بروکر وایت لیبل (White label) چیست؟

بنابراین،‌ حداقل سرمایه مورد نیاز برای تاسیس یک بروکر معادل 500 هزار دلار می‌باشد، البته هزینه مورد نیاز برای هر مرحله ممکن است کمتر و یا بیشتر نیز باشد.

واقعیت این است که بخشی از بروکرهایی که این خدمات را ارائه می‌دهند در آستانه ورشکستگی قرار دارند و با اجاره دادن سرور متاتریدر خود می‌خواهند از این ورشکستگی نجات پیدا کنند.

وایت لیبل با اجاره کردن سرورهای یک بروکر، اقدام به فعالیت در بازار فارکس می‌کند. برای انجام این‌کار بایستی با یک بروکر ارائه دهنده خدمات وایت لیبل ارتباط برقرار کنید و سپس با پرداخت هزینه‌، سرور را از آنها دریافت کنید.

از این رو، آیا تاسیس یک بروکر برای افرادی که قصد کلاهبرداری دارند، مقرون به صرفه است؟

نحوه تاسیس یک کارگزاری فارکس – گام به گام:

  • انتخاب یک پلتفرم معاملاتی برای متصل شدن به بازار فارکس (مثال: متاتریدر)
  • ثبت شرکت و دریافت مجوز از رگولاتوری‌ها (مجوزهایی مثل FCA ,ASIC و…)
  • طراحی وبسایت
  • تاسیس مرکز پشتیبانی بروکر و استخدام یک تیم فروش
  • تبلیغات گسترده برای جذب مشتریان

اما شما می‌توانید با بررسی موارد زیر بروکر وایت لیبل را تشخیص دهید:

  1. چک کردن لایسنس رگوله‌های آنها و تطبیق دادن نام بروکر با نام شرکت ثبت شده در نهاد نظارتی.
  2. برخی از بروکرهای وایت لیبل در فوتر سایت خود به صراحت اعلام می‌کنند که وایت لیبل کدام بروکر هستند.
  3. اگر بروکر تازه تاسیسی پلتفرم متاتریدر ۴ را ارائه می‌کرد احتمال بسیار زیاد وایت لیبل است و یا سرور متاتریدر ۴ را از یک بروکر ورشکسته خریداری کرده است. (شرکت متاکوتکس بیش از ۴ سال است که دیگر لایسنس سرورهای متاتریدر ۴ را عرضه نمی‌کند.)
  4. اگر کمی بخواهید حرفه‌ای تر عمل کنید می‌توانید از طریق IP سرورهای بروکرها یک بروکر وایت لیبل را شناسایی کنید! متاتریدر خود را باز کنید. از بخش File گزینه Open Data Folder را انتخاب کنید. پوشه config را باز کنید. فایل SRV را پیدا کنید و با نوت پد آن را باز کنید. در بالای فایل نام بروکر اصلی را مشاهده خواهید کرد. درصورتی که نام بروکر وجود نداشت،‌IP آن بروکر نوشته شده است. آن IP را با دیگر بروکرها مقایسه کنید. درصورتی که یکسان باشند، احتمالا یا یکی وایت لیبل دیگری است و یا هر دو وایت لیبل یک بروکر دیگر هستند. (SRV مشخصاتی از سرورها در سیستم نام دامنه‌اند؛ که بر اساس نام میزبان و شماره پورت نوشته شده است. با SRV، می‌توان سرور اصلی را شناسایی کرد.)
image
image 2

نتیجه‌گیری

رگولاتوری‌های معتبر در ارائه مجوز بسیار سختگیرانه عمل می‌کنند. از این رو تاسیس یک بروکر و اخذ مجوز نیازمند صبر و تلاش‌ بسیار است.

۴. تاسیس مرکز پشتیبانی بروکر

دیگر بروکرها به قصد افزایش درآمد خود این کار را انجام می‌دهند، زیرا در این حالت هم از طریق اجاره سرور و هم معاملات کاربران درآمد خواهند داشت.

چگونه بروکر وایت لیبل را تشخیص دهیم؟

این سوال در نگاه اول شاید منطقی به نظر نرسد اما اگر بیشتر درمورد آن فکر کنیم به این نتیجه می‌رسیم که ارائه خدمات وایت لیبل به این معناست که بروکر اصلی برای خود یک رقیب جدید ایجاد کرده است.

با توجه به شرایط و مراحل گفته شده؛ چرا بازهم هر روز تعداد بروکرها افزایش پیدا می‌کنند؟

وایت لیبل (White label) چیست؟

مراحل بالا در ظاهر بسیار آسان به نظر می‌رسند، اما بیایید کمی جزئی‌تر بررسی کنیم:

۱. انتخاب یک پلتفرم معاملاتی

هزینه خرید سرور متاتریدر 4 بسیار زیاد است و حداقل ۱۰۰.۰۰۰ دلار برای گرفتن مجوز اولیه باید پرداخت شود. علاوه بر هزینه اولیه، هر کارگزاری باید هزاران دلار در ماه برای سایر خدمات ضروری مانند هاست، شبکه سازی میان رایانه‌ها و پشتیبانی بپردازد.

اگر قصد ثبت نام و فعالیت در فارکس را دارید، می‌توانید از طریق صفحه بروکرهای فارکس، کارگزاری‌هایی که به ایران خدمات می‌دهند را مشاهده نمایید.


منبع: https://iranbroker.org/white-label-brokers

احتمالا در مقالات مختلف خوانده‌اید که تاسیس یک بروکر معتبر بسیار هزینه‌بر است و به زیرساخت‌های زیادی نیاز دارد. علاوه بر آن، دریافت مجوز فعالیت و کسب رگوله از رگولاتوری‌های معتبر بسیار دشوار است.

