مقایسه مفصل صرافی کوکوین و کوینکس | کدامیک انتخاب بهتری برای فعالیت کاربران ایرانی است؟


صرافی‌های ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین بخش‌های معاملات رمزارزها در دنیا هستند. این صرافی‌ها به عنوان پلی بین بازار رمزارز و دنیای واقعی شناخته می‌شوند که به کاربران اجازه خرید و فروش رمزارزهای مختلف را می‌دهند. بدون شک نبود این پلتفرم‌های واسطه انجام معاملات برای کاربران از سراسر دنیا را یخت و دشوار می‌کرد و بدون این بسترها امروزه شاهد این سطح از آیانی و در دسترس بودن معاملات ارز دیجیتال برای همه افراد جامعه در هر نقطه از دنیا نبودیم.

با گسترش رمزارزها و توسعه تکنولوژی بلاکچین، صرافی‌های ارز دیجیتال به عنوان مرکزی برای خرید و فروش رمزارزها شناخته شده‌اند. این صرافی‌ها همچنین به عنوان یک منبع اطمینان برای معاملات رمزارزها شناخته می‌شوند. از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال، کاربران می‌توانند به سادگی رمزارزهای مختلفی همچون بیت کوین، اتریوم و لایت کوین را خریداری کنند. این صرافی‌ها همچنین به کاربران اجازه می‌دهند تا رمزارزهای خود را به دیگر کاربران یا به صورت خودکار فروشند.

کوکوین یا کوینکس

صرافی‌های ارز دیجیتال بستری امن برای معاملات رمزارزها فراهم می‌کنند. این صرافی‌ها با استفاده از رمزنگاری قوی و تکنولوژی امنیتی پیشرفته، تلاش می‌کنند تا از سرقت رمزارزهای کاربران جلوگیری کنند. با وجود تحولات قابل توجه در بازار رمزارزها، صرافی‌های ارز دیجیتال شاهد رشد چشمگیری در سال‌های اخیر بوده‌اند. برای مثال، می‌توان به صرافی‌های بزرگی همچون بایننس، کوین‌بیس اشاره کرد که تعداد کاربران آن‌ها در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است.

اما همانطور که می‌دانید کاربران ایرانی برای فعالیت و استفاده از برخی صرافی‌های بزرگ دچار مشکلاتی هستند. به علت تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کاربران ایرانی جریان دارد، ایرانیان اجازه فعالیت و احراز هویت در صرافی‌های بزرگ مانند بایننس را ندارند و انتخاب یک صرافی مناسب همیشه جزو مشکلات ایرانیان فعال در این بازار بوده است.

با این وجود بازهم صرافی‌هایی هستند که به ایرانیان خدمات می‌دهند و در جامعه جهانی معاملات رمزارزها از جایگاه مناسبی برخوردار هستند. صرافی‌های کوکوین و کوینکس جزو صرافی‌هایی هستند که در حال حاضر مورد توجه بسیاری از فعالان داخلی است. یکی از سوالاتی که همیشه برای ایرانیان مطرح بوده این است که کوکوین یا کوینکس؟ کدام یک مناسب‌تر است؟ در این مقاله این دو صرافی را باهم مقایسه می‌کنیم تا کاربران جواب این سوال خود را دریافت کنند. با ما همراه باشید.

اصلی‌ترین موضوع: موضع‌گیری در برابر کاربران ایرانی

همانطور که در قبل اشاره شد، ایرانیان در بسیاری از پلتفرم‌های جهانی و بین‌المللی اجازه فعالیت و معامله را ندارند. بنابراین موضع‌گیری و اطلاع از سیاست‌های هر پلتفرم قبل از ثبت نام و واریز وجه یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که بایستی مورد بررسی قرار بگیرد.

Iranians in cryptocurrency transactions

صرافی ارز دیجیتال کوکوین در قسمت قوانین و مقررات خود هیچ اشاره‌ای مبنی بر عدم خدمات دهی به ایرانیان نداشته است. طبق گفته پشتیبان این صرافی فعالیت و استفاده از خدمات کاربران ایرانی در این صرافی مشکلی ندارد اما اجازه احراز هویت این افراد در این صرافی وجود ندارد. برای ورود به سایت این صرافی وو استفاده از آن نیازی به نرم افزار تغییر آی‌پی نیست اما افرادی که با مبالغ سنگین معامله‌ می‌کنند می‌توانند برای اطمینان بیشتر از یک VPN آی‌پی ثابت استفاده کنند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

صرافی کوینکس نیز شرایطی مشابه کوکوین را برای کاربران ایرانی دارد. این صرافی هم قوانین بازدارنده‌ای برای عدم فعالیت کاربران ایرانی ندارد و ایرانیان می‌توانند در این صرافی ثبت نام و به فعالیت بپردازند. البته آدرس سایت این صرافی در ایران فیلتر است و کاربران برای ورود به سایت این صرافی بایستی از یک VPN آی‌پی ثابت استفاده کنند.

