سنتیمنت بازار مبهم است و اونس طلا در پیک چهار ماهه نوسان می کند!

آدام باتن گفته که اونس طلا از کاهش سرعت تغییرات نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا منتفع خواهد شد. از نظر او حتی اگر فدرال رزرو نرخ بهره خنثی (پیک نرخ بهره آمریکا) را بالا ببرد، ریسک رکود اقتصادی عمیق‌تر هم افزایش خواهد یافت. “از دید بازار اوراق قرضه، فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره زیاده‌روی کرده است.” باتن انتظار دارد که روند اونس طلا به خاطر تقاضای فصلی قوی صعودی باشد. “این بهترین زمان برای خرید اونس طلاست. خرید اونس طلا در دسامبر و فروش آن در ماه فوریه ایده خوبی است.”

شان لوسک (Sean Lusk) مدیر شرکت Walsh Trading

طبق ارزیابی هفتگی کیتکو (Kitco News)، سنتیمنت بازار اونس طلا در میان فعالین حرفه‌ای بازار وضعیت مبهمی دارد، این در حالی است که قیمت اونس طلا هفته را اندکی پایین‌تر از ۱۸۰۰ دلار به پایان رساند.

دیدگاه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و خرد یکی نیست!

آدریان دی انتظار دارد که قیمت اونس طلا باز هم افزایش یابد، چون‌که سرمایه‌گذاران به توانایی بانک‌های مرکزی در کنترل تورم شک و تردید پیدا کرده اند. “شاید این هفته و شاید هفته آینده قیمت اونس طلا به بالای ۱۸۰۰ دلار عبور کند و سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب کند. چون‌که کاملاً مشهود است که فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در کنترل تورم شکست خورده‌اند و بدون رکود اقتصادی، رشد سریع تورم متوقف نخواهد شد.”


منبع: https://iranbourseonline.info/236849/classic/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D9%88-%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C%D9%85%D9%86%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7-2

درحالی‌که ارزیابی‌ها از فعالین حرفه‌ای بازار نشانگر برابری طرفداران روند صعودی و نزولی است، اما نتیجه نظرسنجی سرمایه‌گذاران خرد نشان می‌دهد که این بخش از بازار هنوز هم به افزایش قیمت اونس طلا خوش‌بین است.

این هفته ۱۷ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. پیش‌بینی صعودی و نزولی بازار یکسان است، اما طرفداران بازار خنثی یا رنج ۱۷ درصد است.

انتظار می‌رود که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را به جای ۰٫۷۵ واحد درصد، ۰٫۵۰ واحد درصد بالا ببرد. این یعنی سرعت افزایش نرخ بهره کم شده است. با این حال برخی از تحلیلگران گفته‌اند که بانک مرکزی برآوردهای نرخ بهره‌ای خود را به روز رسانی خواهد کرد و این موضوع برای تمامی بازارهای مالی، به خصوص بازار اونس طلا اهمیت زیادی خواهد داشت.

نظرسنجی هفتگی سایت کیتکو

شک و تردیدها نسبت به آینده بازار اونس طلا تشدید شده، اما همه بازار بر سر یک موضوع متفق‌القول است. فدرال رزرو آمریکا در نشست روز چهارشنبه تأثیر جدی بر قیمت‌ها خواهد گذاشت.

برآوردهای اقتصادی فدرال رزرو محرک اصلی اونس طلا خواهد بود!

در همین حال ۶۶۱ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۶۸ درصد طرفدار روند صعودی، ۱۷ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۵ درصد هم طرفدار بازار بدون روند یا رنج بودند.

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات بازار 11 <a href=دسامبر 1″ class=”wp-image-236850″ srcset=”https://iranbourseonline.info/wp-content/uploads/2022/12/ارزیابی-هفتگی-سایت-کیتکو-از-انتظارات-بازار-11-دسامبر.png 603w, https://iranbourseonline.info/wp-content/uploads/2022/12/ارزیابی-هفتگی-سایت-کیتکو-از-انتظارات-بازار-11-دسامبر-250×185.png 250w, https://iranbourseonline.info/wp-content/uploads/2022/12/ارزیابی-هفتگی-سایت-کیتکو-از-انتظارات-بازار-11-دسامبر-120×89.png 120w” sizes=”(max-width: 603px) 100vw, 603px” title=”ارزیابی هفتگی سایت کیتکو: سنتیمنت بازار مبهم است و اونس طلا در پیک چهار ماهه نوسان می کند! 1″/>
ارزیابی هفتگی سایت کیتکو – سنتیمنت بازار مبهم است. یعنی چشم انداز بازار اونس طلا برای سرمایه گذاران یکسان نیست!

تحلیل تکنیکال و بنیادی فعالین حرفه‌ای بازار

کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management

یکشنبه 20 آذر 1401 – 10:19

این فعال حرفه‌ای نسبت به روند بازار اونس طلا بدبین است و انتظار دارد که قیمت اونس طلا در معاملات این هفته سیر نزولی داشته باشد. او علت این بدبینی را ادامه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو عنوان کرده است. “حتی اگر فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ بهره را پایین آورده باشد، باز هم نرخ بهره خنثی بالاتر از پیش‌بینی‌های قبلی خواهد بود و همین مسئله از دلار آمریکا حمایت خواهد کرد.”

آدام باتن (Adam Button) استراتژیست ارشد بازار فارکس در Forexlive.com

لوسک به حرکت نزولی اونس طلا در معاملات روز جمعه اشاره کرده و گفته که انتظار دارد برخی از سرمایه‌گذاران پیش از نشست فدرال رزرو آمریکا اقدام به سیو سود کنند، که این اقدام خریداران موجب کاهش قیمت اونس طلا خواهد شد. با این حال او اضافه کرده که سنتیمنت اونس طلا تغییر کرده و با هر رالی صعودی، فروشندگان وارد بازار می‌شوند و خریداران تنها در قیمت‌های پایین‌تر تمایل به خرید دارند. به همین دلیل افت قیمتی اونس طلا محدود خواهد بود. “با توجه به عدم قطعیت بالایی که در بازار وجود دارد، سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌هایی حرکت کرده‌اند که در گذشته از ارزش سرمایه‌گذاری‌ها به خوبی محافظت کرده اند.

آدریان دی (Adrian Day) رئیس شرکت سرمایه‌گذاری آدریان دی