بهترین شاخص ها برای معامله | معرفی سودآورترین شاخص‌های سال ۲۰۲۳

شاخص‌های بازار سهام، یک نشانگر مهم جهت سنجش سلامت بازار بورس هستند. این شاخص‌ها نمایانگر عملکرد بخشی از بازار سهام هستند که ارزش خود را بر اساس تغییرات قیمتی گروهی از شرکت‌های لیست شده در بازار بورس به‌دست می‌آورند.

قبل از سرمایه‌گذاری، باید تحقیقات خود را انجام داده و از انتخاب بروکرهای معتبر و مناسب برای نیازهای خود اطمینان حاصل کنید. اهمیت مدیریت ریسک و داشتن تداوم در سرمایه‌گذاری نیز باید در نظر گرفته شود.

سوالات متداول «بهترین شاخص ها برای معامله»

شاخص بورس چیست؟

در ادامه، به معرفی برخی از معروف‌ترین شاخص‌های بازار سهام در سرتاسر جهان خواهیم پرداخت:

 1. شاخص صنعتی داوجونز
  • این شاخص نمایانگر عملکرد ۳۰ شرکت بزرگ و معتبر ایالات متحده است. داوجونز یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین شاخص‌ها در جهان است.
 2. S&P 500
  • این شاخص شامل عملکرد ۵۰۰ شرکت بزرگ و معتبر ایالات متحده است و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بازارهای مالی در جهان شناخته می‌شود.
 3. نزدک (کامپوزیت و نزدک ۱۰۰)
  • شاخص‌ نزدک نمایانگر عملکرد شرکت‌های فناوری و اینترنتی در بازارهای مالی هستند. این شاخص‌ها اغلب برای ارزیابی شرکت‌های نوپا و نوظهور استفاده می‌شوند.
 4. صنایع داوجونز (DJIA)
  • صنایع داوجونز شاخصی است که عملکرد شرکت‌های صنعتی در ایالات متحده را پیگیری می‌کند. این شاخص تاثیر بسیاری در تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران دارد.
 5. FTSE ۱۰۰ انگلستان (FTSE 100)
  • شاخص FTSE ۱۰۰ شامل ۱۰۰ شرکت بزرگ لندن است که به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های بازار اروپا شناخته می‌شود.
 6. CAC ۴۰
  • این شاخص نمایانگر عملکرد ۴۰ شرکت بزرگ فرانسوی است که در تحلیل بازارهای مالی اروپا، نقش مهمی ایفا می‌کند.
 7. DAX
  • شاخص DAX به ۳۰ شرکت بزرگ بازار سهام آلمان تعلق دارد و اطلاعات مهمی برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.
 8. یورو استاکس
  • این شاخص به دو دسته تقسیم می‌شود: اولی شاخص یورو استاکس ۶۰۰ (که عملکرد ۶۰۰ شرکت بزرگ اروپایی را نشان می‌دهد) و دومی یورو استاکس ۵۰ (که عملکرد ۵۰ شرکت بزرگ دیگر را ارزیابی می‌کند). این شاخص در ارزیابی بازارهای مالی اتحادیه اروپا تاثیرگذار است.
 9. Nikkei ۲۲۵
  • شاخص Nikkei ۲۲۵ عملکرد بازار سهام ژاپن را نشان می‌دهد و در تحلیل بازارهای مالی آسیا اهمیت دارد.
 10. هنگ کنگ (شاخص هانگ سنگ)
 • شاخص هانگ سنگ بازار سهام هنگ کنگ را نمایانگر می‌سازد و در معاملات بازارهای مالی آسیا، خصوصا منطقه هنگ کنگ تاثیرگذار است.
سودآورترین شاخص ها برای معامله

اطلاعات و تحولات متنوع شاخص نیکی ۲۲۵، اهمیت بسیاری در ماندگاری و پایداری بازار سرمایه ژاپن دارد. این شاخص نه تنها به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در داخل کشور، بلکه به سرمایه‌گذاران جهانی نیز اطلاعات مفیدی را ارائه می‌دهد. از آنجا که ژاپن به‌عنوان یکی از بزرگترین اقتصادها در جهان شناخته می‌شود، این شاخص نیز به‌عنوان یکی از بهترین شاخص ها برای معامله تاثیر بسیاری در تعیین روند بازارهای مالی جهانی دارد.

بهترین شاخص های فارکس

شاخص هانگ سنگ (هنگ کنگ)

با استفاده از شاخص‌های بورسی، سرمایه‌گذاران می‌توانند عملکرد و تغییرات سهام در بازار را مداوم بررسی کنند و از اطلاعات به‌روز در تصمیم‌گیری‌های مالی‌ خود بهره ببرند.