بروکرهای وایت لیبل به نسبت بروکرهای غیر وایت لیبل مستعد کلاهبرداری بیشتری هستند؛ از این رو بهتر است مراقب این گونه بروکرها باشید و با احتیاط بیشتری بروکر خود را انتخاب کنید. نمی‌توان به صورت قطعی گفت که بروکرهای وایت لیبل خوب هستند یا بد؛ اما می‌توان قاطعانه گفت تا زمانی که بروکرهای معتبری وجود دارند که به ایرانیان خدمات دهند، انتخاب دیگر بروکرها منطقی نیست.

تا به اینجا متوجه شده‌اید که چرا تاسیس یک بروکر پر هزینه است اما بیشترین هزینه صرف تبلیغات خواهد شد. مدیر یک بروکر باید با تبلیغات گسترده و مداوم مشتریان را جذب بروکر خود کند. همه ما می‌دانیم هزینه تبلیغات بسیار سنگین است اما از طرفی برای برندسازی انجام تبلیغات به صورت پیوسته ضروری می‌باشد.

white lable ads

خدمات طراحی وب سایت و پشتیبانی‌های مربوطه حداقل ۵۰ هزار دلار هزینه به دنبال دارد.

۳. ثبت بروکر و دریافت مجوز از رگولاتوری

به طور کل هزینه تاسیس یک بروکر وایت لیبل حداکثر ۵۰ هزار دلار است.

چرا بروکرها خدمات وایت لیبل ارائه می‌دهند؟

ایجاد یک بروکر وایت لیبل ساده است و هرکسی که بتواند از پس هزینه‌های آن بر بیاید می‌تواند یک بروکر تاسیس کند. مشخص است که افراد ترجیح می‌دهند به جای صدها هزار دلار با حداقل هزینه ۸۰.۰۰۰ دلار، یک بروکر وایت لیبل بدون دردسر تاسیس کنند. بسیاری از بروکرهایی که در یک برهه زمانی معروف می‌شوند و تبلیغات گسترده‌ای انجام می‌دهند وایت لیبل هستند.

دولت‌ها در سراسر جهان برای آنکه بتوانند امنیت سرمایه مردم خود را تامین کنند، نهادهایی به جهت نظارت بر عملکرد بروکرها و جلوگیری از تخلف آنها تاسیس کرده‌اند. به این نهادهای نظارتی رگولاتوری گفته می‌شود. معروف‌ترین نهادهای نظارتی FCA ,ASIC ,NFA ,CySEC و… هستند. می‌توانید در صفحه معرفی نهادهای نظارتی فارکس به لیست کامل رگولاتوری‌ها دسترسی داشته باشید.

برای آنکه بتوان معامله‌گران را به بازار فارکس متصل کرد نیاز است تا از یک پلتفرم معاملاتی مثل متاتریدر استفاده شود. متاتریدر، یک پلتفرم معاملاتی است که به طور گسترده توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار توسط تیم Meta Quotes توسعه یافته و در سال 2005 منتشر شده است. از آنجایی که متاتریدر از محبوبیت خاصی برخوردار است، انتخاب این پلتفرم موجب می‌شود تا معامله‌گران تصور بهتری نسبت به آن بروکر داشته باشند و بروکر کاربران بیشتری را جذب کند.

اگر شما از آن دسته افراد هستید که هر روز فضای مجازی را چک می‌کنند، احتمالا تبلیغات بروکرهای فارکس را بسیار مشاهده کرده‌اید. بروکرهایی که روزانه نه تنها به تعدادشان افزوده می‌شود بلکه گاها کلاهبردار و اسکم هستند و به قصد کلاهبرداری تاسیس شده‌اند.

هزینه‌ خرید لایسنس متاتریدر چقدر است؟

White label خدمات یا محصولاتی هستند که بدون ذکر نام تولید کننده در اختیار یک فروشنده قرار می‌گیرند. فروشنده برند خود را جایگزین نام تجاری تولید کننده می‌کند و سپس محصول یا خدمات را به گونه‌ای می‌فروشد که گویی خود آن را تولید کرده است. مشتریان معمولاً نمی‌دانند که این محصول یا خدمات توسط شرکت اصلی ارائه می‌شود یا یک وایت لیبل آن را ارائه می‌کند!

white label lead gen

برای تاسیس یک مرکز پشتیبانی در ابتدا مدیر بروکر باید بتواند با سرمایه خود هزینه‌های آن را تامین کند و در مراحل بعد مدیریت این مرکز نیاز به شخصی متخصص دارد تا بتواند به صورت 24 ساعت پاسخگوی کاربران باشد و مشکلات آنها را حل کند.

۵. تبلیغات گسترده و جذب سرمایه‌گذاران

تشخیص بروکر وایت لیبل کار بسیار سخت و نیازمند تجربه است، اما خوشبختانه ممکن است. برخی از بروکرها به دلیل مدیریت نادرست با انجام یکسری از کارها مثل پشتیبانی نادرست، ارائه اطلاعات غلط و قرار دادن تخلف‌هایی همچون اسپرد مخفی و… وایت لیبل بودن خود را افشا می‌کنند.

ممکن است این سوال نیز برای شما پیش آمده باشد که اگر مراحل تاسیس یک بروکر پیچیده و سخت است؛ چگونه هر روز به تعداد آنها افزوده می‌شود؟

حداقل هزینه استفاده از متاتریدر ۵ برای ۱۰۰۰ کاربر، ۵۰۰۰ دلار در ماه می‌باشد.

۲. طراحی وبسایت بروکر