دانستنیهایی درباره بازار فارکس

برای مثال، اگر نرخ مبادله پوند انگلیس به یورو امروز 1.19 باشد، و فردا هر 1 پوند معادل 1.20 یورو باشد، یعنی یورو در مقابل پوند کمی از ارزشش را از دست داده است. استاپ لاس در سطح مخالف است، در حالی که تیک پروفیت در واقع معادل سه برابر است. لات درواقع معادل ۱۰۰۰۰۰ واحد از ارز پایه است. برای مثال در جفت ارز EUR/USD یورو که در سمت چپ قرار دارد بهعنوان ارز پایه در نظر گرفته میشود. کل بازار بر این جفت ارزها استوار است؛ زیرا در فارکس شرایط بهگونهای است که هر ارز با ارز دیگر معامله میشود. به طور کل ارزها در سرتاسر جهان دو قیمت دارند. محدودیت ورود به موقعیت خرید (Buy limit): تنظیم سفارش خرید پایینتر از قیمت لحظهای بازار. بسیاری از معاملهگران تازهکار فارکس معتقدند معامله کردن حرفهای و موفق بصورت نگاه کردن به نمودارها و ورود به معاملات از روی احساسات و حدس و گمان و پیشبینی هدف بعدی نمودار قیمت است. در مثال زیر ما در نمودار زوج ارز یورودلار با استفاده از استراتژی اینساید باردر یک روند قدرتمند وارد شده ایم. ولی شما تنها وارد این دنیا بزرگ شدهاید و هنوز اول کار هستید و نیازمند آموختن و تمرین موارد بسیاری هستید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقالات زیادی در سطح وب وجود دارد که میتوانید با جستجویی ساده پیدایشان کنید. در ادامه کافه پول شماره ۳۱، از نقش بسیار مهم روانشناسی و استراتژی در بازار فارکس گفتم و برای درک بهتر این مفاهیم، مثالهایی کاملاً ملموس و محسوس زدم. در دورهمی مجازی کافه پول شماره ۳۱ توضیحاتی کامل در مورد اینکه آیا فارکس میتواند شغل اولمان باشد یا خیر ارائه کردم. معاملهگری شغل اولمان باشد یا دوم؟ آخرین قیمت معاملهشده محصول یا جفت ارزی خاص در روز گذشته. به جفت ارز غیر اصلی که ارز پایه (ارز طرف چپ جفت ارزی) آن یورو باشد، کراس یورو و به همین ترتیب برای پوند انگلستان، کراس پوند و … ارز پایه در یک جفت ارز همیشه همان ارزی است که در سمت چپ قرار دارد. توکلی می گوید: یکی از مشکلات اساسی در کشور ما این است که تمام ذخایر ارزی ما اکتشاف شدهاند برای همین نیاز به این داریم که شرکتهای بزرگ اکتشافی در سطح کشور سرمایهگذاری کنند و معادن جدید زیرسطحی را اکتشاف کنند. دلیل این موضوع نیز از نگاه تحلیلگران ارزی به این برمیگردد که در هر حال تزریق ارز در بازار ایران و حمایتی که از بازار میشود به طور طبیعی باعث عقب ماندن در بازار نرخ در بازار ایران نسبت به هرات و سلیمانیه شده و اگر تزریق ارز انجام نشده و حمایتی وجود نداشته باشد این قیمت ایران است که بالاتر از این مناطق خواهد بود.

این حالت درست برعکس حالت قبل است. قبل از اینکه کاری کنید باید بدانید وقت خود را برای چه چیزی صرف میکنید. لازم نیست نابغه باشید، فقط باید در این کار جدی و منظم باشید و اصولی و صحیح معامله کنید. برای مثال ممکن است که برای استفاده از خدمات یک شرکت و برای خرید یک کالا نیاز به یک ارز خارجی خاص داشته باشید. از طرفی خروج ارز از کشور باید همواره برای دولت توجیهپذیر باشد و فعالیت در این بازار توجیه مناسبی ندارد و برخی کارشناسان اقتصادی آن را به نفع کشور نمیدانند. با این حال، این الگو ها ممکن است توسط اخبار خراب شوند، بنابراین توصیه می شود در هنگام انتشار بیانیه ها و اخبار، معامله انجام ندهید. بسیاری از بروکرهای فارکس با ارائه حساب آزمایشی به شما اجازه میدهند بدون از دست دادن حتی یک سِنت با نقاط ضعف و قوت سیستم معاملاتی خود آشنا شوید. شما با حساب دمو میتوانید تمرین کنید و بدون ریسک معامله کنید. هیچ یک از روش های تحلیل بورس، روشی جامع و بدون نقص نیست. در بازار فارکس برای ارزیابی سهام و شرکتها دو روش تحلیل وجود دارد که هرکدام میتواند به صورت فردی یا مکمل دیگری باشد. در فارکس کارگزارانی وجود دارند که به شما اجازه میدهند حساب معاملاتی با حداقل سپرده (یک دلار) افتتاح کنید.

