ارز دیجیتال ایاس چیست؟ همه چیز درباره توکن رمزارز EOS


EOS یا ایاس یک پروژه بلاکچینی قرارداد هوشمند است که تصور می‌شد برای رقابت با اتریوم روی کار آمده است. عرضه اولیه (ICO) این کوین در سال ۲۰۱۷ انجام شد و خیلی زود به صدر جدول رمزارزهای برتر بازار راه پیدا کرد.

ارز دیجیتال ایاس بزرگ‌ترین عرضه اولیه سکه (ICO) را در تاریخ داشت اما روند توسعه آن نتوانست مطابق انتظارات و پیش‌بینی‌ها پیش برود. حالا جامعه طرفداران و سرمایه‌گذاران آن می‌خواهند ایاس را به فهرست ۱۰ ارز برتر بازار برگردانند. اما چه بر سر EOS آمد؟ این ارز که در بین ۱۰ ارز برتر بازار بود حالا به جایگاه ۵۳ سقوط کرده است. اما گویا کنترل اوضاع دوباره به دست جامعه کاربری افتاده و آنها مصمم هستند که این پلتفرم مبتنی بر قرارداد هوشمند را به شکوه سابق خود برگردانند.

پروژه ایاس به دلیل دارا بودن بسیاری از مشخصه‌های اتریوم در کنار مقیاس‌پذیری بالا یعنی قابلیت پردازش یک میلیون تراکنش در هر ثانیه، به‌خوبی مورد استقبال کاربران دنیای رمزارز قرار گرفت. اگر در مورد کلیت این پروژه جذاب و نحوه شروع به کار آن کنجکاو هستید این راهنما همه‌چیز را دراین‌باره به شما خواهد گفت پس تا انتهای این مقاله با ایران بروکر همراه باشید.

معرفی پروژه ایاس (EOS)

اگر تازه وارد صنعت ارزهای دیجیتال شده‌اید، احتمالا خبر برگزاری بزرگ‌ترین ICO تاریخ به گوش‌تان هم نخورده است اما باید بدانید که این عرضه اولیه بزرگ توسط ارز دیجیتال ایاس انجام شد. این ارز در ژوئن سال ۲۰۱۸ با هیاهوی بزرگ، جامعه کاربری فعال و فناوری قدرتمند، شروع‌به کار کرد. بنیان‌گذار این پلتفرم، دان لریمر بود که شهرت Steemit و Bitshares را به همراه داشت و به‌همین علت هیجان زیادی پیرامون معرفی فناوری‌های جدید مثل سیستم اثبات سهام نمایندگی‌شده (DpoS) و طرح EOS Worker Proposal برای تامین نقدینگی پروژه‌هایی که اکوسیستم ایاس را رشد می‌دهند، ایجاد شد.

شرکت Block.one که سازنده ایاس است طی مدت زمان ۱۲ ماه توانست مبلغ باورنکردنی ۴.۱ میلیارد دلار سرمایه را طی رویدادهای سرمایه‌گذاری، جذب کند. اما پس از آن، هیچ اتفاق چشمگیری رخ نداد. جامعه کاربری ایاس مدت‌های زیادی منتظر ماند تا تعهداتی که این پروژه قول داده بود، عملی شود اما چنین نشد.

داگلاس هورن، مدیرعامل Goodblock در این باره می‌گوید:

وقتی هیچ کدام از آن ایده‌ها به ثمر ننشست من واقعا خیلی ناامید شدم. اگر صادقانه بخواهم بگویم، صرف‌نظر از این که قبلا برنامه‌ریزی شده بود یا نه اما Block.one عرضه اولیه فریب‌آمیزی انجام داد. این برداشت شخصی من است.

مدت‌های زیادی علت به نتیجه نرسیدن ایاس سوژه بحث‌های مختلف بود اما چشمه توسعه این پروژه خشکید و جامعه کاربری آن گاهی احساس می‌کردند که به امان خدا رها شده‌اند. بعضی‌ها داوطلب شدند که توسعه پروژه‌های جدید را برعهده بگیرند اما هیچ حمایتی از آنها نشد یا حتی به آنها گفته شد که همکاری خود را با Block.one قطع کنند چون تلاش‌های آنها به نفع توسعه شرکت، حمایت نخواهد شد.

عرضه اولیه سکه ایاس

در بعضی موارد، کمک‌های مالی خرد در شرایطی پرداخت می‌شد که هیچ بودجه دیگری قابل استفاده نبود. اما معمولا آن کمک‌ها کافی نبودند و پروژه‌های کوچک هم فاقد نقدینگی می‌شدند. داستان‌های موفقیت‌آمیزی هم وجود داشت مثل WAX و Alien Worlds که انتظارات را برآورده کردند اما به جز آنها، اکوسیستم یک واحد رو به زوال بود.

در همین فاصله، شرکت Block.one قراردادی را با SEC امضا کرد تا در ازای پرداخت ۲۴ میلیون دلار، هرگونه سوءظن را درمورد ارز دیجیتال ایاس از بین ببرد و سلامت آن را اثبات کند. این قرارداد بعدها لغو شد و مشکلات جدید و بزرگی را برای Block.one رقم زد.

ایاس، شبکه بلاکچین-محور و کاملاً غیرمتمرکزی است که زمینه را برای توسعه، میزبانی و اجرای اپلیکیشن‌های تجاری غیرمتمرکز مهیا کرده است.

تمام قابلیت‌هایی که یک فرد یا کسب‌وکار برای ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا به‌اصطلاح دَپ‌ها (dApps) نیاز دارد، به روشی مشابه با توسعه عادی اپلیکیشن‌ها در این شبکه پشتیبانی می‌شود. ایاس می‌تواند قابلیت دسترسی و احراز هویت ایمن، میزبانی داده، مدیریت استفاده، مجوز و ارتباط بین دپ‌های غیرمتمرکز و اینترنت را برای توسعه‌دهندگان فراهم کند. حتی بعضی‌ها، نحوه کار ایاس را با گوگل پِلی استور (Google’s Play Stor) و اَپ‌استور (AppStore) اپل مقایسه می‌کنند.

