نسبت داوجونز به طلا؛ چرا باید از این شاخص استفاده کرد؟


در بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری، ابزارهای زیادی برای تحقیق یک روند در یک دارایی وجود دارد. برخی از این ابزارها به نام ضریب همبستگی شناخته می‌شوند و باید دو دارایی را مقابل هم قرار دهیم تا روند یکی از آن‌ها را در آینده متوجه شویم. یکی از این شاخص‌ها که کمک شایانی برای درک بهتر بازار به ما می‌کند نسبت داوجونز به طلا است.

شاخص داوجونز یکی از قدیمی‌ترین شاخص‌های موجود در بازار فارکس و سایر بازارهای مالی است که برخی از کارشناسان قدمت آن را بیش از 130 سال می‌دانند. از چنین شاخصی با چنین قدمتی احتمالا می‌توان برای ارزیابی بسیاری از بازارها استفاده کرد و کافی است که این شاخص را مقابل یک دارایی دیگر قرار دهید تا روند آینده آن برای شما مشخص شود. از این شاخص می‌توان برای پیش بینی روند دلار آمریکا، ارز دیجیتال، طلا و سایر دارایی‌ها استفاده کرد. ما امروز در این مقاله از مجموعه ایران بروکر تصمیم داریم تا نسبت داوجونز به طلا را باهم بررسی کنیم.

سرمایه‌گذاران شرکتی، نهادی و حتی فردی از این ابزار برای یافتن بهترین زمان برای خرید و فروش طلا و سهام استفاده می‌کنند. در ادامه دلایلی که افراد و شرکت‌ها از این ابزار استفاده می‌کنند را به‌طور مختصر بیان خواهیم کرد.

نسبت داوجونز به طلا
نسبت داوجونز به طلا زمان مناسب برای خرید و فروش سهام و طلا را به ما ارائه می‌دهد.

وقتی تحقیقات خود را در زمینه طلا انجام داده‌اید و تصمیم به سرمایه‌گذاری در این فلز زرد را گرفته‌اید، ممکن است فکر کنید، برای پیش بینی قیمت طلا و انتخاب زمان مناسب برای خرید یا فروش شمش و سکه‌های خود به یک چوب جادویی یا ابزار عجیب و غریب نیاز دارید تا آینده را به شما نشان دهد!

شما تقریباً درست فکر کرده‌اید. هیچ استراتژی‌ای در بازارهای مالی به‌خصوص در زمینه سرمایه‌گذاری و معامله‌گری وجود ندارد که به شما پاسخ قطعی و صدرصد درست بدهد. با وجود این، ابزاری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا یک تصمیم درست و آگاهانه بگیرید. این ابزار نسبت داوجونز به طلا نامیده می‌شود.

طی سال‌ها، این نسبت به بسیاری از پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذاران کمک کرده است تا از برخی از بزرگترین سقوط‌های بازار سهام در امان بمانند و آن‌ها را در زمان مناسب به سمت دارایی‌های امن مانند طلا هدایت کند.

نسبت داوجونز به طلا چگونه است؟

نمودارهای مالی و شاخص‌های سهام با برخی دیگر از دارایی‌ها هم‌پوشانی دارند. Dow Jones Industrial Average (Dow Jones یا به‌ اختصار داو)، یک شاخص بازار سهام است که قیمت سهام 30 شرکت، از بزرگترین شرکت‌های ایالات متحده را در خود جای داده است. از جمله: اپل، گلدمن ساکس، جانسون‌اند جانسون، مک دونالد، آی بی ام، کوکاکولا و غیره. از آنجا که تمامی شرکت‌های مهم در این شاخص وجود دارد صعود یا نزول سهام این شرکت‌ها وضعیت اقتصادی و مالی آمریکا را نشان می‌دهد.

نسبت داوجونز به طلا نشان می‌دهد که برای خرید سهام شاخص میانگین صنعتی داوجونز به چه مقدار اونس طلا نیاز دارید. به‌عنوان مثال، اگر این نسبت 10 باشد، به این معنی است که برای خرید سهام داوجونز به 10 اونس طلا نیاز داریم.

