تحلیل بنیادی یا فاندامتال در بازارهای مالی (ارز دیجیتال/ فارکس) چیست؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران به فکر سرمایه گذاری بلندمدت و ارزشمند هستند به همین دلیل است که آن‌ها معمولاً تحلیل‌های اقتصادی، بنیادین و خبرهای مربوطه را مطالعه می‌کنند تا ارزش منصفانه فعلی را بدست آورند و ارزش آتی ارز دیجیتال یا سهام مورد نظر خود را پیش‌بینی کنند.

اگر ارزش منصفانه ارز یا سهام با قیمت فعلی آن تفاوت داشته باشد سرمایه گذار یا معامله‌گر می‌تواند ار این اختلاف قیمت سود ببرد.

چشم انداز پیش‌رو

می‌تواند به صورت گزارشی باشد که بانک فدرال رزرو در مورد فروش خانه‌های موجود در آمریکا منتشر می‌کند. همچنین ممکن است با توجه به این احتمال که بانک مرکزی اروپا سیاست پولی خود را تغییر می‌دهد یا نمی‌دهد، خودش را نشان دهد.

از مزایای این نوع تحلیل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد

شناسایی روند‌های بلندمدت ارز یا سهام

معمولاً آمار و شاخص‌های اقتصادی بخش بزرگی از داده‌های مورد استفاده در تحلیل بنیادین را تشکیل می‌دهند. شاخص‌های اقتصادی مثل اخطار آتش‌سوزی در زمانی که درد یا گرما را حس می‌کند، دید‌کلی در مورد این نشان می‌دهند که اقتصاد یک کشور در چه وضعیتی است.

برای اطلاع از آخرین رویدادها و اطلاعات مورد نیازتان می‌توانید به بخش تقویم اقتصادی سایت مراجعه و اطلاعات خود را بروز نمایید.

اصول بنیادی اقتصادی شامل اطلاعات زیادی است که به شکل گزارش‌های اقتصادی، سیاسی یا محیطی، و داده‌ها، اطلاعیه‌ها یا رویدادهای خبری منتشر می‌شود. تحلیل بنیادی عبارت است از استفاده و مطالعه این عوامل برای پیش‌بینی تغییرات قیمت ارز در آینده.

مزایا و معایب تحلیل بنیادی (Fundamental-analysis)

مزایای تحلیل فاندامنتال

معیارهای بلاک‌چین که به عنوان معیارهای روی زنجیره یا آن‌چین نیز شناخته می‌شوند، بر فعالیت در زنجیره و هزینه آن برای ارزیابی محبوبیت و امنیت آن تمرکز می‌کنند.

معیارهای مالی یکی دیگر از بخش‌های مهم تحلیل بنیادی کریپتو است. در این نوع معیار ما به اعداد پشت یک پروژه و پتانسیل رشد آن می‌پردازیم. برخی از این اعداد عبارتند از: 

برای فعالیت در این بازار بهتر است با تعدادی از اصطلاحات رایج آن آشنا شوید، بخشی از واژگان ضروری بازار رمزارزها در ادامه توضیح داده شده است.