سرمایه‌گذاری در شاخص‌ها به چه معناست؟

با این حال، داو جونز همچنان تاریخچه و اهمیت خود را حفظ کرده است و بسیاری از سرمایه‌گذاران و تحلیلگران مالی از آن برای بررسی و ارزیابی عملکرد بازار سهام ایالات متحده در طی بیش از یک قرن قدمتش استفاده می‌کنند. از مزیت‌های این شاخص می‌توان به سادگی و کمیت اجزای آن اشاره کرد که این امکان را فراهم می‌کند تا تغییرات در شاخص به‌سرعت تحلیل و پیش‌بینی شوند.

مهمترین شاخص ها برای معامله در فارکس

شاخص FTSE ۱۰۰ (بریتانیا)

برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین بروکر می‌توانید از صفحه بررسی بروکرها در ایران بروکر استفاده کنید.

چگونه شاخص ها را معامله کنیم؟

هر معامله‌گری در دنیای پرتنش و پویای بازارهای مالی، به‌دنبال موفقیت مالی است. اما سوال کلیدی این‌است که چگونه می‌توان مطمئن شد که انتخاب‌های مالی خود را با اطلاعات صحیح و دقیق انجام می‌دهیم؟ چگونه می‌توانیم از بهترین شاخص‌ها برای معامله استفاده کنیم تا به سودآورترین تصمیم‌گیری‌ها در دنیای معاملات مالی برسیم؟

در دنیای پرپیچ و خم بازارهای مالی، شاخص‌های سهام یک نقش بسیار مهم در تصمیم‌گیری و معاملات سرمایه‌گذاران ایفا می‌کنند. این شاخص‌ها نمایانگر عملکرد بازار سهام، شرکت‌ها، صنایع یا بخش‌های خاصی در بازار بورس هستند و با تغییرات قیمت، سهام یا دارایی‌ها به‌روز می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین و بهترین شاخص ها برای معامله و سرمایه‌گذاری می‌پردازیم:

S&P 500 (ایالات متحده)

شاخص نزدک (NASDAQ) یکی دیگر از بهترین شاخص‌ها برای بررسی سلامت بازار سهام بورس نزدک است. به دلیل ساختار شرکت‌های درنظر گرفته شده درون این شاخص که عمدتا شرکت‌های حوزه فناوری هستند، شاخص نزدک به‌عنوان نماینده‌ای از عملکرد سهام‌های رشدی در بازار سرمایه ایالات متحده شناخته می‌شود. بورس نزدک به شرکت‌های جوان و نوپا که معمولا سرمایه محدودتری در اختیار دارند و مارکت‌کپ کمتری دارند، فرصت می‌دهد تا سهام خود را در این بورس لیست کنند و با قرارگرفتن در سبد سهام شرکت‌های درون شاخص نزدک حجم معاملات خود را بهبود ببخشند و به سرعت به شرکت‌های بزرگ‌تری تبدیل شوند.

معامله‌گران می‌توانند با استفاده از ابزارهای مالی مختلف، از جمله: اسپردبتینگ و قراردادهای مستقه مابه‌تفاوت (CFD)، این شاخص را معامله کنند. این ابزارها به معامله‌گران این امکان را می‌دهند تا به سادگی و با حداقل سرمایه‌گذاری، در شاخص DAX فعالیت کنند.

بهترین شاخص ها برای معامله

شاخص CAC ۴۰ (فرانسه)

شاخص بورس، یک نشانگر مهم در جهان معاملات سهام و بازارهای مالی است. این شاخص‌ها نمایانگر عملکرد بخشی از بازار سهام هستند که ارزش خود را بر اساس تغییرات قیمتی گروهی از شرکت‌ها به‌دست می‌آورند.

سرمایه‌گذاری در شاخص‌ها به چه معنا است؟

شاخص DAX یکی از پرنوسان‌ترین شاخص‌های جهان به شمار می‌آید. دلیل این محبوبیت به نوسانات روزانه بالا و نقدینگی مناسب آن برمی‌گردد. نوسانات شدید این شاخص، فرصت‌های متعددی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند.

شاخص داوجونز یکی از قدی‌ترین شاخص‌های بازار بورس ایالات متحده آمریکا است که بیش از 130 سال قدمت دارد. این شاخص به‌طور کامل به نام «داوجونز صنعتی» یا به‌طور مخفف «داو» شناخته می‌شود و تاریخچه‌ای بلندی دارد؛ شاخص داوجونز از سال ۱۸۹۶ وجود دارد و به مرور زمان جایگاه ویژه‌ای در بازار سرمایه ایالات متحده پیدا کرده است.

این شاخص از ۱۰۰ سهام شرکت‌های برتر بورس لند است و یکی از بهترین شاخص‌ها سنجیدن سلامت بازار سرمایه انگلستان به شمار می‌آید. شاخص FTSE ۱۰۰ و به‌طور عمده شرکت‌های بزرگ و معتبر را پوشش می‌دهد. این شاخص به‌عنوان نماد اقتصاد بریتانیا مورد توجه و نقد قرار گرفته و به‌عنوان یکی از معیارهای مهم در تجزیه و تحلیل بازارهای مالی این کشور شناخته می‌شود.

