ماجرای عجیب رشد حبابی رمز ارز سولانا

به زبان ساده، این 11 هویت جعلی که هیچ‌کدام وجود خارجی ندارند و توسط برادران مکالینائو خلق شده اند، توانستند با تاسیس پروژه هایی بر بستر بلاکچین سولانا توانستد با پاسکاری سرمایه‌ها به یکدیگربه طوریکه هر دلار چندین بار شمارش شود، باعث رشد جعلی TVL سولانا و در نتیجه رشد وحشتناک رمز ارز سولانا بشوند.

نکته قابل توجه این ماجرا اینجاست که ایان مکالینائو در بخشی از صحبت های خود گفته که بسیاری از توسعه دهندگان بلاکچین های مختلف مانند اتریوم، از این روش برای افزایش TVL خود استفاده می‌کنند. این موضوع هنوز ثابت نشده است اما در صورت اثبات، می‌تواند جامعه کریپتوکارنسی را زیر سوال ببرد.

عاملان اصلی این اتفاق برادران مکالينائو هستند که توانستد با دستکاری کل سرمایه قفل شده در پروژه سولانا (TVL) و ایجاد 11 هویت و بلاکچین جعلی، میزان TVL قفل شده در سولانا را چندین برابر مقدار واقعی جلوه دهند. به این حرکت حملات سیبل (Sybil Attacks) می‌گویند. حمله Sybil نوعی تهدید امنیتی در یک سیستم آنلاین است که در آن یک نفر سعی می‌کند با ایجاد چندین حساب، گره یا رایانه، شبکه را تحت کنترل خود درآورد و ارزش شبکه را بیشتر از چیزی که واقعا هست نشان دهد.

بر اساس تحقیقات CoinDesk، برادران مکالینائو پروژه‌هایی را به عنوان 11 توسعه‌دهنده ظاهراً مستقل برای ایجاد یک TVL جعلی در بلاک چین سولانا ساخته است.

دنی نلسون و تریسی وانگ، خبرنگاران CoinDesk، روز پنجشنبه گزارشی را منتشر کردند که می‌تواند شهرت کل اکوسیستم سولانا را خدشه دار کند و باعث کاهش شدید خریداران این پروژه شود.

رشد حبابی سولانا
اگر در حوزه رمزارزها و بازار ارز دیجیتال فعالیت داشته باشید به احتمال زیاد رشد عجیب و چندبرابری رمزارز سولانا (SOL) را در چند ماه گذشته شنیده اید. اما حالا اخباری منتشر شده که مشخص می‌کند که دو برادر با ترفندهایی و به صورت جعلی و دستکاری کل سرمایه قفل شده در پروژه (TVL) ، باعث افزایش قیمت حبابی این رمزارز شده اند.

TVL یا میزان کل سرمایه قفل شده در یک پروژه معیار مهمی برای بررسی یک پلتفرم است و هرچه این میزان بیشتر باشد نشان از اعتبار بالای آن پلتفرم و مقدار سرمایه‌گذاران زیاد است.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. می‌توانید برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در این مورد از این لینک به مقاله سایت CoinDesk دسترسی داشته باشید.

موفق و پر سود باشید.


منبع: https://iranbroker.org/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%AC%DB%8C%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%AD%D8%A8%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%B1%D9%85%D8%B2-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%B3%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%86%D8%A7

ایان مکالینائو اخیرا در وبلاگ شخصی اش از این ماجرا پرده برداشته و گفت:

من طرحی را برای به حداکثر رساندن TVL سولانا ابداع کردم، پروتکل‌هایی را می‌سازم که روی هم قرار می‌گیرند، به طوری که یک دلار می‌توان چندین بار شمارش کرد. من معتقدم که این به افزایش چشمگیر SOL کمک کرد. ما از هویت‌های ناشناس مختلف برای ایجاد شبکه‌ای از پروتکل‌ها استفاده کردیم که از دارایی‌های دوتایی برای افزایش مصنوعی کل TVL اکوسیستم استفاده می‌کرد.