در حال حاضر، این نسبت در واقع بسیار مفید و حائز اهمیت است؛ زیرا می‌تواند به ما نشان دهد که سهام یا طلا کدام گران‌تر یا ارزان‌تر هستند. در ادامه مقاله نحوه کار کردن آن ذکر شده است:

وقتی نسبت داو به طلا رو به بالا یا به اصطلاح در صعود قرار بگیرد، به این معنی است که قیمت سهام بالا است و طلا کمتر از قیمت خود قیمت‌گذاری شده است. به‌عبارت دیگر، برای خرید داوجونز به مقدار زیادی طلا نیاز خواهید داشت؛ به این معنی که احتمالاً سهام در مقایسه با طلا گران‌تر است. برعکس، زمانی که نسبت داوجونز به طلا پایین است به این معنی است که ارزش سهام کمتر از حد خود است و طلا بیشتر از قیمت خود قیمت‌گذاری شده است.

در اینجا یک سوال مطرح خواهد شد که همه این موارد به چه معنا است؟ اساساً، اگر این نسبت در حال افزایش باشد، نشانه این است که ممکن است بخواهید مقداری از سهام خود را بفروشید و به جای آن مقداری طلا خریداری کنید و عکس این حالت.

نکاتی برای استفاده از نسبت داوجونز به طلا

مهم است که در نظر داشته باشید که نسبت داوجونز به طلا تنها ابزاری است که می‌توانید برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری از آن استفاده کنید. این نسبت تضمینی برای هیچ چیز نیست و همان‌طور که در بالا اشاره کردیم هیچ استراتژی قطعی نیست، اما می‌تواند نشانگر مفیدی باشد تا بفهمیم سهام و طلا نسبت به یکدیگر چقدر گران یا ارزان هستند.

نسبت داوجونز به طلا
نسبت داوجونز به طلا یک نشانگر مفید برای سنجش وضعیت سهام و طلا است.

مانند هر تصمیم سرمایه‌گذاری دیگر، بهترین کار این است که تحقیقات خود را انجام دهید، اهداف مالی شخصی و میزان تحمل و توانایی ریسک خود را در نظر بگیرید، یا اگر از تحقیقات و دانش خود اطمینان کامل ندارید و یا نمی‌دانید چه کاری باید انجام دهید، از یک متخصص مالی مشاوره بگیرید، همچنین می‌توانید بقیه مقالات ما در ایران بروکر در زمینه‌های سرمایه‌گذاری را مطالعه کنید تا به تصمیم جامع و کاملی برسید.

چگونه از نسبت داوجونز به طلا استفاده می‌کنید؟

سرمایه‌گذاران بیشتر از 100 سال است که از نسبت داوجونز به طلا برای مسیر درست و تصمیمات سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌کنند.

یکی از سرمایه‌گذاران مشهور و حرفه‌ای که از این نسبت استفاده می‌کند، بیل بونر است که بر نقاط مهم و مرجع 5 و 15 تمرکز دارد. Bonner سهام را به فروش می‌رساند و طلا را خریداری می‌کند که این نسبت اگر در بالای 15 قرار بگیرد، نشان‌دهنده آن است که طلا در مقایسه با داو کمتر از نرخ خود قیمت‌گذاری شده است.

در غیر این صورت، Bonner طلا را می‌فروشد و سهام خریداری می‌کند. وقتی که این نسبت به زیر 5 برسد به این معنا است که ارزش سهام نسبت به طلا کمتر است.

در ادامه یک نمونه راهنمایی ذکر شده است:

  • اگر این نسبت بالاتر از 15 باشد: به این معنا است که برای خرید سهام داوجونز به 15 اونس طلا نیاز دارید. طلا در مقایسه با شاخص داوجونز کمتر از ارزش‌ خود ارزش‌گذاری شده است و ارزان در نظر گرفته می‌شود.
  • اگر این نسبت کمتر از 5 باشد: به این معنا است که برای خرید داو فقط 5 اونس طلا لازم است. ارزش سهام نسبت به طلا کمتر است.

برای درک بیشتر، اجازه دهید نگاهی به نحوه عملکرد نسبت داوجونز به طلا در طول تاریخ بیندازیم.

