هشدار کلاهبرداری پروژه ارز دیجیتال متافورس

لادو اوخوتنیکوف همچنین بنیانگذار Forsage بوده است، یک طرح هرمی اثبات شده که در سال 2020 راه اندازی شد. آژانس ایالات متحده SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار) ادعا کرد که این یک طرح کلاهبرداری هرمی ارز دیجیتال 300 میلیون دلاری در سال 2022 است.

لادو اوخوتنیکوف 5 طرح هرمی را تحت فورساژ راه اندازی کرده است و حتی یک پایان نامه منتشر شده است که نحوه عملکرد این کلاهبرداری را ثابت می‌کند.

با توجه به اینکه سرشاخه اینگونه پروژه‌های کلاهبرداری در خارج از کشور هستند فعالیت این دسته از پروژه‌ها منجر به خروج ارز در حجم بسیار زیادی خواهد شد وتبعات اقتصادی جبران ناپذیری خواهد داشت.

وجه مشترک پروژه‌های کلاهبرداری و پانزی

مورد تاسف باری که در خصوص این پروژه مشاهده شده این است که با فروپاشی بعضی سیستم‌های بازاریابی شبکه‌ای مجاز و رکود بازار سایر فعالان این حوزه در ایران، کاربران میلیونی که در این حوزه فعالیت می‌کردند مشغول مهاجرت بر بستر ارزهای دیجتال هستند و تقریبا تمامی پروژه‌هایی که توسط بازاریابان شبکه‌ای یا نتورکرهای ایرانی بازاریابی می‌شوند بی اعتبار و کلاهبرداری هستند.

مردم عباراتی مانند «قرارداد هوشمند»، «غیرمتمرکز» و «ارز دیجیتال» را بسیار جذاب می‌دانند و تشخیص بین پروژه کاربردی و کلاهبرداری را برایشان دشوار می‌کند.

تشخیص طرح‌های پانزی دشوار نیست و مهم‌ترین شاخصه این طرح‌ها، سودهای نجومی تضمینی و ناشناس‌بودن است.


منبع: https://iranbroker.net/meta-force-scam

وجه مشترک تمام پروژه‌های کلاهبرداری و پانزی را می‌توان این موارد ذکر کرد:

  • وعده سود و درآمد قطعی
  • وعده کسب درآمد و تغییر اساسی در زندگی افراد
  • استفاده از سایت‌های ضعیف و متکی بودن به شبکه‌های اجتماعی
  • استفاده از اصطلاحات تخصصی و دهان پرکن مانند: قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت، NFT، دیفای و …
  • روش های نامعمول برای دریافت سرمایه: معمولا در این کلاهبرداری ها، اسکمرها از سرمایه گذاران میخوان که از درگاه های غیر قانونی یا کیف پول های غیر قابل شناسایی مبلغ سرمایه رو به حساب اونا واریزکنین.
  • عدم نقد شوندگی سرمایه شما به بهانه کسب درآمد بیشتر
  • ناشناس بودن هویت تیم موسس
  • نداشتن اطلاعات تماس معتبر در سایت

طرح پاداش این پروژه به خوبی آشکار می‌کند که شرکت بر اساس یک مدل جریان نقدی عمل می‌کند و تنها از سرمایه گذاران می‌خواهد که مشتریان بیشتری را دعوت کنند تا بتوانند مستقیما از هزینه‌های پیوستن آن‌ها بهره‌مند شوند.

در صورتی که هیچ رد و نشانی از ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند وجود ندارد و تنها از این نام‌ها برای فریب کاربران استفاده شده است.

با این حال، دولت‌های بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، گرجستان و روسیه به لادو اوخوتنیکوف به دلیل اجرای طرح‌های مختلف پانزی هشدار داده‌اند.

لادو اوخوتنیکوف توضیح می‌دهد که متافورس یک نیروی کامل است یعنی نسخه پیشرفته Forsage.

این شرکت توسط لادو اوخوتنیکوف (Lado Okhotnikov) در سال 2022 تاسیس شد. این پروژه ادعا می‌کند که بر روی اکوسیستم فورس کار می‌کند و از قراردادهای هوشمند برای همه تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

بر اساس آمار SimilarWeb، اکثر ترافیک به meta-force.space از قزاقستان (21.55%)، هلند (20.52%)، روسیه (19.29%)، پاکستان (12.86%) و ویتنام (7.71%) است. همچنین در ماه‌های گذشته در ایران نیز تبلیغات این پروژه افزایش چشم گیری داشته است.

متافورس یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز است که ادعا می‌کند از قراردادهای هوشمند برای ارائه حداکثر بازده سرمایه گذاری استفاده می‌کند. همچنین می‌توان آن را یک MLM مبتنی بر ارز دیجیتال نامید. MLM مخفف کلمه Multilevel Marketing است که در واقع همان بازاریابی شبکه‌ای نام دارد.

با افزایش اینگونه پروژه‌های پانزی باید شاهد شلوغ‌تر شدن راهرو دادگاه‌ها و انباشت حجم زیادی از پرونده‌های کثیر الشاکی باشیم.

متافورس، برخلاف کلاهبرداری متعارف در گردش پول، افراد را با بهره‌برداری از ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند فریب می‌دهد.