آشنایی کامل با تاثیر کشور نیوزلند در بازار جهانی فارکس

 

گزارش‌های اقتصادی قوی نیوزلند منجر به افزایش ارزش دلار نیوزلند می‌گردد. بنابراین اگر احتمال زیادی وجود داشته باشد که انتشار یک گزارش اقتصادی بتواند اجماع بازار را تحت تاثیر قرار دهد، این امر می‌تواند نشانه‌ای برای خرید جفت‌ارز NZD/USD باشد.

 

عملیات بازار باز برای دستیابی به هدف پول نقد یا میزان ذخایر موجود در بانک‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پیش‌بینی هدف پول نقد به صورت روزانه، بانک ریزرو نیوزلند می‌تواند محاسبه کند که چه مقدار پول برای رسیدن به هدف باید در اقتصاد تزریق نماید.

افزایش قیمت کالاهای اساسی

نمای کلی اقتصادی

نیوزلند به نام Aotearoa نیز شناخته می‌شود که در زبان مائوری (یکی از زبان‌های اصلی در این کشور) به معنی “سرزمین ابر سفید طولانی” است.

نیوزلند: آمار، ارقام و ویژگی‌ها

تراز تجاری: از آنجایی که نیوزلند یک اقتصاد مبتنی بر صادرات است، معامله‌گران معمولا نگاهی به تراز تجاری خود دارند تا تقاضای بین‌المللی برای محصولات نیوزلند را اندازه‌گیری کنند.

اگر فیلم ارباب حلقه‌ها را دیده باشید، در این صورت احتمالا سرزمین میانی را می‌شناسید که جایی در امتداد تپه‌های نیوزلند قرار گرفته است.

2. آموزش فارکس

 

چه چیزی دلار نیوزلند را حرکت می‌دهد؟

گذشته از دقت بر گزارش‌های اقتصادی، توجه به رفتار قیمت کالاهای اساسی نیز می‌تواند به عنوان عاملی مؤثر بر رفتار قیمت NZD/USD مد نظر قرار گیرد.

نیوزلند

فعالیت اقتصاد آنها به میزان زیادی به تجارت وابسته است که عمدتا با سرزمین زیرین (استرالیا)، سرزمین آفتاب تابان (ژاپن) و عمو سام (ایالات متحده) می‌باشد. اقتصاد این کشور مبتنی بر صادرات بوده و صادرات اصلی آن از جمله سنگ‌های معدنی، فلزات و پشم یک سوم تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می‌دهد. این کشور همچنین بیشتر گاوها و فراورده‌های لبنی خود را صادر می‌کند. آیا گوشت گاو آنگوس برایتان آشنا نیست؟

 

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI): شاخص قیمت مصرف‌کننده تغییر در سطوح قیمت را اندازه‌گیری می‌کند. به عنوان مقیاسی برای تورم، این شاخص به دقت توسط بانک ریزرو نیوزلند تحت نظر قرار دارد تا بدینوسیله بتواند تغییرات در سیاست‌های پولی را تعیین نماید. همانطور که می‌دانید هدف آنها حفظ ثبات قیمت می‌باشد.

افزایش صادرات

رشد مثبت تولید ناخالص داخلی بازتابی از جایگاه قوی اقتصادی نیوزلند بوده و تقاضا برای ارز این کشور را افزایش می‌دهد. رشد منفی تولید ناخالص داخلی نشان‌دهنده عملکرد ضعیف اقتصادی کشور بوده و تقاضا برای دلار نیوزلند را کاهش می‌دهد.

تاریخچه اخیر نشان داده هنگامی که تقاضا برای دارایی‌های پرریسک‌تر قوی باشد، قیمت‌های کالاهای اساسی تمایل به افزایش دارند. در طول این زمان، سرمایه‌گذاران پول خود را در دارایی‌های پربازده‌تر مانند طلا و سایر کالاهای اساسی قرار داده و دلار آمریکا که کم‌بازده‌تر است را می‌فروشند. در نتیجه، دلار نیوزلند که مبتنی بر کالاهای اساسی است در مقابل دارایی ایمن دلار آمریکا به شدت تقویت می‌شود.

