ردیابی بیت کوین! آیا بیتکوین قابل رهگیری است؟

کاربرها با نام‌های مستعار شناخته می‌شوند و تنها راه اتصال کاربر به یک تراکنش بیت کوین، آدرس آن است که به صورت رشته‌ای از حروف و اعداد قابل مشاهده هستند. کاربران با دادن آدرس عمومی کیف پول خود به دیگران می‌توانند بیت کوین مورد نظر را به کیف پول خود انتقال دهند.

از بیت کوین در بسیاری از فعالیت‌های قانونی مانند دریافت، پرداخت و صرفه جویی در سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. علاوه‌بر این از بیت کوین می‌توان جهت انجام امور غیر قانونی مانند کلاهبرداری، پول شویی، تامین مالی تروریسم، دور زدن تحریم‌ها، فعالیت بازار‌های سیاه، سواستفاده از کودکان و غیره استفاده کرد که تمامی این موارد در گزارش‌های سالانه جرم نگاری آورده می‌شوند.

ردیابی بیت کوین چه دلیلی دارد؟ 

نحوه جلوگیری بازرسان از جرایم بیت کوین

اما همان محقق در صورت داشتن دانش و مهارت کافی می‌تواند از تکنیک‌های تحلیل بلاک چین استفاده کرده و نمودار خود را به شکل زیر سازماندهی کند: 

2

پس از خوشه‌بندی آدرس‌ها با استفاده از روش‌های دستی و اتوماتیک مشخص متوجه خواهیم شد که این آدرس‌ها مربوط به چه کسی هستند. 

دسته‌بندی

پس از تایید شدن این تراکنش جزئیات زیر به صورت اتوماتیک در دسترس عموم قرار می‌گیرد: 

  • هش منحصربه‎فرد ۳۲ بایتی تراکنش (TxID) جهت شناسایی تراکنش. 
  • نمایش آدرس ارسال‌کننده‌ی بیت کوین به شکل نام مستعار (آدرس عمومی). 
  • نمایش آدرس دریافت کننده بیتکوین به شکل نام مستعار (آدرس عمومی دریافت کننده). 
  • تغییر آدرس تراکنشی که انجام نشده و بیت کوین به مبدا بازگشت داده شده است. 
  • نمایش برچسب زمان که شامل بلاکی است که حاوی تمامی تراکنش‌های انجام‌شده و تایید‌شده است که به بلاک چین اضافه شده‌اند (از زمان شروع تراکنش تا تایید شدن بلاک). 
  • مقادیر ارسال شده و دریافت شده

این اطلاعات با وجود اینکه در دسترس عموم هستند اما ممکن است خیلی واضح نباشند و ممکن است سوالاتی برای مخاطب ایجاد شود.

چگونه می‌توان یک آدرس کیف پول را به دنیای واقعی ارتباط داد؟ 

همچنین جهت انتقال بیتکوین از کیف پول می‌توان از کلید خصوصی که تنها راه دسترسی به بیتکوین است استفاده کرد. با ایران بروکر همراه باشید تا درباره قابل ردیابی بودن یا نبودن بیتکوین بیشتر توضیح دهیم. 

سخت بودن خواندن بلاک چین با وجود شفافیت

بازرسان به وسیله ترکیب کردن تخصص خود و فناوری گراف به‌طور هم‌زمان این کار را انجام می‌دهند. در صورتی‌که یک محقق آموزش ندیده باشد ممکن است به نموداری مانند زیر برسد: 

نحوه‌ی جلوگیری بازرسان از جرایم بیت کوین

مجموعه‌ای از آدرس‌هایی که ما مشخص کرده‌ایم توسط یک واحد کنترل می‌شوند. برای شناسایی آدرس‌های موجود در هر خوشه، از الگوریتم‌هایی ویژه در کل تاریخچه‌ی بلاک چین استفاده می‌شود. همچنین به همین منظور از برخی استراتژی‌ها جهت آنالیز داده، هزینه‌های مشترک، آدرس‌های تغییر یافته، الگوهای رفتاری، زنجیره‌های لایه‌ای و روش‌های پیشرفته‌ی مبهم‌سازی استفاده می‌شوند. 

شناسایی

 آیا بیتکوین قابل ردیابی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم هم بله و هم نه! تمام تراکنش‌ها در دسترس عموم قرار دارند و هرکس که بخواهد می‌تواند میلیاردها تراکنشی که تا‌به‌حال انجام شده است را در مرورگر بلاکچین (block explorer) مشاهده کند.

