آشایی با بروکر مارکت میکر و بروکرهای واقعی در فارکس

می توان گفت که این بروکرها برای مشتریان خود یک بازار می سازند و بعضی اوقات خلاف جهت معامله گران معامله می کنند. شاید شما فکر کنید که کار آن ها بر خلاف منافع شماست اما در واقع این طور نیست.

این بروکرها، تامین کنندگان پول نقد زیادی دارند و هر تامین کننده قیمت خود را برای خرید و فروش دارد.

بروکرهای stp

مارکت میکرها فقط قیمت هایی را برای خرید و فروش ارائه می کنند و از همین طریق شرایط باز شدن معامله خرید و فروش را برای کاربران خود فراهم می کنند. آن ها نسبت به تصمیم های معامله گران بی تفاوت هستند.

بروکرهای مارکت میکر

به بروکرهای نوع اول که با میز معامله هستند مارکت میکر گفته می شود

هر چند، زمانی که هیچ معامله ای وجود ندارد که در مقابل معامله شما قرار بگیرد، آن ها باید مخالف معامله شما معامله کنند.استراتژی فارکس معامله گرانی که به صورت اسکلپ کار نمی کنند در این بروکرها خوب جواب می دهد و نیازی به نگرانی وجود ندارد.

ماهیت بروکرهای بدون میز معامله به چه صورت است؟

همین قیمت های متفاوت خرید و فروش دلیل اصلی پر نوسان بودن اسپرد است. اگر اسپرد تامین کننده پول نقد زیاد شود، آن ها هم مجبور هستند که اسپرد خود را زیاد کنند. در حالیکه برخی اوقات بروکرهای STP اسپردشان ثابت است، بیشتر آن ها از اسپرد متغییر استفاده می کنند

بروکر های ECN به چه شکل کار می کنند؟

کمتراین اتفاق می افتد که شما بدانید وقتی برای اولین بار وارد یک رستوران می شوید چه غذایی سفارش می دهد.

بروکرها  STP می توانند کمیسیون کم یا زیادی را  به عنوان هزینه برای معاملات به کاربران  خود تحمیل کنند. آن ها همچنین می توانند کمی اسپرد را بیشتر کرده تا درآمد خود را بالا ببرند.این بروکرها می توانند به صورت STP یا STP+ECN باشند.

سیستم آن ها قیمت های خرید و فروش را بر اساس بهترین قیمت برای کاربران مرتب می کند. در این مثال، بهرتین قیمت 1.3000 است چرا که شما می خواهید در بالاترین قیمت بفروشید.بهترین قیمت خرید هم 1.3001 است چرا که شما می خواهید با کمترین قیمت بخرید.

بروکرهای ECN

همانطور که از اسم این بروکرها بر می آید، آن ها بدون میز معامله کار می کنند و سفارش و معامله های مشتریان به سوی میز معامله روانه نمی شود.

BID

1.2998

آیا این قیمت ها همان قیمت هایی است که شما در متاتریدر می بینید؟

 

به بروکرهای فارکسی که با میزمعامله اداره می شوند و از طریق اسپرد و فراهم کردن پول نقد برای مشتریان درآمدزایی می کنند مارکت میکر گفته می شود. به کرات در آموزش فارکس های اساتید مختلف دیده شده که بهترین بروکر بازار یا معتبرین بروکرهای بازار زیر سوال می روند چون مارکت میکر هستند. در این مقاله سعی دارم که به شما بگویم که بروکر فارکس می تواند مارکت میکر بوده ولی مناسب استراتژی فارکس شما باشد. بیشتر بروکرهای فعال در بازار ایران که شامل لایت فارکس، هات فارکس و فارکس تایم که از بازار ایران خارج شده می شوند تلفیقی از این دو نوع بروکر هستند.وقتی وارد بروکر می شوید حتما با مدیر حساب خود در تماس شوید و سوال های کلیدی مثل اینکه تامین کنندگان پول نقد شما چه کسانی هستند، از چه طریق متوجه شویم که شما به بازار وصل هستید را از آن ها بپرسید. اگر این بروکرها جواب تخصصی به شما ندادند و حرف از سابقه بروکر زدند، قانع نشوید و سوال های دیگری در مورد اسپرد بروکر و بانک های طرف قراردادشان بپرسید. هیچوقت نگذارید که با شما بازی کنند. سوالات را دقیق بپرسید و جواب دقیق بگیرید.انتخاب بروکر مناسب خیلی در مسیر پیشرفت شما تاثیر می گذارد.در ابتدای کار شما با اصلاحات تخصصی و اتفاقات معمول بازار آشنا نیستید و اگر بروکر اشتباهی هم انتخاب کنید ممکن است مقدار زیادی ضرر کرده و از بازار که می توانست برای شما سود آور باشد دلزده شوید.

این بروکرها مانند پل رفتار می کنند. آن ها ساختاری را می سازند که معامله گران خرد را به بانک ها و موسسات مالی وصل کنند.

برای برآورده کردن خواسته شما، بروکر سعی می کند یک سفارش فروش با همین حجم، روی کالای مشابه را در مقابل معامله شما قرار دهد و در صورت عدم وجود این درخواست، از پول نقد تامین کنندگان پول نقد استفاده کند. تامین کنندگان پول نقد موسساتی با نقدینگی بالا هستند که حاضرند دارایی های افراد را به راحتی بخرند و یا آن را بفروشند.