واژه لاتین توضیحات
بلاکچین  Blockchain بلاکچین یک سیستم اشتراک اطلاعات است که به صورت اشتراکی و غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. این پلتفرم به صورت زنجیره‌ای از سوابق بنام بلاک ساخته شده است. هر بلاک در این سیستم، مسئول ذخیره‌سازی گونه‌ای از اطلاعات است.
صرافی Exchange صرافی مانند واسطه عمل می‌کند، خریدار را به فروشنده وصل می‌کند و بستری برای خرید و فروش رمز ارزها فراهم می‌کند. صرافی بر اساس قیمت گذاری رمزارزها به دو دسته فروشگاهی و همتا به همتا (P2P) و بر اساس نوع کارکرد به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم بندی می‌شوند.
کیف پول Wallet بستری که می‌توانید دارایی های کریپتو (رمز ارز) خود را نگهداری کنید
وایت پیپر Whitepaper وایت پیپر یک گزارشی از عملکرد و نقشه راه یک پروژه یا رمزارز است که توسعه دهندگان آن برای آگاه سازی خریداران یا سرمایه گذاران منتشر می‌کنند.
نهنگ Whale به کسانی گفته می‌شود که سرمایه‌های زیادی در اختیار دارند و معاملات آن‌ها با حجم‌های بالا انجام می‌شود.
پامپ و دامپ Pump and Dump به جهش‌های ناگهانی و شدید قیمت رو به بالا پامپ و به سقوط قیمت یک ارز دامپ می‌گویند.
هولد یا هودل Hold (Hodl) این اصطلاح فقط در بین کاربران کریپتو بسیار رایج است. در واقع این کلمه اشتباه تایپی کلمه HOLD به معنای نگه داشتن است! در واقع هولد یا هودل کردن، به نگهداری یک دارایی دیجیتالی برای زمان بلند مدت و بدون توجه به نوسانات کوتاه مدت بازار گفته ‌می‌شود.
ماینر Miner ماینر به کامپیوتر یا تجهیزاتی گفته می‌شود که بر اساس توان محاسباتی خود، بیت کوین یا یک رمزارز خاصی را استخراج می‌­کند.
ترس و تردید FUD فاد (FUD) کوتاه شده عبارت Fear, Uncertainty and Doubt به معنای ترس، عدم قطعیت و اطمینان، شک و تردید است. اصطلاح فاد، بیشتر زمانی استفاده می‌شود که یک فرد، گروه یا شرکتی به انتشار اخبار و اطلاعات منفی در مورد یک دارایی دیجیتال بپردازد و آن را در رسانه‌های اجتماعی، سایت‌ها و گروه‌های مختلف قرار دهد.
ترس از دست دادن  FOMO اصطلاح فومو از حروف اول عبارت fear of missing out گرفته شده که در زبان فارسی به معنای «ترس از دست دادن» است. این اصطلاح برای افرادی استفاده می­‌شود که با بالا رفتن ارزش بعضی از رمز ارزها، بدون درنظر گرفتن شرایط و از روی هیجان اقدام به خرید می‌­کنند تا از بقیه معامله‌گران عقب نیافتند.
عرضه اولیه ICO ICO روشی برای به دست آوردن سرمایه مورد نیاز توسعه پروژه‌های مربوط به حوزه کریپتوکارنسی و بلاک چین است.
کوین Coin ارز دیجیتالی که شبکه بلاکچینی مخصوص به خودش را دارد.
توکن Token ارز دیجیتالی که شبکه مخصوص ندارد و روی یک یا چند شبکه بلاکچینی دیگر کار می‌کند.
بیت کوین Bitcoin بیت کوین نام اولین و معروف ترین ارز دیجیتال در دنیا است و از بیت کوین به عنوان پادشاه بازار یاد می‌شود. این رمز ارز بالاترین حجم معاملات در بین تمامی رمز ارزها را دارد و پایه‌گذار فعالیت کریپتوکارنسی بر روی شبکه بلاکچین است. فردی به نام ساتوشی ناکاموتو این رمزارز را به وجود آورده است.
آلت کوین Altcoin به هر ارز دیجیتالی به غیر از بیتکوین، آلت کوین می‌گویند.
شت‌کوین Shitcoin شت کوین‌ها رمزارزهایی هستند که با قیمت بسیارکم وارد بازار می‌شوند و به علت این قیمت پایین برای خریداران جذابیت زیادی دارند. شت کوین‌ها اغلب دارای نوسانات زیادی هستند. این رمز ارزهای بی‌پشتوانه بیشتر با انگیزه کلاهبرداری وارد دنیای رمز ارزها می‌­شوند، و هدف بلند مدتی ندارند.
استیبل‌کوین Stablecoin استیبل کوین‌ها، رمز ارزهایی هستند که نوسان قیمتی ندارند و همیشه دارای قیمت ثابتی هستند. برای مثال تتر (USDT) معروف‌ترین و پر استفاده ترین استیبل کوین بازار است و قیمت آن همیشه 1 دلار است. استیبل کوین‌ها با هدف کنترل نوسانات بازار و راحت‌تر شدن انجام معاملات ایجاد شدند.


منبع: https://iranbroker.org/fundamental-analysis

از مهم‌ترین معیارهای بلاکچینی می‌توان به اندازه‌گیری نرخ هش‌ریت شبکه بلاک‌چین، مقدار دارایی استیک یا قفل شده در شبکه، آدرس‌های فعال که شامل نودها و کیف پول‌ها می‌شود، هزینه تراکنش‌های شبکه و مقدار حجم و ارزش هر تراکنش نام برد.

