تقویم اقتصادی فارکس: در بازار چه خبر است؟

در حال حاضر در بازار هنگ‌کنگ شاهد وحشت سرمایه‌گذاران هستیم و همه از روی ترس و وحشت در حال فروش سهام هستند. داده‌های اقتصادی چین امیدوار کننده بودند، اما مسئله رهبری کشور چین باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شده و تنش‌ها میان آمریکا و چین هم روز به روز بیشتر می‌شود.

رالی صعودی بازارهای سهام جهانی امروز صاف شد. فشار فروشی که در بازارهای سهام چینی به راه افتاده به سایر بازارهای سهام جهانی هم سرایت کرده، به‌طوری‌که شاخص‌های سهام آسیایی و آتی آمریکا که به دلیل افت بازدهی اوراق خزانه‌داری رشد کرده بودند، بخشی از رشدهای اولیه را از دست دادند.

چین سرمایه‌گذاران را نگران کرد!

شاخص دلار آمریکا در میان نوسانات شدید ین ژاپن و مداخله دولت سیر صعودی دارد. اما این سیر صعودی با نوسانات شدیدی همراه است. در این میان یوان چین تضعیف شده است. سرمایه‌گذاران نگران فضای سیاسی چین هستند. نگرانی‌ها به حدی جدی است که شاخص سهام هنگ سنگ تقریباً ۵ درصد افت کرده و سهام شرکت‌های فناوری بیشترین آسیب را متحمل شدند.

نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا پایین آمده و به محدوده ۴٫۱۵ درصدی رسیده است. روز جمعه شاهد جهش سریع بازدهی اوراق بودیم. بازدهی اوراق قرضه در استرالیا هم کاهش یافته است.

از انگلیس خبر می‌رسد که بوریس جانسون از رقابت بر سر رهبری حزب محافظه‌کار کناره‌گیری کرده و به احتمال زیاد ریشی سوناک رهبر بعدی حزب خواهد بود.

بازار فارکس – امروز داده های PMU اروپا منتشر خواهند شد.


منبع: https://iranbourseonline.info/232407/mw/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%DA%86%D9%87-%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس و سانفرانسیسکو گفته‌اند که باید در نشست ماه نوامبر در رابطه با مرحله نهایی افزایش نرخ بهره بحث شود. آن‌ها می‌خواهند مشخص شود که نرخ بهره تا کجا افزایش خواهد یافت. با این حال هر دو عضو فدرال رزرو تأکید کرده‌اند که در شرایط فعلی باید به افزایش نرخ بهره ادامه داد.

بوریس جانسون کنار کشید

داده‌های اقتصادی چین قرار بود هفته گذشته منتشر شوند، اما با یک هفته تأخیر امروز منتشر شدند. طبق داده‌های اقتصادی چین، روند بهبود اقتصادی کمی مبهم است، نرخ بیکاری بالا آمده و خرده‌فروشی کاهش یافته است. به نظر می‌رسد که سیاست دولت چین در مبارزه با کرونا بر اقتصاد این کشور آسیب جدی وارد کرده است. شایعه شده که دولت چین شاید به دنبال اعمال مالیات بر دارایی‌ها باشد.

محرک اصلی بازار، بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکاست!

هر چند که ریسک اقتصاد چین برای سرمایه‌گذاران جهانی مهم است، اما محرک اصلی بازار نوسانات بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بوده است. بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا اندکی افت کرد. در حال حاضر سرمایه‌گذاران به دنبال پاسخی برای این سؤال هستند که سیاست انقباضی و افراطی فدرال رزرو کی تمام خواهد شد؟ کی فدرال رزرو سرعت و اندازه افزایش نرخ بهره را کاهش و یا متوقف خواهد کرد؟

دوشنبه 2 آبان 1401 – 9:07