معماری اکسپرت یا ربات معامله‌گر

در این مرحله، ربات معامله‌گر به بررسی سیگنال معاملاتی مشغول می‌شود. آیا سیگنالی برای معامله، خروج از معامله یا کار دیگر وجود دارد؟ بعد از این‌که مشخص شد سیگنال ورود یا خروج وجود دارد، کارهای لازم و مرتبط با سیگنال انجام می‌شوند.

معامله بر اساس سیگنال

اولین کاری که اکسپرت انجام می‌دهد، مقداردهی اولیه ربات است. معمولاً در این مرحله انواع داده‌ای که برای راه‌اندازی ربات معامله‌گر لازم است، تعریف و مقداردهی می‌شود. مرحله مقداردهی اولیه با شروع اکسپرت یا راه‌اندازی مجدد آن اجرا می‌شود.

اگر پاسخ منفی باشد، کنترل ربات معامله‌گر به نود قبلی یا Terminate منتقل می‌شود. اما اگر پاسخ مثبت باشد، مرحله آماده‌سازی داده اجرا می‌شود. یعنی داده‌های لازم برای کارهای آتی ربات تهیه و سازمان‌دهی می‌شود.

دیاگرام پایینی تصویر بهتری از فلوچارت یک ربات معامله‌گر را نشان می‌دهد. همان‌طور که در تصویر پایینی مشاهده می‌کنید، تیک هندلر چندین کار دیگر را هم انجام می‌دهد.

فلوچارت معماری ربات معامله گر
معماری ربات معامله گر – این دیاگرام با جزئیات بیشتری معماری ربات معامله گر را به تصویر می کشد. مستطیل بزرگ همان تیک هندلر است.

تیک هندلر به صورت نامحدود تیک‌ها را بررسی می‌کند و تنها با فعال شدن پروسه Deinitialization مرحله تیک هندلر متوقف می‌شود. پس تیک هندلر با آمدن هر تیک فعال می‌شود و تنها با حذف اکسپرت متوقف می‌شود.

این دیاگرام فلوچارت یک ربات ساده است. بعد از شروع ربات معامله‌گر، فرآیند راه‌اندازی اولیه یا مقداردهی اولیه شروع می‌شود.

این مرحله، مرحله آماده‌سازی ربات معامله‌گر است و نه‌تنها داده‌های اولیه لازم باید تعریف و مقداردهی شوند، بلکه باید دستورالعمل‌های لازم برای راه‌اندازی و شروع کار ربات هم تعریف شوند.

وصیت‌نامه چیست؟

سپس ربات کارهای مربوط به تیک هندلر را انجام می‌دهد و بعد از پایان این فرآیند، مرحله اصالت زدایی یا وصیت‌نامه آخر ربات اجرا می‌شود. در پایان هم کار ربات تمام می‌شود. با این حال همه ما می‌دانیم که یک ربات معامله‌گر کارهای بیشتری انجام می‌دهد و همه چیز مثل دیاگرام بالایی نیست.

فلوچارت ربات معامله گر
معماری ربات معامله گر – فلوچارت ساده و کلی از معماری ربات معامله گر یا اکسپرت

سپس مرحله بررسی و ارزیابی سیگنال معاملاتی شروع می‌شود. آیا سیگنال برای معامله، خروج یا تغییر معامله وجود دارد؟ اگر پاسخ منفی باشد، ربات به نود Terminated منتقل می‌شود. اگر پاسخ مثبت باشد، دستورات مربوط اجرا خواهند شد.
در ادامه مرحله آپدیت داده شروع می‌شود. این مرحله مثل مرحله آماده‌سازی داده می‌تواند در بخشی از تیک هندلر قرار بگیرد.

یکشنبه 14 اسفند 1401 – 10:27

ساختار داخلی و معماری ربات معامله گر

اجزای اکسپرت یا ربات معامله‌گر

ما می‌توانیم فرآیندهایی که در یک ربات معامله‌گر دنبال و اجرا می‌شوند را به سه دسته تقسیم کنیم. در این میان تیک هندلر پیچیده‌ترین بخش یک ربات معامله‌گر است، به همین دلیل ما هم بیشتر روی آن تمرکز می‌کنیم.