طبق بررسی‌ها و همچنین شرایط موجود معامله‌گران ایرانی در این دو صرافی، سخت‌گیری‌های زیادی در قبال ایرانیان مشاهده نمی‌شود و در حال حاضر تعداد بسیار زیادی از ایرانیان در این دو صرافی در حال فعالیت بدون مشکل خاصی هستند و ظاهرا این دو صرافی برای جذب کاربران ایرانی برنامه‌های ویژه‌ای دارند.

آیا احراز هویت در کوینکس و کوکوین اجباری است؟

بعد از پیگیری موضوع سیاست‌های صرافی در قبال ایرانیان، مورد بعدی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، قوانین احراز هویت در صرافی‌های مورد نظر است. اگر صرافی موضع‌گیری سخت‌گیرانه‌ای در قبال ایرانیان نداشته باشد و احراز هویت اجباری در آن وجود نداشته باشد، احتمالا پلتفرم مورد نظر گزینه مناسبی برای ایرانیان است.

از بین دو صرافی کوینکس و کوکوین هیچ کدام دارای قوانین اجباری احراز هویت نیستند و کاربران می‌توانند بدون تکمیل این مراحل به واریز و برداشت در این دو صرافی بپردازند.

میزان برداشت روزانه در صرافی کوینکس بدون احراز هویت تا حداکثر 10 هزار دلار در روز استو این میزان برای صرافی کوکوین 50 هزار در روز است که می‌تواند برای طیف وسیعی از کاربران مناسب باشد.

مقایسه کارمزد صرافی‌های کوکوین و کوینکس

کارمزد دریافتی در صرافی‌های ارز دیجیتال، معمولاً به عنوان هزینه‌ای برای خدمات ارائه شده توسط این صرافی‌ها، از کاربران دریافت می‌شود. این هزینه معمولاً به صورت درصدی از مبلغ تراکنش یا با قیمت ثابتی برای هر تراکنش محاسبه می‌شود و می‌تواند برای هر نوع تراکنش، مانند خرید و فروش ارز دیجیتال، افزایش سپرده و برداشت وجه و… متفاوت باشد.

در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، مقدار کارمزد دریافتی بسته به بزرگی تراکنش، میزان حجم تراکنش و نوع ارز دیجیتال مورد استفاده، متفاوت است. همچنین برخی از صرافی‌ها ممکن است از ترکیبی از کارمزد ثابت و درصدی استفاده کنند. بنابراین، برای انتخاب بهترین صرافی برای خرید و فروش ارز دیجیتال، مقایسه کارمزد دریافتی در صرافی‌های مختلف و تحلیل سطح مقابله با ریسک، بسیار حائز اهمیت است.

کوکوین یا کوینکس

صرافی ارز دیجیتال کوکوین در معاملات اسپات خود میزان 0.1 درصد کارمزد را برای سفارشات میکر و تیکر در نظر گرفته است. این میزان کارمزد در مقایسه با دیگر صرافی‌های هم‌رده میزان مناسبی است.

کوکوین در معاملات فیوچرز خود نیز برای سفارشات میکر (Maker) 0.02 درصد و تیکر (Taker) 0.06 درصد کارمزد را دز نظر گرفته که این مقدار هم با توجه به کارمزد صرافی‌های دیگر قابل قبول و مناسب است. البته راه‌هایی برای کاهش کارمزد دریافتی در این صرافی وجود دارد. افراد می‌توانند با افزایش میزان توکن این صرافی (KSC) و بالابردن حجم معاملات خود از تخفیفاتی در کارمزد دریافتی بهرمند شوند.

