روند جفت ارز AUDUSD متکی به نوسانات دلار آمریکاست!

یکشنبه 13 آذر 1401 – 12:52

تضعیف ارزش دلار آمریکا باعث شد تا دلار استرالیا به بالاترین سطح ۱۳ هفته خود صعود کند. جفت ارز AUDUSD توانست از ۶۸ سنت عبور کند. با این حال احتمال ادامه حرکت صعودی AUDUSD تا پایان سال میلادی کمی ضعیف است.

تقویم اقتصادی فارکس

در تقویم اقتصادی استرالیا، شاخص خرده‌فروشی ماه اکتبر منتشر شد. شاخص خرده‌فروشی که نشانگر مخارج مصرف‌کنندگان است، به جای رشد ماهانه ۰٫۵ درصدی، ۰٫۲ درصد افت کرد. اعتبارات بخش خصوصی هم در ماه اکتبر رشد ضعیف ۰٫۶ درصدی داشت. مجوزهای ساخت‌وساز ماه اکتبر هم به اندازه ۶ درصد افت کرده بود و از پیش‌بینی بازار ضعیف‌تر بود.

هر چند که داده‌های اقتصادی استرالیا مهم بودند، اما واکنش بازار بیشتر به سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا بود. پیش از سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا، چند تن از مقامات بانک مرکزی آمریکا از افزایش آرام نرخ بهره حرف زده بودند. رئیس فدرال رزرو هم همان دیدگاه‌ها را تکرار کرد، اما این بار بازار واکنش شدیدتری نشان داد. بازار سهام رشد کرد، بازدهی اوراق پایین آمد و دلار آمریکا هم تضعیف شد. همه این واکنش‌ها به افزایش ۰٫۵۰ واحد درصدی نرخ بهره به جای افزایش ۰٫۷۵ واحد درصدی بود!

این هفته بانک رزرو استرالیا در رابطه با نرخ‌های بهره تصمیم‌گیری خواهد کرد. بازار پیش‌بینی می‌کند که نرخ بهره ۰٫۲۵ واحد درصد بالا خواهد رفت. علاوه بر این داده‌های GDP یا تولید ناخالص داخلی استرالیا هم منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود که رشد اقتصادی استرالیا ۶٫۱ درصد باشد. هر چند که این نرخ بزرگ به نظر می‌رسد، اما وقتی تورم را در نظر بگیریم، رشد واقعی منفی است. با این حال از دید کلی وضعیت اقتصاد استرالیا بهتر از سایرین است. این یعنی روند AUDUSD بیشتر متکی به نوسانات دلار آمریکا خواهد بود.

پیش بینی فعالین بزرگ بازار از آینده جفت ارز AUDUSD 4 دسامبر 1
بازار فارکس – پیش بینی فعالین بزرگ بازار فارکس از آینده جفت ارز AUDUSD


منبع: https://iranbourseonline.info/236285/faw/%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%AC%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-audusd-%D9%85%D8%AA%DA%A9%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C

دلار استرالیا بعد از هفته متلاطمی که پشت سر گذاشت توانست در محدوده مثبتی به کار خود پایان دهد. جفت ارز AUDUSD درگیر داده‌های اقتصادی و اظهارنظر مقامات بانکی بود، اما در نهایت در برابر دلار آمریکا رشد کرد.

داده‌های اقتصادی استرالیا

برای اولین بار در تاریخ استرالیا، داده‌های تورمی این کشور به صورت ماهانه هم منتشر شدند. شاخص بهای مصرف کننده یا CPI استرالیا رشد سالانه ۶٫۹ درصدی را ثبت کرده که از پیش‌بینی ۷٫۶ درصدی بازار بهتر بود. اما از هدف تورمی ۲ تا ۳ درصدی بانک رزرو استرالیا فاصله زیادی داشت.

واکنش اصلی بازار به سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا بود