 

 

شاخص‌های مهم اقتصادی برای دلار نیوزلند

اگر قیمت این کالاها افزایش یابد، آنگاه مقدار پول پرداخت شده برای صادرات نیوزلند نیز افزایش می‌یابد که موجب سهم بیشتری از تولید ناخالص داخلی کشور می‌گردد. از آنجایی که تولید ناخالص داخلی بالاتر بازتابی از عملکرد اقتصادی قوی است، این موضوع می‌تواند منجر به افزایش ارزش دلار نیوزلند شود.

 

 

از سوی دیگر، گزارش‌های ضعیف اقتصادی باعث فشار بر دلار نیوزلند می‌گردند. اگر احتمال داشته باشد که گزارشی ضعیف‌تر از حد انتظار منتشر شود، می‌تواند شانسی برای فروش جفت‌ارز NZD/USD باشد.

صنایع اولیه آن کشاورزی و گردشگری است و آنها بخش تولید و فناوری کوچکی دارند. به خاطر همین، واردات آن از کشورهای دیگر غالبا مشتمل بر ماشین‌آلات سنگین، تجهزات، وسایل نقلیه و محصولات الکترونیکی می‌باشد.

نرخ رسمی پول نقد (OCR) که نرخ‌های بهره کوتاه مدت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بوسیله بانک ریزرو نیوزلند تنظیم می‌گردد. بانک مرکزی بوسیله ارایه وام با نرخی به اندازه 25 واحد بالاتر از این نرخ به بانک‌های تجاری و استقراض با نرخی به اندازه 25 واحد پایین‌تر از این نرخ از آنها، قادر است نرخ‌های بهره ارایه شده به افراد و کسب و کار‌ها را کنترل کند.

اوه، من هم به آب و هوا حساس هستم!

محاسبات سپرده احتیاطی بر اساس دلار آمریکا است. برای مثال، اگر نرخ فعلی جفت‌ارز NZD/USD برابر با 0.7000 و اهرم افزایش سرمایه 100:1 باشد، 700 دلار آمریکا سپرده احتیاطی در دسترس برای پوزیشنی به اندازه 100.000 دلار نیوزلند مورد نیاز است. پوزیشنی به اندازه 10.000 دلار نیوزلند به سپرده احتیاطی در دسترس به میزان 70 دلار آمریکا نیاز دارد.

از آنجاییکه این کشور بسیاری از موانع سرمایه‌گذاری خارجی را برطرف نموده است، بانک جهانی کشور نیوزلند را به عنوان یکی از کسب و کار پسندترین کشورها در دنیا پس از سنگاپور ستوده است.

معامله جفت‌ارز NZD/USD

من دست در دست دلار استرالیا حرکت می‌کنم

 

این کشور از دو جزیره اصلی به نام‌های جزیره شمالی و جزیره جنوبی و چندین جزیره کوچک‌تر تشکیل شده است.

نیوزلند با جمعیت اندکی که دارد، دارای اقتصادی نسبتا کوچک نیز می‌باشد. تولید ناخالص داخلی آن که دارای ارزشی به میزان 123 میلیارد دلار آمریکا در سال 2011 بوده است، این کشور را در رتبه شصت و پنجم در میان اقتصادهای دنیا قرار می‌دهد. اما نیوزلند را دست کم نگیرید… این کشور بازیگری قوی در تجارت می‌باشد!

 

جهت رسیدن به ثبات قیمت، بانک ریزرو نیوزلند باید اطمینان یابد که تورم سالیانه به نرخ هدف بانک مرکزی یعنی 1.5% دست می‌یابد… در غیر این صورت دولت این حق را دارد که رئیس بانک ریزرو نیوزلند را اخراج نماید (شوخی نمی‌کنیم).

تفاوت نرخ‌های بهره بین اقتصادها معمولا به عنوان نشان‌دهنده‌ای برای جریان پول عمل می‌کند. از آنجایی که سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند بازده بالاتری دریافت کنند، آنها سرمایه‌های کم‌بازده‌تر را در ازای دارایی‌ها یا ارزهای پربازده‌تر می‌فروشند. به عبارتی دیگر، هرچه نرخ بهره بالاتر باشد، جریان پول به داخل آن بیشتر است.