کارمزد دریافتی در بخش معاملات اسپات صرافی کوینکس برای هر دو حالت میکر و تیکر 0.2 درصد است. این میزان برای معاملات فیوچرز برای سفارشات میکر 0.03 درصد و تیکر 0.05 درصد است. البته امکان کاهش کارمزدها برای مشتریان در صرافی کوینکس نیز فراهم شده است. مشتریان می‌توانند با افزایش حجم معاملات خود و یا نگهداری توکن اختصاصی این صرافی (CET) در حساب خود، کارمزد کمتری پرداخت کنند.

خدمات کدام صرافی بهتر است؟ کوکوین یا کوینکس؟

یکی از جذاب‌ترین و همچنین کاربردی‌ترین بخش‌های مربوط به هر صرافی، قسمت‌های مربوط به رابط کاربری و خدمات و امکانات هر صرافی است. بی تردید افراد قبل از ثبت نام در هر صرافی نگاه ویژه‌ای به رابط کاربری و همچنین خدمات و امکانات صرافی مورد نظر دارند تا به این موضوع پی ببرند که آیا صرافی مورد نظر توانایی برآورده کردن نیاز آنان را دارد یا خیر؟

با توجه به این موارد، دو صرافی کوکوین و کوینکس با توجه به بین‌المللی بودن و داشتن مشتری از همه نقاط دنیا و وجود حجم معاملات نسبتا قابل قبول در این صرافی، بایستی سطح مناسبی از خدمات را برای کاربران فراهم کنند تا مشتریان این دو بستر از فعالیت در هر پلتفرم دیگری بی نیاز باشند.

خدمات صرافی کوینکس

صرافی ارز دیجیتال کوینکس سطح مناسبی از خدمات را برای کاربران به ارمغان آورده است. این خدمات شامل انواع معاملات از قبیل اسپات، فیوچرز، مارجین و… است. علاوه بر این موارد ارائه انواع اهرم‌های معاملاتی در این صرافی برای کاربران فراهم شده است تا با استفاده از این موارد بتوانند سودهای خود را افزایش داده و برآیند بهتری در معاملات خود داشته باشند.

یکی از بخش‌های دیگری که امروزه در بسیاری از صرافی‌های مطرح جهانی وجود دارد، قابلیت استیکینگ است. صرافی کوینکس با هدف جلب رضایت هرچه بیشتر کاربران و همچنین راضی نگه داشتن مشتریان فعلی خود بخش استیکینگ خود را نیز راه‌اندازی کرده است. این بخش مناسب کسانی است که علاقه‌ای به معاملات کوتاه مدت ندارند. این افراد می‌توانند با سپرده گذاری دارایی‌های خود در بخش استیکینگ، با توجه به نوع دارایی سودهای مختلفی در بازه‌های زمانی گوناگون دریافت کنند.

کوینکس در جهت افزایش کیفیت معاملات کاربران، اپلیکیشن اختصاصی خود در دو سیستم عامل‌های محبوب را منتشر کرده است. شما می‌توانید با ورود به سایت اصلی کوینکس اپلیکیشن مورد نظر خود را دانلود کنید.

امکانات صرافی کوکوین

در صرافی ارز دیجیتال کوکوین امکان انجام انواع معاملات مانند اسپات، فیوچرز، مارجین، امکان سفارش‌گذای در بازارهای مختلف و… مشاهده می‌شود. همچنین امکان استفاده از اهرم‌های مالی تا 125X در این صرافی وجود دارد که این مقدار می‌تواند نیاز طیف وسیعی از معامله‌گران را برآورده کند.

یکی از موضوعات داغ و محبوب چند وقت اخیر بازار ارزهای دیجیتال، معاملات NFT است. صرافی ارز دیجیتال کوکوین بخش مربوط به معاملات NFT خود را راه‌اندازی کرده که قابل توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. این قابلیت در کمتر صرافی ارز دیجیتالی مشاهده می‌شود.

این صرافی همچنین از چندین ارز فیات پشتیبانی می‌کند تا کاربرانی که دارای حساب‌های بین‌المللی هستند بتوانند به طور مستقیم دارایی‌های فیات خود را به این صرافی واریز کنند. البته این مورد برای کاربران ایرانی مناسب نمی‌باشد.

یکی از امکانات جذاب صرافی کوکوین، ربات‌های معاملاتی است. ربات‌های معاملاتی پلتفرم‌هایی هستند که برای کاربرانی که توانایی و یا وقت معامله مستمر در بازار ارزهای دیجیتال را ندارند به کار می‌آید. این ربات‌ها دارای قابلیت اضافه کردن استراتژی‌های مختلف و یا کپی از روی معاملات باقی کاربران است.