در حساب بدون سواپ، به ازای باز بودن معامله در طی شب، هزینه سواپ پرداخت نمیکنیم. این لزوماً به معنای منفی بودن ماه های تابستان نیست. بهره این وام به نسبت معاملاتی که هر تریدر انجام میدهد از حساب او کسر خواهد شد. در اینجا تریدر بهصورت غیرمستقیم سفارشات خرید یا فروش خود را ثبت میکند. یک قیمتی که میتوانید ارز را خریداری کنید که به آن Ask میگویند و دیگری قیمتی است که در آن فروش انجام میدهید و به Bid شهرت دارد. در این نوع سفارشات شخص معاملهگر با توجه به تحلیلی که از بازار دارد به کمک نرم افزار تکنیکال پیشبینی میکند که قیمت یک جفت ارز در آینده با سیر صعودی یا نزولی مواجه میشود بنابراین پیش از آنکه این اتفاق بیفتد در نرمافزار بروکر خود تعریف میکند که اگر قیمت جفت ارز مدنظر به قیمت X رسید آن را خریداری کرده یا به فروش برساند. در چنین شرایطی بروکر نگران میشود که نکند با ادامه این روند موجودی شما صفر شده و الباقی ضرر و زیانها به گردن بروکر بیفتد بنابراین یک یا تمامی پوزیشن های شما را میبندد تا از ضرر بیشتر شخص تریدر جلوگیری کند.

قیمت اتریوم تا سال 2017 کمتر از 10 دلار بود و در این سال به مرز 800 دلار نیز رسید. این بازار در ساعت ۱:۳۰ بامداد دوشنبه به وقت تهران در نیوزلند آغاز و در ساعت ۱:۳۰ بامداد روز شنبه به وقت تهران در غرب آمریکا بسته میشود. برای مثال، تایم فریم را بر روی یک ساعت تنظیم کنید. پوزیشن ها و اردرهای هر روز را همان روز اجرایی کنید و نتایج را بسنجید و برای روز بعد اصلاحات لازم را انجام بدهید. بروکر به معنای همان کارگزار است. این سادهترین تعریف برای کارگزار در هر بازار سرمایه از جمله فارکس است.

بازار معاملات فارکس علیرغم تمامی مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد در کنار سایر بازارهای مالی، میتواند یکی از فضاهای موجود برای سرمایهگذاری باشد. در بازار فارکس اطلاعات به سادگی به همه ارائه میشود و به همین دلیل دیگر احتمال شنیدن اخبار اشتباه وجود ندارد. گفتم که اگر استراتژی غلط انتخاب کنید، یعنی ذهنیت و باور اشتباه دارید. همچنین اگر نرخ به پایینتر از نقطه ورود سقوط کند، به معنی ضرر است. میگویم هنر نه علم، چون علم قابل تکرار است و هرکس تکرارش کند، همان نتیجه را میگیرد، اما در بازار فارکس و معاملهگری، هرکسی با شیوههای مختلف و اصطلاحاً هنر ذهن خودش معامله میکند. تمام معاملات با کمک واسطهای به نام کارگزار یا همان بروکر انجام میپذیرد. لذا از آنجاییکه در این نوع حساب، بروکر یا کارگزار سودی را در ازای اعتبار داده شده از معامله گران دریافت نمیکنند، میتواند برای معامله گران مسلمان مناسب تر باشد. از آنجاییکه معامله در فارکس توسط بروکرها انجام میگیرد بنابراین باید به تعداد معاملاتی که در روز انجام میشود در حساب خود موجودی داشته باشند؛ اما ازآنجاییکه این رقم چیزی در حدود ۶ میلیارد دلار میشود بنابراین برای تأمین چنین اعتباری ناچار است که از بانک وام گرفته و در پایان هرروز آن را تسویه کند.

فارکس بازار غیرمتمرکزی است و بیشترین حجم معاملات در آن را همین بانکهای بزرگ انجام میدهند. در بازار فارکس انتخابهای زیادی وجود دارد و میتوان از بین آنها بهترین گزینه را انتخاب کرد. کتاب معامله ارز برای Dummies یکی از بهترین کتاب های فارکس برای مبتدیان است. بهترین استراتژی فارکس چیست؟ انواع حساب فارکس چیست؟ پرایس اکشن RTM چیست؟ البته اهرم مثل یک شمشیر دو لبه عمل میکند، همانطوری که به طور قابل توجهی به سودتان میافزاید، میتواند ضررتان را هم افزایش دهد. این نوع پول دیجیتالی خصوصیت مخفی بودن هویت فرد مالک آن را دربردارد و از این لحاظ درست مانند پول کاغذی سنتی، عمل میکند.