نحوه کار ایاس

پروژه EOS طوری طراحی شده که عملکرد یک کامپیوتر واقعی را داشته باشد، حتی خودِ نرم‌افزار هم از برخی مفاهیم محاسباتی آشنا استفاده می‌کند. برای مثال، سه منبع مهم قدرت در بلاکچین ایاس به این شرح است:

 • پهنای باند:‌ برای انتقال اطلاعات در سراسر شبکه
 • محاسبات (CPU): تأمین قدرت پردازش برای اجرای دَپ‌ها
 • فضای ذخیره‌سازی (RAM): ذخیره داده‌ها روی بلاکچین به شکلی که بتوان فوراً به آن رجوع کرد.

کاربرد پلتفرم و ارز دیجیتال ایاس

دارندگان رمزارز ایاس برای شرکت در فرایندهای مختلف، می‌توانند آن را استیک کنند. کاربرانی که EOS را استیک می‌کنند این اجازه را خواهند داشت تا برای تصمیمات مربوط به قوانین نرم‌افزار رأی بدهند یا در فرایند تأیید تراکنش‌ها در بلاکچین شرکت کنند.

ارز دیجیتال ایاس (EOS)

همچنین می‌توان از این رمزارز برای ایجاد تراکنش روی پلتفرم ایاس استفاده کرد. همان‌طور که پیش‌ازاین گفتیم، بلاکچین ایاس در هر ثانیه می‌تواند یک میلیون تراکنش را ثبت کند.

تاریخچه ایاس

پروتکل ایاس در سال ۲۰۱۷ توسط شرکت بلاک‌دات‌وان (Block.one) ایجاد شد. دن لَریمِر (Dan Larimer) و برندن بلومر (Brandan Blumer) مدیرعاملان این شرکت هستند. لریمر در بین توسعه‌دهندگان بلاکچین نام شناخته‌شده‌ای است چون (پیش از توسعه ایاس) اولین صرافی رمزارز غیرمتمرکز یعنی بیت‌شِیرز (BitShares) و اولین پروژه شبکه اجتماعی رمزارزی با نام استیمیت (Steemit)، را او طراحی کرده است.

در حال حاضر، لریمر مدیریت ارشد بخش تکنولوژی شرکت بلاک‌دات‌وان را بر عهده دارد و معماری نرم‌افزار ایاس را مدیریت می‌کند.

پروژه EOS در ۲۶ ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ با یک عرضه اولیه یک ساله روی کار آمد. در پایان این رویداد ۱ میلیارد رمزارز ایاس وارد بازار شد و برای شرکت ۴ میلیارد دلار درآمد را به همراه داشت. این عرضه اولیه، بزرگ‌ترین رویداد ICO در تاریخ صنعت رمزارز به شمار می‌رود.

اگر بخواهیم تاریخچه ایاس را به‌صورت نقاط عطف و خلاصه بیان کنیم به فهرست زیر خواهیم رسید:

۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸:

 • انتشار وایت پیپر EOS
 • توسعه پلتفرم توسط شرکت خصوصی Block.one

۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹:

 • انتشار EOSIO به‌عنوان یک نرم افزار اوپن سورس توسط Block.one
 • توزیع توکن ERC-20 ایاس در مدت برگزاری ICO
 • مشارکت Block.one به مبلغ بیش از ۱ میلیارد دلار در تامین بودجه اکوسیستم

۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲:

 • انتشار EOSIO 2.0، فعال بودن بیش از ۴۰۰ اپلیکیشن روی شبکه عمومی EOS
 • اجرای ۱۳ شبکه بلاکچین عمومی و چندین بلاکچین خصوصی روی EOSIO

۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱:

 • اجرا شدن بیشتر بلاکچین‌های عمومی روی EOSIO
 • تغییر حوزه تمرکز Block.one به سمت صرافی Bullish و پلتفرم Voice
 • کاهش چشمگیر سرمایه‌ها و منابع Block.one برای EOSIO تا پایان سال

۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲

 • بنیاد شبکه ایاس، پایه Level 1 را با موافقت تولیدکنندگان بلاک ایجاد کرد
 • کسب ۱۰۰ میلیون دلار بودجه توسط بنیاد شبکه ایاس از طریق تورم جزئی در شبکه
 • ایجاد فریم‌ورک‌های امتیازی توسط بنیاد ایاس و جلسات ورودی اعضای جامعه کاربری
 • برکنار کردن Block.One توسط جامعه کاربری

۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳

 • مستقل شدن EOS
 • استخدام تیم مدیریت اصلی برای بنیاد ایاس
 • سازمان‌دهی بخش تحقیق و توسعه توسط بنیاد ایاس از طریق تامین بودجه Blue Papers
 • شکل‌گیری ائتلاف Antelope Coalition بین بنیاد ایاس و برترین بلاکچین‌های عمومی در شبکه EOSIO
 • آغاز شکل‌گیری نسل جدیدی از EOSIO به شکل ائتلاف Antelope
 • بایگانی کردن کدهای اصلی Block.one
 • تعدیل تیم‌های مهندسی، عملیات و بازاریابی توسط بنیاد ایاس
 • رونمایی از Antelope Leap 3.1 برای تضمین کنترل شبکه توسط جامعه کاربری در آینده

مشخصه‌های ویژه ایاس

ایاس به دلیل داشتن چندین ویژگی مهم، یک پروژه رمزارزی منحصربه‌فرد به شمار می‌رود. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • مقیاس‌پذیری: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات رمزارزها ایجاد تعادل بین خاصیت غیرمتمرکز بودن و مقیاس‌پذیری است. ایاس با مکانیزم اجماع اثبات سهام واگذار شده (DPoS) کار می‌کند و درنتیجه در هر ثانیه می‌تواند حدود یک میلیون تراکنش را پردازش کند. پروژه ایاس به کمک پردازش موازی توانسته چنین دستاوردی داشته باشد.
 • انعطاف: اتریوم در برابر حملات دائو آسیب‌پذیر است اما ایاس راهکاری را برای پیشگیری از این مشکل دارد. پلتفرم EOS می‌تواند نودی که در حال پردازش تراکنش مشکوک است را متوقف کرده و تنها پس از رفع مشکل به پردازش تراکنش‌های جدید بپردازد.
 • غیرمتمرکز بودن: اتریوم با عنوان سوپرکامپیوتر غیرمتمرکز شناخته می‌شود اما ایاس یک سیستم اجرایی غیرمتمرکز به‌حساب می‌آید.

چه چیزی باعث ارزش ایاس می‌شود

ارزشمندی ایاس به خاطر توانایی پلتفرم آن در ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است. فقط چند پروژه محدود این مشخصه را «با تمام ملزوماتش» در خود دارند.

