تقویم اقتصادی فارکس: جریانات ریسک گریزی بازار سهام و رشد بازدهی اوراق ادامه دارد!

افت شاخص‌های سهام آسیایی ادامه دارد و بازدهی اوراق قرضه هم بالا آمده است. جریانات ریسک گریزی دوباره به خاطر ترس از رشد سریع تورم جهانی و ادامه سیاست‌های انقباضی پولی تشدید شده است. بانک‌های مرکزی جهانی با اجرای سیاست‌های انقباضی در حال تضعیف تقاضا هستند تا با کاهش مصرف، جلوی رشد سریع تورم را بگیرند. این اقدام بانک‌های مرکزی که باعث ایجاد بحران کمبود نقدینگی می‌شود، در نهایت ریسک وقوع رکود اقتصادی را تشدید می‌کند.

بازارهای سهام آسیایی منفی هستند!

رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس آمریکا (بولارد) گفته که بانک مرکزی آمریکا سیاست افزایش سریع نرخ بهره را در اوایل سال آینده متوقف خواهد کرد و نرخ بهره را تا پایین آمدن نرخ رشد تورم در سطوح بالا نگه خواهد داشت. انتظار می‌رود که فدرال رزرو نرخ بهره را در نشست روزهای ۱ تا ۲ نوامبر به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد افزایش دهد. اگر این اتفاق بیفتد، این چهارمین افزایش بزرگ و سه برابر اندازه معمول نرخ بهره خواهد بود.

واکنش بازار سهام آمریکا به گزارش‌های مالی شرکت‌ها ضعیف بود!

شاخص‌های سهام ژاپن، استرالیا و هنگ‌کنگ منفی هستند. در این میان از چین خبر می‌رسد که مقامات دولتی در حال بحث بر سر کاهش دوره قرنطینه کرونایی هستند. به همین دلیل شاخ سهام چین بخش زیادی از افت‌های اولیه را جبران کرده است. سیاست‌های مبارزه با کرونای چین باعث کاهش تقاضای نفت خام و افت فعالیت‌های اقتصادی در این کشور شده است.

بازار منتظر مداخله دولت و بانک مرکزی ژاپن است!

در همین حال ارزش ین ژاپن هم به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۹۰ سقوط کرده و جفت ارز USDJPY هم به دلیل تضعیف ارزش ین به نزدیکی ۱۵۰ رسیده است. سقوط ارزش ین ژاپن بازار را نگران کرده است. بازار بر این باور است که سقوط ارزش ین ژاپن باعث مداخله مجدد دولت در بازار فارکس خواهد شد. یعنی دولت با خرید ین ژاپن باعث سقوط USDJPY و تقویت ارزش ین ژاپن خواهد شد.

بازدهی اوراق قرضه سیر صعودی دارد!

در بازار اوراق قرضه، نرخ بازدهی اوراق قرضه استرالیا بیش از ۰٫۱۰ درصد جهش کرده و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم در نزدیکی رکوردهای تاریخی معامله می‌شود. بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ ساله آمریکا که بیشترین حساسیت را نسبت به سیاست‌های پولی کوتاه‌مدت دارد، به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۷ نزدیک شده است.

کی افزایش سریع و افراطی نرخ بهره فدرال رزرو تمام می‌شود؟

در ژاپن نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت به بالای سقف ۰٫۲۵ درصدی عبور کرده است. طبق سیاست‌های پولی بانک مرکزی ژاپن، نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله نباید از سقف ۰٫۲۵ و کف منفی ۰٫۲۵ درصد فراتر رود. بانک مرکزی برای کنترل منحنی بازدهی، با عبور نرخ بازدهی اوراق به بالای ۰٫۲۵ درصد، اقدام به خرید اوراق قرضه می‌کند تا با بالا بردن قیمت اوراق، بازدهی آن‌ها را پایین بکشد. بازار منتظر مداخله بانک مرکزی است.

پنجشنبه 28 مهر 1401 – 10:49

شاخص‌های آتی سهام آمریکا بعد از افت دیروز بازار سهام نیویورک افت کردند. افت دیروز بازار سهام آمریکا باعث شده تا سرمایه‌گذاران به تشکیل کف در بازار بدبین شوند. حتی گزارش خوب شرکت‌های سهامی بزرگ آمریکایی هم نتوانسته از بازار سهام این کشور حمایت کنند. در این میان گزارش ضعیف تسلا هم می‌تواند فشارهای فروش را تشدید کند.

بازار فارکس – امروز شاخص مدعیان بیکاری آمریکا منتشر خواهد شد.


منبع: https://iranbourseonline.info/232289/mw/%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B3-%D8%AC%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%DB%8C%D8%B3%DA%A9-%DA%AF%D8%B1%DB%8C%D8%B2