معیارهای پروژه

بانک های مرکزی یک کشور مسئول تنظیم نظام پولی آن کشور هستند. اما آن‌ها علاوه بر نظارت بر سیاست‌های پولی، باید اهداف خاصی مانند اشتغال کامل، تورم پایین و ثبات ارز را نیز اجرا کنند. بحث در مورد تعادل عرضه و تقاضا، ثبات نرخ سود بانکی، مدیریت تورم، رونق تولید و اشتغال و سایر موضوعات مشابه بسیار حیاتی است. در واقع، تصور می‌شود که این ابزارها جایی هستند که سیاست و اقتصاد به هم می‌رسند. از این نظر، بازارهای سیاسی و مالی تحت تأثیر اقدامات کلان دولت‌ها قرار دارند. این سیاست ها با تأثیر بر نسبت عرضه و تقاضا یا مقدار نقدینگی تحویلی به بازار، باعث افزایش یا کاهش قیمت ها و همچنین شرایط رکود اقتصادی یا تورم می‌شوند.

در قسمت داده‌های اقتصادی سرمایه گذاران می توانند موفقیت اقتصادی یک منطقه را با استفاده از آمار و اطلاعات اقتصادی ارزیابی کنند. رشد اقتصادی زمانی قوی تر می‌شود که آمار قوی تر باشد. شاخص‌های اقتصادی منعکس کننده این است که اقتصاد یک کشور در حال گسترش یا انقباض است و این مشکل بدون شک بر پول آن کشور و در نتیجه جفت ارزهای آن در بازار فارکس تاثیر خواهد گذاشت.

در اصل، مهم است که به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات عوامل، پیچیده‌تر از چیزی هستند که به نظر می‌رسند.

آموزش فاندامنتال ارز دیجیتال

در جدول زیر مهم‌ترین بانک‌های مرکزی جهان و نمادهای آن را مشاهده می‌کنید.

لاتین توضیحات
BOE بانک مرکزی انگلستان
BOJ بانک مرکزی ژاپن
ECB بانک مرکز اروپا
SNB بانک مرکزی سوئیس
Federal reserve بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا. این نهاد مسئول تدوین سیاست‌های پولی، پیگیری رسیدن به اشتغال کامل، تثبیت قیمت‌ها و رشد اقتصادی در آمریکا است.
FOMC کمیته مرکزی بازار باز آمریکا که به تصمیم گیری درباره میزان نرخ بهره (به عبارت بهتر سپرده احتیاطی بانک‌ها) می‌پردازد
IMF صندوق بین المللی پول
EMU اتحادیه پولی اروپا شامل کشورهای:آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال، اتریش، فنلاند، ایرلند و بلژیک

داده‌های اقتصادی

بیایید سه نوع مختلف تحلیل فاندامنتال یا بنیادی ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم: معیارهای بلاکچین، معیارهای پروژه و معیارهای مالی.

معیارهای بلاکچین

تحلیل بنیادی مبتنی بر این ایده است که پتانسیل آینده یک دارایی باید توسط عواملی غیر از عملکرد گذشته تعیین شود. عواملی را در نظر می گیرد که می تواند بر شرایط اقتصاد خرد و اقتصاد کلان آن بازار خاص تأثیر بگذارد. هدف تحلیل بنیادی نیز داشتن چشم‌اندازی عمیق از بازار یک صنعت و پتانسیل آینده یک محصول یا خدمات در آن بازار است. هدف نهایی آنها رسیدن به قیمت کمی است که بتوان آن را با قیمت واقعی ارزش گذاری شده آن مقایسه کرد.

معایب تحلیل فاندامنتال

معیارهای پروژه از یک رویکرد کیفی برای ارزیابی عملکرد یک ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. آنها بر روی عوامل داخلی و خارجی مانند هدف ارز دیجیتال و نحوه عملکرد پروژه تمرکز می‌کنند. مهم‌ترین معیارهای پروژه عبارت‌اند از : اعضای تیم و سوابق کاری آن‌ها، بررسی جامع وایت‌پیپر پروژه، هدف و کاربرد پروژه، نقشه راه و میزان پیشرفت پروژه و همچنین بررسی رقیب‌های آن‌ها.