شاخص CAC 40 شامل تقریبا ۴۰ شرکت از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های فرانسه است. این شرکت‌ها به‌طور وسیعی در صنایع مختلفی مانند: مالی، صنعت، خدمات و فناوری فعالیت دارند و نمایندگی از مجموعه‌ای از صنایع و بخش‌های اقتصادی را بر عهده دارند.

FTSE 100 یک شاخص با ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که به‌عنوان یک ابزار پیشرو برای معامله‌گران در طول روز و حتی در خارج از ساعات بازار مالی بریتانیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای راحتی در معاملات، برخی از بروکرها این شاخص را به نام‌های «UK 100 یا UKX» شناخته و آن را ارئه می‌کنند.

در ادامه، به توضیحات دقیق‌تر در مورد شاخص نزدک می‌پردازیم:

 1. نزدک کامپوزیت (NASDAQ Composite):
  • این شاخص، تمام شرکت‌هایی را که در بازار بورس نزدک معامله می‌کنند، در برمی‌گیرد. از این‌رو، نزدک کامپوزیت نمایانگر عملکرد کلی بازار بورس نزدک به‌شمار می‌آید. با وجود تنوع بسیار بالا و تعداد زیاد شرکت‌ها در این شاخص، تغییرات در آن معمولا نشان‌دهنده تغییرات وسیع در بازار مالی هستند.
 2. نزدک ۱۰۰ (NASDAQ ۱۰۰):
  • نزدک ۱۰۰ تنها شامل ۱۰۰ شرکت بزرگ و معتبر بازار بورس نزدک است. این ۱۰۰ شرکت از نظر سرمایه‌گذاری بسیار مهم هستند و عملکرد آن‌ها به‌طور مستقیم روی شاخص نزدک کامپرزیت نیز تاثیر می‌گذارد . اما این شاخص کمی نوسانات بیشتر نسبت به کامپوزیت دارد و از این‌رو از جذابیت بیشتری برای معامله‌گران کوتاه مدت برخوردار است.

معاملات در فارکس فقط بررسی نمودار یا انواع تحلیل‌ها نیست؛ موارد دیگری وجود دارد که با بررسی و شناخت آن‌ها می‌توانید نتایج خوبی از معاملات به دست آورید.

شاخص CAC ۴۰ از بهترین شاخص ها برای معامله در فرانسه و جهان است. نام «CAC» مخفف عبارت «Cotation Assistée en Continu» به معنای قیمت‌گذاری پیوسته است و به وسیله شورای علوم مالی فرانسه (Conseil des Bourses) مدیریت می‌شود. این شاخص با مرور زمان به‌عنوان یک شاخص معتبر برای ارزیابی عملکرد بازار سهام و اقتصاد فرانسه شناخته شده و یک معیار مهم برای اقتصاد این کشور به‌کار می‌رود.

به علاوه، وجود شرکت‌های بزرگی چون LVMH و AXA در این شاخص نمایانگر تنوع و گستردگی این شاخص هستند. این شرکت‌ها در صنایع مختلفی فعالیت دارند و محصولات و خدمات متعددی را تولید و ارائه می‌کنند. این تنوع و توزیع وسیع در شاخص CAC ۴۰، به این معناست که تغییرات در این شاخص نه تنها نمایانگر عملکرد بازار سرمایه فرانه است، بلکه وضعیت کلی اقتصاد فرانسه و جهان را نیز نشان می‌دهد.

شاخص هانگ سنگ در دوران اولیه‌اش با نوسانات بسیار زیادی مواجه بود، اما این روزها، بازار هنوز نیاز به دوره‌های خرید و فروش شدید دارد. بسیاری از سرمایه‌گذاران تمایل دارند در این شاخص سرمایه‌گذاری کنند؛ زیرا آن را به‌عنوان نماینده‌ای از وضعیت اقتصاد چین می‌شناسند.

در این مقاله از ایران بروکر، ما به بررسی جزئیات دقیق و مفهومی بهترین شاخص‌ها برای معامله خواهیم پرداخت. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا با اطلاعات کافی و تحلیل دقیق، معاملات خود را به سمت موفقیت و سودآوری هدایت کنید.

شاخص‌های بازار سهام چیست؟

برای مثال، فرض کنید که شما می‌خواهید عملکرد بازار سهام ایالات متحده را مشاهده و در آن سرمایه‌گذاری کنید. در این‌صورت، می‌توانید از یک بازار دنبال کننده یکی از شاخص‌های بازار سهام ایلات متحده مانند صندوق قابل معامله Vanguard که قیمت شاخص S&P ۵۰۰ بازار سهام ایالات متحده را تقلید می‌کند استفاده کنید. این شاخص به شما اجازه می‌دهد تا عملکرد ۵۰۰ سهام برتر بازار سهام ایالات متحده را دنبال کنید و از طریق صندوق قابل معامله Vanguard در آن سرمایه‌گذاری کنید.