علاوه‌براین، اقتصاد این رمزارز و ساختار آن به‌گونه‌ای است که کاربران می‌توانند در فرایند تصمیم‌گیری پروژه نقش داشته باشند. این ویژگی محبوبیت خوبی در بین کاربران بلاکچین دارد.

دو فیل سفید

علی رغم قول‌ها و وعده‌های فراوان، شرکت Block.one رسما توسعه پروژه اصلی را متوقف کرد و سپس EOSIO را نام‌گذاری کرد و تمرکز آن را به سوی دو پروژه بیهوده برد. یکی از این پروژه‌ها پلتفرم شبکه اجتماعی غیرمتمرکز Voice با بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری بود که از همان زمان به یک بازار NFT کم جاذبه تغییر کاربری داد. پروژه بعدی صرافی Bullish بود که ظاهرا از درآمد به دست آمده از عرضه اولیه سکه برای تامین نقدینگی استفاده می‌کرد. حجم معاملات در این صرافی به‌صورت روزانه برای جفت ارز بیت کوین و تتر، ۲۰۰ هزار دلار بود.

صرافی Bullish

بنابراین در سال ۲۰۲۱، جامعه کاربری ارز دیجیتال ایاس شروع به جنگیدن با تشکیل بنیاد شبکه EOS کردند. ایو لاروز (Yves La Rose) مدیرعامل شرکت EOS Nation که یکی از تولیدکنندگان اصلی بلاک‌های ایاس بود به این جنگ فرسایشی وارد شد. تولیدکنندگان بلاک در ایاس توانستند فناوری اعتبارسنجی و تایید نودها را ایجاد کنند و به ۲۱ نود برتر بابت نگه‌داری از شبکه، مقداری از کارمزد تراکنش‌ها را به‌عنوان پاداش پرداخت شود.

لاروز هم منتقدانی دارد که بعضی از آنها در دار و دسته پرسنل اولیه Block.one هستند و او را یک شخص زورگو می‌نامند. از سوی دیگر جامعه کاربری EOS که حالا جان تازه‌ای گرفته است او را یک قهرمان می‌بینند. از آنجایی‌که تاریخ را برنده‌ها می‌نویسند، به نظر می‌رسد که لاروز در حال ظهور کردن در قامت یک قهرمان است.

ایو لاروز کیست؟

لاروز به اعتراف خودش یک خوره کامپیوتر است که وقتی فقط شش سال داشت شروع به تعمیر و سرهم‌بندی کردن کامپیوترهای خودش کرد. سال‌ها بعد او وایت پیپر بیت کوین را مطالعه کرد و به یک ماینر بیت کوین تبدیل شد. اما این کار خیلی هم طول نکشید چون او متوجه شد که فضا برای ماینرهای تنها خیلی باز و ثمربخش نیست و نمی‌خواست به استخر استخراج بپیوندد.

در سال ۲۰۱۷/۲۰۱۶ شاهد فعالیت مجدد بازار ارزهای دیجیتال بود که فرصت‌ها و گزینه‌های بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دادند و عرضه اولیه سکه کم‌کم داشت محبوب می‌شد. در همان زمان بود که لاروز با لریمر آشنا شد و تحت تاثیر سابقه او در حوزه رمزارز و فناوری جدیدی که داشت برای EOS ایجاد می‌کرد، قرار گرفت. ایو لارزو در این رابطه می‌گوید:

من از همان روزهای اول EOS را انتخاب کردم و به صورت تمام وقت به این بلاکچین پرداختم. در سال ۲۰۱۸ قبل راه اندازی مین نت ایاس، شرکت EOS Nation را تاسیس کردم و منتظر ماندم.

او تنها تولیدکننده بلاکی نبود که متوجه شد در حالی‌که وعده و وعید دادن در زمان عرضه اولیه سکه کار راحتی است، اجرای آن قول و وعده‌ها بسیار سخت است.

به ثمر ننشستن هیچ کدام از ایده‌ها در ایاس

هورن که معمار سابق Telos بود حالا مدیرعامل Goodblock است که ابزارهای بنیادین وب ۳ را ایجاد می‌کند. او هم مانند لاروز به پتانسیل فناوری ارائه شده توسط ایاس –  یعنی استفاده از اثبات سهام نمایندگی شده، سیستم‌های نظارتی و سیستم پیشنهادات کاربری –  جذب شد. اما او هم سرخورده و مایوس از خواب غفلت بیدار شد و بلاکچین Telos را در پاسخ مستقیم به عدم فعالیت محسوس Block.one روی کدهای EOSIO، تاسیس کرد. هورن در این رابطه می‌گوید:

به عقیده شخصی من کل ماجرای شکست Block.one یک کلاهبرداری مسلم بود.

البته هر وکیلی که این جمله را می‌خواند به جای این که آن را یک اتهام مجرمانه ببیند، باید فقط آن را یک اظهار نظر اغراق‌شده در نظر بگیرد که عمق ناامیدی هورن را نشان می‌دهد که باعث شد وایت پیپر Telos را بنویسد. او در ادامه می‌گوید:

به جای این که منتظر بمانم تا آنها به وعده‌های خود عمل کنند، خودم شروع به ساختن کردم و اتفاقا در مورد بیان دیدگاه‌هایم خیلی هم رک هستم.

او تلاش کرد تا نقشه مسیری از Block.one به دست آورد اما وقتی چنین نقشه‌ای وجود نداشت او دست به کار شد و نقشه مسیر خودش را برای Telos ساخت. هورن به دلیل بیان رک و بی‌پرده نظرات خود معروف شده است و این نظرات در جامعه کاربری انعکاس پیدا کرد. اما بعضی‌ها به دلیل ترس از جذب تاثیرات منفی، ترجیح می‌دهند گمنام باقی بمانند.

