مفهوم FUD چیست؟ تاثیر فاد در بازار ارزهای دیجیتال

FUD مخفف کلمات ترس، عدم قطعیت و شک است که به انتشار گسترده اطلاعات اشتباه یا منفی در مورد یک ارز دیجیتال یا بازار رمزارز اشاره دارد و با هدف ایجاد ترس و شک در بین سرمایه‌گذاران انجام می‌شود. در ادامه این مطلب از ایران بروکر به بررسی مفهوم فاد و تاثیر آن بر بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

FUD چیست؟

سرمایه‌گذاران باید به خوبی تحقیق کرده و منبع اطلاعاتی که با آن رو‌به‌رو می‌شوند را تایید کنند. اعتماد به پایگاه‌های خبری شناخته‌شده، بیانیه‌های رسمی و تحلیل متخصصان می‌تواند به شناخت نگرانی واقعی از FUD کمک کند.

۴. آیا امکان دستکاری عامدانه FUD برای تاثیر بر بازار وجود دارد؟

استیبل کوین‌ها وقتی پشتوانه محکمی داشته باشند می‌توانند جایگزین کم‌نوسان‌تری برای ارزهای دیجیتال باشند. به لطف مکانیسم‌های حفظ ارزش ثابت، استیبل کوین‌ها می‌توانند به عنوان یک کانون امن در شرایط آشفته بازار به حفظ سرمایه شما کمک کنند. یکی از استراتژی‌های رایج که تریدرهای باتجربه در نوسانات بازار از آن استفاده می‌کنند، افزایش سهم استیبل کوین‌ها در سبد سرمایه‌گذاری خود است تا زمانی که آشفتگی بازار کم‌کم فروکش کند.

۳. در مورد استیکینگ تحقیق کنید

یک نمونه از FUD می‌تواند انتشار شایعه‌ای در شبکه‌های اجتماعی یا انجمن‌ها در مورد هک شدن یا مشکل امنیتی در یک بلاکچین خاص باشد. حتی اگر این شایعه واقعیت نداشته یا اغراق‌آمیز باشد باز هم می‌تواند موجی از ترس و عدم قطعیت را در بین سرمایه‌گذاران ایجاد کرده و باعث شود آن‌ها به‌سرعت دارایی خود را بفروشند و قیمت آن ارز دیجیتال سقوط کند.

تاثیر FUD بر بازار

بله. بعضی از عوامل یا گروه‌ها برای نفع خود اقدام به نشر عامدانه FUD می‌کنند تا در بازار نوسان ایجاد کنند. به این کار «دستکاری بازار» گفته می‌شود و عملی غیرقانونی است.


منبع: https://iranbroker.net/what-is-fud-how-it-affects-crypto-market/

گاهی کاربران ارزهای دیجیتال از FUD برای توصیف شرایط خرسی کوتاه‌مدت و موقت در بازار استفاده می‌کنند. به افرادی که شک و تردید در مورد ارزهای دیجیتال را ترویج می‌دهند اصطلاحا FUDster گفته می‌شود یعنی کسی که هیچ شغلی جز پخش کردن ترس و تردید در بین بقیه ندارد.

تاثیر FUD در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

وقتی گرفتار FUD شوید تصمیمات شتاب‌زده می‌گیرد و باعث می‌شود در زمان ضرر از روی ترس دارایی خود را بفروشید و در زمان بازگشت بازار به شرایط عادی، سودهایی که می‌توانستید کسب کنید را از دست بدهید.

۳. چطور FUD را از نگرانی‌های واقعی تشخیص دهیم؟

FUD می‌تواند از منابع مختلفی مانند شبکه‌های اجتماعی، پایگاه‌های خبری، انجمن‌ها یا چهره‌های شناخته‌شده و تاثیرگذار در بازار ارزهای دیجیتال، ایجاد شود.

