آیا افت روز جمعه EURUSD ادامه می یابد؟

از دید بحران انرژی، ناحیه یورو از افت قیمت گاز طبیعی منتفع شده و کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان اروپایی می‌توانند با هزینه کمتری مصرف کنند.

تقویم اقتصادی فارکس

با این حال اتفاقات مثبت زیادی برای یورو در حال افتادن است. مثل کاهش محدودیت‌های کرونایی چین، سخنان دوویش رئیس فدرال رزرو آمریکا، قیمت پایین گاز و افت جزئی نرخ تورم آمریکا. این یعنی یورو با وجود افت روز جمعه، می‌تواند باز هم تقویت شود.

انتظارات نرخ بهره یورو

در هفته پیش رو، شاخص اقتصادی مهمی از ناحیه یورو منتشر نخواهد شد. با این حال بازار به شاخص ISM بخش خدماتی آمریکا توجه خواهد کرد. خدمات سهم زیادی در اقتصاد آمریکا دارد و به همین دلیل عملکرد شاخص ISM بخش خدماتی می‌تواند وضعیت کل اقتصاد آمریکا را مشخص کند.

طبق داده‌های اشتغال آمریکا، رشد اشتغال ادامه دارد و نرخ رشد دستمزدها هم بالا آمده است. این یعنی قدرت خرید تقاضا (مصرف‌کنندگان) بالاست و فشارهای تورمی افت نکرده‌اند. این خبر خوبی برای یورو و رقبای دلار آمریکا نیست.

در هفته پیش رو رئیس بانک مرکزی اروپا سخنرانی خواهد داشت و به احتمال زیاد همان دیدگاه‌های قبلی و متمایل به دویش خود را تکرار خواهد کرد. هر چند که بانک مرکزی اروپا به دنبال افزایش ۰٫۷۵ واحد درصدی نرخ بهره در نشست ماه دسامبر است، اما از نظر بازار، نرخ بهره تنها ۰٫۵۴ واحد درصد افزایش خواهد یافت.

روز جمعه EURUSD به زیر ۱٫۰۵ دلار سقوط کرد. جفت ارز یورو دلار در واکنش به داده‌های اشتغال آمریکا افت کرد. داده‌های آمریکا نشانگر ادامه بهبود وضعیت بازار کار این کشور بود.

واکنش منفی EURUSD به داده‌های اشتغال آمریکا

دیدگاه‌های مقامات بانک مرکزی اروپا هم مثل سایر بانک‌های مرکزی دنیا حکایت از عقب نشینی از سیاست‌های افراطی دارند. De Guindos از اعضای بانک مرکزی اروپا حتی بیشتر از رئیس بانک مرکزی اروپا دویش بود. او گفته که هر چند اقتصاد ناحیه یورو وارد رکود خواهد شد، اما به اندازه‌ای که قبلاً پیش‌بینی می‌شد، شدید نخواهد بود. او در رابطه با تورم هم گفته که به احتمال زیاد از فصل اول سال ۲۰۲۳ فشارهای تورمی تضعیف خواهند شد.

یکشنبه 13 آذر 1401 – 13:13

علاوه بر این، شاخص PPI یا شاخص بهای تولیدکننده آمریکا هم منتشر خواهد شد. معمولاً تورم بخش تولیدی با اندکی تأخیر به بخش مصرف‌کنندگان سرایت می‌کند. افت مجدد شاخص‌های تورمی باعث خواهد شد تا فدرال رزرو با خیالی آسوده از سیاست‌های انقباضی و افراطی عقب نشینی کند و دلار تضعیف شود.

پیش بینی فعالین بزرگ بازار از آینده جفت ارز EURUSD 12 دسامبر 1
بازار فارکس – پیش بینی بزرگان بازار فارکس از آینده جفت ارز EURUSD


منبع: https://iranbourseonline.info/236293/faw/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-eurusd-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%DB%8C-%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF%D8%9F