 

کالاهای اساسی را به من نشان بده!

نام مستعار دلار نیوزلند “Kiwi” است که نام یک پرنده بوده و همچنین نماد ملی کشور نیوزلند می‌باشد. اما اجازه دهید بر آن به عنوان یک ارز و خصوصیات جالبش تمرکز کنیم.

4. تحلیل فارکس

تقاضای بیشتر برای محصولات نیوزلند غالبا منجر به تولید ناخالص داخلی بالاتر می‌شود که آن نیز به نوبه خود موجب ترقی دلار نیوزلند می‌گردد. در مقابل، صادرات کمتر سهم کمتری را در تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده و منجر به سقوط ارزش دلار نیوزلند می‌شود.

برای اندازه پوزیشنی برابر با 100.000 واحد از جفت‌ارز NZD/USD هر یک پیپ حرکت، ده دلار آمریکا ارزش دارد در حالیکه برای اندازه پوزیشنی برابر با 10.000 واحد از جفت‌ارز NZD/USD هر یک پیپ حرکت، یک دلار آمریکا ارزش دارد.

همانطور که می‌بینید به دلیل ارزش نسبی کمتر دلار نیوزلند در مقابل دلار آمریکا، میزان سپرده احتیاطی در دسترس کمتری در بین سایر ارزهای اصلی مورد نیاز است. این یعنی اینکه معاملات Kiwi ارزان‌تر تمام می‌شود!

1. ثبت نام فارکس

اقتصاد نیوزلند نیز تا حد زیادی بوسیله صنعت کشاورزی آن در حرکت است که این امر حاکی از آن است که شرایط سخت آب و هوایی از جمله خشکسالی تاثیر منفی بسیار زیادی بر کل اقتصاد این کشور دارد. امواج گرمایی که در استرالیا نیز شایع هستند و بوسیله آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها به دفعات بیشتری تکرار می‌گردند، خساراتی به میزان 1% تولید ناخالص داخلی به این کشور تحمیل می‌کنند. این موارد برای دلار نیوزلند اصلا خوب نیستند…

شما تنها چهار  قدم تا ورود به فارکس فاصله دارید ( برای ورود روی لینک های زیر کلیک کنید):

 

بانک ریزرو نیوزلند ابزارهای زیر را در زرادخانه سیاست پولی خود در اختیار دارد:

آشنایی با دلار نیوزلند (NZD)

بانک ریزرو نیوزلند (RBNZ) مسئول سیاست پولی و بودجه‌ای کشور است. در حال حاضر آقای آلن بولارد (Alan Bollard) ریاست آن را بر عهده دارد و این بانک هشت بار در سال جلسات سیاست پولی را برگزار می‌کند. وظیفه بانک ریزرو نیوزلند حفظ ثبات قیمت، تنظیم نرخ‌های بهره و نظارت بر تولید و نرخ‌های مبادله می‌باشد.

 


منبع: https://boorsa.org/post/2399/%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%B2%D9%84%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B3

برای مثال، هنگامی که اقتصاد استرالیا عملکرد خوبی دارد، شرکت‌های استرالیایی فعالیت‌های وارداتی خود را افزایش داده و حدس می‌زنید که چه کسی از این امر سود می‌برد؟ البته نیوزلند!

آشنایی با تاثیر نیوزلند در بازار فارکس

چون جمعیت نیوزلند کمتر از نیمی از جمعیتی است که در نیویورک زندگی می‌کنند، افزایش مهاجرت به داخل این کشور، اثری بزرگی بر اقتصاد آن دارد. دلیل این امر این است که با افزایش جمعیت، تقاضا برای کالاها و مصرف کلی افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر، وقتی ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کند که به دارایی‌های ایمن بازگردند، ارزش دلار نیوزلند در مقابل دلار آمریکا کاهش می‌یابد.

افزایش قیمت کالاهای اساسی باعث می‌شود ارزش پولی صادرات نیوزلند افزایش یابد و تولید ناخالص داخلی آن را بالا ببرد. از سوی دیگر، سقوط قیمت کالاهای اساسی منجر به سقوط ارزش صادرات شده و تولید ناخالص داخلی را پایین می‌آورد.