لاروز معتقد بود که منشا مشکل اصلی از این حقیقت سرچشمه می‌گیرد که عرضه اولیه سکه زیادی بزرگ و گسترده بود و Block.one بیش از حد وعده داده است.او در ادامه می‌گوید:

انتظارات زیادی در جامعه کاربری ایاس وجود داشت و فکر نمی‌کنم شرکت Block.one مهارت‌های لازم را برای برآوردن این انتظارات، داشت. آنها یکی پس از دیگری خلف وعده می‌کردند. در دومین سالگرد ایجاد بلاکچین EOS، دیگر کاملا واضح بود که قرار نیست برای ایده‌ها کد بنویسند یا به قول‌هایی که به جامعه کاربری داده بودند، عمل کنند. در همین شرایط بود که اکوسیستم ایاس باعث شد کم‌کم برنامه‌نویس‌ها و اعضای کامیونیتی، از کوره در بروند. ما تلاش کردیم شکاف‌ها را پر کنیم اما بدون بودجه و سرمایه، غیرممکن بود. از طرفی هم بلاکچین‌های جدید هر روز در حال معرفی شدن بودند و بودجه آنها تامین بود و از همه مهم‌تر اینکه، اصول و شالوده کار را سر و سامان داده بودند.

رت اودکرک پول یکی دیگر از تولیدکنندگان بلاک بود که شرکت EOS Amsterdam و پس از آن، Europechain و Zaisan را تاسیس کرد و عقیده دارد که موفقیت بزرگ عرضه اولیه سکه، بخشی از سقوط EOS بوده است. رت در این باره می‌گوید:

آنها ادعا کردند که درگیر جدل‌های قانونی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هستند و این تا حدودی منطقی بود. آنها گفتند که مشغول پروسه‌های تحقیق و بررسی هستند و درنتیجه، دست‌شان برای انجام دادن هر کاری بسته است. اما در همان شرایط اگر یکی از اعضای جامعه کاربرای می‌خواست سیستم پیشنهادی اعضا را ایجاد کند، Block.one می‌گفت که خودمان مشغول کار کردن روی آن هستیم. آنها می‌گفتند نگران نباشید خودمان انجامش می‌دهیم. بنابراین جامعه کاربری دست از کار می‌کشید اما Block.one هیچ کاری نمی‌کرد و با این کار، بیشتر نبوغ و ابتکار را می‌کشتند.

لاروز از EOS Nation استعفا داد تا بنیاد شبکه EOS یا به اختصار (ENF) را در آگوست ۲۰۲۱ تشکیل دهد. لاروز از همان ابتدا می‌دانست که همه لایه‌ها نیاز به یک بنیاد و بودجه دارند که برای پرورش اکوسیستم، رشد توسعه و نظارت بر مدیریت مستمر، تلاش کنند. بدون سکان‌داری Block.one، اکوسیستم نیاز به مسیر و رهبر داشت.

قبول مسئولیت توسط اعضای جامعه کاربری EOS

پس از استعفای لاروز از EOS Nation، دنیل کیز مسئولیت مدیر عامل اجرایی آن مجموعه را بر عهده گرفت. او همچنین مدیرعامل اجرایی پلتفرم تامین مالی جمعی اعضای جامعه کاربری ایاس به نام Pomelo است که پس از انقلاب مخملی EOS ساخته شده و به تامین مالی پروژه‌ها در شبکه کمک می‌کند. دنیل کیز در این رابطه می‌گوید:

ما جامعه کاربری را داشتیم اما هیچ بودجه و سرمایه‌ای وجود نداشت. قلب خیلی از ما شکسته بود و کاربران ایاس را ترک کردند چون باید برای بقا تلاش می‌کردند. لاروز EOS Nation را ترک کرد تا برای نجات شبکه تلاش کند. در آن شرایط این واقعا هدف بزرگی بود و بسیاری از تلاش‌ها با شکست مواجه شد.

آرون کاکس، مدیرعامل اجرایی Greymass، یکی دیگر از تولیدکنندگان بلاک ایاس معتقد است که پیشرفت‌هایی داشت به طور جداگانه و فردی انجام می‌شد اما یکی از بزرگ‌ترین مشکلات همین غول تنهایی بود که روی تلاش‌های هر کسی سایه می‌انداخت. ما باید در کنار هم قرار می‌گرفتیم.

تمرکززدایی در برابر تمرکزگرایی

مسیر لاروز برای استعفا کمی زمان‌بر شد. او ابتدا شیفته وایت پیپر EOS و به خصوص سیستم ایده‌های پیشنهادی کاربران شد که در وایت پیپر به آن پرداخته شده بود، اما هرگز عملی نشد. لاروز می‌گوید قبل از آنکه Block.one طرح سیستم ایده‌های پیشنهادی را نابود کند، بارها تلاش کرد این سیستم را پیاده کند و حمایت جامعه کاربری را هم به همراه داشت. او می‌گوید که اعضای Block.one به‌طور غیرمستقیم او را تهدید می‌کردند.

دومین کنفرانس ایاس در ریو

دومین کنفرانس EOS در سپتامبر ۲۰۲۰ در ریودوژانیرو برگزار شد که رویداد خیلی معمولی بود. دوباره لاروز و سایر تولیدکنندگان بلاک سخت تلاش کردند تا سیستم ایده‌های پیشنهادی کاربران (WPS) را ایجاد کنند و حمایت بیش از ۴۰ امضا را هم به دست آوردند اما این بار هم همه چیز توسط Block.one به هم خورد. لاروز در این رابطه می‌گوید:

اینجا بود که فهمیدیم دیگر نمی‌توانیم با Block.one کار کنیم. هر وعده و قولی که داده شده بود فقط حرف و باد هوا بود اما GitHub دروغ نمی‌گوید.

به دلیل ماهیت ذاتی تمرکززدایی، سازماندهی جامعه کاربری علیه Block.one سخت بود. نیروی محرکه جمع می‌شد اما پس از عقب کشیدن افراد به دلیل تلاش‌های ناموفق برای پس گرفتن کنترل، همه چیز از دست می‌رفت. در ژوئن ۲۰۲۱، لاروز از EOS Nation کناره‌گیری کرد. او ۴۰ ماه گذشته را وقف EOS کرده بود و نمی‌خواست پا پس بکشد. در ضمن او می‌دانست که EOS به یک بنیاد قوی نیاز دارد. او نمی‌توانست هم‌زمان هم تولیدکننده بلاک و هم یک سهام‌دار در بنیاد شبکه ایاس باشد.

او شروع به برنامه‌ریزی و صحبت با بقیه تولیدکنندگان بلاک در مورد آنچه که می‌خواستند و آن چیزی که بنیاد تازه تاسیس باید باشد، کرد. این کار ساده بود. همه می‌دانستند که باید یک اتفاقی بیفتد اما به واقعیت پیوستن این اتفاق کاری سخت بود.

