بررسی وضعیت ارز دیجیتال در داووس: بررسی اجلاس داووس در ۲۰۲۳


آیا شما هم درمورد محتوای گفته شده در جلسات محرمانه مجمع جهانی اقتصاد در داووس، کنجکاو هستید؟ یکی از تاثیرگذار‌ترین جلسات بر مسائل اقتصادی جهان، کنفرانس پنج روزه و اجلاس داووس (Davos) است. مجمع جهانی اقتصاد یک سازمان بین‌المللی است که هر ساله رویدادی پنج روزه، در شهر داووس واقع شده در کشور سوئیس، برگزار می‌کند. این گردهمایی از سال ۱۹۷۱ تاکنون پابرجا بوده و در سال ۲۰۲۳ از تاریخ ۱۶ یا ۲۰ ژانویه، برگزار شده است.

البته که بحث ما در این مقاله بیشتر مرتبط با وضعیت ارز دیجیتال در داووس و فناوری بلاک چین است، اما در این جلسات تمام موضوعات به‌روز مالی و اقتصادی جهان، مورد بحث قرار گرفته و تصمیمات مهمی درباره آن‌ها گرفته می‌شود.

همانطور که گفته شد، سرنوشت ارز دیجیتال در داووس رقم می‌خورد. پس در این نوشتار قصد داریم به نظرات و سیاست‌های نمایندگان این کنفرانس، درمورد دنیای نوظهور ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید!

بیت کوین به جای آرم مرسدس در مجمع جهانی اقتصاد

در سال جاری بحث کریپتو و بلاک‌چین نه تنها در محافل مالی و اقتصادی بسیار داغ بود، بلکه در اکثر مهمانی‌ها و جمع‌های خصوصی نیز پیش می‌آمد! یکی از اتفاقاتی که قطعا توجه تمامی دنبال‌کنندگان این عرصه را به خود جلب کرد، ساخت یک خودروی مرسدس بنز نارنجی بود که در جلوی آن به جای آرم شرکت سازنده خودرو، لوگوی بیت کوین هک شده بود. حتی بر روی لاستیک‌ها و پلاک خودرو هم عبارت “In Crypto We Trust” چاپ شده بود! در نظر داشته باشید که این خودرو خارج از مرکز بلاک چین و در معرض دید عموم مقابل مکان مجمع جهانی اقتصاد در حالت پارک، دیده شده است.

بررسی اجلاس داووس ۲۰۲۳+ جزئیات کنفرانس بین المللی درباره ارزهای دیجیتال
تصویری از سخنرانان اجلاس داووس در سال ۲۰۲۲

این پدیده حاکی از توجه دولت‌ها به رشد و توسعه ارزهای دیجیتال است. در واقع این دسته از رویدادها از قبل برنامه‌ریزی شده و هدف خاصی را دنبال می‌کنند. حتما تا‌کنون متوجه میزان اهمیت ارز دیجیتال در داووس شده‌اید!

ارز دیجیتال بانک مرکزی در اجلاس داووس

در اجلاس داووس موضوع CBDC‌‌ها (ارز دیجیتال بانک مرکزی هر کشور) هم مورد بحث گذاشته شد. سخنرانان بررسی این موضوع شامل نمایندگان بانک‌های مرکزی کشورهایی مانند اسرائیل و آفریقای جنوبی بودند. شرکت‌کنندگان تاکید کردند که در حال حاضر CBDC‌ها در بیش از ۱۰۰ کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند که البته در آینده قرار است این رقم رشد بسیاری داشته باشد. سخنرانان از مشکلات توسعه CBDC‌ها صحبت کردند و متذکر شدند که عواملی مانند تورم و بی‌ثباتی اقتصادی باعث پسرفت در این مسیر می‌شوند.

در آخر به این نتیجه رسیدند که اگرچه دلایل زیادی برای انتشار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی یک کشور وجود دارد، اما دولت‌ها ابتدا باید بررسی کنند که آیا شهروندانشان نسبت به استفاده از CBDCها علاقه‌ای نشان می‌دهند، یا خیر.

بحث درباره فناوری بلاک‌چین در داوس

شرکت‌کنندگان این پنل متخصصانی در زمینه‌های تجارت، سیاست و علم بودند. با این حال آن‌ها همگی به این نتیجه رسیدند که فناوری بلاک‌چین در آینده نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند؛ به همین دلیل توسعه و بسط آن باید از اصلی‌ترین برنامه‌های اجلاس داووس باشد.

بررسی اجلاس داووس ۲۰۲۳+ جزئیات کنفرانس بین المللی درباره ارزهای دیجیتال

در این خصوص دو مشکل اصلی وجود دارد: اولین نکته حفاظت از محیط زیست است! لازم است اطمینان حاصل شود که پیشرفت فناوری با روش‌هایی برای حفظ طبیعت همراه است. مقابله کردن با هرگونه فعالیتی که محیط زیست را به خطر می‌اندازد، امری ضروری است.

دومین مشکل این بود که برنامه‌های مختلف مرتبط با بلاک‌چین، باید تاثیر بلندمدت خود را در حوزه web3 اندازه‌گیری کنند.

شرکت‌کنندگان به توافق رسیدند که آموزش تمام افراد، هم جوانان و هم بزرگسال، در هر دو جنبه کلیدی و بسیار مهم است.

بررسی عملکرد متاورس در اجلاس داووس

جنبه دیگر بحث این بود که چگونه فناوری‌ می‌تواند صنایع موجود مانند خرده فروشی و یا بهداشت را بهبود بخشد؟ فناوری می‌تواند روز به‌روز تجربه‌های دیجیتالی را برای کاربران جذاب‌تر کند. با این حال سخنران مربوطه اعتراف کرد که صنعتی شدن متاورس به زمان بیشتری نیاز دارد تا بستر مناسبی برای آن ایجاد شود.