معیارهای مالی

مهم‌ترین داده‌های اقتصادی تاثیرگذار بر تحلیل بنیادی در جدول زیر آورده شده است

واژه لاتین توضیحات
جی‌دی‌پی GDP مخفف عبارت «Gross Domestic Product» و به معنای تولید ناخالص داخلی است. جی دی پی ارزش پولی همه‌ی کالاها و خدمات تولید و عرضه شده را در دوره زمانی معینی (معمولا یک سال) در یک کشور نشان می‌دهد. 
اینترست ریت Interest rate نرخ بهره
سی‌پی‌آی CPI مخفف عبارت «Consumer Price Index» و به معنای شاخص قیمت مصرف کننده است. سی پی آی تغییر ماهانه قیمت‌های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان ایالات متحده را اندازه گیری می‌کند.
آن‌امپلویمنت ریت Unemployment rate نرخ بیکاری
جاب‌لس کلیم Jobless claim به معنی مدعی بیمه بیکاری است که بصورت شاخص بیان می‌شود و به افرادی اشاره می‌شود که بیکار هستند و دولت باید به آنها بیمه بیکاری پرداخت نماید
ان‌اف‌پی NFP مخفف عبارت «NonFarm Payroll» و به گزارش حقوق و دستمزد غیر کشاورزی می‌پردازد.

رویدادهای ژئوپلیتیک

همانطور که توضیح دادیم، در مقایسه با بازارهای مالی متعارف، بازار ارز دیجیتال یک استراتژی متمایز را می‌طلبد. علاوه بر این، چند نکته دیگر نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. اول از همه، انجام یک تحلیل بنیادی، چالش برانگیز است. هر کسی می‌تواند تجزیه و تحلیل انجام دهد، اما تبدیل آن اطلاعات به یک سرمایه گذاری مفید (و موفق) می‌تواند چالش برانگیز باشد.

تحلیل بنیادی تحلیلی طولانی و زمان‌بر است زیرا باید اطلاعات و آمار داده‌های اقتصادی مربوطه و همچنین رویدادها و اخبار آن جفت ارز یا ارز دیجیتال را به طور مداوم مشاهده و بررسی کرد.

امکان اشتباه بودن و دستکاری داده های بنیادی

هرچه شکل اقتصاد کشور بهتر باشد، تاجران و سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری در آن کشور سرمایه‌گذاری خواهند کرد و در نتیجه تقاضا برای آن ارز بالا خواهد رفت.

عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال فارکس

درک صحیح تأثیر حاصل از رقم واقعی در رابطه با رقم پیش‌بینی شده مهم‌ترین قسمت است. این عوامل همه باید در زمان تصمیم برای معامله مورد بررسی قرار گیرند.

آموزش فاندامنتال فارکس

آموزش فاندامنتال فارکس

تحلیل بنیادین مطالعه‌ی اتفاقات اقتصادی و مالی است که در جهان و در اطراف ما در حال وقوع است. تحلیل بنیادین بر عناصر کلان اقتصادی (مثل رشد اقتصادی، تورم و بیکاری) تمرکز دارد، چون پیش‌فرض در این تحلیل این است که همه این عناصر بر معاملات ما مؤثر است.

عبارت فاندامنتال (Fundamental) در لغت به معنای بنیادی و اساسی می‌باشد و در علم اقتصاد تحلیلی است که با بررسی نیروهای اقتصادی، اجتماعی، و سیاسی که بر عرضه و تقاضای یک دارایی اثر می‌گذارد به تحلیل بازار می‌پردازد.

بر اساس تحلیل بنیادین باید روندهای اقتصادی و اتفاقات ژئوپولیتیکی را مطالعه و رصد کرد تا بتوان قیمت ارز را پیش‌بینی کرد.

مبنای این نوع تحلیل آن است که اگر چشم انداز اقتصادی کنونی یا آتی کشور خوب باشد، پول آن کشور قدرت می‌یابد.

ارائه این داده‌ها به عموم مردم غالبا تغییر فضای اقتصادی (یا ذهنیت اقتصادی) را به دنبال دارد و باعث واکنش سرمایه‌گذاران و نوسان‌گیران می‌شود.

باید دلایل چرایی و چگونگی اثرگذاری وقایعی خاص نظیر افزایش بیکاری را بر اقتصاد کشور و در نهایت، بر سطح تقاضای ارز آن کشور بدانید.