برترین شاخص ها برای معامله

قبل از تصمیم‌گیری برای هر نوع فعالیتی در بهترین شاخص ها برای معامله، مطالعه و تحقیق دقیقی انجام دهید و نکات مهمی نظیر مدیریت ریسک را در نظر داشته باشید. همچنین، مهم است که به اهمیت انتخاب بروکرهای مناسب که هزینه‌های معاملات کم و امکانات مناسبی را ارائه می‌دهند، توجه کنید.

آنچه در نوشته «بهترین شاخص ها برای معامله» خواندیم:

داو جونز صنعتی از ۳۰ شرکت بزرگ و معتبر تشکیل شده است که در انواع مختلف صنایع فعالیت دارند. این ۳۰ شرکت به‌طور عمده از قدیمی‌ترین و تاثیرگذارترین شرکت‌های صنعتی در ایالات متحده انتخاب شده‌اند و به‌عنوان نماینده‌ای از عملکرد کل بازار سهام ایالات متحده به‌شمار می‌روند.

برای سرمایه‌گذاری در شاخص نزدک ۱۰۰، می‌توانید با استفاده از صندوق قابل معامله شرکت Invesvo با نماد QQQ از بازدهی شاخص نزدک بهره ببرید. این صندوق قابل معامله یکی از راه‌های محبوب برای معامله روی شاخص نزدک ۱۰۰ است و سرمایه‌گذاران اغلب از آن برای معامله و سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند.

برترین شاخص ها برای معاملات

شاخص داوجونز (ایالات متحده)

در این مقاله، ما به توضیح مفاهیم مرتبط با بهترین شاخص ها برای معامله و راه‌های سرمایه‌گذاری در آن‌ها پرداختیم. شاخص‌ها نمایانگر عملکرد بازارها هستند و به شما اجازه می‌دهند تا در کنار سهام و دارایی‌های دیگر، سرمایه‌گذاری کنید. از جمله روش‌های معمول برای سرمایه‌گذاری در شاخص‌ها می‌توان به: ETF، صندوق‌های شاخص و خرید سهام به‌صورت فردی در شرکت‌های تشکیل‌دهنده شاخص‌ها اشاره کرد. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند.

برای سرمایه‌گذاری در شاخص روش‌های متفاوتی وجود دارد. بااین‌حال باید درنظر بگیرید که امکان معامله به صورت مستقیم روی شاخص‌ها میسر نیست. برای سرمایه‌گذاری روی شاخص‌ها باید از ابزارهای مشتقه که قیمت شاخص‌ را به صورت یک‌به‌یک دنبال می‌کنند استفاده کنید. به عبارت دیگر، این ابزارها به نمایدنگی مجموعه‌ای از سهام یا دارایی‌ها مهندسی مالی‌ می‌شوند و تغییرات قیمت‌های دارایی‌ها را مانند یک آینده با دقت بسیار بالایی شبیه‌سازی می‌کنند.

برای رسیدن به موفقیت در معاملات سهام و درک بهترین شاخص ها برای معامله، لازم است به جزییات و اطلاعات دقیق‌تری توجه کنیم:

 1. شرکت‌های فهرست‌شده شاخص: سهام شرکت‌های فهرست‌شده در هر شاخص نقش حیاتی در تعیین حرکت قیمت‌ شاخص ایفا می‌کنند و شرکت‌های بزرگ‌تر در یک شاخص تاثیر بیشتری دارند. اگر تعداد کمی از شرکت‌ها در شاخص وجود داشته باشد (معمولا کمتر از ۵۰)، تاثیر شرکت‌های بزرگ‌تر بیشتر خواهد بود.
 2. نوع شرکت‌ها: بررسی نوع فعالیت شرکت‌های موجود در شاخص از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شرکت‌های متنوع در بخش‌های مختلف اقتصادی می‌توانند تاثیرات مختلفی بر شاخص داشته باشند. اطلاعاتی از جمله: نوع شرکت، بخش فعالیتی و تاثیرات اقتصادی آن‌ها باید مورد مطالعه قرار گیرد.
 3. داده‌های شاخص: شاخص‌ها به‌عنوان نماینده عملکرد شرکت‌ها در بازار سهام شناخته می‌شوند. متغیرهایی مانند: سود شرکت، سود سهام و ارزش بازار آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. شرکت‌های با درآمد و ارزش بازار بیشتر، تاثیرات بزرگتر و بیشتری بر شاخص می‌گذارند.
 4. تاریخچه قیمتی نوسانات شاخص: تاثیرات موقتی از عوامل جغرافیایی و تاریخی ممکن است حرکت قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. در تاریخچه قیمتی شاخص می‌توان این عوامل را شناسایی و تحلیل کرد. به‌عنوان مثال، زلزله‌ها و سونامی‌های ژاپن، تاثیرات بزرگی روی بازار سرمایه ژاپن داشتند، رویدادهای ناگواری مانند روز سیاه ۱۹۸۷ در ایالات متحده نیز روی بازار بورس آمریکا تاثیرگذار بوده‌اند.
 5. عوامل کلان: تغییراتی همچون: تعرفه‌ها، نرخ بهره، بیکاری و تورم می‌توانند بازار سهام را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. تغییرات در این عوامل می‌توانند باعث حرکت‌های قیمتی در بازار شاخص‌ها شوند.