۲. عواقب پیروی از FUD چیست؟

صرف‌نظر از وضعیت بازار ارزهای دیجیتال، مسئولیت تصمیماتی که می‌گیرید همیشه برعهده خود شما است و نباید آن را به فرد یا سازمانی دیگر محول کنید. خودتان تحقیق کرده و مطمئن شوید که هرکاری که می‌کنید نتیجه پردازش افکار خود شما است. بهترین راه برای مبارزه با FUD این است که خود را مجهز به اطلاعات مفصل در مورد انواع شرایط بازار و ریسک‌های آن کنید.

۲. استیبل کوین های مطمئن را در نظر بگیرید

روش های مقابله با FUD

گرچه FUD می‌تواند ناامیدکننده باشد اما لازم است فراموش نکنیم که این شرایط اغلب با ترس‌‌ها و فرضیات بی‌پایه و اساس شکل می‌گیرد. FUD بیشتر از این که بر مبنای تفکر منطقی استوار باشد بر موج احساسات ما سوار است. اگر استرس دارید یا احساس سردرگمی می کنید، به خودتان استراحت داده تا ذهن‌تان آسوده شود. در ادامه چند نکته در مورد روش‌ های مدیریت FUD آورده شده است که به شما کمک می‌کند اسیر این شرایط نشوید.

۱. خودتان تحقیق کنید

نوسان بازار ارزهای دیجیتال باعث می‌شود بسیاری از کاربران در مورد اخبار منفی منتشرشده در خصوص هر پروژه‌ای، حساس و عصبی شوند. FUD معمولا تریدرها را به سمت تصمیمات شتاب‌زده و بدون محاسبات منطقی سوق داده و همچنین اعتماد سرمایه‌گذاران را به بازار ارزهای دیجیتال کم می‌کند.

یک نمونه دیگر از FUD می‌تواند انتشار اخبار منفی در مورد بازار ارزهای دیجیتال باشد مانند سختگیری‌های قانونی یا ممنوعیت در بعضی از کشورها که افزایش بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران و فروش‌های زیرقیمت را در پی خواهد داشت. حتی اگر این اخبار به طور کامل صحت نداشته یا بخش‌هایی از آن عامدانه منتشر شده باشد، همچنان می‌تواند باعث ایجاد FUD و در نتیجه، نوسان شدید در بازار شود.

چطور گرفتار FUD نشویم؟

حالا که می‌دانید FUD چیست و با روش‌های مدیریت FUD آشنا شدید می‌توانید تجربه ترید بهتری در زمانی که احساسات عمومی نسبت به بازار منفی است، داشته باشید و اجازه ندهید ترس، عدم قطعیت و شک بر تصمیمات شما سایه بیاندازد. این نکات به همراه تحلیل‌های شخصی می‌تواند کمک کند که دارایی‌های‌ شما از شرایط پرنوسان بازار جان سالم به در ببرند. فراموش نکنید که قبل از وارد شدن به هر ترید یا سرمایه‌گذاری، همیشه ریسک‌های تصمیم خود را بشناسید و مهم‌تر از همه این‌که، خودتان تحقیق کنید.

۱. منابع انتشار دهنده FUD در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

FUD یا فاد اصلاح رایجی در صنعت دارایی‌های سنتی و دیجیتال است. زمانی FUD ایجاد می‌شود که افرادی با هدف ترساندن سرمایه‌گذاران، شروع به نشر اخبار منفی در مورد یک پروژه می‌کنند. در بازار ارزهای دیجیتال، این استراتژی با استفاده از اخبار نادرست، اطلاعات ساختگی یا اغراق‌شده در مورد یک دارایی، پروژه یا پلتفرم پیاده شده و می‌تواند منجر به نوسان شدید قیمت یک ارز یا سقوط آن شود.

تاثیر FUD بر بازار

گرچه وقتی در میان طوفان‌های یک بازار پرنوسان هستید شاید استیکینگ اولین گزینه‌ای که به آن فکر می‌کنید، نباشد اما یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به شما کمک تا از تصمیمات عجولانه برای ترید در امان بمانید و هم‌زمان موجودی ارزهای دیجیتال شما هم به تدریج رشد کند.

نکته پایانی