تولید ناخالص داخلی (GDP): درست مانند هر کشور دیگری، تولید ناخالص داخلی به عنوان یک کارنامه اقتصادی برای نیوزلند عمل می‌کند. این گزارش با اندازه‌گیری عملکرد کلی اقتصادی نیوزلند، تقاضا برای دلار نیوزلند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در مقابل، سقوط قیمت‌های کالاهای اساسی باعث کاهش ارزش پولی صادرات شده و در نتیجه سهم کمتری از تولید ناخالص داخلی کشور می‌گردد. تولید ناخالص داخلی پایین‌تر می‌تواند باعث کاهش ارزش Kiwi گردد.

درست مانند دلار استرالیا، دلار نیوزلند نیز نامزد مناسبی برای معامله انتقالی است. از آنجاییکه معاملات انتقالی مشتمل بر خرید ارزی با نرخ‌های بهره بالا و فروش ارزی با نرخ‌های بهره پایین است، نرخ بهره نسبتا بالای نیوزلند حمایت خوبی را برای دلار نیوزلند فراهم می‌آورد.

 

3. تقویم اقتصادی فارکس

از آنجاییکه ارز متقابل دلار آمریکا است، لذا تغییرات در ارزش بر حسب دلار آمریکا اندازه‌گیری می‌شود.

تاکتیک‌های معامله جفت‌ارز NZD/USD

از آنجایی که اقتصاد نیوزلند تا حد زیادی به صادرات کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی آن وابسته است، عملکرد کلی اقتصادی آن به قیمت‌های کالاهای اساسی مرتبط است.

نیوزلند مشهور به داشتن تعداد گوسفندانی بیشتر از تعداد مردمش بوده و جمعیت آن چهار میلیون نفر می‌باشد. برای روشن‌تر شدن مطلب باید بگوییم که نیویورک به تنهایی جمعیتی بالغ بر 8.4 میلیون نفر در سال 2011 داشته است.

 

سیاست‌های پولی و بودجه‌ای

علاوه بر اینکه این کشور موطن فرودو بگینز و دوستان هابیتش است. نیوزلند همچنین یکی از همسایگان استرالیا در اقیانوسیه در منطقه جنوبی اقیانوس آرام می‌باشد.

… و درست مانند دلار استرالیا، من از معاملات انتقالی لذت می‌برم!

من مهاجرت بیشتر را دوست دارم.

تاثیر نیوزلند در بازار فارکس

 • همسایگان: استرالیا، فیجی، تونگا
 • مساحت: 104.483 مایل مربع
 • جمعیت: 4.537.081 (یکصد و بیست و سومین کشور)
 • تراکم: 42.7 نفر در هر مایل مربع
 • پایتخت: ولینگتون (با جمعیت 179.466 نفر)
 • رئیس حکومت: ملکه الیزابت دوم
 • رئیس دولت: نخست وزیر جان کی (John Key)
 • چهره‌های سرشناس: راسل کرو
 • واحد پول: دلار نیوزلند (NZD)
 • واردات اصلی: ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه و هواپیما، نفت، تجهیزات الکترونیکی، منسوجات، پلاستیک
 • صادرات اصلی: سنگ‌های معدنی و فلزات، پشم، محصولات غذایی و حیوانات زنده، سوخت، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل
 • شرکای واردات: چین (16.4%)، استرالیا (15.2%)، ایالات متحده (9.3%)، ژاپن (6.9%)، سنگاپور (4.8%)، آلمان (4.4%)
 • شرکای صادرات: استرالیا (21.1%)، چین (15%)، ایالات متحده (9%)، ژاپن (7%)
 • منطقه زمانی: GMT +12
 • وب سایت: http://www.newzealand.govt.nz

تاثیر نیوزلند در بازار فارکس

رشد اقتصادی

با توجه به اینکه استرالیا شریک تجاری شماره یک نیوزلند می‌باشد، عملکرد اقتصادی استرالیا تاثیر شگرفی بر نیوزلند دارد.

 

 

درست مانند استرالیا، نیوزلند دارای نرخ‌های بهره بالاتری در مقایسه با سایر اقتصادهای بزرگ از جمله ایالات متحده، بریتانیا یا ژاپن می‌باشد.