اودکرک پول با خوشحالی به یاد می‌آورد که لاروز چگونه ۱۵ نفر از ۲۱ تولیدکننده بلاک را متقاعد کرد که به یکدیگر ملحق شوند تا قرارداد سهام‌گذاری را متوقف کنند یعنی در اصل جاده را از سمت Block.one به سمت جامعه کاربری برگردانند. این لحظه را می‌توان نقطه عطفی در سرنوشت بلاکچین و ارز دیجیتال ایاس دانست چون Block.one دیگر نمی‌توانست از سوی جامعه کاربری، بودجه دریافت کند. و این تنها زمانی ممکن بود که قرارداد را با توافق ۱۵ تولیدکننده بلاک تغییر بدهند.

اول پول به دست بیاور سپس قدرت هم در دست توست

اودکرک پول تعریف می‌کند که ایده اولیه این بود که می‌توانستیم این پول را برای کار روی نرم‌افزارها خرج کنیم. اما لاروز از آن پول برای پاداش دادن به آن دسته از تولیدکنندگان بلاک که با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کردند و بدون دریافت هیچ پولی، بی‌وقفه کار می‌کردند، استفاده کرد. او از ما کاغذ آبی خواست تا روی آنها مشخص کند که برنامه بعدی چیست و به ما هم نقش نوشتن Core+ Blue Paper داده شد که یک سند مروری برای جایگزینی وایت پیپر بود اما هفت سند وجود داشت که کیف پول، سود و همه چیز را در خود داشت. پول در ادامه می‌گوید:

نقش ما تلاش و برنامه‌ریزی برای توسعه تجاری بود. به همین دلیل ما پویش تبلیغاتی سیار EOS را به سراسر اروپا و دبی بردیم.

ائتلاف‌های دیگری هم در حال شکل‌گیری بود به خصوص در مورد نرم‌افزار که البته هورن هم در این‌جا نقش مفیدی داشت.

هورن همچنین می‌گوید:

من می‌دانستم که ما نیاز به یک نقشه راه و برنامه داشتیم. بنابراین مسئولیت را قبول کردم و خیلی زود چهار تولیدکننده بلاک متقاعد شدند که کدها را بررسی کند و ائتلاف Antelope Coalition شکل گرفت تا جایگزین پلتفرم راکد EOSIO شود. حالا ما روی صندلی راننده نشسته بودیم و کنترل را در دست داشتیم. وقتی ما در Telos گفتیم که ما هم می‌خواهیم کمک کنیم، لاروز پذیرفت.

تولیدکننده بلاک UX، WAX و Telos به یکدیگر ملحق شدند تا Antelope Coalition را شکل دهند. این ائتلاف حاصل همکاری یک گروه جدید برای ساختن و نگه‌داری از کد منبع در GitHub بود. این تیم نام EOSIO را به Antelope تغییر دادند. تعدادی از تکنولوژی‌های کلیدی شناسایی شد و کار بر روی Inter Blockchain Communication و پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) آغاز شد و اواسط آوریل همان سال شروع به کار کردند.

حمایت WAX و Upland از EOS

همه چیز در EOS متوقف نشده بود و چندتایی از پروژه‌های شناخته‌شده با موفقیت توانستند اکوسیستم خودشان را بسازند. لوکاس اسلیوکا، مدیر ارشد فناوری در WAX، نیمه دوم سال ۲۰۱۸ را مشغول ساختن تیم بلاکچین خود و استخدام افراد مناسب و سپس اجرای POC‌های مختلف بود و این دقیقا قبل از انتخاب EOSIO و راه‌اندازی بلاکچین WAX در سال ۲۰۱۹ بود. WAX یا WorldWide Asset eXchange یک پلتفرم گیمینگ و NFT است.

به ادعای اسلیوکا WAX یکی از موفق‌ترین بلاکچین‌ها در حوزه خود است و در دوران صعودی بازار در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، روزانه به‌طور میانگین بین ۲۵ تا ۲۸ میلیون تراکنش در آن انجام می‌شد. او می‌گوید که پروژه وکس را عامدانه از EOS جدا کرده و معتقد است که به همین دلیل WAX شاید یکی از سربه‌مهرترین راز‌ها در دنیای بلاکچین محسوب می‌شود. اسلیوکا می‌گوید:

ما در اصل خودمان مسئولیت نگهداری و توسعه پروتکل را بر عهده گرفتیم- البته تا زمانی که Antelope Coalition شکل گرفت. ما از قبل تیم پروتکل بلاکچین خود را داشتیم بنابراین خیلی زود شروع کردیم و خیلی زود هم پیشرفت کردیم. مثلا هرچقدر که گروه Antelope خوب است به همان اندازه مشکل مقیاس‌پذیری و تطابق وجود دارد که یکی از کلیدی‌ترین موضوعاتی بود که با الگو قرار دادن WAX، حل شد. ما دیدیم که بلاکچین ما به‌سرعت در حال رشد است و روزانه بین ۵۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ حساب کاربری جدید در آن ایجاد می‌شود که باعث ایجاد مشکلات جدی انطباق‌پذیری می‌شد. بنابراین خودم از همان ابتدا مسئولیت مقیاس‌پذیری را بر عهده گرفتم.

Upland.me که یک بازی متاورسی است و از قوانین بازی تخته‌ای Monopoly پیروی می‌کند هم کنار نشسته بود و مشغول ساختن جامعه کاربری خودش بود. این پروژه یک بودجه ۱۸ میلیون دلاری هم در قالب Finlab EOS VC Fund از سمت Block.one دریافت کرد که به آنها اجازه داد بدون معطلی شروع به ساخت پروژه کنند. یکی از پایه‌گذاران این پروژه می‌گوید که ایده ائتلاف خیلی هیجان‌انگیز بود اما دردسرهایی هم وجود داشت.

در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲، حساب رسمی EOS Network Foundation در توییتر اعلام کرد:

این خبر رسمی است. شبکه EOS با موفقیت ارتقای خود را به AntelopeIO Leap 3.1 کامل کرد. بدین وسیله جامعه کاربری EOS، استقلال خود را اعلام کرده که نمونه‌ای از تعادل قدرت ایجادشده توسط Web3 است. روز استقلال EOS مبارک.