  1. مقداردهی اولیه – Initialization
  2. تیک هندلر – Thick Handler
  3. وصیت‌نامه یا حذف ربات معامله‌گر – Deinitialization

مقداردهی اولیه چیست؟

تیک هندلر فقط می‌تواند در هر لحظه یک تیک را بررسی کند. اگر زمانی که اکسپرت در حال کار روی یک تیک است، تیک جدیدی بیاید به خاطر مشغول بودن تیک هندلر، تیک جدید نادیده گرفته خواهد شد.

اجزای تیک هندلر

  • آماده‌سازی داده
  • بررسی سیگنال
  • معامله بر اساس سیگنال‌ها
  • به روز رسانی داده‌های داخلی
  • کارهای متفرقه

آماده‌سازی داده چیست؟

برخی از اکسپرت ها کارهای پیچیده و اضافی دیگری هم انجام می‌دهند که شاید رابطه مستقیمی با سیگنال یا معامله نداشته باشند. مثل ذخیره‌سازی یا لود کردن داده.

دیاگرام و فلوچارت یک ربات معمولی

در بخش مقداردهی اولیه داده مورد نیاز برای کلی برنامه آماده می‌شد. پس از این کار، مرحله تیک هندلر شروع می‌شود.
در بخش هندلر، اولین کاری که انجام می‌شود، بررسی درخواست حذف یا پایان ربات معامله‌گر است. آیا درخواستی برای بستن یا حذف ربات معامله‌گر وجود دارد؟ اگر پاسخ مثبت باشد، مرحله وصیت‌نامه اجرا می‌شود و سپس ربات معامله‌گر بسته می‌شود. اگر پاسخ منفی باشد، ربات بررسی می‌کند که آیا تیک جدیدی صادر شده است یا خیر؟

در مرحله معامله بر اساس سیگنال، ربات معامله‌گر وظایف به خصوصی را انجام می‌دهد. این وظایف و کارها معمولاً متکی بر سیگنال‌های صادر شده هستند. مثل ورود به معامله، ارسال پیام به کاربر و یا تغییر در معامله باز.

کارهای متفرقه

مرحله حذف اکسپرت یا اصالت زدایی آخرین مرحله قبل از حذف اکسپرت یا ربات معامله‌گر از نمودار قیمتی است. در این مرحله تمام‌کارهایی که پیش از پایان کار ربات باید انجام شوند، اجرا می‌شوند. این مرحله مثل وصیت‌نامه برای ربات معامله‌گر است. در این مرحله باید دستورالعمل‌های لازم برای پایان کار و حذف اکسپرت یا ربات معامله‌گر تعریف و اجرا شوند تا بدون اختلال، کنترل کار به متاتریدر منتقل شود.

تیک هندلر چیست؟

در این بخش ربات معامله‌گر یا اکسپرت داده‌ها و اطلاعات لازم برای انجام کارهای آتی را ضبط می‌کند. آماده‌سازی داده، شبیه به حافظه کوتاه‌مدت انسان است. وقتی انسان با یک نمودار قیمتی کار می‌کند، بلافاصله وارد معامله نمی‌شود. بلکه اول داده‌ها و اطلاعات اولیه لازم را جمع‌آوری می‌کند. مثلاً داده‌های لازم برای تعریف سیگنال و وجود سیگنال را به خاطر می‌سپارد و سپس تصمیم می‌گیرد که معامله کند یا خیر؟

بررسی سیگنال چیست؟

تیک هندلر بخشی است که با تغییرات تیک در متاتریدر سر و کار دارد. وقتی برخی از مقادیر و متغیرهای یک نماد معاملاتی تغییر می‌کند، یک تیک اتفاق می‌افتد. در متاتریدر و نمودار قیمتی، تیک همان تغییرات قیمتی است. همین‌که یک قیمت جدید در نمودار نمایش داده شد و یا قیمت جدیدی از سوی بروکر در نمودار ظاهر شد، می‌گوییم که یک تیک اتفاق افتاده است.

بعد از آپدیت شدن داده‌ها، انجام کارهای جانبی و متفرقه شروع می‌شود. سپس ربات دوباره به نود Terminated منتقل می‌شود و این حلقه ادامه می‌یابد.


منبع: https://iranbourseonline.co/243977/learn-to-trade/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%BE%D8%B1%D8%AA-%DB%8C%D8%A7-%D8%B1%D8%A8