ربات‌های معاملاتی کوکوین دارای استراتژی‌های مختلفی هستند و افراد می‌توانند با توجه به علایق خود، ربات مورد نظر را انتخاب کنند. این بخش جزو محبوب‌ترین قسمت‌های صرافی کوکوین برای کاربران است که هم‌اکنون تعداد بسیار زیادی از معامله‌گران مختلف از سرتاسر دنیا در حال استفاده از این قابلیت هستند.

dbot traders in kucoin

اسپات لایت صرافی کوکوین بخشی مربوط به عرضه اولیه کوین‌ها و توکن‌های مختلف است که کاربران می‌توانند با شرکت در آن‌ها و پیش خرید برخی از عرضه اولیه‌ها به سودها قابل توجهی دست پیدا کنند. این بخش در صرافی‌های بزرگی مانند بایننس (لانچ پد) عمل می‌کند و میان کاربران بسیار پرطرفدار است.

کوکوین برای دسترسی هرچه سریع‌تر مشتریان به این امکانات، اپلیکیشن اختصاصی خود در سیستم عامل‌های پرطرفدار را منتشر کرده تا افراد بتوانند با هر دیوایسی از خدمات این صرافی استفاده کنند. دانلود این اپلیکیشن‌ها از طریق سایت صرافی کوکوین امکان‌پذیر است.

در بخش خدمات و امکانات ارائه شده توسط دو صرافی کوکوین و کوینکس، صرافی کوکوین امکانات بهتر و متنو‌تری را در اختیار کاربران خود گذاشته و نمره مناسب‌تری دریافت می‌کند. طبیعتا صرافی با امکانات بیشتر برای کاربران جذاب‌تر است.

پشتیبانی صرافی‌های کوکوین و کوینکس

پشتیبانی در صرافی‌های ارز دیجیتال یکی از موارد حیاتی برای رضایت‌مندی کاربران است. به دلیل تغییرات زیاد در بازار ارز دیجیتال و نوسانات قیمتی، کاربران باید به سرعت به پاسخگویی صرافی‌ها در مواجهه با هرگونه مشکلات و سوالات خود اطمینان داشته باشند. در صورت عدم وجود پشتیبانی مناسب، کاربران احساس ناامنی می‌کنند و احتمال خروج از صرافی خود را دارند.همچنین، پشتیبانی یکی از مؤلفه‌های اصلی مشتری‌مداری است.

صرافی‌هایی که به خوبی از کاربران خود پشتیبانی می‌کنند، به راحتی مشتریان جدید جذب می‌کنند و مشتریان فعلی را نیز حفظ می‌کنند. در نتیجه، نگهداری و جذب مشتریان برای صرافی‌ها بسیار مهم است و پشتیبانی مناسب در این زمینه نقش بسیار مؤثری دارد. به طور خلاصه، پشتیبانی یکی از عوامل بسیار مهمی است که باعث می‌شود کاربران رضایت داشته باشند و صرافی‌ها بتوانند مشتریان فعلی خود را حفظ کنند و مشتریان جدید جذب کنند.

صرافی ارز دیجیتال کوکوین از طریق یک مرکز پشتیبانی و پرسش و پاسخ و همچنین چت آنلاین 24 ساعته پاسخگوی سوالات و مشکلات کاربران خود است. طبق بررسی‌ها، پشتیبانی آنلاین این صرافی خدمات قابل قبول و سرعت پاسخگویی مناسبی دارد.

صرافی کوینکس برای کمک به مشتریان خود در حل مشکلات، یک مرکز راهنما راه‌اندازی کرده است. افراد بایستی با جست‌‌وجوی مشکلات خود در بین موارد اعلام شده، راه‌حل مشکل خود را یافته و آن را حل کنند. یکی از معایب بزرگ این صرافی نبود پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته است که امروزه در همه صرافی‌های بزرگ و بین‌المللی دیده می‌شود.

جایگاه کوکوین و کوینکس در میان صرافی‌های دیگر

بی تردید یکی از معتبرترین و قابل‌قبول‌ترین رتبه‌بندی‌های موجود در رابطه با صرافی‌های ارز دیجیتال مربوط به سایت مرجع کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) است. در قسمت مربوط به این رده‌بندی اطلاعات صرافی‌های مطرح، نمرات، حجم معاملات و… قابل بررسی است تا افراد بتوانند بهترین انتخاب‌ها را داشته باشند.