بر اساس تحلیل بنیادین هر رویداد اقتصادی بر قیمت مؤثر است و این یک دید کلی به ما می‌دهد که بعد از هر رویداد اقتصادی می‌توانیم پیش‌بینی کنیم قیمت چه تغییری خواهد کرد یا ممکن است چه تغییری داشته باشد.

اگرچه اصول تحلیل تکنیکال در هر بازاری اعمال می‌شود، اما تحلیل بنیادی برای بازار ارزهای دیجیتال از بازار سهام و فارکس متمایز است. در حالی که تحلیل بنیادی در بازارهای سنتی و سهام، شاخص‌های مالی مانند جریان نقدینگی یا درآمد هر سهم را در نظر می‌گیرد، پروژه‌های ارز دیجیتال داده‌ها را به روشی مشابه ارائه نمی‌دهند. بنابراین، تحلیلگران بنیادی کریپتو باید رویکردهای جدیدی برای تحقیق در مورد یک پروژه ارائه دهند. به عنوان مثال، می‌توان به مطالعه وایت پیپر پروژه و ارزیابی عملکرد تیم در رابطه با نقشه راه پروژه پرداخت. هدف اساسی، صرف نظر از روش بررسی پروژه، تعیین ارزش ذاتی آن است.

تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

مهم است که مقدار عددی یک شاخص مهم را بدانید اما پیش‌بینی بازار و پیش‌بینی این مقدار نیز به همین اندازه مهم است.

مارکت کپ یا ارزش بازار آن کوین یا توکن، نقدینگی و حجم معاملات، توکنومیک و تعداد کوین یا توکن‌های در گردش.

جدول اصطلاحات ارزهای دیجیتال

رصد کدام یک از آمار اقتصادی مهم‌تر است؟

  • نرخ بهره
  • تورم
  • تولید ناخالص ملی (GDP)
  • آمار اشتغال

بانک‌های مرکزی، داده‌های اقتصادی و رویدادهای ژئوپلیتیک سه بخش اصلی تحلیل بنیادی را تشکیل می‌دهند. دو مورد اول قابل اندازه‌گیری هستند، بنابراین ما به آنها توجه زیادی می‌کنیم، اما سومی یک اتفاق کاملاً تصادفی است که تقریباً غیرقابل اندازه‌گیری است.

بانک‌های مرکزی

وقتی می‌شنوید کسی در مورد اصول بنیادین صحبت می‌کند در واقع در مورد اصول بنیادین اقتصادی کشور یا اصول بنیادین اقتصادی کشوری که میزبان ارز است، صحبت می‌کند.

این نوع تحلیل نیز معایبی دارد که در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم

زمان بررسی طولانی در تحلیل بنیادی

برای آشنایی، بررسی و مطالعه اخبار و آمارهای مالی و اقتصادی، بخشی از واژگان ضروری بازار فارکس در ادامه توضیح داده می‌شود.

