تاثیر شکایت SEC بر قیمت ارزهای دیجیتال | جدال بایننس و کوین بیس با قانون گذاران آمریکایی

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ادعا کرد که هردو صرافی، الزامات قانونی را در معاملات اوراق بهادار رعایت نکرده‌اند که این مسئله منجر به پیگرد قانونی علیه آن‌ها شده است.

در میان این ارزهای دیجیتال، کازماس با ۲۱.۶٪ افت قیمت، کمترین میزان کاهش قیمت را داشت و قیمت آن از ۱۰.۷۷ به ۸.۴۳ رسید.

ارزهای دیجیتالی که در لیست شکایت SEC علیه کوین بیس از آن ها نام برده شد

شکایت SEC می‌تواند پیامد‌های منفی برای هر دو صرافی به همراه داشته باشد و حتی ممکن است بر چشم‌انداز قانون‌گذاری صنعت ارزهای دیجیتال نیز تاثیر بگذارد. بنابراین برای هردو صرافی ضروری است تا به چالش‌های قانونی موجود رسیدگی کرده و جهت اطمینان از رعایت قوانین اوراق بهادار با مقامات نظارتی همکاری کنند.

شکایت SEC چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال گذاشت؟

این اتفاق باعث شد کاربران از ترس انسداد احتمالی دارایی‌های خود، اقدام به خارج کردن دارایی‌های خود از صرافی بایننس کنند. آمار به‌دست آمده از داده‌های سایت نانسن (Nansen) نشان می‌دهد در این زمان خروجی خالص اتریوم از صرافی بایننس به ۷۷۸ میلیون دلار رسید!

شکایت SEC تاثیر قابل‌توجهی بر بازار کریپتو، مخصوصا ارزهای دیجیتالی که در شکایت‌نامه از آن‌ها نام برده شده بود داشت؛ به‌طوری‌که تنها کاربران بایننس پس از اعلام این شکایت، از ترس مسدود شدن دارایی‌های خود اقدام به خروج از دارایی‌های خود از صرافی کردند. آمارها نشان می‌دهد در طول این دوره کاربران صرافی بایننس حدود ۷۷۸ میلیون دلار از اتریوم‌های خود را از حساب صرافی خود برداشت کردند.

به‌هرحال، عدم رسیدگی به شکایات می‌تواند تاثیر منفی در آینده این دو صرافی ارز دیجیتال بگذارد؛ به همین دلیل لازم است کوین بیس و بایننس هردو به برای اطمینان از رعایت قوانین اوراق بهادار همکاری بیشتری از خود نشان دهند.

چرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) از بایننس و کوین بیس شکایت کرد؟

SEC ادعا کرد که برخی از ارزهای دیجیتال قابل‌معامله در این صرافی‌ها، اوراق بهادار هستند و هردو صرافی، الزامات قانونی را در معاملات اوراق بهادار رعایت نکرده‌اند که این مسئله منجر به پیگرد قانونی علیه آن‌ها شده است.

این نهاد نظارتی در لیست ارزهای دیجیتال فهرست‌شده در هر دو صرافی، ارزهایی را شناسایی کرد که باید قوانین و مقررات مرتبط با اوراق بهادار معامله می‌شدند و از آن‌جایی که این اوراق بهادار توسط صرافی‌ها ثبت نشده و در اختیار کاربران قرار می‌گرفت، SEC این دو صرافی را به دادگاه کشاند.

شکایت SEC چه تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال داشت؟

پس از اعلام شکایت SEC، در میان این ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال CHZ بیشترین کاهش قیمتی را تجربه کرد؛ به‌طوری‌که تا پایان روز ۱۲ ژوئن قیمت آن تا ۳۲.۸٪ کاهش یافت و از ۰.۱۰ به ۰.۰۷ دلار رسید.

در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۳، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، در بیانیه‌ای رسمی شکایت خود را نسبت به بایننس (Binance) به دلیل عدم رعایت مقررات مربوط به معاملات اوراق بهادار اعلام کرد.

همچنین دو روز بعد در ۷ ژوئن، SEC به دلایل مشابه، بر علیه یکی دیگر از صرافی‌های ارز دیجیتال به نام کوین بیس (Coinbase) شکایت خود را تنظیم کرد.

اعلام شکایت SEC علیه بایننس و کوین بیس، تاثیر قابل‌توجهی بر روی کاربران و معامله‌گران این بازار گذاشت؛ به‌طوریکه ایجاد دوگانگی و عدم اطمینان درمورد قیمت ارزهای دیجیتال باعث کاهش قیمت در برخی ارزهای دیجیتال شد.


منبع: https://iranbroker.net/sec-cryptocurrency-lawsuit/

قیمت ارز دیجیتال SAND در ۶ ژوئن، با کاهش ۱۱.۴٪ همراه بود و در ۱۲ ژوئن نیز با افت قیمت از ۰.۵۹ به ۰.۳۹ حدودا ۳۵٪ کاهش یافت!

کاردانو (ADA)، سولانا (SOL)، سندباکس (SAND)، فایل کوین (FIL)، پالیگان (MATIC)، فلو (FLOW)، اکسی اینفینیتی (AXS)، چیلیز (CHZ)، اینترنت کامپیوتر (ICP)، نیر پروتکل (NEAR)، دش (DASH)، وویجر (VGX)، نکسو (NEXO).