در نظر داشته باشید که معمولاً نرخ فروش به شما از نرخ خرید از شما گرانتر است و این ویژگی بازار ارز است. چنانچه قصدتان این است که تنها انواع خاصی از رویدادهای خبری را داشته باشید یا آنکه تنها جفت ارزهای خاصی مد نظر شماست این کار زیاد پیچیده نیست. شما می توانید استراتژی خود را با شخصیت تجاری خود تطبیق دهید و هر چیزی را که برای شما کار نمی کند اضافه یا حذف کنید. درصورتیکه پوزیشن فارکس شما بیشتر از ۲۴ ساعت باز باشد برای آن باید هزینهای پرداخت که به آن سواپ گفته میشود در واقع بهره وام روز بعد است. به جفت ارزهایی گفته میشود که دلار آمریکا در آن وجود ندارد. به چه کسی بروکر گفته میشود؟ لطفا توجه کنید تمام نتایج بدست آماده در لایو تست و بکتست مربوط به گذشته بازار است و طبیعتا کسی از آینده بازار اطلاعی ندارد بنابراین این بازار قابل پیش بینی نیست و هیچ تضمینی وجود ندارد . این استراتژی را چندین بار تست کردم و می تواند ماهانه 70 تا 130 درصد برای شما در طول یک ماه سود دهی داشته باشد. پیپ یکی دیگر از اصطلاحات فارکس است که ممکن است برای شما ایجاد سؤال کند.

سواپ یکی از پرکاربردترین سایت forexerha اصطلاحات فارکس است. یکی از کارهای ضروری که هر فعال بازار ارزهای دیجیتال باید در ابتدای شروع به کار و حتی پیش از شروع به کار خود در بازار انجام دهد، انتخاب کیف پول ارز دیجیتال (Cryptocurrency Wallet) است. به هزینه های کلی اضافه می شود، معامله با ارز دیجیتال بسیار مقرون به صرفه تر است. در فارکس، ایجاد شفافیت در بازار برای سرمایهگذاران با دسترسی به معاملات بین بانکی فراهم است. اگر این کمپانی بنا به دلایلی تشخیص دهد که حساب بانکی شما مورد سو استفاده قرار گرفته است، این قدرت را دارد که بدون اطلاع بهشما آن را مسدود کند و داراییهای شما را نیز از دسترس خارج کند. با وجود اینکه این استراتژی ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد، می تواند به همین نسبت بازده بالاتری برای شما ایجاد کند.

از آنجا که میزان نقدینگی در بازار فارکس بسیار زیاد است، شما میتوانید با اهرم قابل توجهی معامله کنید. برخلاف بازارهای دیگر، بازار فارکس مرکزی ندارد و به صورت ۲۴ ساعته باز است، هرچند ساعات معینی برای فعالیت در آن وجود دارد. علاوه بر آن از آنجا که فارکس، تنها با تمرکز بر روی چند ارز، یک بازار چندین تریلیون دلاری در روز است، همیشه افراد زیادی در آن مشغول معامله هستند. بیت کوین با گذر زمان با افزایش قیمت چشمگیری روبرو شده به طوری که در تاریخ ۱۴ آپریل ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت خود یعنی ۶۴۸۰۰ دلار رسید. زمانی است که معاملهگر سفارش خود را بالاتر از قیمت حال حاضر بازار تعیین و ثبت میکند. این شبکه سرعت بالاتر و کارمز پایینتری نسبت به دو شبکه قبلی دارد.

2. حال ما انتظار داریم تا بازار به حرکت خود ادامه دهد تا قیمت این خط روند را بشکند. گاوها (خریدارها) بابت این سناریو خوشحال هستند زیرا با افزایش قیمت سود می کنند و در اولین اصلاح حرکتی قیمت به سمت خط حمایت آنها مجدداً خرید می کنند زیرا اعتقاد دارند که قیمت پس از رسیدن به سطح حمایت دوباره برمی گردد و رشد می کند. به طور معمول از این حساب برای مبادله جفت رمزارزها، شاخصهای بورس بین المللی، نفت، طلا، بیت کوین و … نکته قابل توجه این است که کارگزاری های این بازار زمانی که می خواهند شرکت خود را به عموم معرفی کنند، می گویند که ما کارگزاری فارکس هستیم و کلیه جفت ارز ها، ارزهای دیجیتال، طلا، سهام های آمریکا، نفت، شاخص های بورس و هزاران دارایی دیگر را داریم که افراد می توانند آن ها را به راحتی معامله کنند. به همین دلیل اشخاصی که میخواهند در بازار ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری بلندمدت انجام دهند، این نوع تحلیل را ملاک قرار نمیدهند.

چگونه وارد بازار ارز دیجیتال شویم؟ پیش از وارد شدن به این بازار بروکر موردنظر خود را شناسایی کرده و پس از ثبتنام و طی مراحلی توانایی انجام معامله را خواهید داشت. برای موفقیت در استراتژی معاملۀ روزانه باید اتکای شدیدی به تحلیل تکنیکی با استفاده از نمودارها، اندیکاتورها و مدل ها داشت تا بتوان نوسانات آیندۀ قیمت را پیش بینی کرد. به این ترتیب باید انتظار یک وارونگی قیمت را داشت. مثلاً وقتی شما در پلت فرم بروکر خود یورو و دلار میخرید در واقع از بروکر نمیخرید، بلکه بروکر واسطهای است که فروشندهای را در گوشهای از این دنیا به ما پیوند میزند. واقعیت این است که اگر دیگران میتوانند از فارکس پول در بیاورند، شما هم میتوانید.