در سال ۲۰۲۳ تاکنون برای سرمایه‌گذاران، NASDAQ ۱۰۰ به‌عنوان یکی از سودآورترین و بهترین شاخص‌ها برای معامله معرفی می‌شود. این شاخص به دلیل رشد سهام فناوری موجود در بازار آن به‌عنوان یکی از انتخاب‌های برتر اشخاص تخصصی مالی و سرمایه‌گذاران معرفی شده است. بخشی از رشد این شاخص را می‌توان به ظهور فناروی‌های بخش هوش مصنوعی ارتباط داد.

شاخص DAX، یکی از بهترین شاخص‌ها برای ارزیابی بازار سهام بورس فرانکفورت آلمان است. شاخص DAX از ۴۰ شرکت بزرگ و معتبر در اقتصاد آلمان تشکیل شده است. نام «DAX» مخفف «Deutscher Aktienindex» است که به معنای «شاخص سهام آلمان» است. این شاخص از سال ۱۹۸۸ به‌عنوان نماینده‌ای از عملکرد بازار سهام آلمان و منطقه یورو شناخته می‌شود.

شاخص هانگ سنگ هنگ کنگ (HSI)، شاید یکی از شناخته‌ترین و بهترین شاخص ها برای معامله بازار سهام خارج از ژاپن باشد. این شاخص از حدود ۸۰ سهام شرکت‌های چینی تشکیل شده‌است که شامل تعداد زیادی شرکت معتبر و مرتبط با چین مانند ICBC و BOC است.

در گذشته، داوجونز صنعتی به‌عنوان یک شاخص اساسی برای تحلیل و پیگیری عملکرد بازار سهام آمریکا شناخته می‌شد. اما پس از جنگ جهانی دوم و با توجه به محدودیت تعداد شرکت‌های موجود در این شاخص (تنها ۳۰ شرکت)، شاخص S&P ۵۰۰ به‌عنوان یک شاخص وسیع‌تر و کامل‌تر برای عملکرد بازار سهام آمریکا جایگزین داو جونز شد.

برای شروع معاملات با بهترین شاخص ها برای معامله، به این نکات مهم توجه داشته باشید:

 1. معاملات نقدی و اهرم دار: انتخاب بین معاملات نقدی و معاملات اهرم‌دار از تصمیمات مهمی است که باید بگیرید. شاخص‌ها اغلب به شما امکان انجام معاملات نقدی را می‌دهند که ریسک کمتری دارد. از اهرم به میزان کمتری برای افزایش سوددهی در بازار استفاده کنید.
 2. تحقیق و برنامه‌ریزی: قبل از ورود به بازار و انتخاب بهترین شاخص ها برای معامله، باید تحقیقات دقیقی در مورد شاخص‌ها و بازارهای مرتبط انجام دهید. اطلاعاتی از جمله: تقویم اقتصادی، داده‌های اقتصادی مهم و اعلامیه‌ها می‌توانند تصمیمات شما را تحت تاثیر قرار دهند.
 3. تنوع معاملات: افراد مبتدی باید به تنوع شاخص‌ها توجه کنند. در ابتدا، تمرکز روی چند شاخص اصلی بگذارید. شاخص انتخابی را به خوبی بشناسید و تغییرات آن را مشاهده کنید. همچنین، از شروع معاملات طولانی‌مدت به جای معاملات کوتاه‌مدت دوری کنید تا با انجام معاملات مکرر و تمرین زیاد بازی را یاد بگیرید.
 4. ابزار معاملاتی مناسب: انتخاب ابزار معاملاتی مناسب بسیار اهمیت دارد. تعیین کنید که آیا می‌خواهید با معاملات آتی، معاملات نقدی یا صندوق‌های معاملاتی مانند ETF کار کنید. همچنین، از اهرم کمی استفاده کنید تا ریسک‌های معاملاتی خود را مدیریت کنید.
 5. تحلیل تکنیکال: مطالعه و تحلیل الگوهای گذشته در نمودارهای بهترین شاخص ها برای معامله می‌تواند به شما در پیش‌بینی حرکت‌های آینده کمک کند. مهم است که در روندهای نزولی و صعودی روی عملکرد شاخص‌ها مسلط باشید.
 6. استراتژی معاملاتی: ایجاد استراتژی‌های معاملاتی به تاثیر بازار و تحلیل شما بستگی دارد. همیشه یک لیست از استراتژی‌های کم ریسک را در اختیار داشته باشید.
 7. انتخاب بروکر معتبر: انتخاب بروکر معتبر بسیار مهم است. برای فعالیت در بهترین شاخص ها برای معامله، به بروکرهای با اسپرد مناسب توجه کنید.