روز استقلال EOS

لاروز معتقد بود که تاخیر در شروع به کار بلاکچین یک مزیت داشت و آن هم این بود که به بنیاد ایاس اجازه داد تا از اشتباهات لایه‌های دیگر که بعدها به پروژه پیوستند، درس بگیرد. همچنین لاروز این فرصت را پیدا کرد تا سعی خود را بکند و با لاریمر، پایه‌گذار EOS همکاری کند که در نهایت به شکست منجر شد.

سخنگوی ENF گفت گرچه لریمر تا مارس ۲۰۲۲ همچنان یکی از اعضای فعال جامعه کاربری بود اما آخرین همکاری او اواخر ژانویه ۲۰۲۲ بود که طی آن EOSIO/Mandel 3.0 را عرضه کرد. چت‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد لاریمر کنار گذاشته شد اما گفتگو‌های غالب حاکی از آن است که او همچنان دنباله‌رو خط Block.one بوده که با سیاست‌های جدید ENF مغایرت دارند. لاروز در این رابطه می‌گوید:

اگر یک بار من را فریب دادی مقصر تو هستی اما اگر دوباره فریبم بدهی مقصر خودم هستم. ما استقلال EOS را می‌خواستیم. با تشکیل Antelope Coalition، کدهای منبع را تغییر دادیم و حالا خودمان آن را نگه‌داری کرده و رشد و توسعه می‌دهیم. ما در سپتامبر ۲۰۲۲ یک هارد فورک را تجربه کردیم که آخرین میخ بر تابوت Block.one بود. ما این اتفاق را استقلال EOS می‌نامیم.

یکی از مولفه‌های اصلی در اکوسیستم جدید EOS این است که مکانیسم‌های رسمی، کارا و پربازده در مورد نحوه دسترسی به بودجه وجود دارد که می‌تواند یا از طریق Pomelo یا اعطای مستقیم از ENF باشد و سقف آن ۲۰۰ هزار دلار است. پروژه EVM در اواسط آوریل ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد که روی گیمینگ تمرکز دارد و بودجه بزرگ ۲۰ میلیون دلاری از مجموعا ۶۵ میلیون دلار نقدینگی، به آن اختصاص یافت.

پروژه ENV (V مخفف Ventures یا سرمایه‌گذاران است) حالا یک رسانه با بودجه‌ای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار است که لاروز آن را ایجاد کرد. این شرکت سرمایه‌گذاری برای حقوق صاحبان سهام است که مالکیت و نظارت بر آن توسط ENF DAO انجام می‌شود.

هیچ‌کس انکار نمی‌کند که در طول مسیر اشتباهات زیادی وجود داشت. از نظر هورن مهم‌ترین اشتباه، تاخیرها بوده است که البته یعنی حالا با نهایت سرعت از جا برخاسته و شروع کرده‌اند. کیز هم با هورن موافق است و می‌گوید که الان در تلاش برای جبران عقب‌افتادگی‌ها هستیم. اما در موقعیت خوبی قرار داریم و می‌توانیم سازندگان Web3 را به سمت پرژه جذب کنیم.

تعداد عرضه در گردش ارز دیجیتال ایاس

در حال حاضر ۱۰۹۲۴۰۷۲۹۸ کوین در گردش است. ناگفته نماند که هیچ محدودیتی در تعداد کوین‌های قابل ضرب ایاس وجود ندارد. هر بار که یک بلاک به بلاکچین ایاس اضافه شود تعدادی کوین از این رمزارز وارد بازار می‌شوند. تعداد کل ایاسِ در گردش، هر سال تا ۵ درصد قابل افزایش است.

تاریخچه قیمت ارز ایاس

بیشترین قیمت توکن EOS تجربه کرده، در ۲۹ آوریل سال ۲۰۱۸ (در ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷) با رقم ۲۲.۸۹ دلار بوده است. بااینکه اکثر رمزارزها بیشترین قیمتشان را در دسامبر ۲۰۱۷ یا ژانویه ۲۰۱۸ لمس کردند، ایاس با تکیه به مبانی قوی خود از سایرین جلو افتاده و در ماه آوریل به اوج قیمتش رسید. بااین‌حال، در زمان نگارش این مطلب قیمت ارز دیجیتال ایاس 0.907 دلار معادل با 47 هزار تومان است.

برای مشاهده اطلاعات قیمتی این رمزارز می‌توانید از بخش خرید ارز دیجیتال ایاس در ایران بروکر استفاده کنید.

همچنین در این صفحه می‌توانید صرافی های معتبر برای خرید ایاس و کیف پول های امن EOS را مشاهده کنید.

ارز دیجیتال ایاس در حال حاضر پس از افت و خیزهای فراوانی که طی این سال‌ها تجربه کرده است، قیمت آن ۹۷ درصد ریزش داشته و در جایگاه ۵۵ بازار رمزارزها قرار دارد. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای، نمودار هفتگی و صرافی‌هایی که این ارز را ارائه می‌دهند می‌توانید به صفحه قیمت ارزهای دیجیتال در سایت ایران بروکر مراجعه کنید و با مشخص کردن نام ارز، وارد صفحه اختصاصی آن شوید.

قیمت ارز دیجیتال ایاس

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید علاوه‌بر تمام اطلاعات مربوط به ارز دیجیتال ایاس، امکانات دیگری مانند تحلیل تکنیکال، سیگنال خرید و فروش ارز دیجیتال ایاس، کیف پول‌ها، آمار تغییرات در بازه‌های مختلف و لیست صرافی‌ها در این صفحه قرار داده شده است و کاربر از هر اطلاعات دیگری، بی‌نیاز خواهد بود. برای مشاهده این اطلاعات می‌توانید از صفحه قیمت ارز دیجیتال EOS بازدید کنید.

برای خرید و فروش و مقایسه قیمت این رمز ارز نیز می‌توانید از صفحه مقایسه قیمت ارز دیجیتال در ایران بروکر استفاده کنید.

امنیت شبکه ایاس

ایاس علاوه بر کار کردن با الگوریتم اثبات سهام واگذار شده (DPos)، برای ایمن‌سازی تراکنش‌های خود از یک رویکرد حاکمیتی استفاده می‌کند. به‌این‌ترتیب که، دارندگان این رمزارز می‌توانند در تصمیمات مربوط به تغییر قوانین نرم‌افزار، حق رأی و نقش داشته باشند.

