آپدیت عظیم اتریوم در راه است! همه چیز درباره مرج اتریوم

شبکه و تیم توسعه دهنده اتریوم از سال‌های قبل بر روی پروژه آپدیت اتریوم در حال فعالیت بوده است. می‌توان از انتقال روش فعالیت شبکه از گواه اثبات کار (POW) به گواه اثبات سهام (POS) به عنوان مهم ترین هدف تیم توسعه در این بروزرسانی یاد کرد. باید به این نکته توجه داشت که در این راستا تا کنون هاردفورک‌ها و سافت فورک‌های زیادی عرضه شده است.

همانطور که گفته شد این آپدیت تغییرات و تحولات گسترده‌ای را در شبکه اتریوم ایجاد می‌کند. این تغییرات شامل کاهش چشم‌گیر کارمزدها و افزایش سرعت شبکه، تبدیل POW به POS و تغییر لایه اتریوم می‌شود. این بروزرسانی علاوه بر اینکه می‌تواند برای اتریوم بسیار مفید و کارامد باشد، می‌تواند برای پلتفرم‌ها و صرافی‌هایی که بر بستر بلاکچین اتریوم و قراردادهای هوشمند (Dife) فعالیت می‌کنند نیز بسیار مفید باشد و سرعت و کیفیت خدماتی که این پلتفرم‌ها ارائه می‌دهند را به صورت چشم‌گیری افزایش دهد. پیش بینی می‌شود با تمکیل شدن این آپدیت، پلتفرم‌ها و صرافی ‌های غیر متمرکز دوباره محبوبیت خو را به دست آورند.

با توسعه لایه بیکن چین (Beacon Chain) تراکنش‌ها و اطلاعات لایه مین نت (Mainnet) از بین نخواهد رفت. در عوض، با توافق بر روی اعتبارسنجی‌های فعال و مانده حساب‌های آن‌ها، در مورد وضعیت خود ترکیب می‌شوند. به زبان ساده تر، این آپدیت ترکیب شبکه مین نت با بیکن چین است و باعث از دست رفتن مین نت نمی‌شود و هدف اصلی آن تبدیل POW به POS است.

از زمان پیدایش اتریوم ، لایه مین نت شبکه را ایمن کرده است. این همان بلاکچین اتریوم است که همه ما به آن عادت کردیم و شامل هر تراکنش، قرارداد هوشمند و موجودی است که از سال 2015 شروع به فعالیت کرده است.

اما این مرج (Merge) دارای دو هاردفورک و مرحله اصلی است. در مرحله اول این آپدیت ماینرها به طور کامل از شبکه حذف می‌شوند و استیکرها و کسانی که سرمایه خود را در این پلتفرم قفل می‌کنند جایگزین آن‌ها می‌شوند. این اتفاق می‌تواند باعث کاهش قیمت چشم‌گیر کارت گرافیک و تجهیزات ماینینگ مربوط به اتریوم شود.

در واقع تاریخ هیچ تراکنشی از بین نمی‌رود. همانطور که Mainnet با Beacon Chain ادغام می‌شود، کل تاریخچه تراکنش‌های اتریوم را همراه خود ادغام می‌کند. شما نیازی به انجام کاری ندارید. وجوه شما در شبکه اتریوم امن است.

مراحل مهم بروزسانی

به بیان ساده، به آپدیتی که مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) بلاکچین اتریوم را به مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) تغییر می‌دهد مرج اتریوم می‌گویند. هدف از این ادغام، دور کردن اتریوم از فرایند پر انرژی به نام ماینینگ است و می‌تواند مصرف برق شبکه را تا بیش از 99.95 درصد کاهش دهد، سرعت شبکه، بلاکچین و زمان انجام تراکنش‌ها را به مقدار چشم گیری افزایش دهد و باعث کاهش کارمزدها در این شبکه شود. این ادغام قبلاً به تعویق افتاده بود اما طبق شواهد و اعلام تیم اتریوم، به نظر می‌رسد تا اوایل سپتامبر 2022 (اواخر شهریور 1401) شاهد اجرایی شدن این آپدیت در شبکه اتریوم و تبدیل آن به اتریوم 2.0 باشیم.

مرج اتریوم

تغییر لایه اتریوم

البته لایه بیکن چین در دسامبر 2020 (آذر 99) با نام فاز صفر وارد شبکه اتریوم شد و فرایند گواه اثبات سهام (POS) با وارد شبکه کرد. این بروزرسانی باعث شد شبکه بتواند همزمان بر هر دو روش گواه اثبات کار (POW) و گواه اثبات سهام (POS) فعالیت کند.

در مرحله دوم این آپدیت که یک ماه بعد از مرحله اول اجرا خواهد شد، امکان برداشت ۳۲ اتری که ولیدیتورها در فاز بیکن چین به قرارداد هوشمند اتریوم ۲ واریز کرده بودند، باز می‌شود.

جمع بندی

این آپدیت باعث تغییر لایه‌ای می‌شود که هم اکنون اتریوم در آن فعالیت می‌کند. مرج (Merge) نشان‌دهنده پیوستن لایه اجرایی موجود اتریوم (Mainnet که امروزه از آن استفاده می‌کنیم) با لایه اجماع اثبات سهام (POS) جدید آن، بیکن چین (Beacon Chain) است. این فرایند نیاز به استخراجی که وابسته به تجهیزات و انرژی زیاد است را از بین می‌برد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. موفق و پر سود باشید!


منبع: https://iranbroker.org/ethereum-merge

فعالان حوزه کریپتوکارنسی این روزها منتظر آپدیت بزرگ شبکه اتریوم هستند که این بروزرسانی می‌تواند تحولات عظیمی در شبکه اتریوم و بلاکچین آن ایجاد کند و سطح خدمات اتریوم به عنوان دومین رمزارز دنیای ارز دیجیتال را به خوبی گسترش دهد. برخی کارشناسان حوزه ارز دیجیتال و بلاکچین، از این اتفاق به عنوان بزرگترین و مهم ترین رویداد دنیای کریپتوکارنسی یاد می‌کنند. در ادامه به بررسی این آپدیت می‌پردازیم.

مرج اتریوم چیست؟ Ethereum merge