این نتایج حاصل ابزار‌های تحقیقاتی، انطباقی و سرمایه‌گذاری ما هستند که تجزیه و تحلیل و درک بلاک چین را برای ما آسان می‌سازند. 

ردیابی بیت کوین چه دلیلی دارد؟ 

به تراکنش بیتکوین زیر دقت کنید:

ردیابی بیت کوین

بیت کوین برای فعالیت‌های غیرقانونی از جمله پول شویی، قاچاق مواد مخدر و پرداخت های باج افزار استفاده شده است. با‌این‌حال، توجه به این نکته مهم است که اکثریت قریب به اتفاق تراکنش‌های بیت‌کوین قانونی هستند و این فناوری مزایای بالقوه زیادی فراتر از استفاده از آن به عنوان ابزاری برای فعالیت‌های غیرقانونی دارد.


منبع: https://iranbroker.net/is-bitcoin-traceable

در مرحله‌ی آخر با زدن برچسب به واحد‌ها بر اساس نوع خدماتی که سطح ریسک را مشخص می‌کنند کار را به پایان می‌رسانیم. 

تراکنش‌های بیت کوین را می‌توان با تجزیه و تحلیل بلاکچین و دنبال کردن تراکنش‌ها از یک آدرس کیف پول به آدرس دیگر ردیابی کرد. با این کار می‌توان مبدا و مقصد وجوه و همچنین مبالغ مربوط را شناسایی کرد.

آیا امکان انجام تراکنش‌های بیت کوین به شکل ناشناس وجود دارد؟

تراکنش‌های بیت کوین در یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین ثبت می‌شوند که هر کسی می‌تواند آن را مشاهده کند. در حالی که تراکنش‌های بیتکوین با نام مستعار هستند، به این معنی که کاربران به جای نام واقعی، با آدرس کیف پولشان شناسایی می‌شوند، اما می‌توان تراکنش‌ها را تا حدی ردیابی کرد.

چگونه می‌توان بیت کوین را ردیابی کرد؟

این فرآیند شامل سه مرحله است: 

چگونه می‌توان یک آدرس کیف پول را به دنیای واقعی ارتباط داد؟ 

خوشه‌بندی کردن

سازمان‌های مجری قانون به طور فزاینده‌ای در ردیابی تراکنش‌های بیت کوین ماهر شده‌اند و ابزارهای پیچیده‌ای را برای ردیابی جریان وجوه در بلاک چین توسعه داده‌اند. با‌این‌حال، در مواردی که کاربران اقدامات بیشتری را برای پنهان کردن تراکنش‌های خود انجام می‌دهند، هنوز با چالش‌هایی روبرو هستند.

آیا بیت کوین می‌تواند برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده شود؟

انجام تراکنش‌های بیتکوین به طور کاملاً ناشناس دشوار است، اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌هایی مانند استفاده از آدرس کیف پول جدید برای هر تراکنش، استفاده از یک سرویس ترکیبی یا استفاده از یک ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی مانند مونرو، حریم خصوصی خود را افزایش داد.

آیا مجری قانون می‌تواند تراکنش‌های بیت کوین را ردیابی کند؟

در انتهای مطلب باید بگوییم که پیگیری تراکنش‌های بیت کوین امری بسیار ضروری در دنیای ارزهای دیجیتال است که از طریق آن می‌توان جلوی بسیاری از جرایم را گرفت و جلب اعتماد کاربران در این فضا کمک کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم ایران بروکر را دنبال کنید.

آیا بیت کوین قابل ردیابی است؟

در نمودار اصلاح شده‌ی فوق تراکنش‌های مربوط به ۸ خریدار و فروشنده‌ دارو را در بازار سیاه مشاهده می‌کنید که مبلغی معادل ۳ میلیون دلار بیت کوین در این تراکنش‌ها جهت قاچاق مواد مخدر رد و بدل شده است. بازرسان می‌توانند با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل به عمق بیشتری از فعالیت خوشه‌ها دست پیدا کنند که در شکل فوق نمونه‌ای از تراکنش‌های دریافت و پرداخت یک بازار سیاه را مشاهده می‌کنید. بازرسان با کلیک کردن روی یکی از خوشه‌ها می‌توانند افرادی که با بازار‌های سیاه معامله می‌کنند را ردیابی کنند. 

کلام پایانی