بلاک چین ایاس

هولد کردن رمزارز ایاس به کاربران این قدرت را می‌دهد که در ازای استیک کردن رمز ارزشان، اجازه رأی داشته باشند و تولیدکنندگان بلاک موظف‌اند تمام تصمیمات تأییدشده را اجرا کنند. هم هولدرها/استیک‌کنندگان و هم تولیدکنندگان بلاک می‌توانند برای اصلاح «ایاس کانستیتیوشن» (سند حاکمیتی حاوی قوانین تعیین‌شده توسط کاربران) رأی بدهند. این باعث می‌شود تولیدکنندگان بلاک در بلاکچین ایاس نسبت به سایر کاربران معمولی در شبکه قدرت بیشتری داشته باشند.

برای مثال، تولیدکنندگان بلاک ایاس می‌توانند در برابر کاربران مشکوک حساب‌ها را مسدود کنند (برای ایمنی بیشتر شبکه). البته چنین قدرتی از نظر تئوری می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار بگیرد (برای مسدود شدن یک حساب فقط به ۱۵ رأی از ۲۱ رأی نیاز است).

نحوه استفاده از رمزارز ایاس

طبیعتاً، استیک کردن رمزارز ایاس در مکانیزم DPoS و شرکت در شبکه حاکمیتی آن، اولین کاربرد این رمزارز به شمار می‌رود.

بااین‌حال، بسته به نوع بازار می‌توان رمزارز ایاس را به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری یا روش پرداخت (به لطف تراکنش‌های فوری و بدون کارمزد آن) مورد استفاده قرار داد. با این اوصاف، ایاس به‌اندازه برخی دیگر از ارزهای دیجیتال کاربرد ندارد و این پلتفرم در بخش اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز هم استفاده بسیار کمی داشته است.

نحوه انتخاب بهترین کیف پول برای رمزارز ایاس

کیف پولی که برای نگهداری رمزارز ایاس استفاده می‌کنید باید با توجه به مقدار رمزارز و هدف شما انتخاب شود.

کیف پول‌های سخت‌افزاری یا سرد (Cold Wallet) با داشتن بکاپ و ذخیره آفلاین (بدون نیاز به اتصال دائم به اینترنت)، ایمن‌ترین انتخاب برای نگهداری رمزارز است. کیف پول‌های لجر (Ledger) و ترزور (Trezor)، هر دو از EOS پشتیبانی می‌کنند.

کیف پول‌های سخت‌افزاری معمولاً قیمت بالایی دارند و اکثراً کاربرانی از آن استفاده می‌کنند که قصد دارند سرمایه زیاد خود را در جایی امن نگه دارند. بنابراین این نوع کیف بیشتر برای افراد باتجربه‌تر و دارای سرمایه زیاد مناسب است.

کیف پول‌های نرم‌افزاری رایگان هستند و روش استفاده ساده‌ای دارند. این نوع کیف پول برای سیستم‌عامل‌های مختلف تلفن هوشمند و دسکتاپ در دسترس است و می‌تواند انواع متمرکز یا غیرمتمرکز داشته باشد. در صورت انتخاب این نوع کیف پول باید نرم‌افزار مربوطه را از وب‌سایت رسمی آن دانلود کرد.

ارز ایاس

در کیف پول‌های نرم‌افزاری متمرکز، ارائه‌دهنده آن، به جای شما از کلیدهای خصوصی کیف پولتان بکاپ گرفته و آن را مدیریت می‌کند. کیف پول‌های نرم‌افزاری غیرمتمرکز از عناصر امنیتی دستگاه شما برای ذخیره کردن کلیدهای خصوصی استفاده می‌کند. این نوع کیف پول، در عین سهولت استفاده، نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری از امنیت کمتری برخوردارند و بیشتر مناسب کاربران تازه‌کاری است که قصد دارند سرمایه اندکی را در آن نگه دارند.

کیف پول‌های آنلاین یا وب-محور هم یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. این نوع کیف پول‌ها رایگان هستند، رابط کاربری ساده‌ای دارند و از طریق مرورگر وب، می‌توان از چندین دستگاه به آن دسترسی داشت. به این نوع والت، کیف پول گرم (Hot Wallet) هم گفته می‌شود. بااین‌حال، اگر قصد دارید رمزارزتان را در این نوع کیف پول ذخیره کنید بهتر است از موارد خوش‌نام و قابل‌اعتماد که پیش‌ازاین امتحانشان را پس داده‌اند استفاده کنید. این کیف پول‌ها برای نگهداری سرمایه کم و تریدرهای نسبتاً باتجربه مناسب هستند.

ما در ایران بروکر بهترین کیف پول‌های مناسب برای کاربران ایرانی را بررسی کرده‌ایم که در بخش کیف پول های EOS می‌توانید این موارد را مشاهده کنید.

استیک کردن ایاس: الگوریتم اثبات سهام واگذار شده

ایاس برای ایمن نگه داشتن تراکنش‌ها از سیستمی به نام اثبات کار واگذار شده استفاده می‌کند. این الگوریتم که به‌اختصار با واژه DPoS هم شناخته می‌شود، سیستمی است که تصمیم می‌گیرد هر بلاک از بلاکچین ایاس توسط چه کسی ایجاد شود. هرکسی که رمزارز ایاس را داشته باشد می‌تواند با ساخت بلاک به شبکه کمک کند و از آن پاداش بگیرد. اما هر کس که EOS بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن و ایجاد بلاک جدید خواهد داشت.

کاربران همچنین با استیک و قفل کردن رمزارز ایاس، می‌توانند به ازای هر کوین، یک رأی در شبکه داشته باشند.

آینده ارز دیجیتال ایاس

کاکس خیلی خوشبین است و می‌گوید که فکر می‌کنم وجود مکانیسم‌های مستقل اجماع، بهترین نتیجه برای خانواده بلاکچینی ما است. ما اکوسیستمی پویا از بلاکچین‌های مختلف ایجاد کردیم و سال آینده هم بلاکچین‌های جدیدی به ما ملحق خواهند شد. اسلیوکا هم خیلی در مورد اتفاقاتی که قرار است رخ دهد، هیجان‌زده است و می گوید چیزی که او را به هیجان می‌آورد این است که آن‌ها به‌عنوان یک ائتلاف قرار است مشکلات موجود را حل کنند پس همه سود خواهند کرد. این کاری است که لاروز انجام داد. او اکوسیستم را به همان چیزی که در ابتدا وعده آن داده شده بود، تبدیل کرد.