از سوی دیگر، ارز دیجیتال نکسو (Nexo)، در مقایسه با دیگر ارزهای دیجیتال در لیست شکایت بر علیه کوین بیس، توانست عملکرد بهتری داشته باشد و ارزش خود را تا حدودی حفظ کند. از تاریخ ۵ ژوئن تا ۱۲ ژوئن قیمت این ارز دیجیتال ۵.۸٪ کاهش یافت که در میان ۱۷ ارز دیجیتال دیگر کمترین افت را داشت. در این بازه قیمت نکسو از ۰.۶۶ به ۰.۶۲ رسید.

ارز دیجیتال کاردانو که هشتمین توکن بازار از نظر ارزش بازار محسوب می‌شد، در ۶ ژوئن، تا ۱۲ ژوئن ۲۷.۹٪ کاهش قیمت داشت و قیمت کاردانو از ۰.۳۸ به ۰.۲۷ رسید.

ارزهای دیجیتالی که در لیست شکایت SEC علیه بایننس از آن‌ها نام برده شده بود

علاوه‌برآن، ۱۰ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار (Market Capitalization) نیز افت قابل‌توجهی را تجربه کردند. به‌عنوان مثال بایننس کوین (BNB)، چهارمین ارز دیجیتال بازار، پس از این شکایات ۹.۴٪ سقوط کرد و تا ۱۲ ژوئن ۲۳٪ کاهش قیمتی به‌همراه داشت. قیمت BNB در طول این دوره از ۳۰۵ دلار به ۲۳۵ دلار رسید!

بایننس کوین (BNB)، بایننس یو اس دی (BUSD)، سولانا (SOL)، کاردانو (ADA)، پالیگان (MATIC)، سندباکس (SAND)، کازماس (Cosmos)، فایل کوین (FIL)، الگوراند (ALGO)، دیسنترالند (MANA)، اکسی اینفینیتی (AXS)، کوتی (COTI).

باوجود نوسانات اخیر و فاصله‌گرفتن بازار ارزهای دیجیتال از دوران اوج خود، افشای شکایت SEC علیه بایننس و کوین بیس، تاثیر قابل‌توجهی بر روی کاربران و معامله‌گران این بازار گذاشت؛ به‌طوری‌که ایجاد دوگانگی و عدم اطمینان درمورد قیمت ارزهای دیجیتال باعث کاهش قیمت در برخی ارزهای دیجیتال شد.

این مجموعه ارزهای دیجیتال که از آن‌ها در شکایت SEC علیه بایننس نام برده شده بود، بیش از ۲۰٪ زیان را تجربه کردند. پس از ارز دیجیتال سند که با کاهش ۳۵٪ همراه بود، ارز دیجیتال کوتی با کاهش ۳۳.۸٪ در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

با اعلام شکایت SEC، قیمت ارزهای دیجیتالی که نام آن‌ها در فهرست شکایت قرار گرفته بود تا حدودی افت کرد. از جمله SAND که یکی از ارزهای دیجیتالی است که نام آن در هر دو شکایت SEC ذکر شده بود.

در جدول زیر لیست ارزهای دیجیتالی را مشاهده می‌کنید که توسط SEC در ۵ ژوئن ۲۰۲۳ به‌عنوان اوراق بهادار اعلام شدند. همچنین می‌توانید بیشترین تغییرات قیمتی مربوط به هر ارز دیجیتال را در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ ژوئن را در جدول ببینید:

ارز دیجیتال درصد تغییر قیمتی (از ۵ تا ۱۲ ژوئن)
بایننس کوین (BNB) ۲۳٪-
کاردانو (ADA) ۲۷.۹٪-
سولانا (SOL) ۲۸.۹٪-
پالیگان (MATIC) ۲۹٪-
کازموس (ATOM) ۲۱.۶٪-
فایل کوین (FIL) ۲۶.۵٪-
سندباکس (SAND) ۳۵٪-
مانا (MANA) ۳۲.۶٪-
الگوراند (ALGO) ۲۷.۵٪-
اکسی اینفینیتی (AXS) ۳۱.۸٪-
چیلیز (CHZ) ۳۲.۸٪-
فلو (FLOW) ۳۰.۸٪-
اینترنت کامپیوتر (ICP) ۲۴٪-
نیر پروتکل (NEAR) ۲۶.۵٪-
وویجر (VGX) ۲۸.۷٪-
دش (DASH) ۳۲٪-
نکسو (NEXO) ۵.۸٪-
کوتی (COTI) ۳۳.۸٪-

خلاصه مطلب ـ تاثیر شکایت SEC علیه بایننس و کوین بیس بر قیمت ارزهای دیجیتال

دلیل شکایت SEC از بایننس و کوین بیس این بود که ارزهای دیجیتال خاصی در این صرافی‌ها توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار شناسایی شد که باید به‌عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شدند و نه به‌عنوان ارز دیجیتال و در نتیجه معاملات آن‌ها باید بر اساس قوانین مربوط به اوراق بهادار صورت می‌گرفت.