بررسی عملکرد متاورس موضوع بسیار مهمی در اجلاس داووس بود که به آن دو پنل جداگانه و یک کنفرانس خبری اختصاص داده شد. رهبران جهانی در مورد اینکه چگونه باید به جای یک کلمه مرتبط با web3 ، “ارزش اقتصادی و اجتماعی عظیم” را به ارمغان بیاورند، بحث کردند. در این بحث شرکت‌کنندگان متوجه شدند که تعامل‌پذیری عامل کلیدی رسیدن به موفقیت است، و از این طریق مشکل متاورس را برطرف کردند.

بررسی وضعیت ارزهای دیجیتال در داووس

در نهایت نمایندگان مجمع جهانی اقتصاد اعلام کردند که قصد دارند متاورس را تحت عنوان Global Collaboration Village راه‌اندازی کنند. طراحی آن شباهت بسیاری به شهر داووس خواهد داشت؛ هدف اصلی این کار این است که امکان همکاری در طول سال، و نه فقط یک بار در سال و در شهر داووس، فراهم شود. سازمان مجمع جهانی اقتصاد در این پروژه با شرکت مایکروسافت همکاری می‌کند.

موضوع ارز دیجیتال در اجلاس داووس

درمورد قوانین ارز دیجیتال در داووس، در جلسات بحثی تحت عنوان “متعادل شدن ارزهای دیجیتال”، مطرح شد. البته در موضوعات بررسی شده دیگر هم، گفتگوهایی درمورد ارزهای دیجیتال انجام شده بود. به‌عنوان مثال در طول مذاکرات مربوط به بخش بانکی، سخنرانان درباره سقوط صرافی FTX صحبت کردند و نگرانی خود را از سیستم امنیتی ارزهای دیجیتال بیان کرده و خواستار تصویب قوانین سختگیرانه‌تری نسبت به آن شدند.

گروه مربوط به سخنرانی درباره ارزهای دیجیتال شامل نماینده یک شرکت رمزارزی به نام (Ripple (XRP، نظارت‌کنندگان، یکی از نویسندگان قوانین آینده اروپا (قانون بازار ارزهای دیجیتال) و یک قانون‌گذار بود. در این بخش شک و تردید زیادی نسبت به صنعت ارزهای دیجیتال وجود داشت و بحث به طور قابل توجهی گرم گرفت.

ارز دیجیتال در داووس

حوزه کریپتو طبیعتا باعث به‌وجود آمدن بسیاری از اختلافات در انجمن‌های بزرگ است، به ویژه اکنون که زمان زیادی از رویدادهای منفی در سال ۲۰۲۲ نگذشته است. با این حال واقعیت این است که بحث بازار کریپتو به طور گسترده‌ای بر سر زبان‌ها است و بسیاری از طرح‌ها در جهت توسعه آن، در حال انجام هستند.

آنچه درباره اجلاس ارز دیجیتال در داووس خواندیم:

علی‌رغم تمام اختلاف نظرات نمایندگان اجلاس داووس در مورد ارزهای دیجیتال، این صنعت همچنان پابرجا و رو به رشد است. البته که تعداد زیادی از نمایندگان نظر مساعدی نسبت به فناوری بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال داشته‌اند؛ در این راستا در جلسه برنامه‌هایی جهت حمایت و کمک به رشد بازار کریپتو به تصویب رسیده است. باید کمی صبور باشیم و ببینیم که در سال آینده چه بحث‌هایی درمورد ارزهای دیجیتال در این کنفرانس محرمانه، جریان دارد!

امیدواریم که از نوشتار ارز دیجیتال در داووس لذت برده باشید. اگر سوال و یا اطلاعاتی درمورد این کنفرانس جهانی تاثیرگذار دارید، با ما به اشتراک بگذارید!

اجلاس داووس چیست؟

کنفرانس داووس (معروف به اجلاس داووس) یک همایش سالانه است که در شهر داووس، واقع در کشور سوئیس برگزار می‌شود. این همایش به عنوان گردهمایی جمعیت اقتصادی برتر و نفوذگر در سطح جهانی، شناخته شده است.

چه اهدافی در کنفرانس داووس مطرح می‌شود؟

هدف اصلی کنفرانس داووس، ترویج همکاری بین صنایع مختلف و قدرتمندترین اشخاص و سازمان‌های جهانی است. در این کنفرانس، موضوعات مختلفی مانند اقتصاد جهانی، فناوری، محیط زیست، سیاست‌های عمومی و موارد دیگر بحث و بررسی می‌شوند.

 آیا درمورد ارزهای دیجیتال در کنفرانس داووس بحث می‌شود؟

بله، بحث ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین در کنفرانس داووس از اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع به عنوان یکی از تحولات مهم در حوزه مالی و فناوری، توجه رهبران سیاسی و تجاری کشورهای مختلف را به خود جلب کرده است.

چه نقشی برای ارز دیجیتال در داووس و مجمع اقتصاد جهانی پیش‌بینی می‌شود؟

ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین دارای قدرت زیادی برای تغییر ساختارها و روابط مالی هستند. آنها می‌توانند به عنوان وسیله‌ای برای افزایش شفافیت، کاهش هزینه‌ها، تسهیل تراکنش‌های بین‌المللی و ایجاد امنیت در صنعت مالی عمل کنند. همانطور که گفته شد موضوع ارز دیجیتال در داووس، بسیار حائز اهمیت است.


منبع: https://iranbroker.net/crypto-in-davos2023/