تقویم اقتصادی فارکس: دارایی های ریسکی تحت فشارند و دلار و بازدهی اوراق آمریکا سیر صعودی دارند!

سیر نزولی شاخص‌های سهامی آسیا ادامه دارد و هم‌زمان با افت بازار سهام، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم در بالاترین سطوح از زمان بحران مالی جهانی باقی مانده است. امروز هم نگرانی سرمایه‌گذاران، ریسک‌های بازار چین است!

جریانات ریسک گریزی بازار سهام ادامه دارد

شاخص سهام آسیا و اقیانوسیه در حال ثبت دومین هفته منفی است. سهام شرکت‌های فناوری و بانکی بیشترین افت را ثبت کردند. شاخص‌های آتی سهام آمریکا و اروپا هم از بازگشایی منفی بازارهای سهام محلی حکایت دارند.

جمعه 29 مهر 1401 – 10:34

در بازار فارکس، دلار آمریکا در میان رشد بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بالا آمده است. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ به بالای ۴٫۲۵ درصد عبور کرد. علت بالا رفتن بازدهی اوراق خزانه‌داری، تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای است. سرمایه‌گذاران انتظار افزایش سریع نرخ‌های بهره فدرال رزرو آمریکا را دارند.

در حال حاضر، دیدگاه مقامات فدرال رزرو آمریکا باعث شده تا از دید بازار نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۲۳ تا محدوده ۵ درصدی افزایش یابد. همین دیدگاه برای حمایت از دلار آمریکا و رشد بازدهی اوراق خزانه‌داری این کشور کافی است.

جفت ارز USDJPY به نزدیکی ۱۵۰ رسید

تحولات سیاسی و اقتصادی چین بازار را نگران کرده است. از یک‌سو اخبار مثبتی از سیاست‌های کرونایی به گوش می‌رسد. ظاهراً دولت چین به فکر کاهش دوره قرنطینه و محدودیت‌های کرونایی است. اما از سوی دیگر، دولت آمریکا می‌خواهد محدودیت‌های جدیدی را برای صنعت فناوری چین وضع کند.

دلار به لطف انتظارات نرخ بهره‌ای سیر صعودی دارد!

در این میان ین ژاپن همچنان در برابر دلار آمریکا در حال سقوط است. جفت ارز USDJPY به دلیل تضعیف ارزش ین ژاپن به نزدیکی ۱۵۰ صعود کرده است. نرخ سواپ ۱۰ ساله ین ژاپن هم با عبور به بالای ۰٫۶ درصد به بالاترین سطح هشت سال اخیر رسید. نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله ژاپن هم در بالای ۰٫۲۵ درصد نوسان می‌کند، که کمی بیشتر از سقف تعیین شده توسط بانک مرکزی است.

بازار فارکس – در حال حاضر جریانات ریسکی محرک اصلی بازار های مالی هستند.


منبع: https://iranbourseonline.info/232340/mw/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B3-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D8%B3%DA%A9%DB%8C-%D8%AA