آینده ارز دیجیتال ایاس

وقتی در مورد مهم‌ترین عامل از بین فناوری، بودجه یا جامعه کاربری در تجدید حیات EOS سوال می‌شود، مصاحبه‌شونده‌ها بیشترین رای را به جامعه کاربری دادند. گرچه کاکس خیلی منطقی توضیح می‌دهد که اکوسیستم برای موفقیت به هر سه عامل نیاز دارد.

توجه: قبل از خرید و فروش EOS صفحه قیمت توکن EOS را در ایران بروکر مشاهده کنید.

لاروز به معنای واقعی به جنگ داوود و جالوت قدم گذاشت. زمان‌هایی وجود داشت که او با چشم‌انداز یک بلاکچین غیرمتمرکز متوقف می‌شد اما در زمانی دیگر، این موضوع به قدرت او تبدیل می‌شد. اما او به هر کسی که در پروژه نقشی داشت، احترام می‌گذاشت. او می‌گوید:

شاید من آن کسی باشم که برای جان گرفتن دوباره EOS مدام در مقابل دوربین‌ها قرار می‌گیرد اما بدون وجود صدها نفری که شبانه‌روز روی پروژه کار می کنند، این اتفاق رخ نمی‌داد. واقعا تجربه شگفت‌انگیزی است که بخشی از این حرکت باشم.

ایاس یکی از پلتفرم‌های آینده دار در حوزه رمزارز است چون هم می‌توان از آن برای انجام پرداخت‌های فوری و بدون کارمزد استفاده کرد و هم می‌توان روی پلتفرم آن یک اپلیکیشن غیرمتمرکز را راه‌اندازی کرد که باز هم قابلیت پرداخت فوری و بدون کارمزد را داشته باشد.

بااینکه برخی از تحلیلگران معتقدند سیستم رأی‌دهی آن ممکن است از نظر امنیتی مشکل‌ساز شود. سایرین بر این باورند که این پلتفرم دست کم گرفته شده و بسیار منحصربه‌فرد و شاخص است.

سؤالات متداول درباره رمزارز ایاس

آیا بلاک‌دات‌وان ایاس را کنترل می‌کند؟

بلاک‌دات‌وان توسعه‌دهنده اصلی ایاس است اما اکوسیستم آن را کنترل نمی‌کند. کاربران با شرایط خاصی می‌توانند در فرایند تصمیم‌گیری شرکت کرده و رأی بدهند. یعنی تمام اپدیت‌های ایاس به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود و هر کاربری که رمزارزش را استیک کند می‌تواند با رأی دادن در مسیر آتی پروژه نقش داشته باشد.

کارمزد هر تراکنش رمزارز ایاس چقدر است؟

تراکنش‌های شبکه ایاس کارمزد ندارند و رایگان انجام می‌شوند چون تراکنش‌ها به جای سیستم کارمزد محور، بر اساس مکانیزم ضدتورم پیاده‌سازی می‌شوند. البته برای معامله و کار با این رمزارز روی سایر پلتفرم‌ها باید کارمزدهای تعیین‌شده توسط پلتفرم مربوطه را بپردازید. برای مقایسه کارمزدها می‌توانید از بخش مقایسه قیمت صرافی ها در ایران بروکر استفاده کنید.

اِلِمِنتال بَتِلز (Elemental Battles) چیست؟

المنتال بلتز، یک راهنمای مرحله به مرحله برای توسعه‌دهندگانی است که می‌خواهند اولین اپلیکیشن غیرمتمرکز خود را روی پلتفرم EOS.IO ایجاد کنند.
کاربران از طریق ۸ درس، اصول پایه مربوط به توسعه بلاکچین و نحوه بهره‌گیری کامل از قابلیت‌های اپلیکیشن EOS.IO (شامل ساخت و راه‌اندازی قرارداد هوشمند خودشان) را آموزش می‌بینند

چطور ایاس بخریم؟

برای خرید رمزارز ایاس، می‌توان از صرافی‌های رمزارز داخلی و خارجی استفاده کرد. درصورتی‌که قصد دارید با پول ایران این رمزارز را بخرید باید قبل از هر چیز یک صرافی رمزارز ایرانی (که از ارز دیجیتال ایاس پشتیبانی می‌کند) را انتخاب کرده و در آن ثبت‌نام کنید. سپس، با واریز پول از کارت‌های عضو شتاب می‌توانید در بازارهای ارائه‌شده در صرافی به خریدوفروش رمزارز ایاس بپردازید. برای خرید این ارز دیجیتال می‌توانید از صفحه قیمت ارز دیجیتال ایاس در ایران بروکر نیز استفاده کنید.

اخبار ارز ایاس را از کجا بخوانیم؟

برای مشاهده اخبار ارزهای دیجیتال و جدیدترین اخبار ایاس می‌توانید از بخش خبر فوری ایران بروکر استفاده کنید.

سیگنال ارز ایاس را از چه وب‌سایتی دنبال کنیم؟

پیش‌بینی قیمت ارز EOS چیست؟

برای مشاهده نمودار قیمت و آخرین تحلیل تکنیکال و فاندامنتال توکن EOS می‌توانید از بخش نمودار تحلیل تکنیکال ایاس در ایران بروکر استفاده کنید. در این بخش می‌توانید به‌طور مستقیم به تریدینگ ویو متصل شوید. همچنین آخرین تحلیل‌های تکنیکال ارز ایاس که توسط تیم متخصص تکنیکال در ایران بروکر انجام شده است مشاهده کنید

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ایاس چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در ایاس با توجه به تحلیل‌ها و استراتژی‌های شخصی شما تعیین می‌شود اما طبق یک اصل کلی، بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در یک دارایی در زمان ریزش بازار است.

آیا ایاس می‌تواند به جایگاه سابق خود برگردد؟

 ایاس یکی از ۱۰ ارز برتر بازار بود و با وجود تغییراتی که ایجاد شده و مسیری که ائتلاف جدید در پیش گرفته است، خوشبینی‌هایی وجود دارد اما نمی‌توان به‌طور قطع درباره آن نظر داد و باید عملکرد تیم جدید را دید.

تعداد توکن های ارز دیجیتال ایاس چقدر است؟

مجموع تعداد توکن‌های ایاس ۱ میلیارد و ۹۴ میلیون عدد است که همه آنها در گردش قرار دارند.


منبع: https://iranbroker.net/what-is-eos-token/