت ۴۵۶۵۰ رسید. بلافاصله بعد از آن،‌ سرمایه‌گذاران در معاملات آتی شروع به خرید یورو کردند.

تعداد معامله‌گران Number of traders: تعداد کل معامله‌گرانی است که باید درمورد پوزیشن‌های خود به CFTC گزارش دهند.

از آنجایی که این گزارش به اندازه‌گیری خالص پوزیشن‌های خرید و فروش که توسط معامله‌گران نوسان‌گیر و معامله‌گران تجاری انجام می‌شود، می‌پردازد، COT یک منبع عالی برای تشخیص میزان سنگین بودن حجم معاملات این بازیگران در بازار در نظر گرفته می‌شود.

سنتیمنت بازار

بنابراین مناسب‌ترین راه برای مشاهده وضعیت بازار و تشخیص جریان پولی فعالان بزرگ بازار چیست؟

به عنوان مثال برای پیدا کردن ارز پوند یا “GBP”، کافیست “Pound Sterling” را جستجو کنید و سپس مستقیما به بخشی مانند تصویر زیر هدایت می‌شوید:

گزارش COT

بانک‌ها یا شرکت‌هایی که به دنبال محافظت از خود در برابر تغییرات ناگهانی قیمت ارز یا سایر دارایی‌ها هستند نیز معامله‌گران تجاری محسوب می‌شوند.

یک ویژگی اصلی هج‌کنندگان این است که آن‌ها در کف بازار غالبا به خرید فکر می‌کنند (بولیش هستند) و در سقف بازار فروشنده (بریش) هستند.

به منظور درک بازار آتی، ابتدا باید افرادی را که گل می‌زنند و آن‌هایی را که در نیمکت گرم می‌کنند بشناسید.

فروش Short: تعداد قراردادهای فروش را نشان می‌دهد که به CFTC گزارش شده است.

ویروسی در ایالات متحده شیوع پیدا کرده است که مردم را به زامبی تبدیل می‌کند. زامبی‌ها دوان دوان در شهر دست به انجام کارهای مخرب می‌زنند مثلا به آیفون غریبه‌ها چنگ می‌زنند تا در آن‌ها اپلیکیشن‌های بیخود دانلود کنند.

در همین حال،‌ قیمت EUR/USD به شدت افزایش یافت و حدودا از ۱.۲۴۰۰ به بالاتر از ۱.۴۷۰۰ رسید.

CTRL+F را فشار دهید (یا از مرورگر خود گزینه Find را پیدا کنید) و ارز مورد نظر خود را سرچ کنید.

اگر می‌خواهید به تمام سوابق موجود دسترسی داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را در این قسمت مشاهده کنید.

در گزارش COT چیزهای زیادی را می‌توانید ببینید اما لازم نیست همه آن‌ها را حفظ کنید.

پوزیشن‌های قابل گزارش Reportable positions: تعداد آپشن‌ها و پوزیشن‌های آتی (فیوچرز) که طبق مقررات باید به CFTC گزارش شوند.

این هفته،‌ چه احساسی در بازار غالب است؟

درک مفهوم گزازش تعهدات معامله‌گران “COT”

بیایید به نمودار EUR/USD نگاهی بیندازیم:

freshman cot indicator eur

با استفاده از گزارش COT به عنوان اندیکاتور معکوس احساسات بازار و با همراه شدن با این دو حرکت می‌توانستید در مجموع ۳۵۰۰ پیپ به‌دست آورید. جالب است نه؟

خلاصه: مارکت سنتیمنت یا احساسات بازار

تولیدکنندگان کشاورزی یا کشاورزانی که می‌خواهند ریسک خود را در تغییر قیمت کالاها پایین بیاورند (هج کنند)، عضوی از این گروه هستند.

به منظور محافظت از خود در برابر ریسک این ارز، اپل اقدام به خرید JPY در معاملات آتی می‌کند.

یا اگر یک سهام که قیمت آن در حال کاهش است،‌ ناگهان با حجم زیاد به سمت بالا برگردد، ممکن است به این معنی باشد که احساسات بازار از حالت خرسی به گاوی (نزولی به صعودی) تغییر کرده است.