منبع: https://iranbroker.net/best-indices/

در ادامه، عملکرد بهترین شاخص‌های سال ۲۰۲۳ تاکنون را بیان خواهیم کرد:

نام شاخص نماد بازدهی
NASDAQ ۱۰۰ NDX ٪۳۹
NASDAQ Comp CCMP ٪۳۱
شاخص ۲۲۵ نیکی ژاپن NKY ٪۲۸.۵
شاخص FTSE MIB ایتالیا FTSEMIB ٪۲۱.۹
اسپانیا IBEX 35 Index IBEX ۱۶
شاخص S&P 500 SPX ۱۵.۶
شاخص DAX آلمان DAX ۱۴.۱
شاخص CAC40 فرانسه CAC ۱۴
یورو Stoxx 50 SX5E ۱۳.۲
شاخص حس جنسی BSE هند SENSEX ۱۱.۵
شاخص بووسپا برزیل IBOV ۷.۹
شاخص OMX سوئد OMX ۷.۴
کامپوزیت کانادا TSX SPTSX ۶.۴
شاخص SMI سوئیس SMI ۴.۴
داوجونز صنعتی INDU ۴.۴
FTSE 100 UKX ۳.۵
شاخص استرالیا ASX200 AS51 ۲.۷
شاخص ترکیبی شانگهای SHCOMP ۱.۱
شاخص HK Hang Seng HSI ۹.۱-
شاخص نوسانات CBOE (VIX) VIX ۳۶.۵-

شاخص نیکی ۲۲۵ شامل دو شرکت بزرگ به نام‌های Fast Retailing (۹۹۸۳)، مالک برند معروف Uniqlo و SoftBank (۹۹۸۴)، مالک ARM Holding می‌شود. این دو شرکت از جمله شرکت‌های معتبر و تاثیرگذار در بازار سهام ژاپن هستند.

این شاخص‌ها به‌عنوان ابزارهای مهم در تحلیل و تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران در بازارهای سهام جهانی استفاده می‌شوند و در ارزیابی عملکرد شرکت‌ها و بازارها نقش اساسی دارند.

بهترین شاخص ها برای معامله و سرمایه‌گذاری

شاخص بورس اوراق بهادار فایننشال تایمز ۱۰۰ بریتانیا (UK FTSE ۱۰۰)

سرمایه‌گذاران معمولا به دو صورت بلندمدت یا کوتاه‌مدت در شاخص‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. برای مثال صندوق‌های بازنشستگی به‌منظور کسب سود در طولانی مدت در شاخص‌های بازار بورس سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت انجام می‌دهند که هدف آن‌ها سرمایه‌گذاری برای بازپرداخت حقوق بازنشستگی کارکنان شرکت‌های مختلف است. در مقابل، معامله‌گران کوتاه‌مدت از ابزارهای مشتقه مالی مانند قرارداد‌های مابه‌تفاوت (CFD) یا معاملات اسپردبتینگ برای پیش‌بینی تغییرات کوتاه‌مدت در شاخص‌ها و بازارها استفاده می‌کنند. این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در بازارهای مالی به دنبال فرصت‌های سریع‌تر بگردند و درآمد کوتاه‌مدت ایجاد کنند.

بهترین شاخص ها برای معامله؛ شاخص‌ های اصلی برای معاملات

با توجه به نزدیکی هنگ کنگ به چین و تاثیرات وابسته به اقتصاد چین، شاخص هانگ سنگ به‌عنوان یک شاخص مهم برای پیش‌بینی روند بازارهای مالی جهانی و همچنین برای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بهترین شاخص های فارکس

بهترین شاخص ها برای معامله؛ سودآورترین شاخص‌های سال ۲۰۲۳

سرمایه‌گذاران از شاخص‌های بورس به‌عنوان یک ابزار اساسی برای توصیف، اندازه‌گیری و مقایسه عملکرد سهام‌ها در یک بخش بخصوصی از بازار بورس استفاده می‌کنند. این شاخص‌ها اطلاعات مهمی را فراهم می‌آورند و به سرمایه‌گذاران کمک می‌کنند تا تحلیل‌های دقیق‌تری انجام دهند و تصمیم‌های بهتری را در بازارهای مالی اتخاذ کنند.