1.2999

بروکرهای فارکسی که از سیستم STP استفاده می کنند، مستقیما سفارش مشتری ها را به تامین کنندگان پول نقد که به بانک ها متصل هستند منتقل می کنند.

بروکر شما، خیریه باز نکرده است و سعی نمی کند که تمام این قیمت ها را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد.

از طرف دیگر، بروکرهای ECN حقیقی اجازه می دهند که معاملات در شبکه ECN بین معامله گران حاضر در این شبکه معاملاتی، در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. شرکت کنندگان در این شبکه می توانند بانک ها، معامله گران خرد، موسسات مالی و حتی دیگر بروکرها (کارگزاری ها) باشند. نیاز است که شرکت کنندگان در جهت مختلف یکدیگر با قیمت های خرید و فروش معامله کنند.بروکرهای ECN اجازه می دهند که عمق بازار توسط شرکت کنندگان دیده شود.

عمق بازار چیست؟

 

 

ASK

1.3002

1.3001


Liquidity Provider C

در حالیکه وقتی شما به صورت منظم به یک رستوران می روید می دانید که چه غذایی سفارش می دهید. اما غالبا این طور است که شما می خواهید منو را برای شما بیاورند تا غذا را انتخاب کنید.

از آن جایی که مارکت میکرها قیمت های باز و بسته شدن معاملات کاربران را کنترل می کنند بسیار برای آن ها راحت می شود که از اسپرد ثابت برای حساب های خود استفاده کنند (شما در آینده متوجه می شوید که چرا برای آن ها بهتر است).

کاربران بروکرهای مارکت میکر کمتر از بقیه کاربران می توانند نرخ بانکی را برای خرید و فروش کالاها در بروکر خود مشاهده کنند. رقابت به حدی بین این بروکرها زیاد است که قیمت ها بسیار نزدیک به قیمت بانک می شود اگر چه با قیمت بانک ها یکسان نیست نیست.

 

1.3000

1.3001


بعضی از بروکرها خود را بروکرهای ECN می نامند اما به ندرت می توان بروکری را پیدا کرد که از این سیستم استفاده می کند.

با انجام این کار ریسک برای این بروکرها بسیار پایین می آید. آن ها اسپرد معامله را برای خود محفوظ می دارند و نیازی نیست مخالف شما معامله کنند.

البته در انتها باید اضافه کنم که کارگزاری ها در بازار بورس ایران ماهیت متفاوتی دارند که در آموزش بورس گروه بورسا به تفصیل در مورد آن ها توضیح داده ایم.

 

به چه بروکرهایی STP گفته می شود؟

عمق بازار جایی است که معاملات خرید و فروش دیگر شرکت کنندگان دیده می شود. به خاطر طبیعت ECN بسیار سخت است که این بروکرها از اسپرد ثابت یا مارک آپ استفاده کنند. بنابراین بروکرهای ECN معمولا از معامله گران کمیسیون دریافت می کنند.

1. ثبت نام در بازار فارکس

شما تنها سه قدم تا ورود به دنیای فارکس فاصله دارید ( برای ورود روی لینک های زیر کلیک کنید):

 

در نظر داشته باشید که مدیریت ریسک در کارگزاری های مختلف باهم فرق می کند، بنابراین این نیاز وجود دارد که شرایط ریسک پذیری را با بروکر خود چک کنید.

معامله در بروکر هایی که با مکانیزم دیلینگ دسک کار می کنند به شرح زیر است:

بروکرهای با میز معامله چه بروکرهایی هستند؟

اولین قدم برای انتخاب بروکر بررسی گزینه های موجود است.

فرض کنید که بروکر NDD STP  سه تامین کننده پول نقد دارد. در سیستم آن ها سه قیمت برای خرید وسه قیمت برای فروش وجود دارد.

تصور کنید که شما یک معامله 1 لات استانداردی در بروکری که از مکانیزم میز معامله استفاده می کند باز کردید.

Liquidity Provider A

3. دنبال کردن اخبار از فارکس فکتوری


منبع: https://boorsa.org/post/94/%D8%A2%D8%B4%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%88%DA%A9%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B1-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D9%88%DA%A9%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B3

البته که اینطور نیست!!!

دو نوع بروکر در بازار فارکس وجود دارد

  • بروکر با میز معامله (DD)
  • بروکر بدون میز معامله (NDD)

این بدان معناست که آن ها در خلاف جهت مشتریان معامله نمی کنند و فقط دو سمت معامله را به هم وصل می کنند.

بنابراین وقتی شما می خواهید یک معامله با حجم 1 لات باز کنید. بروکر، آن معامله را به سمت تامین کننده پول نقد A یا B هدایت می کند.وقتی سفارش شما ثبت شود. تامین کننده پول نقد A یا  B یک معامله فروش در قیمت 1.3001 باز کرده و برای شما یک معامله خرید در قیمت 1.3002 باز خواهد شد. بروکر شما 1 پیپ سود خواهند کرد.

Liquidity Provider B

معمولا بروکرها قیمت ها را با کمی تغییر و اضافه کردن اسپرد در اخیار شما قرار می دهند. اگر آن ها بخواهند با 1 پیپ مارک آپ اسپرد را به شما نشان دهند، شما قیمت های 1.2999/1.3002 را  در متاتریدر مشاهده خواهید کرد.شما 3 پیپ اسپرد را مشاهده می کنید. 1 پیپ اسپرد در دل 3 پیپ اسپرد برای شما به نمایش در می آید.

بروکرهایی که بدون میز معامله هستند به زیرگروه های زیر تقسیم می شوند:

 

2. آموزش فارکس