استفاده از این ابزار به شما کمک می‌کند تا برای حرکت‌های پیش رو در بازار آماده شوید.

اولین بار در اواسط ۲۰۰۹ بود. اگر می‌دیدید که معامله‌گران سفته‌باز در اوج خود قرار دارد، می‌توانستید یورو بخرید که منجر به افزایش تقریبا ۲۰۰۰ پیپ در عرض چندماه میشد.

بیایید نگاهی به آنچه در اواسط سال ۲۰۰۸ رخ داد بیندازیم. همانطور که می‌بینید قیمت EUR/USD از جولای تا سپتامبر به‌صورت مداوم درحال کاهش بوده است.

“بازار خرسی است، همه‌چیز در حال سقوط است!”

با این حال، زمانی که آن‌ها روند را دنبال می‌کنند، تمرکز آن‌ها بر این است تا در بالاترین یا پایین‌ترین قسمت بازار وارد شوند.

معامله با گزارش COT

بنابراین برای مطالعه این گزارش زمان بگذارید و احساس خود را نسبت به اینکه چه چیزی موثر است و چه چیزی مفید نیست را در نظر داشته باشید.

بعدا شما را با این بازیگران بازار آشنا خواهیم کرد. آن‌ها عبارتند از: هج‌کنندگان، سفته‌بازان بزرگ و معامله‌گران خرد.

اگر قیمت USD/JPY پس از ۳ ماه کاهش یابد، شرکت از قرارداد آتی، هزینه افزایش یافته معامله با شمشیرساز ژاپنی را جبران می‌کند.

فقط با استفاده از COT به عنوان یک اندیکاتور، می‌توانستید با دو حرکت دیوانه‌وار قیمت از اکتبر ۲۰۰۸ تا ژانویه ۲۰۰۹ و نوامبر ۲۰۰۹ تا مارچ ۲۰۱۰ همراه شوید.

سود یا بهره باز Open interest: این ستون نشان‌دهنده تعداد قراردادهایی است که اجرا یا تحویل داده نشده‌اند.

سوالی که ممکن است اکنون بپرسید این است:

مانند هر ابزار دیگری در جعبه ابزار شما،‌ استفاده از این گزارش به عنوان یک شاخص، همیشه با معکوس شدن بازار مرتبط نیست.

آیا اقتصاد در حال رونق است یا در حال رکود؟

قبل از پاسخ به این سوال که “یک معامله‌گر فارکس چگونه باید از گزارش تعهد معامله‌گران استفاده کند؟”، ابتدا باید بدانیم که برای تهیه این گزارش باید به کجا مراجعه کنیم و چگونه باید آن را بخوانیم؟

نحوه یافتن گزارش تعهد معامله‌گران COT

به عنوان یک معامله‌گر فارکس، وظیفه ما این است که احساسات بازار را بسنجیم.

هر معامله‌گر فارکس همیشه نظر خاص خود را درمورد بازار دارد.

به‌خاطر داشته باشید از آنجایی که اسپات فارکس به‌صورت OTC (فروشگاهی) معامله می‌شود، تراکنش‌ها از طریق یک یک صرافی متمرکز مانند بورس کالای شیکاگو انجام نمی‌شوند.

در معاملات سهام و معاملات آپشن، معامله‌گران می‌توانند حجم معاملات را به عنوان شاخصی برای احساسات بازار در نظر بگیرند.

بعد از لود شدن صفحه، به اندازه چند صفحه اسکرول کنید تا به قسمت  “Current Legacy Report” برسید و سپس روی “Short Format” در ردیف “Chicago Mercantile Exchange” در بخش “Futures Only” کلیک کنید تا به جدیدترین گزارشات کات دسترسی پیدا کنید.

گزارش COT

با مشاهده رفتار این بازیگران، شما می‌توانید تغییراتی که در سنتیمنت بازار رخ می‌دهد را پیش‌بینی کنید.

یکی از راه‌های استفاده از گزارش COT در معاملات، یافتن پوزیشن‌های حداکثر خالص خرید یا فروش است.