یکی از بهترین شاخص ها برای معامله، شاخص S&P ۵۰۰ ایالات متحده است که در اولین رده این لیست قرار دارد. این شاخص بر اساس ارزش بازار ۵۰۰ شرکت بزرگی که در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) یا بازار سهام نزدک (NASDAQ) فهرست شده‌اند، تشکیل شده است. به دلیل تنوع بالای سهام شرکت‌های داخل این شاخص و حجم بالای معاملات، S&P ۵۰۰ یکی از پرمعامله‌ترین شاخص‌های بورسی به‌شمار می‌آید. حرکات روزانه این شاخص به‌صورت وسیعی پیگیری می‌شود و سرمایه‌گذاران آن را عاملی مهم در تصمیم‌گیری‌های مالی خود می‌دانند. به این ترتیب، S&P ۵۰۰ می‌تواند روند بسیاری از شاخص‌های بورسی در بازارهای مالی دیگر در سطح جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

بهترین شاخص ها برای معاملات فارکس

شاخص نزدک (ایالات متحده)

بهترین شاخص ها برای معامله عبارتند از شاخص S&P ۵۰۰، شاخص داوجونز، شاخص نزدک، شاخص FTSE ۱۰۰ بریتانیا و شاخص DAX در آلمان.

چه عوامل بر حرکت قیمت‌های شاخص‌ها تاثیرگذار هستند؟

این شاخص‌ها نماینده‌ای از عملکرد بازارهای مالی مختلف در سراسر جهان هستند و به‌عنوان شاخص‌های مهم برای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاران بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب مناسب شاخص برای سرمایه‌گذاری بسیار مهم است و باید با دقت انجام شود.

عوامل تاثیرگذار بر حرکت قیمت‌های شاخص‌ها

اگر به بهترین شاخص ها برای معامله علاقه‌مند هستید، چندین روش برای شروع معامله و سرمایه‌گذاری به‌صورت موفقیت‌آمیز می‌تواند مفید باشد:

شاخص های معاملاتی عالی در فارکس
 1. اسپردبتینگ (Spread Betting): در این روش، شما برای هر نوسانی که در قیمت شاخص به سمت بالا یا پایین بوجود می‌آید، شرط بندی انجام می‌دهید. این نوع معامله به عنوان شرط‌بندی اسپرد محسوب می‌شود و معاف از مالیات بر سود سرمایه‌گذاری است. پیشنهاد می‌شود که اسپرد در بروکرهای مختلف را باهم دیگر مقایسه کنید.
 2. قراردادهای Contracts for Difference – CFDs: معاملات CFD را اغلب بروکرهای فارکس ارائه می‌کنند. در این روش بروکر فارکس با عرضه یک قرارداد مشتقه متعهد می‌شود که قرارداد CFD نماد مربوطه، تغییرات قیمتی آن نماد را یک‌به‌یک دنبال کند. با این روش معامله‌گران می‌توانند روی شاخص‌های بورسی معامله‌کنند. البته اگر در انتخاب بروکرفارکس مردد هستید صفحه بررسی بروکرهای فارکس ایران‌بروکر را حتما مطالعه کنید.

مهم‌ترین ویژگی شاخص CAC ۴۰ این است که ماهیت بین‌المللی دارد. زیرا شرکت‌های بزرگ بین‌المللی زیادی در آن لیست شده‌اند و درآمد این شرکت‌ها از کانال‌های مختلفی خارج از مرزهای فرانسه ایجاد می‌شود. این ویژگی باعث محبوبیت شاخص CAC ۴۰در میان سرمایه‌گذاران بین‌المللی شده و آن را به یکی از بهترین شاخص‌ها برای معامله تبدیل کرده است. همچنین از آنجا که فرانسه به‌عنوان یکی از بزر‌گ‌ترین اقتصادهای اروپا و جهان شناخته می‌شود، شاخص CAC ۴۰ تاثیر زیادی بر بازارهای مالی جهانی دارد.

شاخص نیکی ۲۲۵ یکی از بهترین شاخص ها برای معامله و فعال‌ترین شاخص در کشور ژاپن است و به‌عنوان معروف‌ترین شاخص بازار سهام ژاپن شناخته می‌شود. این شاخص از ۲۲۵ شرکت برتر بازار سهام ژاپن تشکیل شده است که بر اساس ارزش بازاری آن‌ها در بورس اوراق بهادار توکیو رتبه‌بندی شده‌اند.

سرمایه‌گذاری در شاخص‌ها به معنای خرید یک ابزار مالی به نام «دنبال کننده شاخص» است که قیمت یک شاخص معاملاتی را تقلید می‌کند. به عبارت دیگر، این ابزارها مجموعه‌ای از سهام یا دارایی‌ها را نمایندگی و تغییرات قیمت‌های آن‌ها را پیگیری می‌کنند.