واژه لاتین توضیحات
سنتیمنتال Sentimental Sentiment در لغت به معنای تمایل و احساس است و در علم اقتصاد به تمایلات معامله‌گران و تحلیل‌گران در مورد فضای کلی بازار گفته می‌شود. مثلا وقتی گفته می‌شود سنتیمنتال بازار روی شاخص داوجونز آمریکا مثبت است یعنی تمایلات و عقاید اکثر فعالان و معامله‌گران روی رشد و صعود آن هم نظر هستند.
ارز Currency واحد پول هر کشور
باجت دفِسیت Budget deficit کسری بودجه
سنترال بانک Central bank بانک مرکزی
بک آفیس Back office دفاتر مدیریت و پشتیبانی در نهادهای مالی
دی‌فلیشن Deflation رکود
کامادیتی Commodity به معنای کالا و جنس می‌باشد. مثل نفت، گاز، انواع فلزات، انواع محصولات کشاورزی و ….
سی‌اف‌دی CFD (قرارداد مابه التفاوت :Contract for Difference) یک ابزار مهم مالی است که امکان سودآوری از نوسانات قیمت دارایی‌ها و محصولات مالی را به معامله گران می‌دهد. مالکیت در آنها صدق نمی کند و صرفا از تفاوت و نوسان قیمتی آنها در خرید و فروش (مابه التفاوت) کسب سود و منفعت می‌شود.مثلا وقتی شما شرکت اپل را که بصورت CFD ارائه شده را می‌خرید عملا مالک شرکت اپل نمی‌شوید بلکه صرفا از نوسانات قیمتی آن کسب منفعت یا ضرر می‌کنید یا وقتی قرارداد نفت می‌خرید در فارکس عملا CFD آن‌ را خریداری کرده‌اید و از نوسانات آن بهره‌مند می‌شوید و تحویل فیزیکی ندارد.
فاند Fund سرمایه، ذخیره
هج فاند Hedge fund صندوق پوشش ریسک است که اغلب دارایی‌های کسب‌وکارها یا سرمایه‌گذاران را در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند تا بسته به ریسک‌های هر بخش، به عنوان پوشش و محافظت در برابر ریسکی که برای سرمایه اولیه ایجاد می‌شود، عمل کند.
فارکس Forex بازاری که از تبادل ارزهای خارجی در مقابل هم پدید می‌آید. مخفف : (foreign exchange forex (fx
رگولیشن Regulation منظور تایید یک کارگزاری از سوی نهاد‌های مالی معتبر بین المللی می‌باشد. هر چه یک کارگزاری دارای رگولیشن‌های معتبر تر و بالاتری داشته باشد، دارای ضریب اطمینان بالاتری می‌باشد.
ایندکس Index شاخص
  Inflation تورم
جاب‌لس کلیم Jobless claim به معنی مدعی بیمه بیکاری است که بصورت شاخص بیان می‌شود و به افرادی اشاره می‌شود که بیکار هستند و دولت باید به آنها بیمه بیکاری پرداخت نماید
استوک مارکت Stock Market بازار سهام

تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاران و معامله‌گران با دانش تحلیل بنیادی با آسودگی و راحتی می‌توانند روندهای بلندمدت و طولانی یک سهم،جفت ارز یا ارز دیجیتال را تشخیص دهند و دانش تحلیل بنیادی و اقتصاد کلان، باعث ترس از نوسانات موقتی و کوتاه در آن‌ها نمی‌شود.

ارزیابی و ارزش گذاری

در مرحله بعد، باید معیارهایی را انتخاب کنید که بتوانید به آنها اعتماد کنید. به عنوان مثال، بسیاری از سرمایه گذاران بر حجم تراکنش های شبکه تمرکز می‌کنند، اما این شاخص کاملاً مستعد دستکاری است. نهنگ‌ها و بازیگرهای بزرگ آن پروژه ممکن است برای بهبود ظاهر پروژه، به‌ویژه در بلاک‌چین‌هایی که هزینه‌های تراکنش پایین دارند، دارایی را بین کیف پول‌ها به تکرار انتقال دهند.

در ادامه به توضیح جامع در مورد تحلیل بنیادی و شاخص‌های آن در دو بازار بزرگ فارکس و ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

تحلیل بنیادی

تحلیل فاندامنتال در فارکس 

در تعریف دیگر تحلیل بنیادین راهی برای تجزیه و تحلیل حرکت‌های بالقوه یک واحد پول (منظور افزایش یا کاهش ارزش واحد پول) بواسطه چشم‌انداز اقتصادی قوی یا ضعیف یک کشور است. به عبارت دیگر، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید تا تعیین کنید کدام اقتصاد به صورت پر رونق است و کدام اقتصاد خراب است.

دستکاری داده ها در تحلیل بنیادی امکان پذیر است. برخی از افراد ادعا می‌کنند که شرکت‌ها و تیم‌ها برای جذاب نشان دادن سهام یا ارز خود، داده‌ها،صورت‌های مالی و سرمایه‌های خود را دستکاری می‌کنند.

داده‌های بنیادین در اشکال مختلفی رخ می‌دهند.

در مورد اتفاقات و رویدادهای ژئوپلیتیک به دلیل ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی بودنشان بهتر است که در آن زمان‌ها معامله‌ای انجام ندهیم. آن‌ها بسیار آزاردهنده هستند و جریان طبیعی یا حرکت ارزها را کاملاً از بین می برند. برای مثال تعرفه های تجاری ایالات متحده و چین، برگزیت، مسئله هسته‌ای کره شمالی از این دست اتفاقات می‌باشند.

جدول اصطلاحات بازار فارکس