تحلیل کیتکو

آدریان دی هنوز هم به روند میان‌مدت اونس طلا خوش‌بین است. از نظر آدریان دی، فدرال رزرو آمریکا به پایان سیاست‌های انقباضی پولی نزدیک شده است. “هر خبری که از تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو حمایت می‌کند، مثل داده‌های تورمی هفته گذشته آمریکا، به افزایش قیمت اونس طلا کمک می‌کند. هر خبری هم از عدم‌تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو حکایت دارد، باعث کاهش قیمت اونس طلا می‌شود. اما هنوز چنین خبری در بازار منتشر نشده و همه چیز از تغییر سیاست‌های پولی فدرال رزرو در سال ۲۰۲۳ حکایت دارند.”

اوله هانسن (Ole Hansen) استراتژیست بازار کالا در Saxo Bank

اولین ارزیابی هفتگی سایت کیتکو در سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که سنتیمنت فعالین حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد صعودی است. اکثر تحلیلگران انتظار دارند که قیمت اونس طلا به زودی به ۲۰۰۰ دلار برسد.

این هفته ۱۸ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News) شرکت کردند. ۶۱ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلا در میان‌مدت صعودی خواهد بود. ۱۷ درصد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت اونس طلا در معاملات هفته پیش رو کاهش خواهد یافت و ۲۲ درصد دیگر هم انتظار بازار رنج یا بدون روند را دارند.

گردی گفته که هم‌زمان با تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای، روند دلار آمریکا هم در حال تغییر به نزولی است. از نظر او هر چند که اونس طلا به سطوح اشباع خرید رسیده، اما باز هم می‌تواند به سطوح بالاتری حرکت کند. “من منتظر تغییرات بنیادین بازار هستم و فکر می‌کنم که این تغییرات شروع شده‌اند. از دید بازار اوراق قرضه آمریکا، نرخ بهره این کشور کمتر از برآوردهای فدرال رزرو آمریکا خواهد بود. نرخ بهره پایین به نفع اونس طلاست.”

آدریان دی (Adrian Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه

“نرخ ۲ هزار دلاری جاذبه دارد و به افزایش قیمت‌ها تا این نرخ کمک می‌کند. قیمت اونس طلا به سطوح بالاتری حرکت خواهد کرد، اما من تمایل دارم که منتظر پولبک یا اصلاح نزولی بمانم و بعد از آن وارد معامله خرید شوم. به نظر من استراتژی کوتاه‌مدت می‌تواند خرید از پولبک ها باشد.”

دنیل پاویلونیز (Daniel Pavilonis) کارگزار ارشد بورس کالا در RJO Futures

هفته گذشته اونس طلای جهانی هفته را در بالاترین سطح قیمتی هشت ماه اخیر به پایان رساند. هر چند که به نظر می‌رسد بازار اونس طلا در وضعیت اشباع خرید قرار گرفته، اما سنتیمنت بازار از ادامه روند صعودی حکایت دارد.

تحلیل کیتکو

در همین حال ۸۲۵ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) در نظرسنجی آنلاین شرکت کردند. ۶۴ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۳ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۳ درصد باقی مانده هم طرفدار بازار بدون روند یا رنج بودند.

ارزیابی هفتگی کیتکو
ارزیابی هفتگی کیتکو – سنتیمنت بازار یا برآیند پیش بینی های فعالین حرفه ای و سرمایه گذاران خرد نشانگر روند صعودی است. بازار به افزایش قیمت اونس طلا خوش بین است.

تحلیل بنیادی و تکنیکال فعالین حرفه‌ای

فیلیپ استرایبل (Phillip Streible) استراتژیست ارشد بازار در Blue Line Futures

از نظر این فعال حرفه‌ای هم روند اونس طلا صعودی است، اما توصیه می‌کند که خریداران از سطوح فعلی وارد بازار نشوند!
“اگر هنوز پولی وارد اونس طلا نکرده‌اید و نظاره‌گر بازار هستید، توصیه می‌کنم که منتظر اصلاح نزولی اونس طلا بمانید و بعد از آن وارد معامله خرید شوید. اما اگر معامله باز خرید دارید، الان بهترین زمان برای سیو سود است.”

کوین گردی (Kevin Grady) رئیس شرکت Phoenix Futures and Options

برخی از تحلیلگران معتقدند که انتظارات نرخ بهره‌ای بازار محرک اصلی بازار اونس طلاست. به گفته این گروه از تحلیلگران، کاهش فشارهای تورمی باعث خواهد شد تا فدرال رزرو از سرعت افزایش نرخ بهره بکاهد، در این صورت بازدهی اوراق قرضه و ارزش دلار آمریکا روند نزولی را شروع خواهند کرد. از آنجایی که اونس طلا رابطه معکوسی با بازدهی و ارزش دلار آمریکا دارد، می‌توان به شروع روند صعودی اونس طلا خوش‌بین بود.

ارزیابی هفتگی کیتکو

اوله هانسن معتقد است که روند بلندمدت اونس طلا صعودی است، اما ریسک نوسان بازار در سطوح فعلی هم بالاست.

کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski) استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management

این فعال حرفه‌ای معتقد است که روند میان‌مدت اونس طلا رنج یا خنثی است. “اونس طلا رالی صعودی خوبی را تجربه کرده، اما از دید تکنیکال در وضعیت اشباع خرید قرار دارد و به همین دلیل بازار در معرض پولبک یا اصلاح نزولی قرار گرفته است.”


منبع: https://iranbourseonline.co/239558/classic/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84-%DA%A9%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D9%88