زنجیره بایننس اسمارت چین هک شد! سرقت 560 میلیون دلار توسط هکر

در روزهایی که جامعه کریپتو به دلیل ریزش‌های سنگین اخیر به دلایل مختلفی مانند افزایش نرخ بهره و از بین رفتن توکن‌های زیادی مانند لونا وضعیت خوبی ندارد و اکثر سرمایه‌گذاران و فعالان بازار در ترس مطلق به سر می‌برند و ابهامات ادامه این حوزه پر رنگ تر از قبل شده، این اتفاق هم بر شدت این ترس‌ها افزوده و نگرانی‌های این معامله‌گران را افزایش داده است. لازم به ذکر است که زنجیره بایننس اسمارت چین (BSC) یکی از ایمن‌ترین و پرکاربردترین بلاکچین‌های حوزه کریپتوکارنسی است.

BNB Chain، بلاکچین اختصاصی صرافی بایننس است که ارز خود صرافی، بایننس کوین (BNB) بر بستر این بلاکچین فعالیت می‌کند. علاوه بر بایننس کوین، تعداد بسیار زیادی از توکن‌ها بر بستر این شبکه فعالیت می‌کنند و این شبکه نقش مهمی در دنیای کریپتوکارنسی را ایفا می‌کند.

حمله به زنجیزه بایننس اسمارت چین

ساعاتی بعد منابع خبری عنوان کردند که هکر درخواست 1 میلیون BNB را از مدیران شبکه داشته است اما مدیران برنامه‌ای برای پرداخت این مبلغ به سارق ندارند تا وضعیت دارایی‌های از دست رفته همچنان معلق بماند.

بازگشت شبکه به حالت عادی

اما مدتی بعد در یک توییت جدید این حمله تایید شد و عنوان شد که در مرحله اول مبلغی در حدود 70 الی 80 میلیون دلار به سرقت رفته که تقریبا 7 میلیون دلار آن مسدود شده است.

twitter bnb 2

ساعاتی بعد و در حالی که هنوز فعالیت شبکه به حال عادی خود برنگشته بود، توییتر BSC اعلام کرد آپدیت جدید برای شبکه‌ منتشر شده و از همه ولیدیتورها و مدیران شبکه خواست این آپدیت را برای ارتقای ایمنی شبکه دریافت کنند.

تاثیر این اتفاق بر قیمت بایننس کوین (BNB)

موفق و پرسود باشید، ایران بروکر
منبع: https://iranbroker.org/binance-smart-chain-hack

در تاریخ 6 اکتبر 2022 (14 مهر 1401) توییتر رسمی زنجیبره بایننس اسمارت چین اعلام کرد به دلیل فعالیت نامنظم این شبکه، کار آن به صورت موقت به تعلیق در می‌آید و شبکه در حال تعمیر است.

twitter bnb

زنجیره هوشمند بایننس (BSC) چیست؟

پس از این اتفاق، کارشناسان و مدیران شبکه اعلام کردند که مبلغی در حدود 560 میلیون دلار به سرقت رفته است. CZ اعلام کرده است که کیف پول سارقین در لیست سیاه قرار گرفته و تمام مبالغ از دست رفته جبران خواهد شد.

ساعاتی بعد بالاخره CZ هم سکوت خود را شکست و در قالب یک توییت اطلاعاتی در مورد این اتفاق ارائه کرد.

cz twitter

تقریبا 10 ساعت پس از این حمله، مدیران در یک توییت تازه اعلام کردند که آپدیت شبکه به حالت عادی باز گشته است و کاربران می‌توانند واریز و برداشت‌های خود را از سر بگیرند.

ارزیابی دقیق مقدار به سرقت رفته

CZ گفت:

یک سوء استفاده (حمله) در یکی از زنجیره‌های شبکه BSC Token Hub، منجر به تولید و برداشت BNB اضافی شده است. ما از مدیران شبکه (ولیدیتور) خواسته ایم که BSC را به طور موقت تعلیق کنند. این موضوع در حال پیگیری است. وجوه شما امن است ما بابت مشکل پیش آمده پوزش می‌خواهیم و به روز رسانی‌های بیشتری را بر این اساس ارائه خواهیم کرد.

بعد از این اتفاق قیمت رمزارز بایننس کوین یک افت ناگهانی و 5 درصدی را تجربه کرد. علت این اتفاق می‌تواند ترس سرمایه گذاران و دارندگان این رمز ارز بوده باشد اما ساعاتی پس از این حمله، قیمت مقداری از ریزش خود را پوشش داد و مجددا به نزدیکی محدوده قبلی خود برگشت.

درخواست هکر از مدیران

پس از آنکه توییتر رسمی این شبکه از توقف فعالیت این زنجیره خبر داد، تعداد بسیاری زیادی از کارشناسان مدعی شدند که این شبکه مورد حمله و هک قرار گرفته است و هکر موفق به سرقت مقدار بسیار زیادی پول شده است که مدیر عامل بایننس CZ و توییتر رسمی شبکه واکنشی به اظهارنظر کاربران نکردند.

نظر خود در مورد این اتفاق را برای ما بنویسید.