نسبت داوجونز به طلا امروز کجا قرار دارد؟

در طول تاریخ، نسبت طلا به داو، نوسانات قابل توجهی را تجربه کرده است. از پایین‌ترین سطح 1 در طول سقوط بازار سهام در سال 1980 تا بالای 40 در طول حباب دات کام در سال 2000، نوسانات خود را به نمایش گذاشته است.

این نسبت در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، در حال افزایش است و روند روبه‌رشدی را در پیش گرفته است؛ به این معنا است که کسانی که از این نسبت استفاده می‌کنند ممکن است این نوسانات را به‌عنوان دلیلی برای صعود قیمت طلا تفسیر کنند.

نمودار تاریخی نسبت داو به طلا که از سال 1930 تا 2023 نمایش داده شده است و می‌توانید اطلاعات بیشتر را در این لینک مشاهده کنید.

نسبت داوجونز به طلا
نسبت داوجونز به طلا در ژانویه 2023.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در ژوئن 2022، نسبت داو به طلا کاهش قابل توجهی را تجربه کرده است. تحلیل‌گران خاطرنشان کرده‌اند که به‌دنبال بحران‌های مالی، این نسبت به‌سرعت کاهش می‌یابد. به‌عنوان‌مثال، در سال 2010، این نسبت به حدود 7 کاهش یافت و در سال 1980، به حدود عدد 1 کاهش یافت.

با این حال، در ژانویه 2023، این نسبت به بالای 15 افزایش یافت و به 17.68 رسید. بر اساس برداشت بیل بونر از نسبت داو به طلا، این امر طلا را در ناحیه کم ارزش قرار می‌دهد.

آنچه در مقاله “نسبت داوجونز به طلا” مطالعه کردیم:

همان‌طور که بیان کردیم هیچ ابزار یا شاخص و استراتژی نمی‌تواند به‌طور کامل جهت بازار را به ما نشان دهد. نسبت شاخص داو جونز (Dow Jones) به طلا هم از این قاعده مستثنا نیست؛ زیرا این دو دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی هستند. اما ممکن است در برخی شرایط تحلیلی و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران نقشی در ارزیابی ریسک و عملکرد بازارهای مالی ایفا کند.

نسبت شاخص داوجونز به طلا معمولاً به‌عنوان یک نشانگر رفتار بازار سرمایه استفاده می‌شود. این نسبت، نشان می‌دهد که چقدر بازار سهام (با استفاده از شاخص داو جونز) در مقابل قیمت طلا عملکرد بهتر یا بدتر داشته است. این نسبت معمولاً به‌صورت نسبت قیمت شاخص داو جونز به قیمت طلا بیان می‌شود.

در نهایت نسبت شاخص داوجونز به طلا می‌تواند در ارزیابی بازارهای مالی و درک روند عملکرد بازارها مورد استفاده قرار گیرد، اما تصمیمات سرمایه‌گذاری باید بر اساس تحلیل دقیق‌تر و شرایط کلی بازارها اتخاذ شود.

سوالات متداول

نسبت داوجونز به طلا نشان‌دهنده است؟

نسبت داوجونز به طلا نشان می‌دهد که برای خرید سهام شاخص میانگین صنعتی داوجونز به چه مقدار اونس طلا نیاز دارید. به‌عنوان مثال، اگر این نسبت 10 باشد، به این معنی است که برای خرید سهام داوجونز به 10 اونس طلا نیاز دارید.

چگونه از نسبت داوجونز به طلا استفاده می‌کنید؟

اگر این نسبت بالاتر از 15 باشد: به این معنا است که برای خرید سهام داوجونز به 15 اونس طلا نیاز دارید. طلا در مقایسه با شاخص داوجونز کمتر از ارزش‌ خود قیمت‌گذاری شده (ارزان) است. اگر این نسبت کمتر از 5 باشد: به این معنا است که برای خرید داوجونز فقط 5 اونس طلا لازم است و ارزش سهام نسبت به طلا کمتر است.

نسبت داوجونز به طلا، امروز کجا قرار دارد؟

این نسبت در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، در حال افزایش است و روند روبه‌رشدی را در پیش گرفته است؛ به این معنی است، کسانی که از این نسبت استفاده می‌کنند ممکن است این نوسانات را به‌عنوان دلیلی برای صعود قیمت طلا در آینده تفسیر کنند.


منبع: https://iranbroker.net/dow-jones-ratio-to-gold/