بهترین شاخص ها برای معامله کدام شاخص‌ها هستند؟

این شاخص بورسی بر اساس ارزش بازار تشکیل شده و شامل شرکت‌های معتبری نظیر: یونیلیور (Unilever)، بی‌پی (BP) و اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) می‌شود. FTSE ۱۰۰ به‌عنوان یک نماینده قدرتمند از عملکرد بازار سهام و اقتصاد بریتانیا عرضه می‌شود و برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در سراسر جهان اطلاعات مهمی را فراهم می‌کند.

مفیدترین شاخص ها برای معاملات فارکس

شاخص DAX (آلمان)

با بهره‌گیری از اطلاعات دقیق و تحلیل عمیق این عوامل، سرمایه‌گذاران قادر هستند که تصمیمات بهتری برای سرمایه‌گذاری‌های خود بگیرند و ریسک‌های مختلف بازار سهام را مدیریت کنند.

نکات معاملاتی بهترین شاخص ها برای معامله

به علاوه، برنارد آرنو، مالک شرکت LVMH، با دارایی خالص بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار، یکی از ثروتمندترین افراد جهان است. این واقعیت نشان‌دهنده اهمیت و تاثیرگذاری بزرگی است که شاخص CAC ۴۰ در معاملات مالی جهانی دارد و تاثیرات عمیقی که بر ثروت‌سازی و ایجاد توسعه در اقتصاد جهانی دارد.

شاخص های اقتصادی برای معامله

شاخص نیکی ۲۲۵ (ژاپن)

برای سرمایه‌گذاری در بهترین شاخص ها برای معامله، چندین روش وجود دارد:

 1. ETF (صندوق‌های معاملاتی در بورس): می‌توانید سهام معاملاتی در بازار سهام را خریداری کنید که عملکرد یک شاخص خاص را تقلید می‌کنند. این گزینه به شما امکان می‌دهد تا به سادگی و با سرمایه کم در سهام یک شاخص، سرمایه‌گذاری کنید. پیشنهاد می‌شود که میان بروکرهای بازار به‌دنبال مقایسه‌ای دقیق بگردید.
 2. صندوق‌های شاخص (Index Funds): این صندوق‌ها، سرمایه‌ای را جمع‌آوری می‌کنند و روی عملکرد یک شاخص خاص سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی از آن‌ها به‌صورت فعال و برخی دیگر غیرفعال عمل می‌کنند. این روش به شما امکان می‌دهد تا با کمترین دخالت در بازار، روی عملکرد شاخص‌های خاص سرمایه‌گذاری کنید.
 3. خرید سهام شرکت‌های متشکل در یک شاخص (Individual Stock Purchase): اگر می‌خواهید شرکت‌های خاصی که در تشکیل یک شاخص نقش دارند را انتخاب کنید، می‌توانید به تنهایی سهام این شرکت‌ها را خریداری کنید. این روش به شما انعطاف بیشتری در انتخاب شرکت‌ها و شاخص‌هایی که می‌خواهید داشته باشید، می‌دهد.
بهترین شاخص های معاملاتی در فارکس

واضح است که هریک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند. قبل از تصمیم‌گیری، به دقت تحقیق کنید و از مشاوره گرفتن بروکرهای معتبر غافل نشوید.

چگونه روی بهترین شاخص ها برای معامله سرمایه گذاری کنیم؟

شاخص نیکی ۲۲۵ پس از پایان جنگ جهانی دوم ایجاد شد و تاریخچه‌ای پر از اتفاقات و تغییرات داشته است. این شاخص در طول دهه‌ها به‌عنوان نماینده‌ای از عملکرد بازار سهام ژاپن و به تبعیت از شرایط اقتصادی و اجتماعی این کشور شناخته می‌شود. به‌عنوان مثال، در سال ۱۹۸۹، نیکی ۲۲۵ به رقم ۳۸ هزار دلار رسید و اوج رشد خود را تجربه کرد. اما در دوران رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۹، این شاخص به عدد ۷ هزار واحد کاهش یافت.

شاخص نزدک به‌خصوص در زمینه فناوری و اینترنت نقش مهمی ایفا می‌کند. شرکت‌هایی که در این بازار فهرست می‌شوند، اغلب به‌عنوان غول‌های فناوری شناخته می‌شوند. از جمله نام‌هایی مانند: فیس‌بوک (اکنون متا)، آمازون (AMZN) و گوگل (GOOG) این شرکت‌ها را شامل می‌شوند.

بهترین شاخص ها برای معامله یک منبع عظیم برای یادگیری و درک عمیق‌تر مفاهیم معاملاتی هستند. بسیاری از حرفه‌ای‌ترین سرمایه‌گذاران، معاملات خود را فقط با استفاده از شاخص‌های سهام انجام می‌دهند.

بهترین شاخص های معاملاتی