ترس از رکود اقتصادی، محرک اصلی GBPUSD است!

جفت ارز GBPUSD هفته قبل را در محدوده منفی به پایان رساند. این در حالی است که بانک مرکزی انگلیس مثل آمریکا نرخ بهره را به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد بالا برد. در آخرین روز معاملاتی هفته هم شاهد تضعیف ارزش دلار آمریکا بودیم. اما باز هم GBPUSD در محدوده منفی بسته شد.

نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس

هفته گذشته بانک مرکزی انگلیس هشدار داد که اقتصاد این کشور با رکود طولانی درگیر خواهد شد و رشد اقتصادی تا اواسط سال ۲۰۲۴ اتفاق نخواهد افتاد. قیمت بالای انرژی و هزینه بالای وام‌های رهنی بر مخارج مصرف‌کنندگان آسیب وارد خواهند کرد و نرخ بیکاری هم در طول سه سال آینده افزایش چشم‌گیری خواهد داشت. بانک مرکزی پیش‌بینی کرده که نرخ بیکاری تقریباً به ۶٫۵ درصد افزایش خواهد یافت. در این میان بانک مرکزی نرخ بهره را به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد بالا برده و به محدوده ۳ درصدی رسانده است.

هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا یک روز پیش از بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را به اندازه ۰٫۷۵ واحد درصد بالا برد. فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد و نرخ بهره خنثی آمریکا بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی خواهد بود. همچنین انتظار می‌رود که نرخ بهره به مدت طولانی‌تری در سطوح بالاتر باقی بماند. همین مسئله باعث شد تا بازدهی اوراق خزانه‌داری کوتاه‌مدت به همراه دلار رشد کنند. اما روز جمعه رشد دلار آمریکا در واکنش به داده‌های اشتغال متوقف شد.

تقویم اقتصادی فارکس

یکشنبه 15 آبان 1401 – 12:33

بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده که نرخ رشد تورم این کشور از ۱۰٫۱ درصد فعلی به ۱۱ درصد خواهد رسید. به احتمال زیاد نرخ رشد تورم در اوایل تا اواسط سال ۲۰۲۳ سقوط شدیدی خواهد داشت. طبق وضعیت فعلی اقتصاد انگلیس و چشم‌انداز آتی آن، به نظر می‌رسد که در حال حاضر پوند انگلیس راهی به جز سقوط ندارد.

نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو

در هفته پیش رو گزارش مهمی از اقتصاد انگلیس منتشر نخواهد شد. در این میان تنها شاخص GDP ماهانه انگلیس می‌تواند برای بازار اهمیت داشته باشد. بازار برای رکود اقتصادی انگلیس آماده است. به همین دلیل شاید گزارش GDP تأثیر جدی روی پوند انگلیس نگذارد.


منبع: https://iranbourseonline.info/233587/faw/%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%8C-%D9%85%D8%AD%D8%B1%DA%A9-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-gbpusd-%D8%A7%D8%B3%D8%AA