در ادامه یک مثال واقعی برای نشان‌دادن مفهوم هج بیان می‌کنیم:

نمی‌توانید به راه خود ادامه دهید زیرا راه دیگری پیش روی شما نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به عقب برگردید.

به یاد داشته باشید که گزارش COT، احساسات معامله‌گران را در یک دوره زمانی خاص اندازه‌گیری می‌کند.

این بازیکنان به ۳ گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • معامله‌گران تجاری (هج کنندگان)
  • معامله‌گران غیرتجاری (سفته‌بازان بزرگ)
  • معامله‌گرن خرد (سفته‌بازان کوچک)

معامله‌گران تجاری را نادیده نگیرید

به‌طور کلی، معامله‌گران دیدگاه شخصی خود را در هر معامله‌ای که انجام می‌دهند بیان می‌کنند.

تجاری Commercial: مشاغل بزرگی هستند که از ارزهای معاملات آتی برای هج کردن و محافظت از خود در برابر نوسانات بیش از حد نرخ ارز استفاده می‌کنند.

از آن‌جایی که گزارش COT هر هفته منتشر می‌شود، به عنوان شاخص احساسات بازار می‌تواند برای معاملات بلند مدت بسیار مفید باشد.

آدرس زیر را در مرورگر خود باز کنید:

همچنین در نظر داشته باشید که همیشه قیمت‌های بازار صرفا توسط گزارش‌های COT،‌ سطوح تصادفی، فیبوناچی و … هدایت نمی‌شوند.

کمیسیون معاملاتی آتی کالا یا CFTC هر هفته گزارش تعهدات معامله‌گران (COT) را در روز جمعه حدود ساعت ۱۴:۳۰ به وقت EST منتشر می‌کند.

آیا اندیکاتورها شرایط را صعودی (گاوی “Bullish”) پیش‌بینی می‌کنند؟

احتمالا از خود بپرسید: چرا باید از داده‌های بازار آتی فارکس استفاده کنم؟

سوال این است که چگونه معامله‌گران بدون هیچ ابزاری برای اندازه‌گیری حجم معاملات می‌توانند احساسات بازار را تشخیص دهند؟

مسلح کردن این ارتش، نیاز به واردات شمشیر سامورایی از ژاپن دارد. تیم کوک “Tim Cook“، مدیر عامل اپل با یک شمشیرساز سامورایی ژاپنی تماس می‌گیرد. او می‌خواهد پس از اتمام کار شمشیرها که تا ۳ ماه به طول می‌انجامد، دستمزد خود را به ین ژاپن دریافت کند.

در ادامه نحوه یافتن گزارش تعهد معامله‌گران را به شما آموزش می‌دهیم:

مثالی که می‌توان برای آن در نظر گرفت به این صورت است: تصور کنید در جاده‌ای در حال رانندگی هستید و سپس به یک بن‌بست برخورد می‌کنید. اگر به آن بن‌بست برسید چه اتفاقی می‌افتد؟

با کاهش ارزش خالص پوزیشن‌های فروش معامله‌گران غیرتجاری (خط سبز)، EUR/USD نیز کاهش یافت.

در اوایل اکتبر ۲۰۰۹،‌ پوزیشن‌های خرید خالص یورو قبل از معکوس شدن به مرز ۵۱۰۰۰ رسید. اندکی بعد، EUR/USD نیز شروع به کاهش کرد.

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید می‌تواند این باشد که از این استراتژی بک تست بگیرید و دلیل اینکه چرا یک معکوس در بازار رخ می‌دهد را پیدا کنید.

اسلحه و گلوله برای نابودی زامبی‌ها کارساز نیستند. تنها راه فقط قطع کردن سر آن‌هاست.

“همه‌چیز در بازار خوب به‌نظر می‌رسد. در حال حاضر من کاملا بولیش هستم!”

احساسات بازار

بنابراین نزدیک‌ترین چیزی که می‌توانیم برای مشاهده وضعیت بازار و نحوه تشخیص جریان پول بازیگران بزرگ بازار

احتمالا با خود فکر کنید: من یک تریدر اسپات در بازار فارکس هستم! فعالیت‌های بازارآتی (فیوچرز) مرا درگیر نمی‌کند.