تجارت گندم در فارکس | ایران بروکر

ضمن اینکه گندم برای معامله گران از این جهت اهمیت دارد که سبد سرمایه‌گذاری‌شان را متنوع می‌کند. معامله گران با معاملۀ گندم وارد تجارت در بخش کشاورزی می‌شوند که به آن‌ها کمک می‌کند مجموع ریسک‌شان را کاهش دهند.

اگر قصد معاملۀ گندم دارید لازم است که مطالعه داشته باشید و خطرات موجود را بشناسید و تاریخچۀ قیمت گندم را تحلیل کنید. شما همچنین می‌توانید یک استراتژی معاملاتی ایجاد کنید که متناسب با تحمل‌تان برای ریسک و اهداف مالی‌تان باشد.


منبع: https://iranbroker.net/trading-wheat-in-forex/

معامله‌گر‌های گندم از قرارداد‌های آتی برای پوشش ریسک‌شان یا برای سفته بازی در قیمت آتی گندم استفاده می‌کنند. معامله گرانی که از روش هِج استفاده می‌کنند از قرارداد‌های آتی برای قفل کردن روی یک قیمت برای گندم برای خرید یا فروش در آینده استفاده می‌کنند. به این ترتیب در برابر نوسانات آینده از خودشان محافظت می‌کنند. سفته باز‌ها از قرارداد‌های آتی برای شرط‌بندی روی قیمت آیندۀ گندم استفاده می‌کنند. اگر گمان کنند که قیمت گندم افزایش خواهد داشت، قرارداد‌های آتی‌شان را می‌خرند. اگر گمان کنند که قیمت گندم کاهش خواهد داشت، قرارداد‌های آتی را می‌فروشند.

چشم انداز اقتصاد جهانی، سیاست‌های دولت و سفته بازی می‌توانند بر قیمت گندم تأثیر بگذارند.

دلیل معاملۀ گندم

شرایط وخیم آب و هوایی مانند خشکسالی و سیل می‌تواند به محصول گندم لطمه بزند. در طی سال‌های گذشته در سطح جهان شرایط آب و هوایی وخیمی رخ داده‌اند که بر تولید گندم تأثیر منفی داشتند. مانند خشکسالی در هندوستان در سال ۲۰۲۲ که پیش‌بینی می‌شود تولید گندم را ۱۰% کاهش داده باشد. این می‌تواند منجر به افزایش قیمت گندم شود زیرا بازار سعی می‌کند کاهش عرضه را جبران کند.

تقاضا برای گندم

معامله گندم می‌تواند یک فعالیت سودآور باشد اما لازم است که قبل از انجام معامله با خطراتش آشنا شوید.

عوامل مؤثر بر قیمت گندم

مزیت‌ها:

تقاضای جهانی برای گندم رو به افزایش است زیرا جمعیت جهان افزایش پیدا می‌کند. گندم غذای اصلی میلیارد‌ها انسان است از آن برای تهیۀ انواع محصولات غذایی مانند نان، پاستا و نودل استفاده می‌شود. همزمان با افزایش درآمد‌ها و افزایش تقاضا برای غذا‌های فرآوری شده، پیش‌بینی می‌شود که تقاضا برای گندم افزایش پیدا کند. این موضوع بر قیمت گندم فشار وارد می‌کند.

سایر عوامل

معاملۀ گندم عبارت است از خرید و فروش قرارداد‌های آتی گندم در بورس‌هایی مانند Chicago Board of Trade (CBOT) و Euronext. قرارداد‌های آتی گندم عبارتند از توافقهایی برای خرید و فروش مقدار معینی گندم در قیمت از قبل تعیین شده در یک تاریخ در آینده.

گندم برای معامله گران مهم است زیرا یکی از پرمعامله‌ترین کالا‌ها در جهان محسوب می‌شود. گندم یک مادۀ غذایی اصلی برای میلیارد‌ها نفر از جمعیت جهان است و قیمت‌اش تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله عرضه و تقاضا، شرایط آب و هوایی و رویداد‌های سیاسی قرار دارد. به همین دلیل گندم یک کالای پرنوسان است هرچند پتاسیل سودآوری بالایی نیز دارد.

معاملۀ گندم یک کار سودآور برای معامله گرانی است که به دنبال یادگیری بازار و توسعۀ یک استراتژی معاملاتی هستند.

معاملۀ گندم

اگر قصد معاملۀ گندم را دارید لازم است که تحقیق کنید و به درک درستی دربارۀ خطر‌های موجود در این کار برسید. باید یک استراتژی معاملاتی مناسب داشته باشید که متناسب با تحمل‌تان برای ریسک و اهداف مالی‌تان باشد.

نکات مربوط به معامله گندم

خطرات:

برخی از مزیت‌ها و خطرات معاملۀ گندم عبارتند از:

روسیه و اوکراین هر دو بزرگترین صادرکنندگان گندم در جهان هستند و در مجموع ۳۰% از کل صادرات گندم جهان را به خود اختصاص می‌دهند. وقوع جنگ بین این دو کشور به تولید و صادرات گندم در هر دو کشور لطمه‌زده است. روسیه صادرات گندم را محدود کرده و صادرات گندم اوکراین نیز به دلیل جنگ و ویرانی‌های زیرساخت‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل عرضۀ جهانی گندم کاهش داشته و قیمت گندم افزایش پیدا کرده است.

معامله گندم

شرایط آب و هوایی

برخی از دلایل اهمیت گندم برای معامله گران عبارتند از:

عوامل مؤثر بر قیمت گندم در سال ۲۰۲۳:

جنگ در اکراین

مردم به چند دلیل گندم معامله می‌کنند. برخی از متداول‌ترین دلایل عبارتند از:

نتیجه

گندم یکی از مهمترین کالا‌ها در جهان است و تجارت گندم یک فعالیت پیچیده و پرنوسان محسوب می‌شود. قیمت گندم تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد. عواملی نظیر عرضه و تقاضا، شرایط آب و هوایی و رویداد‌های سیاسی بر قیمت گندم تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل گندم یک کالای پرچالش برای معامله است اما در عین حال پتانسیل کسب سود‌های زیاد را دارد.
ما در این مقاله دربارۀ اهمیت گندم برای معامله گر‌ها و عوامل مؤثر بر قیمت گندم صحبت می‌کنیم. ضمن اینکه نکاتی را پیرامون معاملۀ گندم و خطرات مرتبط با آن بیان خواهیم کرد.

معامله گندم

چرا گندم برای معامله گران مهم است؟

قیمت گندم تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. عواملی مانند جنگ در اکراین، شرایط آب و هوایی، تقاضا برای گندم، هزینۀ نهاده‌های کشاورزی، چشم انداز اقتصاد جهانی، سیاست‌های دولت‌ها و سفته بازی. معامله گران باید با دقت بازار‌ها را زیر نظر داشته باشند و از آخرین رویداد‌ها مطلع باشند.

ترید گندم