آیا اصلاح نزولی در کار است؟

برخی از تحلیلگران بر این باورند که بعد از رالی ۱۱ درصدی اونس طلا که در طول سه هفته گذشته اتفاق افتاده و قیمت اونس طلا به نزدیکی محدوده ۱۸۰۰ دلاری رسیده، می‌توان انتظار نوسانات اصلاحی از بازار را داشت.

نظرسنجی هفتگی کیتکو

یکشنبه 29 آبان 1401 – 8:15

این هفته ۲۰ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کردند. ۴۰ درصد پیش‌بینی کردند که روند اونس طلا در هفته پیش رو صعودی خواهد بود. ۳۵ درصد دیگر انتظار روند نزولی را دارند و ۲۵ درصد دیگر هم پیش‌بینی می‌کنند که بازار بدون روند یا رنج خواهد بود.

هفته گذشته قیمت اونس طلا توانست اکثر رشدهای ماه جاری میلادی را حفظ کند. حمایت ۱۷۵۰ دلاری هنوز پابرجاست. با این حال سنتیمنت بازار در میان سرمایه‌گذاران خرد و فعالین حرفه‌ای بازار مبهم است و این یعنی روند کوتاه‌مدت می‌تواند نوسانی باشد.

این فعال حرفه‌ای انتظار دارد که در هفته پیش رو شرایط برای افزایش قیمت اونس طلا سخت و دشوار شود. او انتظار دارد که فدرال رزرو آمریکا به افزایش سریع نرخ بهره ادامه دهد. “هنوز هم نرخ رشد تورم آمریکا بالاست و فدرال رزرو هم از افزایش نرخ بهره دست نکشیده است.” او در ادامه گفته که سرمایه‌گذاران باید به چشم‌انداز بلندمدت نگاه کنند. با ورود اقتصاد آمریکا به رکود، اونس طلا و نقره برای سرمایه‌گذاران جذاب خواهد شد.

” به زودی آسیب‌های اقتصادی ناشی از سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو آمریکا نمایان خواهند شد. بانک مرکزی اروپا می‌خواهد از سرعت افزایش نرخ بهره بکاهد، سایر بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا هم از سیاست‌های تهاجمی عقب‌نشینی کردند. این یعنی فدرال رزرو آمریکا هم به زودی از سیاست‌های انقباضی پولی عقب‌نشینی خواهد کرد.”


منبع: https://iranbourseonline.info/234604/classic/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%DB%8C%D8%AA%DA%A9%D9%88-%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D9%86%D8%B2%D9%88

در این میان ۴۹۵ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) در نظرسنجی آنلاین شرکت کردند. ۴۵ درصد طرفدار روند صعودی، ۳۶ درصد طرفدار روند نزولی و ۲۰ درصد هم طرفدار بازار بدون روند یا رنج بودند. در طول هفته گذشته سنتیمنت سرمایه‌گذاران خرد به طور چشم‌گیری کاهش یافته است.

ارزیابی هفتگی سایت کیتکو – سنتیمنت صعودی بازار تضعیف شد.

تحلیل بنیادی و تکنیکال فعالین حرفه‌ای بازار طلا

شان لوسک (Sean Lusk) مدیر شرکت Walsh Trading

این فعال حرفه‌ای انتظار دارد که روند اونس طلا در میان‌مدت نزولی باشد، با این حال به دنبال فرصت خرید از قیمت‌های پایین‌تر است. “من فکر می‌کنم که باید صبور بود، هنوز کار فدرال رزرو با نرخ‌های بهره تمام نشده است.”

“من به دنبال خرید اونس طلا در قیمت‌های پایین‌تر و اصلاح‌های نزولی هستم. اما عجله‌ای برای خرید ندارم، چون‌که هنوز نمی‌دانیم فدرال رزرو چه کار خواهد کرد. سرمایه‌گذاران باید از خود بپرسند که با نزدیک شدن به رکود اقتصادی، می‌خواهند دارایی‌های ریسکی مثل سهام نگه دارند و یا دارایی‌های امن مثل طلا؟”

فیلیپ استرایبل (Philip Streible) استراتژیست ارشد بازار در Blue Line Futures

استرایبل هم نگران رکود اقتصادی است. او به افزایش فاصله میان بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ و ۱۰ ساله آمریکا یا همان منحنی بازدهی اشاره کرده است. عمق وارونگی منحنی بازدهی آمریکا بیشتر شده و این از رکود اقتصادی عمیق و طولانی حکایت دارد.

آدریان دی (Adrian Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه آدریان دی

طبق ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News)، در هفته پیش رو خریداران اونس طلا باید احتیاط کنند، چون‌که سنتیمنت بازار روند مشخصی ندارد.

سنتیمنت صعودی تضعیف شد

“ما انتظار داریم که فدرال رزرو آمریکا انتظارات بازار را مدیریت کند و واکنش شدید بازار به نشست تعیین نرخ بهره ماه نوامبر را آرام کند. این به ضرر اونس طلا خواهد بود.” با این حال آدریان دی در ادامه گفته که فدرال رزرو آمریکا در مراحل پایانی سیاست‌های انقباضی پولی قرار دارد و این در نهایت به نفع اونس طلا تمام خواهد شد.