هم‌اکنون (15 خرداد 1402) صرافی ارز دیجیتال کوکوین در رتبه 4 این رده‌بندی قرار دارد. در این لحظه حجم معاملات 24 ساعته این صرافی بیش از 420 میلیون دلار است که نشان از محبوبیت این صرافی در سطح جهانی و وجود یک گردش مالی مناسب در این پلتفرم است.

kucoin in coinmarketcap

صرافی کوینکس نیز در رده 38 قرار دارد. طبیعی است به دلیل رتبه پایین‌تر این صرافی نسبت به کوکوین، حجم معاملات آن نیز میزان کمتری باشد. در این لحظه حجم معاملات 24 ساعته صرافی کوینکس بیش از 39 میلیون دلار است که برای یک صرافی با این رتبه، میزان مناسبی به‌شمار می‌رود.

coinex in coinmarketcap

جدول مقایسه صرافی کوکوین و کوینکس

با استفاده از جدول مقایسه زیر، می‌توانید تفاوت‌های کلیدی بین صرافی‌های کوکوین و کوینکس را مشاهده کنید:

مورد صرافی کوکوین صرافی کوینکس
نوع صرافی متمرکز متمرکز
ارزهای قابل معامله بیتکوین، اتریوم، لایتکوین و سایر ارزهای رایج بیتکوین، اتریوم و ارزهای رایج دیگر
کارمزد تراکنش 0.1 درصد 0.2 درصد
حداقل و حداکثر مبلغ ترید حداقل ۱۰ دلار، بدون محدودیت در حداکثر مبلغ حداقل ۱ دلار و حداکثر مبلغ بر اساس حساب کاربری
رابط کاربری رابط کاربری کاربرپسند و ساده‌ جهت استفاده رابط کاربری کاملاً سفارشی‌شده و کارآمد
امنیت احراز هویت دو مرحله‌ای، ذخیره سازی امن احراز هویت دو مرحله‌ای و امنیت مناسب
حداکثر حجم معاملات بدون محدودیت بر اساس سطح حساب کاربری
ترید بدون احراز هویت دارد دارد
احراز هویت کاربران ایرانی ندارد دارد
محدودیت برداشت بدون احراز هویت تا سقف 1 بیتکوین 10000 دلار
رتبه صرافی جزو 4 صرافی برتر جهان جزو 50 صرافی برتر جهان
لینک ثبت نام ثبت نام در کوکوین ثبت نام در کوینکس

این جدول مقایسه تفاوت‌های اساسی بین صرافی‌های کوکوین و کوینکس را نشان می‌دهد. با استناد به این اطلاعات، می‌توانید صرافی مناسبی را بر اساس نیازها و الزامات خود انتخاب کنید.

قبل از اقدام به هرگونه تراکنش مالی، توصیه می‌شود که شرایط و قوانین هر صرافی را به دقت بررسی کنید.

کوینکس یا کوکوین؟ کدام بهتر است؟

در این مقاله تمام زوایای مهم دو صرافی کوکوین و کوینکس برای شما عزیزان مورد بررسی قرار گرفت تا قبل از ثبت نام در هرکدام از این پلتفرم‌ها و شروع معاملات، از مزایا و معایب آن آگاه باشید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

در جواب این سوال که کوکوین بهتر است یا کوینکس، هر فرد بایستی با توجه به نیازها و همچنین دانش معاملاتی خود و همچنین بررسی دقیق این دو مورد، بهترین انتخاب را داشته باشد تا در آینده بتواند از سرمایه خود در برابر کلاهبرداران و همچنین نوسانات شدید قیمتی محافظت کند.

آیا ایرانیان می‌توانند در صرافی‌های کوکوین و کوینکس فعالیت کنند؟

بله، این دو صرافی سخت‌گیری‌های زیادی در قبال کاربران ایرانی ندارند و هم‌اکنون تعداد زیادی از ایرانیان در حال معامله در این دو صرافی هستند.

صرافی کوکوین بهتر است یا کوینکس؟

برای پاسخ به این سوال بایستی همه امکانات این دو صرافی را باهم مقایسه کرده و هر فرد با توجه به نیازهای خود یکی از این دو گزینه را در جهت انجام معاملات خود انتخاب کند.


منبع: https://iranbroker.net/kucoin-vs-coinex/